برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1133 100 1

ایرانیان (قرآن)

ایرانیان (قرآن) در دانشنامه اسلامی

ایرانیان (قرآن)
ایرانیان، قومی نیرومند و دارای کشوری پهناور با پیشینه تمدنی طولانی و در همسایگی شرقی جزیرة العرب هستند.
برخی مفسران، مقصود از «قوم یحبهم» در آیه ۵۴سوره مائده را ایرانیان دانسته اند که خداوند ضمن هشدار به مرتدان عرب، ویژگی های برجسته این قوم را بر شمرده و آنان را از یاوران دین معرفی کرده است.
فرمایش رسول خدا درباره ایرانیان
از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم روایت شده که شخصی از معنای این آیه پرسید، حضرت دست به شانه سلمان نهاد و فرمود: این است و اهل محل این، آن گاه فرمود: اگر دین به ستاره ثریا آویزان باشد مردمی از ابنای فارس بدان دست می یابند. در روایت دیگری می خوانیم هنگامی که از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم درباره این آیه سؤال کردند، دست خود را بر شانه" سلمان" زد و فرمود: " این و یاران او و هموطنان او هستند".و به این ترتیب از اسلام آوردن ایرانیان و کوشش ها و تلاش های پرثمر آنان برای پیشرفت اسلام در زمینه های مختلف، پیشگویی کرد.
ایرانیان جایگزین اعراب
براساس برخی از روایات، مقصود از «قوما غیرکم» در آیات ۳۹سوره توبه و ۳۸سوره محمد ایرانیان هستند که خداوند با تهدید سست عنصران عرب به جایگزین کردن ایرانیان به جای آنان وعده داده است؛ همچنین مقصود از عبارت «و آخرین منهم» در آیه ۳سوره جمعه را ایرانیان دانسته اند که آیه اشاره به گرویدن آنان به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم دارد.
قدرت و توانمندی ایرانیان
...
در این مقاله به بررسی آیاتی که مربوط به پیروزی ایرانیان در جنگی که بعد از شکست خوردن از رومیان بر آنها غالب شدند، می پردازیم.
غلبت الروم• فی ادنی الارض وهم من بعد غلبهم سیغلبون. «رومیان مغلوب شدند. (و این شکست) در سرزمین نزدیکی رخ داد، اما آنها بعد از مغلوبیت به زودی غلبه خواهند کرد».
← شان نزول
 ۱. ↑ روم/سوره۳۰، آیه۲.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۷، ص۲۵۰، برگرفته از مقاله «پیروزی ایرانیان».    
...
...

ارتباط محتوایی با ایرانیان (قرآن)

ایرانیان (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ایرانیان (قرآن)   • مفهوم ایرانیان (قرآن)   • تعریف ایرانیان (قرآن)   • معرفی ایرانیان (قرآن)   • ایرانیان (قرآن) چیست   • ایرانیان (قرآن) یعنی چی   • ایرانیان (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایرانیان قرآن
کلمه : ایرانیان (قرآن)
اشتباه تایپی : hdvhkdhk (rvHk)
عکس ایرانیان (قرآن) : در گوگل

آیا معنی ایرانیان (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )