برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1317 100 1

اوسط

/'owsat/

معنی اوسط در لغت نامه دهخدا

اوسط. [ اَ س َ ](ع ص ) میانه. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). میانگی. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ، ترتیب عادل ) (مهذب الاسماء).
- اوسطالشی ٔ ؛ مابین دو کرانه ٔ آن. (ناظم الاطباء) (منتهی الارب ).
- حد اوسط ؛ حد وسط. (مهذب الاسماء).
- علم اوسط ؛ ریاضی (هندسه ، هیأت ، ارثماطیقی (یا خواص اعداد)، موسیقی یا علم الحان ). (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).
|| (ن تف ) میانه تر. وسطتر. (آنندراج ): خیرالامور اوسطها. || برگزیده. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ، ترتیب عادل بن علی ). پسندیده تر و برازنده تر و بهتر و برگزیده تر. (مهذب الاسماء).نیکوتر و فاضل تر. (آنندراج ). ج ، اواسط.
- اوسطالقوم ؛ گزیده ٔ آن قوم. (از ناظم الاطباء).

معنی اوسط به فارسی

اوسط
میانه، میانین، متوسط، معتدل
(صفت) ۱ - پسندیده تر. ۲ - برتر. ۳ - برگزیده.۴ - میانه میانین میانگی. ۵ - حد فاصل بین اوج و حضیض را گویند . بیرونی گوید : (ناچار اندرین فلک جایی است که دوری او از زمین بمیان بعد ابعد دورترین و میان بعد اقرب نزدیکترین است و نقصان او همچند زیادت اوست براین و او را بعد اوسط خوانند ای میانه .) یا حد اوسط . حد وسط در صغری و کبرای قیاس زیرا واسطه در سرایت حکم از اکبر به اصغر است .
ابوکرب اسعد بن مالک بن ابی کرب
و آن خبری است که عادل و امامی بودن روات آن در هر طبقه و یا بعض آنها اگر چه در یک طبقه هم باشد
و معدل دوری مرکز تدویر را از اوج طول اوسط خوانند و مقدار او آن زاویه است بر مرکز معدل المسیر که یکی خط را باوج همی رسد و دیگر بمرکز تدویر و چون این زاویه بر مرکز عالم باشد مقدار طول معدل بود و فضله میان هر دو طول تعدیل طول باشد .
در اصطلاح فلاسفه عشق حکمائ و علمائ است به تفکر و تعمیق در صنع خدای متعال و حقایق موجودات
الجزایر و یا ظاهرا تونس و الجزایر مراد است و این کلمه را ابن البیطار مکرر استعمال کرده است از جمله در کلمه صفیرا .

معنی اوسط در فرهنگ معین

اوسط
(اَ یا اُ سَ) [ ع . ] (ص تف .) ۱ - پسندیده تر. ۲ - برگزیده . ۳ - میانه ، میانین .

معنی اوسط در فرهنگ فارسی عمید

اوسط
۱. میانه، میانین.
۲. متوسط، معتدل.

اوسط در دانشنامه اسلامی

اوسط
معنی أَوْسَطِ: متوسط ترين
ریشه کلمه:
وسط (۵ بار)

(بر وزن فلس) در میان واقع شدن «وَسَطَ الْقَوْمَ وَ الْمَکانَ وَسْطاً» در میان قوم و در میان مکان قرار گرفت (اقرب) . با آن دویدن غبار برانگیختند و در میان جمع قرار گرفتند. و نیز به معنی «بین» آید «جَلَسْتُ وَسْطَ الْقَوْمِ» در میان آنها نشستم در این صورت وسط (بر وزن فرس) نیز گفته می‏شود. وَسَط (به فتح و،س) اسم است به معنی معتدل و میانه. در صحاح گفته وسط از هر چیز معتدلترین آن است گویند «شَیْ‏ءٌ وَسَطٌ» میانه است نسبت به مرغوب و نامرغوب، واسطةالقلاده جوهری است در وسط دانه‏های گردنبند و بهترین آنهاست. . در «شهد» راجع به این آیه مفصلاً صحبت شده است و آن به ظاهر عام است ولی فقط به عده معدودی تطبیق می‏شود. . اوسط در آیه به معنی وسط است چنانکه در مصباح و اقرب الموارد گفته است. یعنی کفاره قسم اطعام ده مسکین است از متوسط آنچه به خانواده خود می‏خورانید. یا لباس ده نفر و یا آزاد کردن یک بنده است. . اوسط در اینجا نظیر آیه سابق است گویند: «فُلانٌ مِنْ وَسَطِ قَوْمِهِ» او از نیکان قومش است یعنی عاقلتر آنها. گفت: نگفتم چرا خدا را تسبیح نمی‏کنید. . وسطی مونث اوسط به معنی متوسط است ذکر صلوة وسطی بعد از «الصلوات» دلیل اهمیت آن است و آن ذکر خاص بعد از عام می‏باشد. در وسائل الشیعه پنج روایت نقل کرده که مراد از صلوة وسطی نماز ظهر است و درروایت ششم از علی «علیه السلام»: «اِنَّها الْجُمْعَةُ یَوْمَ الْجُمْعَةِ وَ الظُّهْرُ فی سائِرِ الْاَسَّامِ» آن روز جمعه نماز جمعه و در روزهای دیگر نماز ظهر است از جمله روایت محمد بن مسلم از امام صادق «علیه السلام» است که فرمود: «صَلوةُ الْوُسْطی هِیَ الْوُسْطی مِنْ صَلوةِ النَّهارِ وَ هِیَ الظُّهْرُ...» در این روایت اشاره به علت تسمیه است یعنی در روز سه نماز واجب است و نماز ظهر در وسط آنهاست. و از جمله «عَنْ اَبی بَصیرِ قالَ سَمِعْتُ اَباعَبْدِاللَّهِ «علیه السلام» یَقُولُ: صَلوةُ الْوُسْطی صَلوةُ الظُّهْرِ و هِیَ اَوَّلُ صَلاةٍ اَنْزَلَ اللَّهُ عَلی نَبِیِّهِ «صلی اللَّه علیه و آله».» صاحب وسائل در ذیل روایات فرموده روایاتی که اشعار دارد به اینکه صلوة وسطی نماز عصر است محمول بر تقیه می‏باشد. طبرسی شش قول درباره آن نقل فر ...


اوسط را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علی اوسط فرزند امام حسین   • علی اکبر   • نام همسران و فرزندان امام حسین   • علی اصغر   • امام سجاد   • معنی اوسط   • مفهوم اوسط   • تعریف اوسط   • معرفی اوسط   • اوسط چیست   • اوسط یعنی چی   • اوسط یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوسط
کلمه : اوسط
اشتباه تایپی : h,sx
آوا : 'owsat
نقش : صفت
عکس اوسط : در گوگل

آیا معنی اوسط مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )