انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1068 100 1

باب علی در مسجدالحرام

باب علی در مسجدالحرام در دانشنامه اسلامی

باب علی در مسجدالحرام
باب علی علیه السلام از درهای ضلع شرقی مسجدالحرام است.
باب علی علیه السلام از درهای مسجدالحرام در جنوب دیوار شرقی مسجد است که در سده سوم ق. با نام باب البَطحاء به سبب قرار گرفتن در برابر مجرای وادی بطحاء و نیز باب سوق اللیل (جایی در مکه) و باب بنی هاشم از آن یاد شده است.
نامگذاری باب
نخستین بار در سده پنجم ق. به نام این باب و ورود حضرت علی علیه السلام از آن برای گزاردن نماز اشاره شده است. از آن هنگام تا کنون این در با همین نام شناخته می شود. برخی قرار گرفتن این باب در برابر شعب علی علیه السلام (بنی هاشم یا ابی طالب) را علت این نام گذاری دانسته اند.
باب گسترش مسجدالحرام
این باب در گسترش دوم دوران مهدی عباسی (حک:۱۵۸-۱۶۹ق.) به عنوان پنجمین و واپسین در دیوار شرقی ساخته شد. بنای آن را آغاز گسترش مسجدالحرام در این دوره دانسته اند. شماری بر این باورند که در این گسترش، پس از افزوده شدن ۹۰ ذراع (حدود پنجاه و پنج متر و نیم) به مساحت مسجد ، مجرایی برای عبور سیل به مسجد افزوده شد. از این رو، این در با طراحی مهندسی ویژه، در مکانی قرار گرفت که سیل از این در وارد و با کمترین آسیب رسانی از باب بقالین (حَزْوَرَه) در ضلع غربی مسجد خارج شود.
مشخصات باب
...

ارتباط محتوایی با باب علی در مسجدالحرام

باب علی در مسجدالحرام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باب علی در مسجدالحرام   • مفهوم باب علی در مسجدالحرام   • تعریف باب علی در مسجدالحرام   • معرفی باب علی در مسجدالحرام   • باب علی در مسجدالحرام چیست   • باب علی در مسجدالحرام یعنی چی   • باب علی در مسجدالحرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باب علی در مسجدالحرام
کلمه : باب علی در مسجدالحرام
اشتباه تایپی : fhf ugd nv ls[nhgpvhl
عکس باب علی در مسجدالحرام : در گوگل


آیا معنی باب علی در مسجدالحرام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )