انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1019 100 1

اهل بیت پیامبر

اهل بیت پیامبر در دانشنامه اسلامی

اهل بیت پیامبر
اهل بیت در قرآن در جاهای مختلفی ذکر شده است. یکی از مهمترین آن ها آیه ۳۳ سوره احزاب است «… انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا؛ ای اهل بیت ، خدا می خواهد پلیدی را از شما دور کند و شما را پاک دارد».
از زبان امام حسن علیه السّلام شان نزول آیه این گونه بیان شده است که: هنگامی که آیه تطهیر نازل شد، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلّم ، من و برادرم حسین و مادرم فاطمه زهرا و پدرم علی بن ابیطالبعلیهم السلام را دور خود جمع کرد و عبای بافته شده توسط اهالی قلعه خیبر را که مال ام سلمه همسرش پیامبر بود، طلبید، خودش و همه ما را در آن جای داد آن روز پیامبر در خانه ام سلمه بود و سپس فرمود:بار خدایا! ایشان اهل بیت و عترت من هستند، پلیدی را از آنان دور فرما و پاک و مطهرشان قرار ده. امام حسن علیه السّلام به سخنان خود ادامه داد و فرمود: از آن روز به بعد پیامبر همیشه هنگام طلوع فجر درب خانه ما می آمد و می فرمود:درود خدا بر شما اهل بیت من، وقت نماز صبح فرا رسیده است (انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس…). پیامبر آیه تطهیر را تلاوت می فرمود و این عمل پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم تا روزی که از دنیا رخ بربست و به سرای جاویدان شتافت، همواره ادامه داشت.
نظر قاضی نورالله تستری
آیه تطهیر از آیات شریفه ای می باشد که به اتفاق مفسران و دانشمندان اسلامی در شان و مقام والای اهل بیت پیامبر (پنج تن آل عبا ) نازل گردیده است.مرحوم قاضی نورالله تستری در کتاب خود چنین می گوید:مفسران اسلامی اجماع و اتفاق نظر دارند که آیه تطهیر (… انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا) در باره پیامبر، حضرت علی، حضرت زهرا، امام حسن و امام حسین علیهم السّلام نازل گردیده است و عالمان اهل سنت از قبیل احمد بن حنبل و… بر این مطلب تصریح کرده اند. و نیز در قسمتی دیگر از این کتاب می خوانیم: علمای شیعه هزاران روایت در تایید مطلب فوق نقل کرده اند.
← نکته
 ۱. ↑ احزاب/سوره۳۳، آیه۳۳.    
...

ارتباط محتوایی با اهل بیت پیامبر

اهل بیت پیامبر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اهل بیت پیامبر   • مفهوم اهل بیت پیامبر   • تعریف اهل بیت پیامبر   • معرفی اهل بیت پیامبر   • اهل بیت پیامبر چیست   • اهل بیت پیامبر یعنی چی   • اهل بیت پیامبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اهل بیت پیامبر
کلمه : اهل بیت پیامبر
اشتباه تایپی : hig fdj ~dhlfv
عکس اهل بیت پیامبر : در گوگل


آیا معنی اهل بیت پیامبر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )