انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 954 100 1

اکبر

/'akbar/

برابر پارسی: بزرگ تر

معنی اسم اکبر

اسم: اکبر
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: akbar) (عربی) بزرگتر، مِهتر، سالمندتر، بزرگسال تر (این نام به اعتبار اسم حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع) شرف و رواج دارد) - بزرگ تر

معنی اکبر در لغت نامه دهخدا

اکبر. [ اَ ب َ ] (ع ن تف ) بزرگتر. (ترجمان القرآن جرجانی چ دبیرسیاقی ص 18). بزرگتر. ج ، اَکابِر، اَکبَرون. (از اقرب الموارد) (ناظم الاطباء) (از منتهی الارب ). بزرگتر. (ناظم الاطباء). بزرگتر. مؤنث : کُبری ̍. (از آنندراج ). خلاف ارذل. ج ، اکبرون ، اکابر. (مهذب الاسماء). بزرگ. مهتر.مهین. کلان تر: اکبر اولاد؛ بزرگترین فرزندان. (یادداشت مؤلف ). بزرگوار. (السامی فی الاسامی ) :
قول این و آن درین ناید به کار
قول قول کردگار اکبر است.
ناصرخسرو.
اکبر و اعظم خدای عالم و آدم
صورت خوب آفرید و سیرت زیبا.
سعدی.
- اﷲ اکبر ؛ کلمه ٔ مبارکه ٔ تکبیر، یعنی خدا بزرگتر است از هر چیزی. (ناظم الاطباء).
- عالم اکبر ؛ دنیای عظیم. جهان بزرگ. (فرهنگ فارسی معین ) :
پس بصورت عالم اصغر تویی
پس به معنی عالم اکبر تویی.
مولوی (از فرهنگ فارسی معین ).
|| سالخورد. سالخورده تر. (یادداشت مؤلف ). بزرگتر از لحاظ سن. (از اقرب الموارد). || بزرگ. کبیر، در مقابل صغیر. گویند: «الاکبر و الاصغر»؛ ای الکبیر والصغیر. و ازآن است در نزد بعضی : اﷲاکبر؛ ای الکبیر. و نزد بعضی : اﷲاکبر من کل کبیر. (از اقرب الموارد). || (اصطلاح منطق ) موضوع مذکور در نتیجه ، و مطلوب در قیاس اقترانی کلی. (یادداشت مؤلف ). نزد علمای منطق اطلاق می شود بر مجهول مطلوب قیاس اقترانی. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). || در اصطلاح علمای نحو قسمی از اشتقاقات است. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). و رجوع به اشتقاق شود.

اکبر. [ اَ ب َ ] (ع اِ) اِکبِر. (ناظم الاطباء) (آنندراج ) (از اقرب الموارد). چیزی است شیرین مانند خبیص خشک که زنبور عسل آرد. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). اِکبِر. عکبر. (یادداشت مؤلف ). و رجوع به اِکبِر و اکبیر شود.

اکبر. [ اِ ب ِ ] (ع اِ) اَکبِر. چیزی مانند خبیص خشک که زنبور عسل آرد. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). چیز شیرینی است. (منتهی الارب ). و رجوع به اکبیر شود.

اکبر. [ اَ ب َ ] (اِخ ) اکبرشاه. لقب یکی از سلاطین هندوستان است. (آنندراج ). رجوع به اکبرشاه شود.

معنی اکبر به فارسی

اکبر
( و ۹۴۹ ٠ ه٠ ق ۱۵۴۲ / ٠ م ٠ - ف۱٠۱۴ ٠ ه٠ ق ۱۶٠۵ / ٠ م ٠ ) پادشاه هندوستان ( جل۹۶۴ ٠ ه٠ ق ۱۵۵۶ / ٠م ۱٠۱۴ - ٠ ه٠ ق ۱۶٠۵ / ٠ م ٠ ) ٠ از سلسله تیموریان هند ٠ وی مملکت خود را به یاری وزیر خویش ابو لفضل منظم کرد و توسعه بخشید و جلوس او مبدا [ تاریخ اکبری ] بشمار می رود ٠
بزرگتر، سالمندتر، بزرگسالتر، اکابر جمع
(صفت) ۱ - بزرگتر مهتر. ۲ - سالمند تر بزرگسالتر جمع : اکابر. یا عالم اکبر. دنیای عظیم جهان بزرگ : ( پس بصورت عالم اصغر تویی پس بمعنی عالم اکبر تویی . ) ( مثنوی )
چیزی مانند خبیص خشک که زنبور عسل آرد . چیز شیرین است .
نام شهری است در کنار دریای جمنه که آنرا اگره هم خوانند .
ده از بخش مرکزی شهرستان فسا
ده از بخش مرکزی شهرستان فسا
ده از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان ساوه .
میرزا علی اکبر پسر آقا میرزا از گویندگان و معماران قرن یازدهم اصفهان بود .
[ گویش مازنی ] /akber palevoon/ آمی دترجان
اکبر شاه هندی
میرزا محمد اکبر از گویندگان فارسی زبان قرن یازدهم در هند و در مثنوی استاد بود .
جلال الدین اکبر شاه هندی پور همایونشاه از ۹۶۳ ق تا ۱٠۱۴ ق در هندوستان سلطنت کرد .
ابو النصر معین الدین محمد یکی از پادشاهان هند پسر شاه عالم و از سلاله تیمور بود .
میرزا محمد اکبر خلف میرزا نصیر از گویندگان عهد شاه سلیمان صفوی بود .
ده از دهستان کاکاوند بخش دلفان شهرستان خرم آباد .
هر گاه دو کلمه در بیشتر حروف با هم موافق باشند و در بقیه حروف نیز تناسب آنها محفوظ باشد آنرا اشتقاق اکبر خوانند مانند نعق از نهق .
جایی است در شمال شیراز مابین دو کوه چهامقام و بابا کوهی و ممر آب رکناباد از آنجاست .
کنایه از ریاضت فرمودن نفس و مجاهده با او .
صورتی یا مصحفی از زینون است .
مصحف زینون اکبر است
ستار. مشتری .
نام محلی است در نزدیکی شهر اسپاهان و دارای معدن زغال سنگ است .

معنی اکبر در فرهنگ معین

اکبر
(اَ بَ) [ ع . ] (ص تف .) ۱ - بزرگتر، ۲ - پیرتر. ج . اکابر.
(دُ بِّ اَ بَ) [ ع . ] (اِمر.) خرس بزرگ ، یکی از صور فلکی دور قطبی ، بنات النعش کبری .
( ~ . اَ بَ) نک کلب اعظم .

معنی اکبر در فرهنگ فارسی عمید

اکبر
۱. بزرگ تر.
۲. بزرگسال تر.
در مقام تعجب از عظمت و شگفتی چیزی می گویند. &delta، در اذان، اقامه، و نماز گفته می شود.

اکبر در دانشنامه اسلامی

اکبر
معنی أَکْبَرُ: بزرگتر-بزرگترين
معنی حِجَجٍ: حج ها -سالها(چون هرسال شامل يک حج اکبر مي گردد)
معنی کَبِّرْ: بزرگ دار- تکبير گو(از ائمه معصومين (عليهمالسلام) وارد شده که معناي تکبير ( الله اکبر )اين است که خدا از اينکه در وصف بگنجد بزرگتر است ، پس خداي تعالي از هر وصفي که ما با آن توصيفش کنيم ، و حتي از خود اين وصف بزرگتر است)
معنی کَبِّرْهُ: او را بزرگ دار-براي او تکبير گو(از ائمه معصومين (عليهمالسلام) وارد شده که معناي تکبير ( الله اکبر )اين است که خدا از اينکه در وصف بگنجد بزرگتر است ، پس خداي تعالي از هر وصفي که ما با آن توصيفش کنيم ، و حتي از خود اين وصف بزرگتر است)
معنی مُثْلَیٰ: شبيه تر(کلمه مثلي مؤنث امثل است ، همچنان که فضلي و کبري مؤنث افضل و اکبر است ، و کلمه مثلي به معناي شبيهتر است ، و طريقه مثلي آن سنتي است که به حق نزديکتر باشد و يا به بر آوردن آرزوهاي مردم نزديکتر باشد و مقصود فرعون از اين طريقه که به خيال خودش به ح...
معنی عَرَضَ: هر چيز غير ثابت - زودگذر (در جمله "عرض الحياة الدنيا "شؤون ناپايدار زندگي دنيا منظور است، و مراد از "عرض هذا الادني " نيز لذائذ زندگي دنيا و نعمتهاي زودگذر آن است ، و اگر به اشاره مذکر "هذا "به آن اشاره فرموده و حال آنکه جا داشت با ضمير مؤنث "هذه "به...
ریشه کلمه:
کبر (۱۶۱ بار)

(بر وزن عنب و قفل) بزرگی قدر. چنانکه درقاموس و اقرب گفته. مثل . . و آن به اعتبار سن نیز گفته می‏شود مثل . که مراد از آن بزرگی سن و پیری است. راغب گفته: اصل صغیر و کبیر در اعیان است و به طور استعاره در معانی به کار روند. و آن به معنی سنگینی نیز آید که نوعی از بزرگی است مثل . گران است بر مشرکان آنچه آنها را بدان می‏خوانید. *** کبیر: از اسماء حسنی است . ظاهراً آن به معنی عظیم القدر است چنانکه علی به معنی بلند پایه است در مجمع آن را «اَلسَّیِّدُ الْمَلِکُ الْقادِرُ عَلی جَمیعِ الْاَشْیاءِ» گفته است. مراجعه به آیات نشان می‏دهد که آن نوعاً در ذیل آیاتی آمده سخن در قدرت و احاطه خداوند است و علی هذا سخن مجمع تأیید می‏شود. کبیر در غیر خدا و در کبیر معنوی و جسمی و ایضاً به معنی رئیس و رهبر به کار رفته است مثل . که معنوی است . که می‏شود گفت: بزرگی جثه مراد است و در آیه . مراد رهبر و رئیس می‏باشد. کبریاء: عظمت و حکومت . و باشد برای شما عظمت و حکمرانی در زمین؟ . مراد از آن در آیه ربوبیّت عامه و حکومت مطلقه است و لفظ عزیز و حکیم تا حدی آن را معنی می‏کند. *** کبر: (به کسر اول) بزرگی ایضاً تکبر و خودبینی. مثل . بعضی «کبر» را در آیه به ضم کاف خوانده‏اند مراد از آن معظم شی‏ء است. ضمیر «کبره» راجع به افک واقع در صدر آیه است گویند مراد از «وَالَّذی تَوَلَّی» عبداللَّه بن ابی است که در اشاعه افک پافشاری می‏کرد. یعنی: آنکه به معظم افک مباشرت کرده برای اوست عذابی بزرگ. . نیست در سینه هایشان مگر تکبر و خود بزرگ بینی. تکّبر: نیز به همان معنی است و شاید تکلف در آن منظور باشد یعنی به زور خودش را کبیر می‏داند بدترین تکبر آن است که در برابر امر خدا تکبر و از قبول آن امتناع کند . استکبار آن است که اظهار بزرگی و تکبر کند با آنکه اهلش نیست . و آیات قرآن همه در این زمینه است.
اکبر آقابابایی (1340-1375)از سرداران جنگ هشت سال دفاع مقدس که در عملیات های متعددی شرکت کرد و پس از جندین مرتبه جراحت در یکی از عملیات ها به علت بمباران شیمیایی توسط دشمن بستری گردید و سرانجام به همین علت به شهادت رسید.
اکبر آقابابایی، فرزند حسین علی در سال 1340 در نزدیکی شهر اصفهان به دنیا آمد. وی در خانواده ای مذهبی و متوسط رشد کرد، همزمان با ورود به مدرسه آموزش قرائت قرآن کریم را آغاز کرد. در دوره نوجوانی اوقات فراغت خود را در کارخانه «سنگ بری» می گذراند تا به نوبه خود سهمی در تأمین معاش خانواده داشته باشد. وی در بهمن ماه سال 1357 در کمیته دفاع شهری اصفهان فعالیت خود را آغاز کرد.
چندی بعد به عنوان مربی تاکتیک و سلاح در سپاه پاسداران اصفهان مشغول به کار شد و با آغاز غائله کردستان، مسئولیت عملیات سپاه سنندج را بر عهده گرفت. آقابابایی در سال 1362 به سمت فرماندهی عملیات ناحیه شمال غرب و کردستان منصوب شد و بعد از مدتی به علت توانائی و کاردانی اش فرماندهی تیپ 18 الغدیر را پذیرفت.
او در طول سال های دفاع مقدس در عملیات های متعددی شرکت کرد و چندین مرتبه مجروح شد، اما عملیات کربلای5، برگ زرینی از رشادت های او در دوران دفاع مقدس بود. بمباران شیمیایی دشمن بعثی در این عملیات، برای همیشه آن سردار رشید سپاه اسلام را به بستر بیماری انداخت.
جانباز سرافراز اکبر آقابابایی، سرانجام پس از سال ها صبوری در تحمل درد و رنج حاصل از مجروحیت شیمیایی اش در سحرگاه پنجم شهریور ماه 1375 در حالی که فرازهایی از زیارت عاشورا را زمزمه می کرد، هنگام دمیدن سپیده سحر همراه قافله صبح به آسمان پر کشید و به فیض شهادت رسید.
اکبر اصفهانی، ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • اکبر بردبار اصفهانی، از دانشمندان معاصر و از متخصّصان رشته بی هوشی در اصفهان• اکبر ترابیان اصفهانی، از شعرای اصفهان• اکبر جوادی اصفهانی، از علما و فضلای معاصر اصفهان• اکبرخان تارزن اصفهانی، از موسیقی دانان اصفهان در قرن چهارده هجری• اکبر بروجنی اصفهانی، از شعرای معاصر و ساکن اصفهان
...
اکبر بردبار اصفهانی، از دانشمندان معاصر و از متخصّصان رشته بی هوشی در اصفهان بوده است.
دکتر اکبر بردبار، از دانشمندان طب و متخصّص بی هوشی در سال ۱۳۱۰ش در اصفهان متولّد شد. پس از طیّ تحصیلات ابتدایی و متوسّطه در اصفهان، به تحصیل در رشته پزشکی در دانشکده پزشکی پرداخت، و پس از اتمام آن، به مدّت سه سال دوره تخصّصی بی هوشی را در بیمارستان سینا گذراند، و از سال ۱۳۳۸ش به سمت ریاست درمانگاه بی هوشی دانشکده پزشکی اصفهان منصوب شد. سپس به مدّت سیزده سال در انگلستان به مطالعه و تکمیل تحصیلات خود در رشته بی هوشی پرداخت، و موفّق به اخذ دیپلم بی هوشی با درجه «د. آ. سی. پی. آر. سی. اس DACPRCS» از کالج جرّاحان و پزشکان انگلستان گردید. از تالیفات و آثار ایشان، چندین مقاله و کتاب، جهت تدریس در دانشگاه، با عناوین روش بی هوشی ساده، درمان مصونیّت با تریاک، توقّف قلب با ایجاد عوارض مغزی، هیپوترمی و غیره است.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۶۰۱.    
...
اکبر بروجنی اصفهانی، از شعرای معاصر و ساکن اصفهان بوده است.
اکبر بروجنی، از شعرای معاصر است. در اصفهان سکونت داشت. قسمتی از اشعارش به نام رفیق خیانت کار به طبع رسیده است.
مهدوی، سیدمصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۵۰.
 ۱. ↑ مهدوی، سیدمصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۵۰.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۶۰۲.    
...
اکبر ترابیان اصفهانی، از شعرای اصفهان بوده است.
اکبر ترابیان، از شعرای اصفهان است. تحصیلات ابتدایی و متوسّطه را در اصفهان طی کرد. از همان نوجوانی شعر می گفت.
مهدوی، سیدمصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۱۳۲.
 ۱. ↑ مهدوی، سیدمصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۱۳۲.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۶۰۱.    
...
اکبر جوادی اصفهانی، از علما و فضلای معاصر اصفهان بوده است.
شیخ اکبر جوادی، عالم فاضل معاصر در سال ۱۳۳۶ش در اصفهان متولّد شد. وی پس از تحصیلات مقدّماتی به قم رفت، و نزد اساتید حوزه، همچون مشکینی، سبحانی، جوادی آملی، نوری همدانی، شیخ یوسف صانعی، حسن زاده آملی، منتظری و فاضل لنکرانی به تلمّذ مشغول شد. در سال ۱۳۷۰ق به امامت جمعه فولادشهر منصوب شد، و در حوزه و دانشگاه به تدریس پرداخت. وی در ترویج دین و جذب مردم به شعائر مذهبی، نقش مؤثّری ایفا نمود، و سرانجام در ۲۱ بهمن ۱۳۷۴ش (۲۰ رمضان) در اثر سانحه تصادف، دار فانی را وداع گفت، و پیکرش در تکیه شهدای اصفهان مدفون گردید.
قاسمی، رحیم، یادداشت ها (وفیات علمای معاصر اصفهان)، نسخه خطّی.
 ۱. ↑ قاسمی، رحیم، یادداشت ها (وفیات علمای معاصر اصفهان)، نسخه خطّی.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۶۰۱.    
...
اسم مستأثر، در وصیت امام و زعیم اکبر، اثر محمد محمدی گیلانی (دعوی سرای رودسر، 1307-1393، تهران) است که در آن، یکی از مباحث وصیت نامه امام خمینی را به صورت علمی و با بیانی فنی بر اساس آیات، روایات و دیدگاه های عرفانی ایشان توضیح داده است. در مورد این شرح، چند نکته گفتنی است:
«علی اکبر الهی خراسانی» درسال 1321ش در نیشابور به دنیا آمد.
تحصیلات خود را در حوزه علمیه نیشابور آغاز کرد و پس از عزیمت به مشهد و کسب معلومات حوزوی، در سال 1344 موفق به اخذ گواهینامه مدرّسی علوم منقول از تهران شد. همچنین در سال 1352 به دریافت دانشنامه کارشناسی در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشکد الهیات و معارف اسلامی مشهد موفق گردید؛ و این در حالی بود که دو سال پیشتر، اجاز اجتهاد را از بعضی اساتید دریافت داشته بود.
نامبرده در حال حاضر علاوه بر مدیریت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد، عضو هیئت امنا و شورای آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضو ‍ی می باشد.
تدریس علوم قرآنی، فقه و اصول، آیات الاحکام و تفسیر تخصصی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مشهد و دانشگاه علوم اسلامی رضوی از جمله فعالیت های آموزشی اوست.
از وی علاوه بر مقالات متعدد، تحقیق و تصحیح کتاب های ذیل انجام گرفته است:
المسائل العکبریة / نوع اثر: کتاب / نقش: محقق
علی اکبر بابائی در سال 1333ش در اراک متولد شد.
وی پس از آموختن قرآن و برخی کتاب های مذهبی در مکتب خانه و تحصیلات ابتدایی در مدارس دولتی و دروس مقدماتی حوزه مانند صرف و نحو در حوزه علمیه اراک، در سال 1353ش وارد حوزه علمیه قم گردید و تا سال 1359ش سایر دروس مقدماتی و سطوح عالی حوزوی را فرا گرفت.
وی در سال 1360ش به دروس خارج اصول و فقه راه یافت و مدت کوتاهی از درس خارج اصول آیت الله مکارم و خارج فقه آیت الله تبریزی استفاده کرد، ولی عمده تحصیلات خارج فقه و اصول وی، نزد آیت الله وحید خراسانی بوده است زیرا حدود 12 سال در درس خارج اصول و حدود 20 سال در درس خارج فقه معظم له شرکت کردند. همزمان با تحصیلات خارج فقه و اصول، در برنامه های درسی مؤسسه در راه حق شرکت نمود. وی پس از اتمام دوره عمومی، تحقیقات خود را در رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآنی در این مؤسسه آغاز کرد و تا سال 1373ش ادامه داد. از سال 1373ش تا کنون در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه که قبلا دفتر حوزه و دانشگاه نامیده می شد، به پژوهش در موضوع مباحث علوم قرآنی با گرایش منطق فهم قرآن اشتغال داشته است.
خودنوشت مؤلف در پایگاه اطلاع رسانی اندیشوران حوزه.
تذکره همایون و اکبر، نوشته بایزید بیات، تصحیح محمد هدایت حسین این کتاب که در سده دهم هجری (شانزدهم میلادی) به فارسی نوشته شده، رویدادهای میان دو پادشاه سلسله گورکانی، یعنی همایون و فرزندش اکبر را در بر دارد. رویدادهای دوران همایون از 949 هجری (1542م) هم زمان با آمدنش به ایران تا 999 هجری (1590م)؛ یعنی پس از 35 سال پادشاهی اکبر، دنبال می شوند. این کتاب از منابع مهم در باره گورکانیان هند و روابطشان با ایران در روزگار صفویان به شمار می رود.
به گفته خانم بوریج در مقاله ای در باره این اثر، بایزید هنگام نوشتن آن، پیر و سال خورده شده بود و ناگزیر با یاد آوری اطلاعات و خاطراتش در باره روزگار سرگردانی و پریشانی همایون، آنها را برای دیگری باز می گفت (املا می کرد) و از این رو، جملاتش پیوندی منطقی با یک دیگر ندارند. پرفسور سوکمار نیز تاریخ مختصر بایزید را «نامنظم» و از دید تاریخ نگاری ناقص می خواند؛ زیرا نویسنده بارها به شرح رویدادهایی پرداخته است که با موضوع اصلی پیوندی ندارند و گاهی با پرداختن به تاریخ شخصی و خانوادگی اش، پیوستگی مطالب را از میان می برد.
باری، بایزید خواندن و نوشتن نمی دانست و تنها رویدادها را روایت می کرد و به گمان، کسی به نام احمد دهلوی، کاتب منشی شیخ ابوالفضل مبارک آنها را می نوشت. کاتب نیز در بسیاری از جاها، سخنان ساده بایزید را به سبک و سلیقه خود در آورده و آنها را تغییر داده و به عبارت پردازی و مغلق نویسی منشیانه پرداخته است و از همین روی، سبک انشای این اثر یک سان و هم آهنگ نمی نماید. نویسنده، به رغم شیوه چکیده نویسی اش در این اثر، به دلیل پاسداشت شاه صفوی، متن کامل نامه او را به همایون (2500 واژه) آورده است.
پرفسور بانارسی پراساد ساکسنا، در شرحی در باره این کتاب، آن را از دید گستره دارای برتری می شمرد، اما زبان آن را کمابیش سست و عامه پسند و بیشتر جمله هایش را ناقص و نویسنده اش را در به کار گیری سبک ویژه و رایج در آن روزگار ناتوان می خواند.
روایت ها و گزارش های معاصر بسیار کمی در باره پادشاهی همایون در دست است. هم چنین نسخه های خطی این آثار از دید سودمندی و پرباری، بسیار اندکند؛ زیرا جز تذکره الواقعات (995ه / 1587م) جوهر آفتابه چی که شمار اندکی از نسخه های خطی آن در فهرست (کاتالوگ) کتاب خانه های هند شناسانده شده اند، به منبع دیگری برای دریافتن اطلاعات سودمندی در باره این سلسه دست رسی نیست و از این رو، پژوهش در باره تاریخ سده های میانه هند بسیار دشوار می نماید و به گفته پروفسور سوکمار رای، تاریخ همایون، کمتر از دیگر امپراطوران مغول هند به دیده مورخان آمده است.
تفسیر سر اکبر اثـر سیدرجبعلی خان بهادر حسنی حسینی نقوی بهکری دهلوی لاهوری (م ۱۲۸۶ ق)، از متکلمین شیعه در هندوستان می باشد.
تفسیر تفسیر سر اکبر، در یک مجلد به زبان فارسی و شیوه کلامی شامل بخشی از قرآن است.مـؤلـف این اثر خود را اختصاص به تفسیر و تاویل سوره الفجر داده و نیز همان شیوه تفسیر کشف الغطاء را به کار برده است و تفسیر سوره الفجر را به سبک کلامی با شهادت حضرت ابی عبداللّه الحسین سیدالشهداء (علیه السّلام) تطبیق داده و در نوع خود بی نظیر است.این تفسیر در ۱۲۶۷ ق در لاهور چاپ سنگی گردیده است.
ثِقْل اکبر، قرآن است. براساس حدیث متواتر ثقلین پیامبر(ص) برای هدایت امت خود دو چیز ارزشمند ( قرآن و عترت ) از خود به یادگار گذاشت. قرآن در برخی از نقل های این حدیث ، ثقل اکبر و عترت ثقل اصغر نامیده شده است.
ثِقْل به معنای سنگین و بار گران است. ثَقَل به معنای هر چیز با ارزش وگرانبهاست. اصطلاح ثقل اکبر در گفتار پیامبر اسلام و ائمه دیگر به معنای قرآن استفاده شده است:
جبهه و جهاد اکبر اثر استاد مظاهری از دانشمندان معاصر و به زبان فارسی است که حاصل 22 درس از جلسات سخنرانی وی می باشد که در محل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قم و به در خواست و همت مرکز بررسی و تحقیقات عقیدتی سیاسی سپاه پاسداران در ایام ماه مبارک رمضان 1404ق تشکیل شده و توسط این مرکز از نوار پیاده و پس از بازبینی معظم له به چاپ رسیده است.
کتاب حاضر بر 22 درس تهیه شده که مطابق با جلسات سخنرانی استاد مظاهری در جمع سپاهیان می باشد.
وی مفاهیم عالیه اخلاقی را به زبانی ساده و تمثیلاتی محسوس، مطرح فرموده و با تمسک به آیات و روایات شریفه، که در نوع خود کوششی قابل تمجید برای تقویت روحیه تعبدمسلمین است، به بررسی آئین پاسداری و شرائط جبهه و جهاد و بیان لوازم و اهمیت جهاد اکبر پرداخته اند.
مطالب کتاب پیرامون جبهه و جهاد، شرائط مجاهد و جهاد، اطاعت از فرماندهی، اخوت و اتحاد در جبهه، توکل و خلوص، تقوی، حفظ بیت المال، دعا، ارتباط با خدا و مسائل اخلاقی ای از این دست، پرداخته است.
وی جبهه را یک مکتب دانسته و با ترید بیان می کند برای ساختن انسان مکتبی بهتر از جبهه سراغ وجود ندارد.
جهاد اکبر همان جهاد نفس است. از این عنوان به مناسبت در باب جهاد سخن گفته ‏اند.
معنی جهاد اکبر مبارزه با نفس امّاره است.
جهاد اکبر، مقابل جهاد اصغر (جهاد با دشمن بیرونی) عبارت است از ستیز و مخالفت با نفس و خواهشهای آن- که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچی از دستورهای او می‏کند- به ترک شهوتهای شیطانی و گردن نهادن به دستورهای خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو.
عنوان یاد شده برگرفته از روایتی از رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله است که به گروهی از اصحاب که از نبرد با دشمن باز می‏گشتند، فرمود: مرحبا به قومی که جهاد اصغر را به انجام رسانده‏اند، و جهاد اکبر بر ایشان باقی است. گفتند: ای پیامبر خدا، جهاد اکبر چیست؟ فرمود جهاد با نفس.
احکام جهاد اکبر
پیروی از نفس امّاره به ترک واجبات و ارتکاب محرمات، حرام و مخالفت با آن به انجام دادن واجبات و اجتناب از محرمات، واجب است.

جهاد اکبر، مقابل جهاد اصغر (جهاد با دشمن بیرونی) عبارت است از ستیز و مخالفت با هوای نفس، یعنی مخالفت با آن دسته از خواهشهای نفس که انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچی از دستورهای او می کند.
هدف از این جهاد ترک شهوت های شیطانی و گردن نهادن به دستورهای خداوند متعال و پیراستن نفس از صفات ناشایست و آراستن آن به صفات نیکو است.
عنوان یاد شده برگرفته از روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله است که به گروهی از اصحاب که از نبرد با دشمن بازمی گشتند، فرمود: مرحبا به قومی که جهاد اصغر را به انجام رسانده اند و جهاد اکبر برایشان باقی است. گفتند: ای پیامبر خدا، جهاد اکبر چیست؟ فرمود: جهاد با نفس.
جهاد بر سه گونه است: 1- جنگ و مجاهده برای راندن و دفع دشمن آشکار. 2- جهاد با شیطان و اهریمن. 3- جهاد در مجاهده با نفس.
«جهاد» به معنای بذل جهد و کوشش در دفع دشمن است و بیشتر بر مدافعه به جنگ اطلاق می شود و لیکن گاهی در معنای دشمن توسعه داده می شود تا جائی که هر چیزی که توقع شر از او می رود را شامل می شود مانند شیطان که آدمی را گمراه می سازد و نفس اماره که به بدیها امر می کند و امثال اینها. در نتیجه جهاد شامل مخالفت با نفس در خواسته هایش و خودداری از اطاعت شیطان در وسوسه هایش می شود و رسول خدا (ص) مخالفت با نفس را « جهاد اکبر » نامیده است.
علمای اخلاق برای نفس (احساسات و غرائز و عواطف آدمی) سه مرحله قائلند که در قرآن مجید به آنها اشاره شده است.
1.نفس مطمئنه مرحله ای است که پس از تصفیه و تهذیب و تربیت کامل، انسان به مرحله ای می رسد که غرائز سرکش در برابر او رام می شوند و سپر می اندازند، و توانایی پیکار با عقل و ایمان در خود نمی بینند چرا که عقل و ایمان آن قدر نیرومند شده اند که غرائز نفسانی در برابر آن توانایی چندانی ندارد. این همان مرحله آرامش و سکینه است، آرامش که بر اقیانوسهای بزرگ حکومت می کند، اقیانوسهایی که حتی در برابر سخت ترین طوفانها چین و شکن بر صورت خودنمایان نمی سازند. این مقام انبیاء و اولیا و پیروان راستین آنها است، آنهایی که در مکتب مردان خدا درس ایمان و تقوا آموختند و سالها به تهذیب نفس پرداخته و جهاد اکبر را به مرحله نهایی رسانده اند.آیات پایانی سوره فجر این موضوع را مطرح می کند:
جهاد اکبر یا مبارزه با نفس ، اثر امام خمینی (ره)، به زبان فارسی است.
کتاب، دارای باب بندی و فصل بندی خاصی نیست، بلکه مباحثی ارزشمند در ذیل عناوینی کلی، با زبانی ساده بیان شده است. مباحث مزبور، تقریر بیانات و رهنمودهای امام خمینی (ره) در نجف اشرف است که توسط سید حمید روحانی تقریر و تنظیم گردیده است.
درباره محتوا و ویژگی های این اثر، توجه به نکات زیر مفید است:
در پانوشت ها منابع روایات همراه با ترجمه فارسی و متن کامل روایت، همچنین تکمیل آیاتی که در متن آمده همراه با ترجمه و آدرس آیات و توضیحات مفید دیگری آورده شده است.
کتاب در قطع رقعی با جلد شمیز، در 71 صفحه به چاپ رسیده و فاقد فهرست است و عناوین بحث ها در داخل کروشه آمده است.
«آیت الله سید علی اکبر حائری»، در سال 1374ق، برابر با 1954م در شهر نجف متولد شد. ایشان خواندن و نوشتن را از سن 5 سالگی نزد مادر گرامی اش (دختر آیت الله شیخ محمدرضا فاضل) شروع کرد. هشت ساله بود که موفق به ختم قرآن شد.
ایشان مقدمات علوم دینی مانند علم صرف و نحو را نزد پدر و دو برادرش (آیت الله سید کاظم حائری و سید محمدعلی حائری) و همچنین از محضر سید نور الدین اشکوری و سید عبد الهادی شاهرودی فراگرفت.
دروس عالی حوزه را نزد برادرانش و سید حسین بحر العلوم آموخت. ایشان بعد از پایان دروس عالی حوزه در سن حدود بیست سالگی وارد درس خارج فقه و اصول شد که این دروس را نزد اساتید بزرگواری همچون آیت الله خوئی و شهید محمدباقر صدر آموخت.
ایشان در سال 1399ق در زمان حکومت احمد حسن البکر به ایران مهاجرت نمود. بعد از اینکه وارد ایران شد از محضر حضرات آیات سید کاظم حسینی حائری به مدت پنج سال علم اصول آموخت. در مدت کوتاهی نیز نزد آیت الله وحید خراسانی نیز اصول آموخت.
آیت الله حائری در مدت حضور خود در ایران (حدود 23 سال) علاوه بر آموختن دروس حوزوی به تدریس نیز مشغول بود تا اینکه در سال 1423ق شروع به تدریس درس خارج اصول نمود.
آیت الله حائری بعد از سقوط دولت بعث عراق در شعبان سال 1424ق، به میهن خود بازگشت و در آنجا نیز تدریس دروس خارج فقه و اصول و همچنین رجال را ادامه داد.


اکبر در دانشنامه ویکی پدیا

اکبر
اکبر آباد روستایی است در دهستان فاروج از توابع بخش مرکزی شهرستان فاروج، واقع در استان خراسان شمالی که در اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیتی برای آن ذکر نشده است.
اکبر اصفهانی (زاده ۱۳۲۹ - تهران) بازیگر و عکاس سینما اهل ایران بوده است.
اکبر اعتماد شخصیت علمی ایرانی، بنیانگذار و نخستین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است که به «پدر فناوری هسته ای ایران» شهرت یافته است.
او سال ۱۳۰۹ در همدان به دنیا آمد. برای ادامه تحصیل به سویس رفت و در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه لوزان سوئیس فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت و توسط صفی اصفیا، رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، بعنوان مشاور فنی طرح پژوهش های رآکتور اتمی استخدام شد. سال بعد، دفتر انرژی اتمی سازمان برنامه و بودجه را بنا گذاشت و خود به مدیریت آن منصوب شد و تا سال ۱۳۴۶ دراین مسوولیت باقی ماند. در سال ۱۳۴۷ به سمت اولین رئیس مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی، که بدیل ایرانی مرکز ملی پژوهش های علمی (CNRS) در فرانسه بود، منصوب شد. در سال ۱۳۵۳ ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت و این سازمان را بنیان نهاد. اعتماد تا سال ۱۳۵۷ ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست داشت.
با وقوع انقلاب اسلامی ایران، فریدون سحابی ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت. اکبر اعتماد در مصاحبه های خود همواره انرژی اتمی را برای ایران لازم و ضروری می داند، دستیابی به این انرژی را حق ایران می داند، بی اعتمادی شدید نسبت به نیات قدرتهای غربی و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان می دارد و تا آنجا پیش می رود که عضویت ایران در این آژانس را بی حاصل می خواند. مستندی با عنوان " من اکبر اعتماد اتم می شکنم " به کارگردانی سید وحید حسینی و احمدرضا گنجه ای در مورد زندگی این شخصیت علمی در سال ۱۳۹۱ ساخته شده است.
اکبر اعلمی (مرداد ۱۳۳۳ در تبریز) سیاست مدار، منتقد سیاسی و از نمایندگان سابق اصلاح طلب تبریز در مجلس ششم و مجلس هفتم شورای اسلامی است.
اکبر افتخاری بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاههای استقلال تهران و پرسپولیس تهران بود.
اکبر الباکر، (به عربی: أکبر الباکر) (زاده ۱۹۶۲) کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی قطری است، که از سال ۱۹۹۷ تاکنون به عنوان مدیر عامل اجرایی شرکت قطر ایرویز فعالیت می نماید. هنگامی که الباکر شرکت قطر ایرویز را، در سال ۱۹۹۷ تحویل گرفت، یک شرکت کوچک هواپیمایی با ناوگانی از ۴ هواپیمای مسافربری بود، که تمامی سهام آن، در اختیار خاندان آل ثانی قرار داشت.
الباکر با تیم مدیریتی جدید، این شرکت را دوباره سازماندهی کرد، سپس ۵۰٪ درصد از سهام آن به سرمایه گذاران خصوصی فروخته شد. یک دهه بعد، قطر ایرویز به یکی از رقابتی ترین شرکت های هواپیمایی جهان تبدیل شده بود. قطر ایرویز در حال حاضر (۲۰۱۳) تحت مدیریت اکبر الباکر، روزانه به ۱۳۳ مقصد در سراسر جهان پرواز دارد و مالک ناوگانی از ۱۳۰ فروند هواپیمای مسافربری و باری می باشد.
اکبر اکسیر (متولد ۱۳۳۲ آستارا) معروف به پدر شعر فرانو ایران آموزگار بازنشسته زبان و ادبیات فارسی، شاعر طنزپرداز معاصر ایرانی و صاحب نظریه شعر فرانو و مجموعه شعرهای در سوگ سپیداران، بفرمایید بنشینید صندلی عزیز، زنبورهای عسل دیابت گرفته اند، پسته لال سکوت دندان شکن است، ملخ های حاصلخیز، مالاریا، ما کو تا اونا شیم و من هارا شورا هارا می باشد. طنزپردازی در عین سادگی و ایجاز، از ویژگی های برجسته اشعار اکسیر هستند. اکسیر معتقد به فقر «تولید اندیشه و نظریه پردازی» در ادبیات امروز است.
اکبر ایمانی (زادهٔ ۱ فروردین ۱۳۷۱ در پارس آباد، استان اردبیل) بازیکن فوتبال اهل ایران است و در فولاد خوزستان در لیگ برتر بازی می کند.
اکبر، باسیلان (به لاتین: Akbar, Basilan) یک سکونتگاه مسکونی در فیلیپین است که در باسیلان واقع شده است.
اکبر بهادری (علی اکبر بهادری)(زاده حوالی سال ۱۳۰۰ شمسی - درگذشته ۱۳۵۸ تهران)، پزشک و پایه گذار بیمارستان قدس اراک و نماینده مجلس شورای ملی از اراک بود که در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۸ توسط انقلاب اسلامی ایران در تهران اعدام شد. نام دکتر اکبر بهادری یکی از ۴۳۸ نفریست که اعدامشان در گزارش اسفند ۱۳۵۸ سازمان عفو بین الملل اعلام شد. دراین گزارش، سازمان عفو بین الملل، بر مبنای گزارشهای رسانه های ایرانی وخارجی و خبرگزاری رسمی پارس، فهرستی از متهمانی که دردادگاه های انقلاب، از زمان تأسیس تا مرداد ۱۳۵۸، محکوم شدند تهیه و منتشر کرد.
اکبر بهنام جو (زاده ۱۳۴۶ همدان) سیاست مدار ایرانی است، که هم اکنون به عنوان استاندار اردبیل در دولت دوازدهم فعالیت می کند.
اکبر بهکلام (زاده در تبریز) نقاش و مجسه ساز ایرانی-آلمانی است.
اکبر اکبر بهکلام در سال ۱۹۴۴ در مرکز استان آذربایجان شرقی، تبریز متولد شد. وی از سال ۱۹۶۱ تا سال ۱۹۶۴ در مدرسه هنر تبریز تحصیل کرد و پس از طی خدمت سربازی به استانبول نقل مکان کرد، جایی که او در دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان ثبت نام و دانشجوی استاد بدری رحمی ایوب اوغلو شد. و پس از سفر در شهرهای مختلف اروپا، از سال ۱۹۸۹ در برلین ساکن است.
اکبر بهکلام در زمینه مجسمه سازی و نقاشی خبره بود و در طول فعایت هنری خود از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۰ نمایشگاه های انفرادی و گروهی در تهران، برلین، اوبرهاوزن، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، پارائیبا، لس آنجلس و برخی از شهرهای دیگر آلمان و آمریکا داشته است.
اکبر بوگتی (زادهٔ ۱۲ ژوئیهٔ ۱۹۲۷(1927-07-12) - درگذشتهٔ ۲۶ اوت ۲۰۰۶(2006-08-26))، سیاست مدار اهل پاکستان بود.
اکبر پوده (زادهٔ ۱۳ مارس ۱۹۳۲(1932-03-13)) یک دوچرخه سوار پیشین اهل ایران است. او در رقابت های انفرادی جاده و تایم تریل تیمی در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۴ شرکت داشت.
اکبر ترکان، سیاست مدار ایرانی، از اعضای مؤسس حزب اعتدال و توسعه، مشاور ارشد رئیس جمهور ایران (حسن روحانی)، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و عضو شورای اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی است.
او وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی های مسلح در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی و وزیر راه و ترابری در دولت دوم وی بود.
اکبر ترکی نمایندهٔ دورهٔ دهم از حوزهٔ انتخابیهٔ فریدن و چادگان و فریدون شهر در استان است. وی با کسب ۲۲٬۵۳۶ رای از مجموع ۸۷٬۰۰۴ رای معادل ۲۵٫۹۰٪ درصد آرا به مجلس راه پیدا کرد.
اکبر ثبوت متولد ۱۳۲۴ خورشیدی در تهران، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ و فلسفه اسلامی است. پس از پایان دوره ابتدایی به تحصیلات حوزوی روی آورد بعد از چند سال وارد دانشگاه تهران شد و در دو رشته فلسفه و حقوق فارغ التحصیل گردید. ثبوت یکی از پژوهشگران حوزه تاریخ و حکمت اسلامی و مشاور گروه فلسفه دائرةالمعارف اسلامی است. از او سخنرانی و مقاله های متعددی در رسانه ها در رابطه با انقلاب مشروطه منتشر شده است.
فیلسوف شیرازی در هند
اکبر ثبوت، که خود از بستگان آقا بزرگ تهرانی، شاگرد آخوند خراسانی است، در کتابی مفصل با نام «دیدگاه های آخوند خراسانی و شاگردانش» مدعی شد که وی در دیدارهایی که باآقابزرگ تهرانی داشته، نظراتی از مرحوم آخوند خراسانی را در ارتباط با ولایت فقیه و حاکمیت فقیهان بر جامعه، از او نوشته و ثبت کرده است. این نقل قول باعث بروز چالش ها و نقدهایی در رسانه ها و جامعه گردید.
همراه با تحول اجتهاد
برخی از آثار او عبارتند از:
الغدیر
مدارس اسلامی هند و جایگاه فرهنگ ایران در آن
بیست و سه گفتار
شرح شهید اول بر تهذیب الاصول علامه حلی
گنجینه دار علم و عرفان
آخوند خراسانی و شاگردانش.
اکبر جباری (متولد ۱۳۵۲ در زنجان) پژوهشگر ایرانی حوزه فلسفه، ادبیات و عرفان و دانش آموخته دانشگاه میسور هند است. او که داماد علی دوانی و باجناغ غلامحسین الهام است، از مدافعان دیدگاه های محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی به شمار می آید.
مقبره خلیل اکبر مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان پل دختر دهستان میانکوه شرقی، روستای خلیل اکبر واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۳۶۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
نام صاحب مقبره سازنده و بانی آن بر چهار چوب در قدیمی به طور برجسته کنده شده است که قطعات آن از یکدیگر جدا شدهاند. با این وجود بعضی از صاحب نظران بر این باورند که خلیل اکبر یکی از پیشوایان مذهبی است که او را بابا گفتهاند.
آب انبار امامزاده علی اکبر مربوط به دوره پهلوی دوم است و در شهرستان گرمسار، بخش آرادان، دهستان داور آباد، روستای امامزاده علی اکبر، داخل محوطه امامزاده واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۱۶۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آب انبار حاجی علی اکبر مربوط به دوره صفوی تا دوره زند است و در یزد، محدوده چاه اکرمیه، کیلومتری ۲ جاده خویدک واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عبدالحمید بن عبدالمجید شهرت یافته به لقبِ اَخفشِ اکبر یا کبیر (؟ -۷۹۳م) زبان شناس برجستهٔ عربی در سدهٔ دوم هجری بود.
امامزاده علی اکبر ممکن است به یکی از این موارد اشاره داشته باشد:
امامزاده علی اکبر (شهرضا)
امامزاده علی اکبر (گرمسار)
امامزاده علی اکبر (چیذر)
اسماعیل اکبر فرزند محمد اکبر (رئیس تشریفات دربار شاهنشاهی در دوره پهلوی) و نوه صادق خان اکبر سردار معتمد (حاکم، وزیر و نماینده مجلس) بود. او در دوره ۲۰ نمایندگی رشت و در دوره ۲۳ نمایندگی آستارا را در مجلس شورای ملی بر عهده داشت.
ام. جی. اکبر (انگلیسی: M. J. Akbar؛ زادهٔ ۱۱ ژانویهٔ ۱۹۵۱(1951-01-11)) روزنامه نگار، نویسنده، سیاستمدار اهل هند است. وی از ۶ ژوئیه ۲۰۱۶ وزیر امور خارجه هند است. همچنین نماینده مجلس در راجیه سبها است.
امام زاده اکبر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دهلران در استان ایلام ایران است.
امام زاده علی اکبر، روستایی از توابع بخش ماهورمیلانی شهرستان ممسنی در استان فارس ایران است.
استادعلی اکبر، روستایی از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق در استان یزد ایران است.
مختصات: ۳۷°۱۰′۴″ شمالی ۴۹°۴۴′۴۶″ شرقی / ۳۷.۱۶۷۷۸° شمالی ۴۹.۷۴۶۱۱° شرقی / 37.16778; 49.74611
بازقلعه اکبر، روستایی است از توابع بخش سنگر شهرستان رشت در استان گیلان ایران.
برآفتاب اکبر، روستایی از توابع بخش اندیکا شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان ایران است.
بنه میرزا علی اکبر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کازرون در استان فارس ایران است.
پادگان الله اکبر که محل استقرار تیپ ۱۸۱ زرهی شهید سرلشکر برزو سلیمی می باشد در دو کیلومتری غرب شهر اسلام آباد غرب؛ واقع در استان کرمانشاه است و زیر مجموعه لشکر ۸۱ نیروی زمینی ارتش می باشد که هر ماه پذیرای کارکنان وظیفه زیادی اعم از سرباز، درجه دار و افسر وظیفه از اقصی نقاط کشور است. در سال ۱۳۹۱ تیپ یک زرهی لشکر ۸۱ کرمانشاه به تیپ مستقل ۱۸۱ زرهی شهید سرلشکر سلیمی ارتقا یافت.
تپه الله اکبر مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در شهرستان ابهر، بخش سلطانیه، دهستان سلطانیه، ۲۳۰۰ متری شرق روستای حسین آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۵۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه اله اکبر در شهرستان قزوین، بخش مرکزی، روستای اسماعیل آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۵۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه امامزاده اکبر مربوط به دوران پس از اسلام، قرون ۶ ـ ۵ ه.ق است و در شهرستان دهلران، بخش موسیان، روستای فرخ آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۶۹۱۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه امامزاده علی اکبر مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان تاکستان، روستای شیزر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه اکبر مربوط به دوره صدر اسلام تا قرن ۲ ه. ق است و در شهرستان دهلران، بخش موسیان، روستای فرخ آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۶۹۱۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تپه سید اکبر در شهرستان دهلران، بخش مرکزی، ۳۰۰ متری امامزاده سید اکبر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۸۱۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اکبر در جدول کلمات

از فیلم های مرحوم ایرج قادری در سال 89 با بازی خودش | نیما شاهرخ شاهی | ماهچهره خلیلی | افسانه پاکرو و اکبر عبدی
شبکه
از فیلم های داود میرباقری با بازی اکبر عبدی | داریوش ارجمند | پرویز پرستویی و آزیتا حاجیان
ادم برفی
ازساخته های مرحوم اکبر خواجویی با حضور شهاب حسینی و الهام حمیدی
محیا
تله تئاتر نوشته مرحوم اکبر رادی
ملودی شهر بارانی
ساخته احمد نیک آذر با بازی اکبر زنجانپور و پوراندخت مهیمن
سامان
ساخته اصغر هاشمی در سال 69 با بازی مرحوم مهدی فتحی | بیژن امکانیان | اکبر عبدی | مرحوم جمشید اسماعیل خانی و کمند امیرسلیمانی
در ارزوی ازدواج
ساخته اکبر خواجویی با بازی شهاب حسینی و الهام حمیدی
محیا
ساخته اکبر خواجویی با شرکت الهام حمیدی و شهاب حسینی
محیا
ساخته اکبر صادقی با بازی مشایخی | بایگان و رویگری
الما
ساخته اکبر صادقی با شرکت جمشید هاشمپور | اسماعیل محرابی و عنایت بخشی
بالاش

معنی اکبر به انگلیسی

major (صفت)
بالغ ، بزرگ ، کبیر ، بیشتر ، عمده ، ارشد ، بزرگتر ، اعظم ، اکبر ، مهاد ، بیشین

معنی کلمه اکبر به عربی

اکبر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی اکبر

آریا بهداروند ٢٣:٠٠ - ١٣٩٧/٠٣/٠٦
در زبان لری بختیاری این اسم را (ایبر)تلفظ می کنند
اکبر::ایبر،ای بر
Ae bar
|

امیرخانلو ١٩:٢٣ - ١٣٩٧/٠٤/٠٥
محمول نتیجه را اکبر می گویند.
|

Mehraz1171 ٠٦:٥٧ - ١٣٩٨/٠١/٢٧
بزرگ و متواضع
|

پیشنهاد شما درباره معنی اکبرنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علی اکبر ع   • حضرت قاسم   • حضرت علی اکبر عکس   • امالبنین   • شعر شهادت حضرت علی اکبر   • محل دفن حضرت قاسم   • حضرت علی اصغر   • قبر حضرت علی اکبر   • معنی اکبر   • مفهوم اکبر   • تعریف اکبر   • معرفی اکبر   • اکبر چیست   • اکبر یعنی چی   • اکبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اکبر
کلمه : اکبر
اشتباه تایپی : h;fv
آوا : 'akbar
نقش : صفت
عکس اکبر : در گوگل


آیا معنی اکبر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )