انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1043 100 1

انگلیس

/'engelis/

معنی انگلیس در لغت نامه دهخدا

انگلیس. [ اِ گ ِ ] (ص ) در تداول (عامه ) بجای انگلیسی استعمال شود. (از فرهنگ فارسی معین ). || (اِخ ) مردم انگلستان. (ناظم الاطباء). شعبه ای از نژاد ژرمن ساکن بریتانیای کبیر. (فرهنگ فارسی معین ، اعلام ).

انگلیس. [ اَ گ َ ] (اِ) انکلیس. انقلیس. مارماهی. رجوع به انکلیس شود.

معنی انگلیس به فارسی

انگلیس
۱ - شعبه ای از نژاد ژرمن ساکن بریتانیای کبیر . ۲ - انگلستان
۱ - (اسم ) ۲ - ( صفت ) بجای (انگلیسی ) ( منسوب به انگلیس و انگلستان ) استعمال شود . جمع : انگلیسها .
انکلیس ٠ انقلیس ٠ مار ماهی
مستملکات بریتانیا در افریقای شرقی شامل کنیا اوگاندا زنگبار و تانگانیا .
شرکتی سهامی است که به موجب ماده ۲۱ قانون تجارت تشکیل شده و سرمایه آن مبلغ ۲٠٠ میلیون ریال نقد است که تماما پرداخت شده از مجموع سهام این بانک ۵۱ متعلق به اتباع دولت شاهنشاهی ایران است و بقیه آن ۴۹ از طرف دو بانک معروف انگلیس چارترد بانک و ایسترن بانک خریداری شده است . بانک ایران و انگلیس در اسفند ماه ۱۳۳۷ ه. ش . در تهران گشایش یافت و هر نوع معاملات ارزی را انجام می دهد و برای خرید و فروش ارز خارجی به مسافران و محصلان خارج کشور نیز آماده می باشد .
در شمال شرقی آمریکای جنوبی قرار گرفته و از مغرب به ونزوئلا و از مشرق به گین. جدید و از جنوب به برزیل محدود میباشد ٠ پایتخت آن ۸۳٠٠٠ میل مربع ٠ این سرزمین جزو مستعمرات انگلیس است که بوسیل. یک حکمران اداره میشود ٠ قسمت اعظم این منطقه جنگلی است و آبشارهای بسیار زیبایی دارد ٠ و آنجا معادن بسیار زیادی از جمله طلا الماس منگنز و بوکسیت یافت میشود ٠ و صادرات مهم آن : شکر بوکسیت چوب برنج عرق نیشکر ملاس زغال چوب و نارگیل است ٠
مستعمره انگلستان .

انگلیس در دانشنامه ویکی پدیا

انگلیس
انگلستان و انگلیس می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری که شامل انگلند (انگلیس یا انگلستان)، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی می شود.
انگلستان منطقه (کشور یا استان) جزیره بریتانیای کبیر و در کشور بریتانیا
انگلستان و انگلیس می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری که شامل انگلند (انگلیس یا انگلستان)، اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی می شود.
انگلستان منطقه (کشور یا استان) جزیره بریتانیای کبیر و در کشور بریتانیا
بلوچستان انگلیس نام بخش شرقی بلوچستان بود که در میانه دوره قاجار انگلیسی ها آن را از خاک ایران جدا کردند و از آن پس به این نام شناخته شد. با تأسیس کشور پاکستان انگلیسیها این بخش از سرزمین بلوچستان را به کشور تازه تأسیس پاکستان الحاق نمودند.این منطقه هم اکنون با نام ایالت بلوچستان شناخته می شود.
بلوچستان پاکستان
بلوچستان انگلیس از دو بخش جنوبی (مکوران) تحت حاکمیت حکام بلوچ بود ولی بخش های شمالی آن تحت استعمار دولت انگلیس بود.
پرونده نفتی ایران و انگلیس (۱۹۵۲) ICJ ۲ یک اختلاف حقوق بین الملل عمومی بین بریتانیا و ایران بود.
شرکت نفت ایران و انگلیس
لیست پرونده های دیوان بین المللی دادگستری
بریتانیا ادعا داشت که ملی شدن نفت ایران در سال ۱۹۵۱ نقض کننده کنوانسیون توافقی بود که بین شرکت نفت ایران و انگلیس (هم اکنون بریتیش پترولیوم) و دولت ایران در سال ۱۹۳۳ منعقد شده بود. این قرارداد یک مجوز ۶۰ ساله را به شرکت نفت ایران و انگلیس اعطا می کرد که در ۱۰۰٬۰۰۰ مایل مربع (۲۶۰٬۰۰۰ مترکیلومربع) از خاک ایران در ازای پرداخت درصدی حق امتیاز به دولت ایران، به کاوش و بهره برداری نفت بپردازد.
در ۲۶ مه ۱۹۵۱ بریتانیا از ایران به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد و خواستار آن شد که قرارداد ۱۹۳۳ احیا شود و همچنین ایران باید بابت توقف قرارداد و اخلال در تولید سود تجاری شرکت، خسارت و غرامت بپردازد.
دیوان بین المللی دادگستری به سرعت یک رأی موقت صادر کرد که بر مبنی آن پیشنهاد شده بود که کلیه فعالیت های شرکت نفتی تا زمان حل و فصل دعوای حقوقی، تحت نظارت یک هیئت ۵ نفره - دو نفر از هر کشور و نفر پنجم از یک کشور ثالث - قرار گیرد. این رأی توسط بریتانیا پذیرفته شد، در حالی که توسط ایران به طور اساسی رد شد، با این ادعا که دیوان بین المللی دادگستری صلاحیت دادرسی به این پرونده را ندارد. بریتانیا همچنین یک شکایت رسمی با این ادعا که ایران با نقض قوانین جاری، صلح جهانی را به خطر انداخته است، به شورای امنیت تسلیم کرد، اما موفق به بدست آوردن رأی کافی نشد.
پیمان ۱۹۳۶ مصر-انگلیس (انگلیسی: Anglo-Egyptian treaty of 1936) پیمانی است که در تاریخ ۲۶ اوت ۱۹۳۶ بین بریتانیا و مصر در لندن به امضا رسید. این پیمان نامه پس از وفات احمد فؤاد و جانشینی ملک فاروق یکم امضا شد. تمامی احزاب مصری به جز حزب ملی که شعارش (گفتگو نه الا بعد خروج سربازان) بود حضور داشتند. گفتگوها در قاهر در قصر زعفران در ۲ مارس آِغاز شد و با امضای تفاهم نامه در ۲۶ اوت ۱۹۳۶ در لندن پایان رسید.
تاریخ روابط ایران و انگلیس نام یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «مرتضی جعفری» است که در سال ۱۳۷۲ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
ژاله علو
جمشید مشایخی
رضا کرم رضایی
پرویز پورحسینی
آرش تاج تهرانی
حسین خانی بیک
کاظم افرندنیا
این مجموعه تلویزیونی، بخش هایی از روابط چهارصد سالهٔ ایران و انگلیس را، در قالبی نمایشی، به تصویر می کشد.
جایزهٔ ملی فیلم (به انگلیسی: National Movie Awards) جایزه ای انگلیسی است که برندگان آن از طریق رای مردم انتخاب می شود. مراسم اعطای این جایزه از آی تی وی پخش می شود. اولین بار این جوایز در سال ۲۰۰۷ به دنبال موفقیت جوایز تلویزیون ملی که بالاترین رتبه مراسم اعطای جوایز تلویزیون رابه خود اختصاص داد، اعطا شد. سه مراسم اول اعطای جوایز در سالن جشنواره سلطنتی لندن برگزار شدند و مراسم چهارم در ومبلی آرنا، لندن برگزار شد.
جوایز ملی فیلم
جنگ اول افغان و انگلیس (۱۸۳۹ – ۱۸۴۲) در بخش جنوبی درهٔ هلمند روی داد. این جنگ که میان نیروهای کمپانی هند شرقی بریتانیا و افغانستان رخ داد، روی هم رفته با پیروزی افغان ها بر انگلیس پایان یافت. مشهور است که در این جنگ حدود ۴۵۰۰ نفر از سربازان انگلیسی و هندی کمپانی هند شرقی بریتانیا به همراه ۱۲۰۰۰ نفر از مردمان و خانواده های وابسته به اردوگاه انگلیس، توسط جنگجویان قبائل افغان کشته شدند، اما در نهایت در جنگ کابل، انگلیسی ها بر افغان ها فائق آمدند. این جنگ، یکی از اولین لشکرکشی های بزرگ قرن نوزدهم در جریان رقابت ها بر سر تصاحب قدرت و نفوذ در منطقه آسیای مرکزی بود که با عنوان بازی بزرگ میان امپراتوری بریتانیا و امپراتوری روسیه شناخته می شود.
کلیسای افغان
طی این جنگ دوست محمدخان تسلیم شده و مجبور به رفتن به هند شد و شاه شجاع با حمایت نیروهای انگلیسی مستقر در کابل به حکومت رسید.
نیروهای قبایلی افغان به مبارزه با نیروهای انگلیسی پرداختند و کابل را محاصره کردند. در ماه ژانویه انگلیس ها اعلان کردند که حاضر به تخلیه کابل هستند. دولت کابل به نیروهای انگلیسی تضمین داد که در راه برگشت نیروهای انگلیسی به هند به آنان کاری نداشته باشد.اما نیروهای قبایلی افغان این تضمین را نپذیرفتند.
هنگامی که دستهٔ نیروهای انگلیسی که تعدادی زن و کودک و خدمه هم همراهشان بود در حال بازگشت به هند بودند نیروهای قبایلی افغان به آنان حمله کردند و همه را قتل عام نمودند.
در زیر یک لیست رسمی سال های سلطنت پادشاهان انگلیس است.
Year 1 – 27 May 1199
Year 2 – 18 May 1200
Year 3 – 3 May 1201
Year 4 – 23 May 1202
Year 5 – 15 May 1203
Year 6 – 3 Jun 1204
Year 7 – 19 May 1205
Year 8 – 11 May 1206
Year 9 – 31 May 1207
Year 10 – 15 May 1208
Year 11 – 7 May 1209
Year 12 – 27 May 1210
Year 13 – 12 May 1211
Year 14 – 3 May 1212
Year 15 – 23 May 1213
Year 16 – 8 May 1214
Year 17 – 28 May 1215
Year 18 – 19 May 1216
ستاد ارتباطات دولت انگلیس (به انگلیسی: Government Communications Headquarters) (GCHQ) نام نهادی در دولت بریتانیا که مسئول عملیات جاسوسی سیگنال، عملیات نظامی و حفاظت اطلاعات در کشور انگلستان، واقع در شهر چلتنهام است.
این سازمان تحت نظارت کمیته مشترک اطلاعات بریتانیا است و به شکل موازی با ام آی ۵ و سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا کار می کند. این سازمان در منطقه «دونات» شهر «چلتنهام» مستقر است.
سلام انگلیس (به هندی: Namaste England) فیلمی محصول سال ۲۰۱۸ و به کارگردانی ویپول آمرتال شاه است. در این فیلم بازیگرانی همچون پرینیتی چوپرا، آرجون کاپور، ساتیش کایشیک ایفای نقش کرده اند.
۱۸ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۰۱۸-10-۱۸)چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با انگلیس

انگلیس در جدول کلمات

رئیس جمهر انگلیس در قرن هفدهم
راجه هندی که با استعمار انگلیس جنگید
تیپوسلطان
نخست وزیر جنگ طلب انگلیس تا سال 2007 میلادی که رهبر حزب کارگر این کشور نیز بود
بلر
از برجسته ترین چهره های رمانتیسم انگلیس که او را اغلب ابداع کننده و یا پدر رمان تاریخی می دانند (آیوانهو)
والتراسکات

معنی انگلیس به انگلیسی

albion (اسم)
انگلیس
britain (اسم)
انگلیس ، بریتانیا

معنی کلمه انگلیس به عربی

انگلیس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ریحانه ٠٧:٥٧ - ١٣٩٦/٠١/٠٣
(England در نیمهٔ جنوبی بریتانیا)
احتمالاً از لهستانی از انگلیسی باستان Englaland، "سرزمین انگل ها". در ایرلندی و اسکاتلندی به معنای "سرزمین ساکسون ها" مثلاً در ایرلندی Sasana. سلت ها آنجا را Pow Saws به معنای "کشور ساکسون" می نامیدند. در فارسی گاهی به اشتباه این نام را برای تمام سرزمین بریتانیا به کار می برند؛ در صورتی که این تنها نام سرزمین انگلند است. ویکی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

غزل > cookpit
s.m > Caterpillar
مرتضی بزرگیان > misjudgment
jim potter > set up camp
Mostafa.Z > بزغاله
.. > slowly
حیدر نیک آیین > انتقادی
علی خراسانی > low income

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کشور انگلیس   • پرچم امريكا   • مستعمرات انگلیس در حال حاضر   • جمعیت المان   • شهرهای انگلیس   • پرچم انگلستان   • لیست کشورهای مستعمره انگلیس   • نقشه انگلستان   • معنی انگلیس   • مفهوم انگلیس   • تعریف انگلیس   • معرفی انگلیس   • انگلیس چیست   • انگلیس یعنی چی   • انگلیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انگلیس
کلمه : انگلیس
اشتباه تایپی : hk'gds
آوا : 'engelis
نقش : اسم خاص مکان
عکس انگلیس : در گوگل


آیا معنی انگلیس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )