انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1076 100 1

انقلاب روسیه

انقلاب روسیه در دانشنامه ویکی پدیا

انقلاب روسیه
انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، جنبشی اعتراضی، ضد امپراتوری روسیه بود که در سال ۱۹۱۷ رخ داد و به سرنگونی حکومت تزارها و برپایی اتحاد جماهیر شوروی انجامید. مبانی انقلاب بر پایه صلح-نان-زمین استوار بود. این انقلاب در دو مرحله صورت گرفت:
نخست انقلاب فوریه ۱۹۱۷ رخ داد. در این انقلاب پس از یک سری اعتصابات، تظاهرات و درگیری ها، نیکولای دوم، آخرین تزار روسیه از سلطنت خلع شد و یک دولت موقت به قدرت رسید. دولت موقت زیر نظر گئورگی لووف و الکساندر کرنسکی تشکیل شد. اکثر اعضای دولت موقت، از شاخه منشویک سوسیال دموکرات کارگری روسیه">حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه بودند.
دومین مرحله، انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ بود. انقلاب اکتبر، تحت نظارت حزب بلشویک (شاخه رادیکال از حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه) و به رهبری ولادیمیر لنین به پیش رفت و طی یک یورش نظامی همه جانبه به کاخ زمستانی سن پترزبورگ و سایر اماکن مهم، قدرت را از دولت موقت گرفت. در این انقلاب افراد بسیار کمی کشته شدند.
در طول این انقلاب در شهرهای اصلی روسیه همانند مسکو و سن پترزبورگ رویدادهای تاریخی برجسته ای رخ داد. انقلاب در مناطق روستایی و رعیتی نیز پا به پای مناطق شهری در حال پیشروی بود و دهقانان زمین ها را تصرف کرده و در حال بازتوزیع آن در میان خود بودند.
از زمان شکست روسیه در جنگ ۱۹۰۵ با ژاپن، اوضاع بد اقتصادی، گرسنگی، عقب ماندگی و سرمایه داری و نارضایتی های گوناگون در بین مردم، سربازان، کارگران، کشاورزان و نخبگان روسیه بوجود آمده بود. سرکوبهای تزار و ایجاد مجلس دوما نظام مشروطه حاصل آن دوران است. حزب سوسیال دموکرات، اصلی ترین معترض به سیاست های نیکلای دوم بود که بطور گسترده بین دهقانان کشاورزان و کارگران کارخانجات صنعتی علیه سیاست های سیستم تزار فعالیت داشت.
در اوت ۱۹۱۴ میلادی، امپراتوری روسیه به دستور تزار وقت و به منظور حمایت از اسلاوهای صربستان وارد جنگ جهانی اول در برابر امپراتوری آلمان و امپراتوری اتریش-مجارستان شد. نخست فقط بلشویک ها، مخالف ورود روسیه به این جنگ بودند و می گفتند که این جنگ، سبب بدتر شدن اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی روسیه خواهد شد.
انقلاب روسیه (۱۹۰۵)
انقلاب روسیه (۱۹۱۷)
زنان در انقلاب روسیه (انگلیسی: Women in the Russian Revolution) نقشی ویژه داشتند. نقش کارگران، بویژه زنان کارگر، در انقلاب اکتبر معمولاً نادیده گرفته شده است ولی وقایع سال ۱۹۱۷ ثابت کرد که توده های کارگر می توانند جایگزین نظام سرمایه داری شوند. زنان در انقلاب اکتبر نشان دادند که چگونه ستم دیدگان به صحنه می آیند و در یک نبرد انقلابی جامعه را تغییر می دهند، چگونه تبعیض جنسیتی به چالش گرفته می شود و چگونه طبقه کارگر می تواند به تمامی اشکال ظلم و ستم تهاجم کند.
کارل مارکس نیز عقیده داشت که انقلابهای بزرگ اجتماعی بدون حضور فعال زنان غیرممکن است.
به علت جاری شدن جنگ در روسیه؛ زنان، بیش از ۴۰ درصد کارگران این کشور را تشکیل می دادند. مشارکت فعالِ آن ها در امر انقلاب عاملی تعیین کننده در پیروزیِ بر نظام تزاری به حساب می آید.
در سال ۱۹۱۷ در روز زنان کارگر در سنت پترزبورگ ایده یک اعتصاب عمومی در ۸ مارس، روز جهانی زن گسترش یافت. در آن روز، صدها نفر از زنان سنگ و گلوله برفی به پنجره کارخانه پرتاب کردند و کارگران مرد همکار خود را به خیابان کشاندند. زنان شرکت کننده در این شورش به پاسگاه های پلیس تهاجم کردند. بسیاری از سربازان از شلیک کردن به زنان خودداری کردند. زنان شرکت کننده در شورش بچه هایشان را هم به همراه خود داشتند. لئون تروتسکی بعدها نوشت زنان سربازها را خلع سلاح کردند و به آنها دستور دادند که: «شمشیرهایتان را به زمین بگذارید و به ما بپیوندید». به این ترتیب طی پنج روز رژیم تزار که قرن ها بر روسیه حاکم بود سرنگون شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انقلاب روسیه در دانشنامه آزاد پارسی

انقلاب روسیه (۱۹۰۵)(Russian Revolution, 1905)
انقلاب سیاسی مردم روسیه (۱۹۰۵ـ۱۹۰۶). در اطراف و داخل سن پترزبورگ متمرکز بود و به انقلاب های فوریه و اکتبر ۱۹۱۷ انجامید. در ۲۲ ژانویۀ ۱۹۰۵ هزاران تن از کارگران اعتصابی غیرمسلح به سوی کاخ زمستانی تزار نیکلای دوم، واقع در سن پترزبورگ، راهپیمایی کردند و خواهان اصلاحات شدند. اما سربازان با تیراندازی به طرف جمعیت بسیاری از آنان را کشتند. پس از کشتارِ «یکشنبۀ خونین»، انقلاب نیروی بیشتری یافت و در اکتبر ۱۹۰۵ به اعتصابی عمومی انجامید که سراسر کشور را فلج کرد. انقلابیون در سن پترزبورگ شورایی با نام «شورای نمایندگان کارگران» تشکیل دادند. پس از آن، نیکلای دومحق تصویب یا رد لوایح قانونی را به دوما(مجلس) اعطا کرد. اگرچه این اقدامات لیبرال ها را راضی کرد، انقلاب همچنان ادامه و گسترش یافت و در دسامبر ۱۹۰۵، که ارتش قیام بزرگِ مردم را درهم شکست، به اوج خود رسید.

انقلاب روسیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انقلاب روسیه   • مفهوم انقلاب روسیه   • تعریف انقلاب روسیه   • معرفی انقلاب روسیه   • انقلاب روسیه چیست   • انقلاب روسیه یعنی چی   • انقلاب روسیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انقلاب روسیه
کلمه : انقلاب روسیه
اشتباه تایپی : hkrghf v,sdi
عکس انقلاب روسیه : در گوگل


آیا معنی انقلاب روسیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )