برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1174 100 1

اولیاءالله

/'owliyA'ollAh/

معنی اولیاءالله در فرهنگ معین

اولیاءالله
( ~. اُ لْ لا) [ ع . ] (ص مر.) ۱ - دوستان خدا، مومنان . ۲ - در تصوف ، آنان که از جانب خدا مؤید به حالات و مکاشفاتی شده اند که دیگر خلایق را بدان ها دسترسی نیست . مقام اولیاء بعد از انبیاء است .

اولیاءالله در دانشنامه اسلامی

اولیاءالله
اولیاء اللّه، یعنی کاملانِ در ایمان و عبودیّت.
اولیاء جمع وَلیّ بر وزن فعیل و از ریشه «و ل ی» است.وَلْی در لغت به معنای قرب و نزدیکی است. برخی آن را در اصل به معنای وقوع چیزی پس از چیزی، همراه با رابطه ای بین آن دو دانسته و استعمال آن را در معانی دیگری مانند نزدیکی، دوستی، یاری و پیروی، از آثار آن اصل به حساب آورده اند. برای ولیّ نیز معانی گوناگونی مانند دوستدار، رفیق و یاری کننده ذکر شده است که در هر یک از آن ها نوعی قرب و نزدیکی وجود دارد.اولیاءاللّه ترکیبی اضافی است و مراد از آن کسانی هستند که از دوستی و قرب الهی برخوردارند.ولیّ خدا شدن لازمه ایمان به خداست، بنابراین هر مؤمنی از اولیاء اللّه است. ولی درجات اولیاء اللّه به مقدار درجه ایمانشان متفاوت است. گرچه دارندگان هر یک از مراتب ایمان از اولیاء اللّه هستند.
مراد از اولیاء اللّه در قرآن
ولی مراد از اولیاء اللّه در قرآن ، کسانی هستند که به درجه عالی ایمان و عبودیت رسیده اند. آنان کاملانی هستند که از لباس بشریت بیرون آمده، و از قدس جبروت گذشته و در قدس لاهوت وارد شده اند و آن ها موحّدان حقیقی اند و در حدیث قدسی در مورد ایشان آمده است:اولیای مرا کسی جز من نمی شناسد. البته این گروه نیز خود دارای مراتبی هستند، زیرا کمال ولایت پایانی نداشته، مراتب اولیاء اللّه نامتناهی است. برخی نیز ولیّ اللّه را کسی دانسته اند که فرشته با او سخن گوید یا کارهای نیک به او الهام شود. رسیدن به درجه عالی ایمان و عبودیت و برخورداری از این مرتبه ولایت، موجب می شود انسان نوعی ولایت تکوینی بر عالم پیدا کرده، بتواند در آن تصرّف کند، چنان که سرپرستی دیگر انسان ها و تدبیر امور آنان را نیز خداوند به چنین انسان هایی واگذار می کند.
استعمال در قرآن
در قرآن کریم لفظ اولیاء الله فقط در دو مورد به کار رفته است:در آیات ۶۲-۶۴ سوره یونس ، برخی از ویژگی های اولیاء اللّه بیان شده و در آیه ۶ سوره جمعه خطاب به یهودیان آمده است:اگر گمان می کنید تنها شما اولیای خدا هستید پس مرگ را آرزو کنید....در برخی از روایات عنوان اولیاءاللّه بر اهل بیت (علیهم السلام)، پیروان ایشان ، و ابرار تطبیق شد ه است.
ویژگیهای اولیاء اللّه
...
...

اولیاءالله در دانشنامه ویکی پدیا

اولیاءالله
اولیاءالله جمع مکسر عربی ولی الله، واژه ای عربی به معنای «نزدیکان به خدا» است که امروزه بیشتر به صورت ولی خدا بکار می رود.
پیر هرات
امام فخر رازی
خواجه محمد ابوالولید
خواجه علی موفق بغدادی
شهزاده عبدالله
سلطان آغا
خواجه غلطان ولی
مولانا حسین واعظ کاشفی
خواجه احمد جامی حوض کرباسی
خواجه یوسف جامی
خواجه شرف الدین جامی
خواجه عمادالدین جامی حوض کرباسی
حاجی میر الله داد روضه باغی
مرشدان سلسله طریقه نقشبندیه که از طرف احمد جام زنده پیل به ارشاد رسیده اند و حاجی میر الله داد روضه باعی جانشین خود الحاج خواجه قیام الدین (زرغون شهر)راتعین نمود . و بعد سلسه طریقه به کمال الدین خاکسار از ده مرادخان چهاردهی تسلیم داده شد .
بنا بر باور مسلمانان اولیاء خدا کسانی هستند که دارای خصایل و صفات نیکو بوده و در شناخت، پرهیزگاری و پرستش خداوند از دیگران پیشی گرفته اند؛ اعمال و گفتار ایشان باید مطابق آیات قرآن، سخنان رسول الله ص و پیشوایان دین باشد.
معمولا از اولیاءخدا برخی خوارق عادات که کرامت نامیده می گردد، دیده می شود.البته هر نوع عمل خارق العاده ای کرامت به حساب نمی آید و کرامت با معجزه که مخصوص پیامبران است تفاوت دارد.
سرزمینی را که در آن تعداد زیادی از کسانیکه مسلمانان آن ها را اولیاء الله لقب داده اند دفن شده باشند، خاک اولیاء می گویند. خاک اولیاء یکی از مشهورترین القاب شهر هرات در غرب افغانستان است.
محمد بن حسن آملی معروف به مولانا اولیاءالله آملی از علما و تاریخ نگاران قرن هشتم و از اهالی آمل بوده است.
تاریخ رویان
جغرافیا مازندران
او نویسنده و تاریخ نویس پرآوازهٔ مازندرانی که تاریخ رویان را در مورد پدید آمدن ولایت رویان و رستمدار و شرح حال سلاطین غرب مازندران را به رشتهٔ تحریر در آورد این کتاب از منابع ارزشمند حوادث گذشتهٔ مازندران به شمار می آید.
وی مورد توجه ملک فخرالدوله حسن بن شاه کیخسرو، اسپهبد سلسلهٔ باوندیان کینخواریه، بوده و پس از قتل ملک مزبور به دست پسران کیا افراسیاب چلاوی در ۷۵۰ که ناامنی آمل را فرا گرفته بود، اولی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با اولیاءالله

اولیاءالله را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسامی اولیاء الله   • معنی اولیا   • اولیاء خدا   • اولیا الله   • کرامات اولیا خدا   • ابدال   • معنی اولیاءالله   • مفهوم اولیاءالله   • تعریف اولیاءالله   • معرفی اولیاءالله   • اولیاءالله چیست   • اولیاءالله یعنی چی   • اولیاءالله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اولیاءالله
کلمه : اولیاءالله
اشتباه تایپی : h,gdhءhggi
آوا : 'owliyA'ollAh
نقش : عبارت
عکس اولیاءالله : در گوگل

آیا معنی اولیاءالله مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )