برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1285 100 1

انلیل

انلیل در دانشنامه ویکی پدیا

انلیل
اِنلیل یکی از ایزدان میان رودان است. او ایزد فراخی، باد و نفس بود. وی پسر آنو خدای بزرگ سومریاست. در اسطوره ها وی را خدای سرزمین ها نیز دانسته اند. 'انلیل' به معنی «ایزد باد» است. نام این خدا در گل نوشته های سومِری، اَکِدی، هیتی، کنعانی و دیگر متون میان رودان آمده است.
عکس انلیل
انلیل ندین آپلی پادشاه بابل در ۱۱۰۳ تا ۱۱۰۰ پیش از میلاد بود که بیشتر با نام انلیل ندین آهه شناخته می شد. وی پسر بخت النصر اول بود.
انوما انو انلیل (به انگلیسی Enuma anu enlil) مجموعه ای بزرگ از ۶۸ یا ۷۰ لوح است که به ستاره بینی بابلی ها مرتبط است. در این مجموعه گزارش های بسیار زیادی از رصد پدیده های آسمانی و نیز جوی ثبت و ارتباط آن با احوال شاه بررسی شده است. معنی لغت یه لغت این عبارت "هنگامی که خدایان انو و انلیل..." و به معنی "در دوران خدایان انو و انلیل" است. بخش عمده این مجموعه، میزان قابل ملاحظه ای طالع یا پیشگویی است که حدود ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ هزار طالع تخمین زده می شود.
اخترشناسی بابلی
اختربینی بابلی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انلیل در دانشنامه آزاد پارسی

اِنْلیل (Enlil)
(یا: اِلّیل) در اساطیر بابلی و سومری، رئیس محکمۀ آسمانی و خدای طوفان و هوا و بعدها خشکی. در نتیجۀ آمیزش آن، خدای آسمان، و کی، الهۀ زمین، به وجود آمد و به اتفاق دو خدای دیگر، آنوو ائا، قدیمی ترین و مقتدرترین مثلث خدایان را تشکیل داد. بزرگ ترین سلاحش سیل بود. بر طبق نوشتۀ یک ستون سنگی در اور، انهدام شهر بر اثر طوفان کار او بود. پرستشگاه اصلی انلیل در نیپور(نیفریا نوفارفعلی) بود که تا ظهور مسیحیت پابرجا بود. در دورۀ متأخّر نجوم بابلی، راه انلیلرا همان صورت فلکی «دب اکبر» می دانستند.

ارتباط محتوایی با انلیل

انلیل را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آرسام آرامیس
اِنلیل یکی از ایزدان میان‌رودان است. او ایزد فراخی ، باد و نفس بود. وی پسر آنو خدای بزرگ سومری است.
آرسام آرامیس.
در زبان سومری ان به مئنی ارباب و لیل به مئنی باد می باشد: خدای بادها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی انلیل   • مفهوم انلیل   • تعریف انلیل   • معرفی انلیل   • انلیل چیست   • انلیل یعنی چی   • انلیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انلیل
کلمه : انلیل
اشتباه تایپی : hkgdg
عکس انلیل : در گوگل

آیا معنی انلیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )