انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1078 100 1

بازار تبریز

بازار تبریز در دانشنامه ویکی پدیا

بازار تبریز
بازار تبریز بزرگ ترین و مهم ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به شمار می رود که در شهر تبریز در ایران واقع شده است. این بازار با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است. بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بازار از بازارچه ها دالان ها، تیمچه ها سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته است. پیش تر به جهت قرارگرفتن شهر تبریز بر سر چهارراه جادهٔ ابریشم و گذر روزانهٔ هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
این بازار حدود ۳ سدهٔ پیش و پس از وقوع زمین لرزهٔ تاریخی تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شده است. بازار تبریز در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تاریخ بنای این مجموعه مشخص نیست؛ ولی بسیاری از جهان گردانی که از سدهٔ چهارم هجری تا دورهٔ قاجاریان از این بازار بازدید کرده اند، دربارهٔ آن اطلاعاتی ارائه داده اند.
بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و مقدسی از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده اند. این بازار با داشتن حدود ۵٬۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه، به عنوان اصلی ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می شود.
این مجموعه با نام مجموعه بازار تبریز در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.و اما با آتش سوزی گسترده در تاریخ ۹۸/۲/۱۹ بخشی از این بازار فروریخت و بیش از ۱۰۰ ها مغازه در شعله های ویران کننده سوخت.این حادثه۲۹ مجروح برجای گذاشت و تا به حال این حادثه غیر عمد بوده است این حادثه پس از ده سال دوباره تکرار شد
عکس بازار تبریز
آتش سوزی بازار تبریز در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۸ خورشیدی حوالی ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه به وقوع پیوست. در جریان این حادثه بخش هایی از راستهٔ تاریخی «ایکی قاپیلار» که مرکز فروش انواع پوشاک و لوازم آرایشی می باشد، دچار آتش سوزی شد. علت احتمالی وقوع این حادثه، واژگونی چراغ علاءالدین در یکی از مغازه های این راسته بوده است.
گزارش تصویری از آتش سوزی بازار تبریز
آتش نشانی تبریز در ساعت ۱۷ و ۵۵ دقیقهٔ روز چهارشنبه ۱۳ آبان، خبری مبنی بر وقوع آتش سوزی در محدودهٔ بازار تبریز دریافت می کند. بلافاصله نیروهای امدادی از ایستگاه های شمارهٔ ۱ (خاقانی)، شمارهٔ ۳ (یکه دکان ها) و شمارهٔ ۱۱ (راسته کوچه) به محل حادثه اعزام می شوند؛ ولی باتوجه به اعلام وضع فوق العاده و وسعت آتش سوزی در محدودهٔ بازار، تمامی ۱۴ ایستگاه آتش نشانی شهر تبریز به محل حادثه می شتابند. سرانجام در ساعت ۲۴ همین روز مأموران آتش نشانی متشکل از ۱۵۰ نفر آتش نشان و ۵۰ دستگاه خودروی آتش نشانی موفق به مهار آتش سوزی می شوند؛ البته در جریان این حادثه، ۸ نفر از آتش نشانان زخمی شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.
علت اصلی وقوع این حادثه اعلام نشده است؛ ولی به احتمال زیاد سرنگونی چراغ خوراک پزی در یکی از مغازه های راستهٔ ایکی قاپیلار و به دنبال آن انفجارهای پی درپی که ناشی از سوختن مواد اشتعال زا مانند ادکلن، اسپری و عطر در این مغازه و مغازه های پیرامون آن بوده اند، علت وقوع این حادثه می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بازار تبریز در دانشنامه آزاد پارسی


بزرگ ترین بازار ایران، در محدودۀ مهران رود و خیابان های دارایی، شهدا و فردوسی. بازاری بسیار قدیمی است که در دورۀ ایلخانان مغول انسجام و در دوره های صفویان و قاجار گسترش یافته است. طی قرن های متمادی از مراکز مهم داد و ستد در شمال ایران بوده و وسعت، سبک معماری، طرح مغازه ها، کثرت تیمچه ها و خان ها، وجود انواع مشاغل، و مسجد و مدرسۀ بسیار، آن را در میان بازارهای ایران شاخص کرده است. در نوشته های بیشتر سیاحان اروپایی توصیف شده و به نوشته شاردن سیاح معروف فرانسوی، که در دورۀ صفوی مدتی در ایران به سر می برد، ۱۵هزار مغازه داشت. بازار تبریز ۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و از دو راسته اصلی و سرپوشیدۀ شمالی جنوبی و شرقی غربی تشکیل شده که به وسیلۀ راسته های فرعی که در فاصله های آن ها کاروان سراها و تیمچه ها، که اغلب سه طبقه اند، قرار گرفته اند، به یکدیگر متصل شده اند. مهم ترین ورودی بازار در انتهای خیابان فردوسی است. در بازار تبریز ۲۹ مسجد ازجمله، مسجدهای حسن پادشاه، مسجد صادقیه در بازار صادقیه با ۳۰ گنبد ضربی و ۳۰ ستون سنگی، مسجد قزللی یا خزینه، و مقبرۀ شاه؛ با نُه مدرسه ازجمله نصریه و طالبیه، و ۷۷ بازار، بازارچه، تیمچه و سرا وجود دارد. بناهای قدیمی بازار بر اثر جنگ ها و زلزله ها از بین رفته اند و مهران رود، و خیابان های دارایی و شاهپور (ارتش شمالی کنونی) قسمت های آن را از هم جدا کرده اند. قیصریۀ بازار در دورۀ اوزون حسن آق قویونلو ساخته شده و در دورۀ زندیان بازارچه هایی پشت دروازه های شهر ساخته شده که با بازار مرکزی ارتباط داشتند و از آن میان، بازارچه های رنگی، درب باغمیشه، سرخاب، شتربان، درب استانبول و درب گجیل هنوز باقی اند. از بخش های مهم، مشهور و زیبای بازار تبریز می توان از بازار، کاروان سرا و تیمچۀ امیر ساخته امیرنظام زنگنه والی آذربایجان در ۱۲۵۵ق با ۱۱۲ مغازه که ۱۰۲ مغازه آن طلافروشی است و تیمچۀ هشت ضلعی آن عظیم ترین گنبد تزیین شدۀ بازار را دارد؛ تیمچۀ بسیار زیبای مظفریه از سال ۱۳۰۵ق که به داد و ستد فرش اختصاص دارد؛ سرای سه طبقه در عباسی؛ مجموعه میرزا شفیع از دورۀ قاجار شامل تیمچه، سرا و بازارچه که به راسته بازار و دلاله زن بازار راه دارد؛ سرای خان شامل دالان، حمام و تعدادی مغازه؛ بازار شیشه گر خانه که در گذشته محل تولید و عرضه شیشه و بلور بود و پررفت و آمدترین قسمت بازار است؛ سرای آلمانی ها، سرای صاحب دیوان، تیمچۀ حاج صفرعلی با گنبدی بسیار بزرگ؛ سرای شاهزاده با سرای دودری ها؛ قیزبستی بازار شامل چند تیمچه و دالان؛ دالان خونی که به سبب قتل داروغه ای به این نام معروف شده است؛ بازارچه امیرقاپو یا درب آهنی؛ بازار حرم خانه؛ دالان میانه؛ بازار صفی و سرای گرجی لر نام برد. اداره های دادگستری و دارایی تبریز مجاور بازار تبریزند.

بازار تبریز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بازار تبریز   • مفهوم بازار تبریز   • تعریف بازار تبریز   • معرفی بازار تبریز   • بازار تبریز چیست   • بازار تبریز یعنی چی   • بازار تبریز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بازار تبریز
کلمه : بازار تبریز
اشتباه تایپی : fhchv jfvdc
عکس بازار تبریز : در گوگل


آیا معنی بازار تبریز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )