برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1287 100 1

اوزینه

معنی اوزینه در لغت نامه دهخدا

اوزینه. [ ن َ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان گرگان با 580 تن سکنه. آب آن از رودخانه ٔ خاصه رود وقنات تأمین میشود. محصول آن برنج ، غلات ، توتون سیگار و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان بافتن پارچه های ابریشمی و نخی و کرباس. راه فرعی به شوسه و دبستان دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

معنی اوزینه به فارسی

اوزینه
[ گویش مازنی ] /oozine/ روستایی در شرق گرگان و متصل به آن
[ گویش مازنی ] /oozine sar/ نام مرتعی در لفورسوادکوه

اوزینه در دانشنامه ویکی پدیا

اوزینه
اوزینه نام محلی است از توابع گرگان که در چند سال اخیر به نام کوی اوزینه شناخته می شود. این مکان قبلا روستایی متشکل از مهاجران شاهکویی و افراد قلیل محلی بوده. بنا به اعتقادات محلی نام اوزینه را یکی از سران مغول در زمان حمله مغولان به ایران به این منطقه نهاده و دلیل این نامگذاری عمق زیاد چشمه این منطقه بوده است.(او: آب، زینه:به چیزی اطلاق می شده که ارتفاعش تا زین اسب است)
نام محله ای است از شهر گرگان که قدمت دیرینه دارد بنا براعتقادات مردم استراباد (گرگان) نام اوزینه را یکی از سران مغول درزمان حمله مغولان به ایران و استراباد نام گذاری کرده است ودلیل نامگذاری به این نام عمق زیاد چشمه این منطقه بوده است او به معنای اب و زینه به چیزی اطلاق می شده که ارتفاعش تا زین اسب بوده است. تاقبل ازاینکه مهاجران به استراباد (گرگان) مهاجرت کننداین محل متشکل از خانواده های اصیل استرابادی (گرگانی) بوده است. بعد از ورود مهاجران در دوره رضاشاه و محمد رضاشاه به استراباد (گرگان) این محل متشکل ازمهاجران کتولی که از بلوک کتول استرابادمهاجرت کرده بودندوشاهکویها و مجنی هاو… بوده است از خیرین این محل مرحوم حاج حسینقلی خان رمضانی که خدمات فراوانی به مردم محلش وهمینطور شهرش انجام داده است واز دیگرشاخصهاخانواده ۵شهید گرگانی خانواده شهیدان حسینی که اهل همین محل می باشند و دکترمحمدعباسی وزیر سابق تعاون و ورزش و نماینده مردم گرگان درمجلس شورای اسلامی و … درحال حاضرکوی اوزینه بزرگترین محله شهر گرگان از نظر مساحت وازنظر جمعیت با۹۰۰۰نفر سومین محله درشهر گرگان می باشد. اوزینه قدیم تا قبل از مغولان در محلی به نام یله باغ(کوی مطهری و نو بخت فعلی)ساکن بوده انددرواقع در مرکز اراضی ابا و اجدادیشان ومیتوان گفت اراضی وسیع 2700هکتاری را دارا بوده اندبعداز حمله مغولان به استراباد و ویرانی این شهر به مرور به محل فعلی رفته اند یعنی تقریبا انتهای اراضی شان و با این کار خواسته بودند هم از اراضی شان محافظت کنندوهم ابرسانی به محل زندگیشان که ازچشمه معروف باداب که به زبان استرابادی بادو گویش میشود انجام دهند.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اوزینه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسین احمدی
اوزینه توابع نیست محله ای ازشهرگرگان میباشدومردم اصیل ان خانوادههای اصیل استرابادی میباشند
مجتبی
کوی اوزینه حدود 40 شهید در دوران دفاع مقدس تقدیم این انقلاب نموده است.
رمضانی
کوی اوزینه 43شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.
میر حسینی
کوی اوزینه بزرگترین محله شهر گرگان میباشد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اوزینه   • مفهوم اوزینه   • تعریف اوزینه   • معرفی اوزینه   • اوزینه چیست   • اوزینه یعنی چی   • اوزینه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوزینه
کلمه : اوزینه
اشتباه تایپی : h,cdki
عکس اوزینه : در گوگل

آیا معنی اوزینه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )