انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 922 100 1

اوکراین در دانشنامه اسلامی

اوکراین
اوکراین، از کشورهای اروپای شرقی که اسلام پس از مسیحیت، بیشترین پیروان را در این کشور دارد. بنا بر بالاترین آمار، حدود صد هزار نفر از جمعیت اوکراین، شیعیان هستند. شیعیان این کشور غالباً مهاجرانی از کشورهای آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان هستند. دین رایج در اوکراین مسیحیت است.
اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه، بلاروس، لهستان، اسلوواکی، مجارستان، رومانی و مولداوی هم مرز است. پایتخت آن کِیف و زبان رسمی آن اوکراینی است، زبان روسی نیز در آن کاربرد دارد.
اوکراین ۶۰۳,۵۵۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲,۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی دارد و پس از روسیه دومین کشور وسیع در اروپا است. حکومت اوکراین جمهوری است. این کشور ۲۴ استان دارد. در ۱ فروردین ۱۳۹۳ (۲۱ مارس ۲۰۱۴)، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، مصوبهٔ پارلمان روسیه در مورد الحاق شبه جزیرهٔ کریمه به خاک روسیه را امضا کرد.

اوکراین در دانشنامه ویکی پدیا

اوکراین
مختصات: ۵۰°۲۷′ شمالی ۳۰°۳۰′ شرقی / ۵۰.۴۵۰° شمالی ۳۰.۵۰۰° شرقی / 50.450; 30.500
اوکراین ( آوا راهنما·اطلاعات به اوکراینی: Україна، به روسی: Украина) از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب غربی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد و پایتخت آن شهر کی اف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی می باشد.
نوع حکومت اوکراین جمهوری بوده که از ۲۴ استان تشکیل شده است و دارای یک بخش خودمختار (کریمه) نیز می باشد. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. زبان اوکراینی زبان رسمی این کشور است و زبان روسی نیز کاربرد گسترده ای دارد. دین رسمی این کشور مسیحیت می باشد.
سیارک ۱۷۰۹ (به انگلیسی: 1709 Ukraina، نامگذاری:1925QA) هزار و هفتصد و نهمین سیارک کشف شده است که در ۱۶ اوت ۱۹۲۵ و در رصدخانه سایمیز کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۷۵ است.
اوکراین ایر الیانس (به انگلیسی: Ukraine Air Alliance) یک شرکت هواپیمایی است که در ۱۹۹۲ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی اوکراین ایر الیانس در کی یف، اوکراین واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی بوریسپیل قرار دارد.
اوکراین ایر انترپرایز (به انگلیسی: Ukraine Air Enterprise) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۱۹۹۶ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی اوکراین ایر انترپرایز در بوریسپیل، اوکراین واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی بوریسپیل قرار دارد.
اوکراینِ کرانهٔ راست (اوکراینی: Правобережна Україна, Pravoberezhna Ukrayina) نام تاریخی منطقه ای است در اوکراین که در کرانه باختری یعنی سمت راست رودخانه دنیپر واقع شده است.
این منطقه امروزه استان های وینیتسیا، ژیتومیر، کیرووهراد و همچنین بخشی از استان های کیف و چرکاسی را در بر می گیرد. روابط کرانه راست در دوران معروف به دوره ویرانی با کرانه چپ قطع شده بود.
شهرهای اصلی کرانه راست عبارتند از: چرکاسی، کروپیونیسکی، بیلا تسرکفا، ژیتومیر و اولکساندریا.
آذری های اوکراین (به ترکی آذربایجانی: Ukrayna azərbaycanlıları) گروهی از مردم آذری ساکن و کوچ کرده به اوکراین گفته می شود، غالب جمعیت آذری ها را اهالی کشور جمهوری آذربایجان تشکیل می دهد و پیشنه روابط بین شهروندان آذربایجانی و اوکراینی به امپراتوری روسیه و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی باز می گردد، که هر دو کشور کنونی اوکراین و جمهوری آذربایجان در قالب یک قلمروی واحد بودند. امروزه جمعیت آذربایجانی های اوکراین ۴۵،۰۰۰ هزار تن شمارش شده است. سکونتگاه اهالی آذربایجانی بیشتر در استان دونتسک(۸ هزارنفر)، استان خارکف(۵-۶ هزارنفر)، استان دنیپروپتروفسک(۵-۶ هزارنفر) متمرکز می باشد. تعداد مهاجرت گروه های قومی به سرعت در حال رشد می باشد، به ویژه بین سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰،، عمدتاً به دلیل بی ثباتی در قفقاز جنوبی ۵٫۵٪ افزایش یافته بود. امروز، اوکراین، هفتمین جامعه بزرگ آذربایجانی در جهان را در خود جای داده است. اکثریت آذربایجانی های اوکراین مسلمان اهل تشیع هستند، یکی از مشکلات آذربایجانی ها در اوکراین مسئله اسلام هراسی است، که اصولاً به خاطر تبعیض، دین و مذهب خود را آشکار نمی سازند.
در حال حاضر، در ۱۵ منطقه اوکراین، جوامع فرهنگ ملی آذربایجانی ها و در ۸ مدرسه در روزهای یک شنبه، زبان و ادبیات آذربایجانی تدریس می شود. چاپ مجله "صدای آذربایجان" در کیف از سال ۱۹۹۸ آغاز شده است. اولین روزنامهٔ آذربایجانی زبان در اوکراین به نام ملت از سال ۱۹۹۱ در کریمه در حال انتشار می باشد. در اوکراین در مراسم هایی به صورت خیابانی حوادث ژانویه سیاه، کشتار خوجالی، وقایع مارس گرامی داشته می شود.در ماه مه، ۲۰۱۱ یک بنای تاریخی بازسازی شده برای سربازان آذربایجانی در بخش ۷۷ در سواستوپول افتتاح شد.
اپرا ملی اوکراین با همت گروه اپرای کیف به طور رسمی در تابستان سال ۱۸۶۷ تأسیس و فعالیت خود را آغاز کرد. اپرای کیف، پس از اپرای اودسا و اپرای لووف قدیمی ترین و پراهمیت ترین اپرا در سراسر اوکراین است. اپرای کیف همچنان در خانه اپرای ملی اوکراین با نام تاراس شوچنکو در کیف به فعالیت خود ادامه می دهد.
شهر استاخانوف (به روسی: Стаханов) در استان لوهانسک در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۹۰٬۱۵۲ نفر است.
کشور اوکراین به ۲۴ اوبلاست (استان) تقسیم شده اند. اوکراین دارای یک منطقه خودمختار به نام کریمه می باشد و شهر سواستوپول به لحاظ موقعیت نظامی خاص از وضعیت قانونی ویژه ای برخوردار است.
استری (به انگلیسی: Stryi) نام شهری واقع در استان لفیف اوکراین است.
اسلام در اوکراین به گروه قومیتی و مذهبی اطلاق می شود که به صورت اکثریت در شبه جزیره کریمه این کشور زندگی می کنند. با توجه به مطالعات مرکز تحقیقاتی پیو، جمعیت مسلمان در اوکراین را ۳۹۳،۰۰۰ نفر اعلام کرده است، با این حال مرکز اداره امور مسلمانان اکراین جمعیت مسلمانان را در حدود ۲ میلیون نفر تخمین زده است.
نمایش
بحث
ویرایش
شهر اسمیلا (به روسی: Сміла) در استان چرکاسی در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۶۹٬۶۸۱ نفر است.
شهر اسوردلوفسک (به روسی: Свердловськ) در استان لوهانسک در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۷۲٬۵۳۱ نفر است.
اقتصاد اوکراین یک بازار آزاد نوظهور است. بعد از جدایی از شوروی و استقلال، در طی دهه ۹۰ میلادی ، تولیدات خالص داخلی اوکراین برای ده سال به شدت سقوط کرد. در این دوران ابرتورم و افت خروجی اقتصاد به نصف سطح قبل از استقلال توامان بر اقتصاد اوکراین سایه افکنده بود و برای اولین بار تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۰ میلادی بود که رشد اقتصادی را به خود دید.
کشته: ۱۰۶
مجروح: ۱۸۱۱
Ministry of Healthcare totals (16 April @6:00 LST)
انقلاب ۲۰۱۴ اوکراین مجموعهٔ حوادثی است که در سال ۲۰۱۴ با تظاهرات در کیف پایتخت اوکراین اتفاق افتاد که در ادامهٔ واقعهٔ میدان اروپا و تظاهرات ضد دولتی صورت گرفت. در پایان آن پس از آنکه ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور با امضای توافق نامه ای با مخالفان با انتخابات زودهنگام موافقت کرد، با نقض توافقنامه از سوی معترضان وی با رای مجلس از سمت ریاست جمهوری عزل شد و چند روز بعد دولت جدید به ریاست آرسنی یاتسنیوک بر سر کار آمد.
اوکراین منافع بسیاری برای شرق و غرب دارد، از همین رو موضع گیری ها در برابر حوادث اکراین متفاوت است. برخی کشورها از جمله کشورهای غربی این حادثه را انقلاب می نامند، ولی روسیه آن را کودتا می داند و مدعی است که برکناری رئیس جمهور خلاف قانون اساسی بوده است. پیش از برکناری یانکویچ، نیکلای آزاروف نخست وزیر قانونی وقت اوکراین نیز برکنار کردن رئیس جمهور را خلاف قانون اساسی خوانده بود.
شهر اورجونیکیدزه (به روسی: Орджонікідзе) در استان دنیپروپتروفسک در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۴۴٬۸۳۴ نفر است.
شهر ایزیاسلاف (به روسی: Ізяслав) در استان خملنیتسکی در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۱۸٬۴۴۴ نفر است.
شهر بار (به اوکراینی: Бар) در استان وینیتسیا در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۱۷٬۲۸۴ نفر است.
شهر بالتا (به روسی: Балта) در استان اودسا در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۱۹٬۹۶۲ نفر است.
بورس اوراق بهادار اوکراین، (به انگلیسی: Ukraine Stock Exchange) مهم ترین بازار بورس اوراق بهادار کشور اوکراین است، که در شهر کی یف مستقر می باشد. ارزش معاملات این بازار هم اکنون در حدود ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار در روز برآورد شده است.
بازار بورس اوراق بهادار اوکراین در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در حال حاضر شمار شرکت های فعال در آن بیش از ۲۲۰ شرکت بوده و با ارزش بازاری معادل ۱۴۰ میلیارد دلار، به عنوان بزرگترین بازار بورس اوراق بهادار اوکراین شناخته می شود.
شهر بوسک (به روسی: Буськ) در استان لویو در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۸٬۶۷۳ نفر است.
پرچم اوکراین برای اولین بار در 01992-01-28 ۲۸ ژانویه ۱۹۹۲ (originally in 1918) به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی و نشان غیر نظامی و نشان استان شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.این پرچم از دو نوار آبی و زرد رنگ افقی تشکیل شده است
تابعیت اوکراین است وضعیت یک فرد به رسمیت شناخته شده تحت قانون اساسی به عنوان یک حقوقی عضو از اوکراین. تابعیت اوکراین قانون شده است به تصویب رسید و پس مجلس انتخابات در ۲۶ جولای سال ۱۹۹۰ همراه با اعلامیه حاکمیت دولتاست.
شهر توکماک (به روسی: Токмак) در استان زاپوریژیا در کشور اوکراین واقع شده است. جمعیت این شهر ۳۶٬۲۷۵ نفر است.
تیم ملی بسکتبال اوکراین (به انگلیسی: Ukraine national basketball team) نماینده اوکراین در مسابقات بین المللی بسکتبال است این تیم در مسابقات فیبا اروپا شرکت می کند. و در جام جهانی بسکتبال فیبا ۲۰۱۴ پس از شکست دادن تیم ایتالیا جواز حضور در این مسابقات را بدست آورد.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های اوکراین

اوکراین کشوری در اروپای شرقی.
• «باید بگویم که بسیار خطرناک و وحشتناک است اگر میان روسیه و غرب، و آمریکا و روسیه و بین طرف های متخاصم بی اعتمادی وجود داشته باشد... در حال حاضر اقلیت حاکمی در اوکراین هست که به هرحال نیروهای نظامی خودشان را دارند، منافعشان فراتر از مرزهای اوکراین است و پول هایشان در اوکراین نیست و هر لحظه می توانند از اوکراین خارج شوند. آنها هیچ نسبتی و هیچ نقطه اشتراکی با مردم اوکراین ندارند.» -> الکساندر لوکاشنکو
• «ما خواهان تجزیه و فروپاشی اوکراین نیستیم. اینجا کسانی هستند که می گویند الحاق کریمه به اوکراین اشتباه بوده و کریمه اساساً متعلق به قلمروروسیه است و چیزهایی مانند این. این دیدگاه اشتباهی است.» -> الکساندر لوکاشنکو
• «من از وحدت و یکپارچگی اوکراین حمایت می کنم. به نظر من نباید نوعی جنگ سرد و یا مناطقی مانند ترانس نیستریا یا قره باغ علیا بوجود بیاید که همیشه مملو از خطر و بمب و انفجار است. این خواسته من بعنوان یک فرد نیست بلکه خواسته من بعنوان رئیس جمهوری بلاروس است چرا که کشور ما در همسایگی اوکراین واقع شده است.» -> الکساندر لوکاشنکو
• «اکثریت مردم اوکراین در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق متولد شده اند و تغییر دادن طرز تفکر آن ها بسیار مشکل است اما ضروری است که زمینه های مشترک ارتباط با آن ها پیدا شود.» -> آندره کورکوف
• «اوکراین می تواند در یک فضای فرهنگی و اجتماعی اروپایی، در بازنگری اهمیت مفهوم «ملت» نقش داشته باشد زیرا اگر امروز اوکراین به اتحادیه اروپا نزدیک شده، به دلیل مبارزاتش برای اعاده حیثیت به عنوان یک «ملت» است.»< -> آندره کورکوف
• «هر اوکراینی وقتی بداند که آینده اش تنها به خودش بستگی دارد و نه به سیستم و یا رهبر یک حزب بزرگ و یا رئیس دولت و یا هر چیز دیگری، می تواند رؤیای خودش را داشته باشد و آن را عملی کند.» -> آندره کورکوف
• «فکر می کنم اوکراین اولین کشور، در بین کشورهای شوروی سابق است که تلاش می کند بند نافی را که به روسیه وصلش می کند، ببرد و در دنیایی دیگر، در اروپا سیر آفاق کند. نکته دیگر این است که این تلاش با خونریزی همراه شد. روسیه حاضر نیست اوکراین را رها کند، روسیه بدون اوکراین چیست؟ دیگر آن روسیه بزرگی که روسها خوابش را می بینند نیست؛ بنابراین اوکراین بالاخره آزاد خواهد شد، اما پذیرش اوکراین در اروپا باید با خون ریزی کمتری میسر شود.» -> سوتلانا الکسیویچ

ارتباط محتوایی با اوکراین

اوکراین در جدول کلمات

اوکراین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی اوکراین

علیرضا ١٩:٤٣ - ١٣٩٥/١١/٢٨
(Ukraine)
نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. از واژه اسلاوی ukraina (کشور/دیار)، همریشه با واژهٔ krajina. ویکی
|

پیشنهاد شما درباره معنی اوکرایننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اوکراین   • مفهوم اوکراین   • تعریف اوکراین   • معرفی اوکراین   • اوکراین چیست   • اوکراین یعنی چی   • اوکراین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اوکراین
کلمه : اوکراین
اشتباه تایپی : h,;vhdk
عکس اوکراین : در گوگل


آیا معنی اوکراین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )