انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1076 100 1

ایرلند شمالی

ایرلند شمالی در دانشنامه ویکی پدیا

ایرلند شمالی
مختصات: ۵۴°۳۵٫۴۵۶′ شمالی ۵°۵۰٫۴′ غربی / ۵۴٫۵۹۰۹۳۳°شمالی ۵٫۸۴۰۰°غربی / 54.590933; -5.8400
۱۹۲۱: بخش جنوبی ایرلند اعلام دولت آزاد کرد که در پی این اعلام استقلال دو سال جنگ داخلی درگرفت، حال آن که شمالی ها همچنان به دولت بریتانیا وفادار ماندند.
۱۹۳۷: اعلام دولت مستقل ایرلند. ۲۶ منطقه در جنوب و غرب ایرلند اعلام استقلال کردند که تا ۱۲ سال توسط دولت بریتانیا به رسمیت شناخته نشد.
۱۹۶۲ ۱۹۵۵: حملات پراکنده ارتش جمهوری خواه ایرلند به مواضع دولت بریتانیا در انگلستان و ایرلند شمالی.
۱۹۶۹: اعزام ارتش بریتانیا به ایرلند شمالی
۱۹۷۲: ارتش بریتانیا در «جمعه خونین» ۱۳ معترض ایرلندی کاتولیک را کشت.
۱۹۷۹: ارتش جمهوری خواه ایرلند حملاتش را علیه چهره های سرشناس بریتانیا افزایش داد.
۱۹۸۱: ده زندانی ارتش جمهوری خواه ایرلند در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زدند و در پی این اعتصاب جان خود را از دست دادند.
۱۹۸۲: انتخابات مجلس ایرلند شمالی برگزار شد ولی کاتولیک ها این انتخابات را تحریم کردند.
۱۹۸۴: بمب گذاری توسط ارتش جمهوری خواه ایرلند در کنفرانس حزب محافظه کار انگلستان پنج کشته بر جای گذاشت.
۱۹۸۵: توافقنامه بین جمهوری ایرلند و انگلستان به دولت دوبلین قدرت مشاوره ای در ایرلند شمالی اعطا کرد.
۱۹۹۴: ارتش جمهوری خواه ایرلند اعلام آتش بس کرد. دولت بریتانیا اولین اجلاس علنی خود را با حزب سیاسی شن فن در عرض ۷۰ سال برگزار کرد.
۱۹۹۶: ارتش جمهوری خواه ایرلند به آتش بس خاتمه داد. مذاکرات چندجانبه دربارهٔ آینده ایرلند شمالی بدون حضور شین فن برگزار شد.
۱۹۹۷: «جری آدامز» و «مارتین مک گینس» در پارلمان بریتانیا صاحب کرسی شدند اما آن را نپذیرفتند. ارتش جمهوری خواه ایرلند صریحاً اعلام آتش بس کرد. دو حزب پروتستان در اعتراض به عدم تعهد IRA به خلع سلاح از مذاکرات کناره گرفتند.
۱۹۹۸: پس از انجام یک دوره طولانی مذاکرات، قرارداد صلح «جمعه نیک» به منظور پایان دادن به درگیری ها امضاء شد. انتخابات برای انتخاب یک شورای جدید برای ایرلند شمالی برگزار شد. رهبر حزب پروتستان «UUP» دیوید تیمبر به عنوان نخستین وزیر انتخاب شد. انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در ایرلند شمالی منجر به کشته شدن ۲۹ نفر شد. این انفجار خونین ترین ناآرامی در ۳۰ سال گذشته پیش از این حادثه محسوب می شد که ارتش آزادی بخش، مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.
۱۹۹۹: حکومت ۲۷ ساله لندن در ایرلند شمالی پایان یافت و یک دولت مستقل قدرت را در ایرلند شمالی در دست گرفت. کاتولیک ها و پروتستان ها در قدرت با یکدیگر شریک شدند.
۲۰۰۱: در پی خلع سلاح نشدن ارتش آزادی بخش، دیوید تیمبر از سمت خود استعفاء داد. وی پس از آنکه ارتش آزادی بخش تاحدودی خلع سلاح شد، مجدداً انتخاب شد.
۲۰۰۳: انتخابات شورا موجب افزایش تندروی ها شد و رادیکالیسم ها قدرت بیشتری یافتند.
۲۰۰۴: تونی بلر و آهرن نشستی به منظور دستیابی به توافق برگزار کردند. مبارزان ارتش آزادی بخش از عکس برداری از خلع سلاح شان جلوگیری کردند.
۲۰۰۵: پس از آنکه تیمبر نتیجه ضعیفی در انتخابات پارلمان به دست آورد، از سمت رهبری حزب متبوع استعفاء داد. ارتش آزادی بخش متعهد شد که خلع سلاح شود و در روند صلح ایرلند شمالی شرکت کند.
ایرلند شمالی (به انگلیسی: Northern Ireland، به ایرلندی: Tuaisceart Éireann) کشوری است در شمال جزیره ایرلند و در غرب جزیره بریتانیا. این سرزمین به همراه انگلستان، اسکاتلند و ولز، کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی را تشکیل می دهند. ایرلند شمالی در زمان های گوناگون، معمولاً به عنوان یک کشور، استان، منطقه یا بخشی از بریتانیا توصیف شده است. البته این امر تحت شرایط خاصی است.
ایرلند شمالی از نظر سیاسی دارای یک پارلمان مستقل با ۹۰ کرسی است. اما مردم آن در انتخابات ها و همه پرسی های سراسری بریتانیا نیز شرکت می کنند. پارلمان ایرلند شمالی در محلی به نام استورمونت در بلفاست قرار گرفته است. تشکیل پارلمان محلی و تشکیل دولت محلی در ایرلند شمالی نتیجه یک روند صلح طولانی مدت و سخت بود که در روزی موسوم به «جمعه نیک» به نتیجه رسید. این توافق سبب پایان یافتن دهه ها ستیز بین ملی گراها و سلطنت طلبان شد.
از آنجا که ایرلند شمالی قسمتی از پادشاهی بریتانیا می باشد یکی از نشان های ملی آن پرچم یونیون جک می باشد. این پرچم با درهم آمیختن صلیب سنت پاتریک پرچم ایرلند شمالی، صلیب سنت جورج پرچم انگلستان و صلیب سنت اندروز پرچم اسکاتلند می باشد. یکی دیگر از نشان های ملی این کشور گل کتان می باشد.
عکس ایرلند شمالی
اتحادیه فوتبال ایرلندشمالی که به انگلیسی: Irish Football Association) با کوته نوشت (IFA) خوانده می شود که نهاد اداره کنندهٔ ورزش فوتبال در ایرلند شمالی است که در سال ۱۸۸۰ تأسیس شد. این اتحادیه عضوی از فدارسیون فوتبال فیفا و اتحادیه فوتبال اروپا است. مقر این اتحادیه در خیابان شماره ۲۰ ویندسور، بلفاست واقع شده است. این اتحادیه همچنین یک کرسی دائمی در هیئت بین المللی فوتبال را در اختیار دارد. اتحادیه فوتبال ایرلندشمالی، اداره کننده تیم ملی فوتبال ایرلند شمالی در تمامی رده های سنی مردان و زنان و همچنین مسئول برگزاری جام حذفی فوتبال ایرلند شمالی نیز می باشد.
استرابن (به انگلیسی: Strabane) یک شهرک در ایرلند شمالی است که در شهرستان تایرون واقع شده است. استرابن ۱۷٬۶۷۰ نفر جمعیت دارد.
اسکاتلندی: Stràbane
ایرلندی: an Srath Bán
اوماگ (به انگلیسی: Omagh) یک منطقهٔ مسکونی در بریتانیا است که در شهرستان تایرون واقع شده است. اوماگ ۲۱٬۲۹۷ نفر جمعیت دارد.
اسکاتلندی: Omey
ایرلندی: An Ómaigh
شهر لای-له-رز خواهرخواندهٔ اوماگ، ایرلند شمالی هست.
توم (به انگلیسی: Toome) یک روستا در بریتانیا است. توم ۷۸۱ نفر جمعیت دارد.
اسکاتلندی: Toome Brig
ایرلندی: Tuaim
تیم ملی فوتبال ایرلند شمالی (به انگلیسی : Northern Ireland national football team) نماینده کشور ایرلند شمالی در مسابقات بین المللی و اروپایی است که زیر نظر اتحادیه فوتبال ایرلندشمالی فعالیت می کند.این تیم از سال ۱۸۸۲ تا ۱۹۲۱ میلادی تحت عنوان تیم ملی ایرلند در مسابقات ملی حاضر می شد. نخستین بازی رسمی این تیم در ۱۸ فوریه ۱۸۸۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال انگلستان برگزار شد که این تیم در شهر بلفاست با نتیجه ۱۳ بر هیچ مغلوب تیم ملی انگلستان شد.
Irish Football Association – Northern Ireland Football official site
RSSSF archive of international results 1882–
RSSSF archive of most capped players and highest goalscorers
تیم ملی ایرلند شمالی تاکنون در سه جام جهانی فوتبال ۱۹۵۸، ۱۹۸۲ و ۱۹۸۶ حضور داشته است که در جام های جهانی ۱۹۵۸ سوئد و ۱۹۸۲ اسپانیا به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد. همچنین این تیم برای نخستین بار جواز حضور در مسابقات جام ملت های اروپا را به دست آورده است و تابستان آینده در جام ملت های ۲۰۱۶ فرانسه حاضر خواهد بود. این تیم در واپسین رده بندی جهانی فوتبال فیفا در رتبه ۳۰ام جهان قرار دارد. مایکل اونیل از سال ۲۰۱۱ تاکنون هدایت تیم ملی ایرلند شمالی را بر عهده دارد.
ورزشگاه خانگی این تیم با عنوان ویندسور پارک با گنجایش ۲۰٬۰۰۰ نفر در شهر بلفاست قرار دارد.این ورزشگاه همچنین زمین بازی تیم باشگاهیلینفیلد نیز است.ساخت این ورزشگاه از سال ۱۹۰۳ آغاز و پس از دو سال در ۱۹۰۵ میلادی بازگشایی شد.
از بزرگت ترین بازیکنان تاریخ تیم ملی ایرلند شمالی می توان به جرج بست اسطوره باشگاه منچستر یونایتد اشاره کرد.وی ۳۷ مرتبه برای تیم ملی کشورش بازی کرد در این بازی ها موفق به زدن ۹ گل ملی شد. همچنین جرج بست در سال ۱۹۶۸ میلادی به عنوان بهترین بازیکن سال قاره اروپا انتخاب شد. از دیگر بازیکنان بزرگ تیم ملی ایرلند می توان به پت جنینگز رکورد دار بیشترین گل ملی ، دنی بلنچ فلوور ، مال دوناگی ، جکی بلانچ فلاور و جیمی نیکول اشاره کرد.
تیم ملی والیبال مردان ایرلند شمالی یک تیم والیبال متشکل از مردان والیبالیست کشور ایرلند شمالی است که به نمایندگی از این کشور در میادین بین المللی حاضر می شود.
جام حذفی فوتبال ایرلند شمالی (به ایرلندی: Irish Cup) مسابقاتی است که به صورت حذفی در کشور ایرلند شمالی از سال ۱۸۸۰ میلادی تاکنون برگزار می شود. این جام از ۱۱۶ تیم که از سراسر کشور ایرلند شمالی در آن شرکت می کنند برگزار می شود.
باشگاه فوتبال لینفیلد با ۴۱ قهرمانی پرافتخارترین تیم این سری مسابقات به حساب می آید.
خدمات آمبولانس، سلامت و مراقبت های اجتماعی ایرلند شمالی (انگلیسی: Northern Ireland Ambulance Service Health and Social Care Trust) که به اختصار «NIAS» نامیده می شود، یک سازمان خدمت رسانی و ارائه آمبولانس است که کلِ ایرلند شمالی (حدود ۱٫۸ میلیون نفر) را تحت پوشش دارد.
سرویس سلامت همگانی
همچون سایر خدمات آمبولانس در بریتانیا، خدمات این سازمان مجانی است و بودجه و هزینه های خود را از طریق مالیات تأمین می کند.
این سازمان در حدود ۳۰۰ خودروی آمبولانس مشتمل بر مینی بوس، وانت بار، خودروهای پشتیبانی، خودروی های پزشک اورژانس (RRVs) و آمبولانس های سوانح و اورژانس در اختیار دارد و در حدود ۱٬۱۰۰ کارمند در ۵۷ ایستگاه امدادرسانی، ۲ مرکز کنترل (اورژانس و غیراورژانس) و یک مرکز آموزشی محلی آمبولانس دارد.
خدمات آمبولانس ایرلند شمالی در حدود ۱۴۰٬۰۰۰ تماس تلفنی اورژانس در سال دریافت می کند.
خدمات پلیس ایرلند شمالی (ایرلندی: Seirbhís Póilíneachta Thuaisceart Éireann) یا به اختصار «PSNI»، به نیروهای پلیسی که در ایرلند شمالی خدمت می کنند، گفته می شود.
شهربانی سلطنتی اولستر
پلیس ایرلند شمالی، مسلح است و نقش مهمی در حفظ نظم و امنیت در این کشور ایفا می کند. این نیروها، مورد قبول و حمایت تمامی احزاب و گروه های سیاسی-اجتماعی این کشور هستند، از جمله شین فین که سرانجام، حمایت خود را از آن در ژانویهٔ ۲۰۰۷ اعلام کرد.
دروک، ایرلند شمالی (به انگلیسی: Dervock) یک روستا در بریتانیا است که در شهرستان انتریم واقع شده است. دروک ۷۱۴ نفر جمعیت دارد.
ایرلندی: Dearbhóg/Dairbheogچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ایرلند شمالی در دانشنامه آزاد پارسی

ایرلند شمالی (Northern Ireland)از تقسیمات اداری انگلستان، در شمال شرقی جزیرۀ ایرلند، با ۱۴,۱۶۰ کیلومتر مربع مساحت و ۱,۷۰۲,۶۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۳). بخش های (کاونتی های) آن عبارت اند از انتریم، داون، آرما، فِرْمَنِه، تیرون، و لاندِن دری. بلفاستمرکز آن است. ایرلند شمالی حدود ۱۷ درصد از خاک جزیرۀ ایرلند را شامل می شود و حدود ۳۱ درصد از جمعیت جزیرۀ مزبور را در خود جا داده است. ازجمله صنایع آن است: تولید جو و سیب زمینی، پرورش دام، نسّاجی، کشتی سازی، و گردشگری. تا قرن ۱۷، مهاجران پروتستان انگلیسی، ساکنان کاتولیک منطقه را مطیع خود کردند. سراسر ایرلند تا ۱۹۲۰ بخشی از بریتانیای کبیر بود تا این که در آن سال جزیرۀ مزبور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. از ۳۲ کاونتی ایرلند، شش کاونتی مجموعاً به یکی از بخش های انگلستان تبدیل شدند (ایرلند شمالی) و ۲۶ کاونتی باقی مانده در ۱۹۲۲ ایرلند آزاد را تشکیل دادند که بعدها به جمهوری ایرلندموسوم شد. از آن زمان به بعد، اکثر اقلیت کاتولیک ایرلند شمالی خود را ایرلندی و اکثر جمعیت پروتستان آن خود را انگلیسی می دانند. کاتولیک های خواهان الحاق با جمهوری ایرلند را جمهوری خواه یا ملّی گرا و پروتستان های خواهان باقی ماندن در انگلستان را وحدت گرا یا طرفدار اتحاد می خوانند. از ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۷ ایرلند شمالی با یک مجلس مستقل ادارۀ امور داخلی خود را برعهده داشت. پروتستان ها اکثریت نمایندگان مجلس را تشکیل می دادند و همین امر موجب نارضایتی کاتولیک ها شد. ایرلند شمالی از اواخر دهۀ ۱۹۶۰ تا اواسط دهۀ ۱۹۹۰ شاهد درگیری های خشونت آمیز بین دو گروه مزبور بوده است. در ۱۹۷۲ انگلستان مستقیماً ادارۀ امور ایرلند شمالی را برعهده گرفت. در مارس ۱۹۷۳، مردم ایرلند شمالی در یک همه پرسی شرکت کردند و حدود ۶۰ درصد از آنان به ابقای ایرلند شمالی در انگلستان رأی موافق دادند. در همه پرسی ۱۹۹۸، مردم جمهوری ایرلند با ۹۵ درصد آرا به هرگونه ادعای این کشور بر ایرلند شمالی خاتمه دادند و دولت انگلستان نیز پذیرفت که ایرلند شمالی نیز مانند ویلز و اسکاتلند از یک مجلس قانون گذاری مستقل برخوردار شود. پروتستان ها، ایرلند شمالی را آلستر می نامند، اما کاتولیک ها به ندرت این واژه را به کار می برند. اکثر کاتولیک ها آلستر را فقط برای اشاره به همان استان تاریخی ایرلند به کار می بردند.

ارتباط محتوایی با ایرلند شمالی

ایرلند شمالی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

رضا > کرتیلان
اجاقی > اجاقی
Mahdi > شربت (دارو)
Behnaz > guidelines
مهدی ورمزیار > ورمزیار
دینا حسین پناهی > بر می خیزد
ماد > ریناز
ناهید > establishing

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ایرلند شمالی   • مفهوم ایرلند شمالی   • تعریف ایرلند شمالی   • معرفی ایرلند شمالی   • ایرلند شمالی چیست   • ایرلند شمالی یعنی چی   • ایرلند شمالی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایرلند شمالی
کلمه : ایرلند شمالی
اشتباه تایپی : hdvgkn alhgd
عکس ایرلند شمالی : در گوگل


آیا معنی ایرلند شمالی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )