انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1070 100 1

ایلخانی

/'ilxAni/

معنی ایلخانی در لغت نامه دهخدا

ایلخانی. (ص نسبی ) منسوب به ایلخان. (فرهنگ فارسی معین ). || عنوان سلاطین مغول ایران. (فرهنگ فارسی معین ). نام سلسله ای که در ایران سلطنت کردند از مغولان. || (حامص ) ایلخان بودن. مقام و رتبه ٔ ایلخان. (فرهنگ فارسی معین ). || رئیس ایل. (یادداشت بخط مؤلف ). ایل خان.

معنی ایلخانی به فارسی

ایلخانی
ایلخان بودن مقام و رتب. ایلخان
تاریخ غازانی اول سال ۷٠۱ قمری اول سال شمسی تاریخ ایلخانی بود که بامر غازان خان مقرر گردید .

ایلخانی در دانشنامه ویکی پدیا

ایلخانی
ایلخانی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
ایلخانان، نام سلسله پادشاهی مغول در ایران
شیوه آذری (سبک ایلخانی) در معماری
ایلخانی آباد ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان صحنه در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان گاماسیاب (صحنه) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۷۵ نفر (۸۲خانوار) بوده است.
امامقلی خان حاج ایلخانی (زاده ۱۲۰۳ تهران - درگذشته ۱۲۷۸ اردل) از رؤسای ایل بختیاری و از سیاستمداران دوره قاجار بود، که پسر دوم جعفرقلی خان دورکی و بی بی شاه پسند و برادر حسینقلی خان ایلخانی می باشد. وی در سال ۱۲۴۰ هجری قمری، در تهران دیده به جهان گشود و پس از قتل حسینقلی خان ایلخانی به دست ظل السلطان، ایلخان ایل بختیاری شد. امامقلی خان، به همراه برادر دیگرش رضا قلی خان، معروف به ایل بیگی، در به قدرت رساندن برادر بزرگ خود حسینقلی خان ایلخانی، نقش برجسته ای داشته اند.
میرزایی، غلامرضا. بختیاری و قاجاریه، انتشارات ایل، شهرکرد:۱۳۷۳
عکاشه، اسکندرخان. تاریخ ایل بختیاری تهران، انتشارات فرهنگسرا، تهران:۱۳۶۲
سردار ظفر، خسرو خان. خاطرات خسرو خان سردار ظفر
مکبن روز، الیزابت. با من به سرزمین بختیاری بیایید، ترجمه: مهراب امیری، انتشارات سهند، تهران:۱۳۷۶
امیری، مهراب. حکومت گران بختیاری، انتشارات پازی تیگر، تهران:۱۳۸۵
سردار اسعد بختیاری، علی قلی خان. تاریخ بختیاری، انتشارات اساطیر، تهران:۱۳۸۳
پس از قتل حسینقلی خان ایلخانی، در اصفهان به دست ظل السلطان، اختلاف و دو دستگی در میان خانواده های خویشاوند، یعنی ایلخانی و حاجی ایلخانی و ایل بیگی، شدت گرفت. در چنین موقعیتی، امامقلی خان به کمک خانواده ایل بیگی، ایلخان بختیاری شد.
وی از سال ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۵ در این مقام باقی ماند. در این سال، از این مقام برکنار شد و رضاقلی خان، برادر کوچکتر وی، به مقام ایلخانی رسید. امامقلی خان، در سال ۱۳۰۷ و با قدرت گرفتن دوباره ظل السلطان، بار دیگر به ریاست ایل بختیاری رسید و تا سال ۱۳۰۹ حاکم مطلق، بر ایل بختیاری بود.
وی مردی مهربان و خوش اخلاق بوده و در دوره ریاست خود، خدمات زیادی برای ایل بختیاری انجام داد. امامقلی خان، در سال ۱۳۱۷ هجری قمری، بدرود حیات گفت و در شهرستان اردل چهارمحال و بختیاری و در جوار امامزاده حمزه، به خاک سپرده شد.
مختصات: ۳۵°۴۱′۳۳″شمالی ۵۱°۲۵′۰۶″شرقی / ۳۵٫۶۹۲۴۸۳°شمالی ۵۱٫۴۱۸۴۰۸°شرقی / 35.692483; 51.418408
باغ ایلخانی از باغ ها و بناهای بزرگ تهران قدیم، که توسط الله قلی خان ایلخانی ‏(ca)‏، معروف به حاجی ایلخانی از رجال و شاهزادگان معروف قاجاری، و به عنوان عیش گاه او، ساخته شده بود. این باغ که امروزه اثری از آن باقی نمانده، در خیابان فردوسی امروزی، و در محلی که امروزه ساختمان بانک ملی ایران قرار دارد، واقع بود.
مهدی بامداد در کتاب شرح حال رجال ایران، درباره این باغ و بانی آن نوشته است:
... دستگاه بسیار عالی برای خود ترتیب داده بود و باغ او (عیش گاهش)، محل بانک ملی فعلی و سایر مؤسسات آن بود. باغ مزبور به حدی بزرگ بوده که سمت مشرقش، خیابان فردوسی و سمت مغرب آن، عمارت برج نوش بود.
حسین قلی خان ایلخانی (زاده ۱۲۰۰ منطقه بختیاری دشت چغاخور - درگذشته ۲۴ خرداد ۱۲۶۱ اصفهان) از رجال دوره قاجار و از سران ایل بختیاری بود، که به عنوان مقتدرترین ایلخان در تاریخ ایل بختیاری، شناخته می شود. وی پدر علیقلی خان سردار اسعد (از رهبران انقلاب مشروطه) و نجف قلی خان صمصام السلطنه (رئیس الوزرای ایران در دورهٔ قاجار) است.
سعیدی سیرجانی، علی اکبر. مجموعه گزارشهای خفیه نویسان انگلیس در ولایت جنوبی ایران، انتشارات نوین، چاپ دوم، تهران:۱۳۶۲.
سردار ظفر بختیاری، خسروخان. یادداشت ها و خاطرات، تهران، انتشارات یساولی:۱۳۶۲
گارثویت، جن راف. بختیاری در آئینه تاریخ، ترجمه مهراب امیری، ۲تهران، انتشارات آنزان:۱۳۷۵.
مکبن روز، الیزابت. با من به سرزمین بختیاری بیایید، ترجمه مهراب امیری، تهران، انتشارات سهند، چاپ اول:۱۳۷۳.
گارثویت، جن راف. تاریخ سیاسی اجتماعی بختیاری، ترجمه مهراب امیری، انتشارات سهند، چاپ اول، تهران:۱۳۷۳.
ویلسون، سیری در قلمرو بختیاری و عشایر بومی خوزستان، ترجمه مهراب امیری، انتشارات فرهنگسرا، چاپ اول، تهران:۱۳۷۱.
وحیدنیا، سیف الله، خاطرات و اسناد، جلد دوم، انتشارات وحید، چاپ اول، تهران:۱۳۶۷.
ظل السلطان، مسعود میرزا. تاریخ سرگذشت مسعودی، جلد دوم، انتشارت بابک، چاپ اول، تهران:۱۳۶۲.
عکاشه، اسکندر. تاریخ ایل بختیاری، انتشارات فرهنگسرا، چاپ اول، تهران:۱۳۶۵.
حسین قلی خان، فرزند جعفرقلی خان دورکی و بی بی شاه پسند (دختر علی صالح آل جمالی) در سال ۱۲۰۰ در منطقه بختیاری زاده شد. نسب اجدادی حسین قلی خان به فردی بنام حیدر کور، از طایفه پاپی بازمی گردد. پدرش جعفرقلی خان، یکی از دو خان قدرتمند در ایل بختیاری بود، که در سال ۱۲۱۶ هنگامی که حسینقلی خان، شانزده ساله بود، در نزاع میان طوایف بختیاری و در خلال جنگ منار، توسط افراد جعفرقلی خان بهداروند، به قتل رسید.
به همین جهت، او و برادرانش امامقلی خان حاجی ایلخانی و رضاقلی خان ایل بیگی، دوران کودکی و نوجوانی را تحت سرپرستی عمویشان؛ کلبعلی خان دورکی سپری کردند. اما مدت زمان زیادی نگذشت که میان آن ها و عمویشان، بر سر تقسیم قدرت، اختلاف ایجاد شد.
در پی اختلافات به وجود آمده، میان آن ها انشعاب پیش آمد و حسینقلی خان به همراه تعدادی از یاران و خانواده، از عمویش جدا شد. در طول سال های بعد چندین جنگ خونین میان حسین قلی خان و برادرانش از یک سوی و کلبعلی خان و دامادش؛ علیداد خدرسرخ (که از پهلوانان و سرداران بختیاری بشمار می آمد) از سوی دیگر، به وجود آمد.
مختصات: ۳۱°۴۹′۲۴٫۵۳″ شمالی ۵۲°۲۹′۵۱٫۷۵″ شرقی / ۳۱٫۸۲۳۴۸۰۶°شمالی ۵۲٫۴۹۷۷۰۸۳°شرقی / 31.8234806; 52.4977083
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه ایلخانی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اصفهان، بخش جرقویه علیا، دهستان رامشه، روستای رامشه، محله سادات واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴۳۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
زیج ایلخانی یکی از آثار خواجه نصیرالدین طوسی در حوزه ستاره شناسی است. خواجه نصیرالدین طوسی «زیج ایلخانی» را از روی رصدهای انجام شده در رصدخانهٔ مراغه تدوین کرده است. این کتاب در سال ۶۷۰ هجری قمری نوشته شده است. زیج ایلخانی سده ها از اعتبار خاصی در بسیاری از سرزمین های آن زمان -از جمله در چین- برخوردار بوده است و در سال ۱۳۵۶ میلادی (۳۰۰ سال پس از مرگ طوسی) ترجمه و در اروپا منتشر شد. قدیمی ترین نسخهٔ این زیج در کتابخانهٔ ملی پاریس نگهداری می شود.
سیدآباد ایلخانی، روستایی از توابع بخش اسماعیلی شهرستان عنبرآباد در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان حسین آباد (عنبرآباد) قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۴۶ نفر (۱۳۳خانوار) بوده است.
عمارت باغ ایلخانی یکی از عمارت های تاریخی شهر شیراز می باشد که در محلهٔ «میدان شاه» این شهر واقع شده است. این بنا به دستور «محمدقلی خان ایلخانی» -یکی از ایلخانان قشقایی- احداث شده است و علاوه بر عمارت مذکور، عمارت کلاه فرهنگی دیگری نیز در این باغ احداث شده است. باغ ایلخانی از باغ های تاریخی و مشهور دورهٔ قاجاریه به شمار می آید.
وب گاه شهرداری شیراز؛ جاذبه های تاریخی شیراز-ادامه
مدرسه ایلخانی مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، محله میدان شاه، پشت مسجد ایلخانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۰۲۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
محمدآباد ایلخانی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان طوس قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۹۵ نفر (۱۴۳خانوار) بوده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ایلخانی

معنی ایلخانی به انگلیسی

patriarch (اسم)
سالار ، شیخ ، رئیسه خانواده ، ایلخانی ، بزرگ خاندان ، پدرسالار ، ریش سفید قوم ، پدرشاه ، رئیس خانواده

معنی کلمه ایلخانی به عربی

ایلخانی
اب

ایلخانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ایلخانی ٠٠:٣٩ - ١٣٩٧/٠٦/٠٣
یک رئیس که تابع یک رییس بزرگترباشد
یک درجه ومقام مهم درایل بختیاری وقشقایی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ایلخانی بختیاری   • عکس چنگیز خان مغول   • هجوم تیمور به ایران   • نوه تیمور لنگ   • مغولان چه کسانی بودند   • نام شاه مغول   • حکومت بعد از ایلخانان   • قیام سربداران   • معنی ایلخانی   • مفهوم ایلخانی   • تعریف ایلخانی   • معرفی ایلخانی   • ایلخانی چیست   • ایلخانی یعنی چی   • ایلخانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ایلخانی
کلمه : ایلخانی
اشتباه تایپی : hdgohkd
آوا : 'ilxAni
نقش : صفت
عکس ایلخانی : در گوگل


آیا معنی ایلخانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )