انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

باب دیات

باب دیات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی باب دیاتنام نویسی   |   ورود

عبارات مرتبط با باب دیات

ازعنوان دیه ی مُغَلَّظَه در باب دیات، به کار رفته است. حکم مقدار دیه ی مُغَلَّظَه ۱)دیه ی قتل عمد در صورت تعیّن دیه، نسبت به دیه ی قتل شبه عمد و خطا در وصف، تغلیظ می یابد .
بساوایی به معنای قوه ی لامسه است واز این عنوان، در باب دیات سخن رفته است. همان گونه که از بین بردن عضوی از بدن مسلمان، موجب ثبوت دیه است، از بین بردن منافع . . .
دیة خونبها. (زمخشری ) آنچه واجب آید در کشتن. ج, دیات. تاوان. (یادداشت مؤلف ). عَقل. غیرَة. مَعقُلَة. نَذَر. اعتقال ؛ دیت گرفتن. عقل ؛ دیت پذیرفتن. عقل ؛ دیت دادن (کشته را).
احکام و مسائل باب دیات از کتاب شریف «شرائع الإسلام»، در این جلد شرح و تبیین شده است. مسائل عمده این باب، شامل دیه قتل عمد، دیه قتل شبه عمد، دیه زن، دیه ذمی، . . .
بجره در دانشنامه اسلامی. بجره. بیرون آمدن ناف را بجر گویند و عنوان یاد شده در باب دیات آمده است. بجر (بجره) بیرون آمدن ناف و ستبری بن آن (فتق ناف) را گویند. دیه بجره
(تعریف بعضی فقها از سبب در باب غصب با آنچه در باب دیات آمده متفاوت است. ) در تسبیب، عمل شخص مستقیما و مباشرتا مال دیگری را از بین نمی برد، بلکه رابطه . . .
دامعه به زخمی که نافذ در گوشت باشد و موجب جریان خون شود گفته می شود و فقها از عنوان یاد شده در باب دیات سخن گفته اند. دامعه به زخم نافذ در گوشت و موجب جریان خون . . .
و از عنوان تسبیب در باب غصب و دیات سخن رفته است. بیان تسبیب تسبیب در مقابل مباشرت (انجام دادن بی واسطه کاری) اصطلاحی در فقه و از مصادیق اتلاف است.
حارصه یکی از مسایلی است که دربحث دیات و قصاص مطرح می شود. حارصه به . . . حارصه، اوّلین مرحله از مراحل هشت گانه شجاج است و از آن در باب قصاص و دیات سخن گفته اند.

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باب دیات   • مفهوم باب دیات   • تعریف باب دیات   • معرفی باب دیات   • باب دیات چیست   • باب دیات یعنی چی   • باب دیات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باب دیات
کلمه : باب دیات
اشتباه تایپی : fhf ndhj
عکس باب دیات : در گوگل


آیا معنی باب دیات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )