انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1033 100 1

باب النبی در مسجدالحرام

باب النبی در مسجدالحرام در دانشنامه اسلامی

باب النبی در مسجدالحرام
باب النبی در مسجدالحرام از درهای ضلع شرقی مسجدالحرام سومین ورودی از ورودی های قدیم مسجدالحرام است.
باب النبی سومین ورودی از ورودی های قدیم مسجدالحرام بوده که به علت ورود و خروج پیامبر (صلی الله علیه و اله) به مسجد از آن، هنگام سکونت در خانه خدیجه، در منابع نخست به این نام شهرت یافته است.
نام های دیگر
از این باب که آن را از مکان های استجابت دعا دانسته اند، در دوره های بعد با چندین نام یاد شده است؛ از جمله: باب الجنائز در منابع سده ۹ق. به سبب بیرون بردن جنازه ها از این در ؛ باب الافضلیه به علت هم جواری با مدرسه افضلیه ؛ و باب النساء در منابع سده ۱۳ق. به سبب اختصاص این در به ورود زنان. نیز از آن جا که در برابر این باب بازاری قرار داشت که در آن، زیورها و پارچه های ابریشمین به فروش می رسید، در سده ۱۰ق. از آن با نام باب القفص یاد شده؛ زیرا زنبیل های حاوی زیورهای فروشندگان کنار این در قرار داشته است. همچنین آن را باب الحریرین می گفتند؛ زیرا حریر فروشان کنار این در گرد می آمدند.
نخستین در مسجدالحرام
در گسترش مسجدالحرام در دوره مهدی عباسی (حک: ۱۵۸-۱۶۹ق.) نخستین بار دری با یک طاق (ورودی) به عرض هفت ذرع (حدود سه و نیم متر) و ارتفاع ۱۰ ذرع (حدود پنج متر) ساخته شد که با پنج پله به مسجدالحرام می رسید. از سده۵ق. برای این در دو ورودی گزارش شده؛ ولی به زمان ایجاد تغییرات در آن اشاره نشده است.
بازسازی در
...

ارتباط محتوایی با باب النبی در مسجدالحرام

باب النبی در مسجدالحرام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرضیه > آرمیلا
یه کسی > Fatty
Mobina > Ride a bicycle
معصومه ع > warmth
فاطمه > آروشا
مرضیه > ابوالفضل
سارا > zealanders
فاطمه > آروشا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باب النبی در مسجدالحرام   • مفهوم باب النبی در مسجدالحرام   • تعریف باب النبی در مسجدالحرام   • معرفی باب النبی در مسجدالحرام   • باب النبی در مسجدالحرام چیست   • باب النبی در مسجدالحرام یعنی چی   • باب النبی در مسجدالحرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باب النبی در مسجدالحرام
کلمه : باب النبی در مسجدالحرام
اشتباه تایپی : fhf hgkfd nv ls[nhgpvhl
عکس باب النبی در مسجدالحرام : در گوگل


آیا معنی باب النبی در مسجدالحرام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )