انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1084 100 1

ایدئولوژی

/'ide'oloZi/

برابر پارسی: انگارگان، اِنگارگان

معنی ایدئولوژی به فارسی

ایدئولوژی
( اسم ) ۱ - دانش اندیشه ها علم افکار. ۲ - مجموع. افکار متعلق بیک دسته یک عصر و دوره . ۳ - عقیدهای که هدف و آرمانی را با بیانی تحسین و تعریف کند که در مقابل آن دفاع نتوانند کرد .
[ideology] [باستان شناسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] مجموعۀ سامانمند باورها و اندیشه های ثابت سیاسی و اجتماعی برای تبیین یا تغییر وضع موجود و تجویز رفتار اجتماعی خاص متـ . مرام
[sex-role ideology] [مطالعات زنان] مجموعه باورهایی که نقش دو جنس را در روابط اجتماعی تعیین می کند

معنی ایدئولوژی در فرهنگ معین

ایدئولوژی
(دِ ئُ لُ) [ فر. ] (اِ.) انواع و اقسام سیستم های فکری و فلسفی و منجمله مذهب که به نو عی در تعیین خط مشی ، عمل یا موضع گیری معتقدان به آن ها در مسایل سیاسی - اجتماعی مؤثر باشد.

معنی ایدئولوژی در فرهنگ فارسی عمید

ایدئولوژی
۱. = جهان بینی
۲. (سیاسی) مرام یا مسلک سیاسی یا اجتماعی.

ایدئولوژی در دانشنامه اسلامی

ایدئولوژی
آرمان ایدئولوژی) Ideology (از دو کلمه «ایده» به معنای فکر و نظر و «لوژی» به معنای شناختن ترکیب یافته است.
در اصطلاح عبارت است از دسته ای از آرای کلی و هماهنگ درباره رفتارهای انسان . بنابر این تعریف، نظام کلی احکام عملی - که در اصطلاح مذهبی «فروع دین» نام دارد- ایدئولوژی خوانده می شود.
تفاوت جهان بینی با ایدئولوژی
ایدئولوژی بر جهان بینی استوار است. جهان بینی عبارت از نظر درباره جهان است آن چنان که هست؛ اما ایدئولوژی نظر درباره انسان است آن چنان که باید باشد. انسان برای نیل به سعادت نیازمند برنامه ای جامع، هماهنگ و منسجم است. عقل بشر این نیاز را برنمی آورد هر چند شرط لازم آن است.
اهمیت ایدئولوژی برای سعادت انسان
آنچه انسان را یاری می دهد تا به کمال انسانی خویش دست یازد، بایدها و نبایدهایش را نشان دهد و مسئولیت ها و تکلیف های او را باز شناساند، ایدئولوژی جامع، جاودان و پایدار است. این ایدئولوژی، در آیین اسلام ، همان شریعت است. گاه آدمی به خطا می لغزد و به ایدئولوژی های مادی می گراید؛ اما این ایدئولوژی به سعادت نمی انجامد. آفریدگار هستی همواره با ارسال رسل و انزال کتب آسمانی، ایدئولوژی توحیدی را به انسان رسانیده و او را راه نموده است. بنابر آموزه های اسلامی، نمی توان ایدئولوژی را به زور پذیرفت و امید بر بقا و دوام آن داشت. از این رو، ایمان و علاقه درونی در پذیرفتن ایدئولوژی نقشی بنیادی دارد.
ایدئولوژی بر پایه عقل
...

ایدئولوژی در دانشنامه ویکی پدیا

ایدئولوژی
ایدئولوژی یا مرام (به انگلیسی: Ideology) مجموعهٔ سامان مند باورها و اندیشه های ثابت سیاسی و اجتماعی ای از جمله سیستم های فکری، فلسفی و مذهب که فرد، گروه یا جامعه دارد و در تعیین خط مشی، عمل یا موضع گیری معتقدان به آن ها در مسائل سیاسی-اجتماعی مؤثر است.
جهان بینی
واژه ایدئولوژی نخستین بار توسط آنتوان دو تراسی فیلسوف و اشرافزاده فرانسوی دوران روشنگری به کار رفت.
ایدئولوژی مفهومی بسیار بحث انگیز و فرّار در علوم اجتماعی است. می توان گفت ایدئولوژی به مجموعه ای از باورها و ایده ها گفته می شود که به عنوان مرجعِ توجیهِ اعمال، رفتار و انتظاراتِ افراد عمل می کند. به طور دقیق تر، می توان برداشت های موجود از ایدئولوژی را در چهار دسته گنجانید:
۱. ایدئولوژی نوعی اندیشهٔ انحرافیِ کاذب و غیرواقعی است. برای مثال، «آگاهیِ» انسان ها که در جامعهٔ سرمایه داری سوژه شمرده می شوند.
ایدئولوژی آلمانی (آلمانی: Die Deutsche Ideologie) مجموعه ای از دست نوشته های کارل مارکس و فردریش انگلس است که در آوریل یا اوایل مه ۱۸۴۶ نوشته شده است. مارکس و انگلس نتوانستند برای این کتاب ناشری پیدا کنند و تا سالها پس از مرگ نویسندگان کتاب منتشر نشد. دیوید ریازانوف در سال ۱۹۳۲ کتاب را تصحیح و مؤسسه مارکس و انگلس مسکو آن را منتشر کرد.
متن کامل کتاب ایدئولوژی آلمانی به فارسی
کتاب با هدف نقد نظریه های هگلی های جوان نوشته شده است و در عین حال بخش مهمی از آن بازگویی نظریه تاریخ کارل مارکس «فهم ماتریالیستی تاریخ» است. از زمان انتشار کتاب، پژوهشگران مارکسیست این کتاب را به دلیل اینکه جامع ترین و جزئی ترین بیان نظریه تاریخ مارکس را ارائه می کند بسیار ارزشمند دانسته اند.
مارکس و انگلس در پاییز سال ۱۸۴۵، زمانی که در بروکسل بودند شروع به تألیف این کتاب کردند. هدف اصلی از نگارش این کتاب پاسخ به دیدگاه های هگلی های جوان بویژه ماکس اشترنر، فوئرباخ و برونو باور بود. انگلس با اینکه در تألیف کتاب مشارکت داشت اما خود بعدها اعلام کرد که مارکس نقش اصلی را در نوشتن این کتاب داشته است. در متن اصلی کتاب مقدمه، برخی تغییرات و ضمیمه ها با دست خط مارکس است و بخش عمده ای از آن به جز فصل پنج از جلد دوم و برخی قسمت های فصل سوم از جلد اول به دست خط ژوزف ویدمیر است. فصل پنجم از جلد دوم را نیز موشه هس نوشته و مارکس و انگلس آن را ویرایش کرده اند. متن آلمانی کتاب حدود ۷۰۰ صفحه است.
کتاب از مهم ترین نوشته های مارکس و انگلس به شمار می رود و حاوی نکات بسیار مهمی از دیدگاههی مارکس دربارهٔ ماتریالیسم تاریخ و جامعه کمونیستی است. در این کتاب است که مارکس برای نخستین بار صورتبندی مورد نظرش را از ادوار تاریخی حرکت جامعه و جامعه بی طبقه کمونیستی را تشریح کرده است.
ایدئولوژی های پانک، گروهی از اعتقادات سیاسی و اجتماعی متنوع را در قالب فرهنگ پانک شامل می شود. در واقع، فرهنگ پانک علاقه مند به مفاهیمی چون شورش، ضد قدرت طلبی، فردگرایی، تفکر آزاد و نارضایتی می بوده است. ایدئولوژی های پانک به طور معمول در موسیقی پانک راک، ادبیات پانک، هنر و نوع لباس پوشیدن پانک خلاصه می شود. برخی از پانک ها در برخی از فعالیت ها به طور مستقیم دخیل هستند، مانند مخالفت کردن، بایکوت کردن و ویرانگری.
مد پانک در واقع یکجور ناهماهنگی و نا همرنگی و در واقع نشانگر شخصیت فردی می باشد؛ که در واقع نشانگر عدم تطابق فرهنگی این فرهنگ با فرهنگ غالب می باشد. مد پانک اغلب نشانگر پرخاشگری، سرکشی و فردگرایی می باشد. برخی از پانک ها نوع لباس پوشیدن و خالکوبی آن ها به نحویست که بیانگر برخی شعارهای سیاسی و اجتماعی می باشد. بسیاری از پانک ها لباس های دسته دوم استفاده می کنند و باین ترتیب مخالفت خود را با مصرفگرایی به نمایش می گذارند. یکی از گرایش های مشترک بین پانک ها دل کندن از هرگونه تعلقات فردی است در تغییر زندگی و رسیدن به قدرت و موقعیت.
چونکه عقاید ضد کاپیتالیسم و ضد سکون بخش مهمی از فرهنگ پانک را شامل می شود، گروه های توزیع کننده این فرهنگ رو به گسترشند. برخی از گروه ها از این فرهنگ مستقل جدا شده و به بحث سیستمی بودن رو آورده اند. آرمان DIY(Do It Yourself)چشم انداز مشترک پانک می باشد این آرمان به ویژه در موسیقی نمود بسیار دارد.
ایدئولوژی سیاسی اغلب در فرهنگ پانک در آشوبگری خلاصه می شود، و پانک اغلب با دیگر ایدئولوژی های چپگرا مانند سوسیالیسم و سوسییال لیبرال همگرایی دارد. برخی پانک ها، به ویژه anarchy-punk ها، در عین حال که گرایشات چپ دارند به سمت گرایشات راست نیز متمایل هستند. دو ایدئولوژی غیر چپگرا در فرهنگ پانک، محافظه کاری و نئو نازیسم می باشد. ایدئولوژی ها و مذاهب که در فرهنگ پانک حضور دارند عبارتند از: آتیسم (انکار وجود خدا)، لاادری (اشاره دارد باین که تنها عقل بشری در زمینه زندگی وی کفایت می کند)، مسیحیت، اسلام، رستفاریسم (آئینی خاص در جامائیکا) و پرستندگان کریشنا (افرادی که خدای هندو)
ایدئولوژی داعش بر اساس افراط گرایی، سلفی گری، جهادگرایی سلفی و وهابیت بنا شده است.
داعش در واقع ادامه تشکیلاتی یک گروه از سلفی های جهادی در عراق به رهبری ابومصعب زرقاوی می باشد. گروه زرقاوی جزو القاعده بود و سال ۲۰۰۶ در عراق کشته شد. او در اعلامیه های خود همواره به فتواهای ابن تیمیه استناد می کرد. بغدادی نیز خود را پیرو ابن تیمیه می داند. ابن تیمیه پدر معنوی همه گروهای جهادی است. افکار او روشن و صریح است. او با مرجعیت عقل بکلی مخالف است مگر اینکه در راستای تأیید نقل و احادیث باشد. او هرگونه تعامل با کفار و مشرکین را حرام می داند. او از جمله تفکرات اسلامی شیعیان را نیز مردود و آن ها را کافر می داند. گروه های جهادی برپایی حکومت دینی و اجرای شریعت اسلامی را وظیفه شرعی خود می دانند. داعش بخاطر تفسیر و قرائت خشن وهابیت از اسلام و خشونت وحشیانه اش برضد شیعه و مسیحیان معروف است و به قدری تندرو و سخت گیر است که با دیگر گروه های اسلام گرای سلفی ازجمله جبهه النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه نیز درگیر جنگ شده. اولین بار در فوریه ۲۰۱۴ بود که ایمن الظواهری، رهبر القاعده به طور رسمی هر گونه انتساب این گروه به القاعده را رد کرد.
داعش در شهرهای تحت سلطه خود از جمله رقه سوریه قوانین سفت و سخت مبتنی بر شریعت را اجرا می کند. دستان دزدها در ملاء عام قطع می شود، هر روز اعدام های گروهی در خیابان رخ می دهد و زن ها حتی اجازهٔ مراجعه به پزشک هم ندارند. داعش در سوریه بلافاصله دفاتری با عنوان «حسبه» راه اندازی کرد تا بر اجرای شریعت اسلام نظارت کند. دفاتر دیگری هم با نام «دعوا» راه اندازی شد تا ایدئولوژی داعش را تبیین و تبلیغ کند. نیروهای این گروه اسلام گرای تندرو عکسی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که نشان می داد داعش افرادی را که در مناطق تحت کنترل آن ها در سوریه روزه خواری کردند، در ملاء عام شلاق زدند. نیروهای این گروه اسلام گرای تندرو هرگونه تجارت ساکنان شهرهای تحت کنترل خود به دور از اجازه و کنترل داعش را ممنوع اعلام کردند. در راستای مقرراتی که این گروه برای نحوهٔ حجاب اسلامی و لباس زنان وضع کرده است، زنان موصل را تهدید کرد در صورت عدم رعایت حجاب کامل و نپوشاندن تمام صورت خود، به شدت مجازات خواهند شد. داعش در بیانیه ای اعلام کرده است، شروطی که برای لباس و زینت زنان وضع کرده، تنها برای جلوگیری از فساد و خودنمائی آنان است، و این محدودیت برای آزادی آن ها محسوب نمی شود، بلکه از ابتذال ممانعت می کند. در این بیانیه همچنین آمده است هر کس این مقررات را رعایت نکند و باعث فتنه و فساد شود، بازخواست و به شدت مجازات می شود تا جامعه مسلمانان و دین حفظ شود.
به گفته عبدالوهاب فراتی مهم ترین دلیل گرایش جوانان مسلمان عرب و غیر عرب به داعش به جذابیت های ایدئولوژی آن ها برمی گردد. ایدئولوژی گروه داعش بسیط و ساده است؛ آن ها خود را گرفتار گفتگوهای تئوریک نمی کنند. این ایدئولوژی به شدت رادیکال است و محافظه کار نیست و سومین ویژگی این ایدئولوژی عمل گرایی است. داعش یک و نیم میلیارد مسلمان را در جهان مرتد می داند.
ایدئولوژی و دستگاه های ایدئولوژیک دولت (به انگلیسی: Ideology and Ideological State Apparatuses)(به فرانسوی: Idéologie et appareils idéologiques d’État) مقاله ای است که توسط مارکسیست فرانسوی لویی آلتوسر نوشته شده است. این مقاله که در سال ۱۹۷۰ نوشته شده است، نظریهٔ ایدئولوژی آلتوسر را بسط می دهد. کارل مارکس و فریدریش انگلس ایدئولوژی را در نظریهٔ خود به صورت خلاصه «آگاهی کاذب» در نظر گرفتند، اما آلتوسر با استفاده از کار نظریه پردازان بعدی مانند آنتونیو گرامشی، زیگموند فروید و ژاک لکان دست به بازتعریف این مفهوم زد و آن را به صورت مفصل تر و پرداخت شده تری عرضه کرد. نظریهٔ ایدئولوژی آلتوسر پس از گذشت چند دهه از تدوین اش همچنان تأثیرگذار است.
مارکسیسم ساختارگرا
لنین و فلسفه
لویی آلتوسر
آلتوسر مقالهٔ خود را با تصریح این نظریهٔ مارکسیستی آغاز می کند که هر فرماسیون اجتماعی برای بقای خود نیازمند است که به طور پیوسته و همیشگی نیروهای تولیدی (نیروی کار)، شرایط تولید و روابط تولیدی را بازتولید کند.
بازتولید روابط تولیدی از طریق نظام دستمزد تضمین می شود که حداقل مقدار ممکن را به کارگر می پردازد که باعث بشود آن ها هر روز و روز بعد هم به سر کار بازگردند و بنابراین از نظر تحرک عمودی محدود بشوند. (۱۴۸۴–۱۴۸۳) بازتولید شرایط تولید و بازتولید روابط تولیدی از طریق دستگاه های دولتی انجام می شود که توسط ایدئولوژی سرمایه دارانهٔ حاکم و در زمینهٔ مبارزهٔ طبقاتی برای سرکوب، استثمار، زورگیری و انقیاد طبقهٔ تححت سلطه کنترل می شوند.
استعارهٔ فضایی ساختمان که مارکسیسم به کار می گیرد، یک فرماسیون اجتماعی را توصیف می کند که به وسیلهٔ زیربنای بنیادین یا در واقع بنیاد اقتصادی ایجاد می شود که روبنا بر روی آن قرار گرفته است. روبنا خود متشکل از دو سطح است: قانون-دولت (سطح سیاسی-حقوقی) و ایدئولوژی. توضیح مفصل تر هر دو ساختار به شرح زیر است: (۱۴۸۸–۱۴۹۰)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ایدئولوژی

ایدئولوژی در جدول کلمات

معنی ایدئولوژی به انگلیسی

ideology (اسم)
مرام ، طرز تفکر ، ایدئولوژی ، انگارگان ، مبحی افکار و ارزوای باطنی

معنی کلمه ایدئولوژی به عربی

ایدئولوژی
الإيديولوجي

ایدئولوژی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیررضا ٠٢:٥٩ - ١٣٩٥/٠٧/٢٢
طرز تفکر , خیال , مبحث افکار و آرزوهای درونی
|

علی ١١:٠٤ - ١٣٩٥/١٠/٣٠
انگارگان
|

رضا ١٨:٠٨ - ١٣٩٧/٠١/٠٩
طرز فکر و عقاید مربوط به یک عصر یا دوره
|

حمید ١٩:٣٨ - ١٣٩٧/١١/١٢
ایدولوژی در معنای ساده یعنی: مجموعه عقاید,دستورالعمل ها و باورهای یک فرد که مبتنی بر جهان بینی است.
|

faramarz farshad ٠٦:٢٥ - ١٣٩٨/٠٤/٠٦
باور -های دینی ،سیاسی،وابستگی به یک باور بی چون وچرا -باور گفته ها و شیوهاندیشه ی یک تن یا گروه
|

محمدرحیم ریگی ١١:١٣ - ١٣٩٨/٠٤/٠٦
باورشناسی
|

ابراهیم جباری منجیلی ١٧:٠٩ - ١٣٩٨/٠٤/٠٨
نوع نگرش به جهان هستی، برداشت ما از نگاه به جهان
|

امیر ١٢:٤٧ - ١٣٩٨/٠٥/٢١
تفکرات
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ایدئولوژی سیاسی   • ایدئولوژی به معنای عام   • انواع ایدئولوژی   • ایدئولوژی داعش   • ایدئولوژی اسلامی   • ایدئولوژی آلمانی   • تفاوت ایدئولوژی و جهان بینی   • ایدئولوژی مارکسیستی   • معنی ایدئولوژی   • مفهوم ایدئولوژی   • تعریف ایدئولوژی   • معرفی ایدئولوژی   • ایدئولوژی چیست   • ایدئولوژی یعنی چی   • ایدئولوژی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایدئولوژی
کلمه : ایدئولوژی
اشتباه تایپی : hdnm,g,Cd
آوا : 'ide'oloZi
نقش : اسم
عکس ایدئولوژی : در گوگل


آیا معنی ایدئولوژی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )