برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1170 100 1

اولی الأمر

اولی الأمر در دانشنامه اسلامی

اولی الأمر
این صفحه مدخلی از فرهنگ معارف و معاریف است
«اولی الامر» واژه ای مرکب از دو کلمه «اولی» (به معنی دارای، صاحب،...) و کلمه «امر» (به معنی فرمان، دستور...) و در مجموع به معنی فرمانداران، کارداران می باشد. این تعبیر از آیه کریمه: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ مِنکُمْ...» ای مؤمنان! خدا و رسول و کارداران خود را اطاعت کنید... (سوره نساء:59) برگرفته شده است.
مفسران اهل سنت را در معنی «اولی الامر» دو قول است:
و اما از نظر شیعه به نقل معتبر از امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام مراد از «اولی الامر» در این آیه، ائمه معصومین از خاندان محمد صلی الله علیه و آله می باشند که خداوند اطاعت آنها را به طور مطلق (در همه امور) بر مردم واجب نموده چنان که طاعت خود و طاعت رسولش را بدین منوال فرض و واجب نموده است.
خداوند طاعت کسی را بر مردم واجب می کند که عصمت و مأمونیت او از خطا محرز و مسلم باشد و چنین امری در مورد امرا و دانشمندان غیر معصوم صورت نبندد؛ حاشا که خداوند مردم را به اطاعت از کسی امر کند که او را عصیان می نماید و یا کسانی (علمائی) که قولا و عملا با یکدیگر اختلاف دارند، چه این که اطاعت از گروهی که خود آنها در احکام اختلاف دارند محال می باشد...
این که خداوند طاعت اولوالامر را به اطاعت خود و پیغمبرش قرین ساخته، خود دلیل بر این است که «اولواالامر» افرادی عادی نخواهند بود بلکه باید کسانی باشند که از سایر مردم برتری داشته باشند و این خصوصیت منحصر است در ائمه اهل بیت علیهم السلام که از نظر شیعه دارای مقام عصمت بوده و به اجماع امت متصف به عدالت و افضیلت می باشند.

ارتباط محتوایی با اولی الأمر

اولی الأمر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اولی الأمر   • مفهوم اولی الأمر   • تعریف اولی الأمر   • معرفی اولی الأمر   • اولی الأمر چیست   • اولی الأمر یعنی چی   • اولی الأمر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اولی الأمر
کلمه : اولی الأمر
اشتباه تایپی : h,gd hgأlv
عکس اولی الأمر : در گوگل

آیا معنی اولی الأمر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )