انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 985 100 1

بازتاب

/bAztAb/

مترادف بازتاب: پیامد، عکس العمل، واتاب، واکنش، انعکاس، پژواک، طنین، پاسخ غیرارادی، بازگشت

معنی بازتاب در لغت نامه دهخدا

بازتاب. (اِ مرکب ) انعکاس. (لغات فرهنگستان ). جنبشی غیرارادی که بلافاصله در پی تحریک وارد بر یک عصب حسی پیدا میگردد. اینگونه حرکت بیشتر اوقات بصورت قبض و بسط عضلانی ظاهر میشود. مانند تنگ و فراخ شدن مردمک چشم زیر تأثیر روشنائی. رجوع شود به روانشناسی پرورشی سیاسی ص 245.

معنی بازتاب به فارسی

بازتاب
بازتابیدن، تابش دوباره، درخشش، انعکاس
انعکاس
[reflection] [شیمی، فیزیک] بازگشت پرتو یا موج صوتی یا گرما در برخورد به سطح مشترک دو محیط
[reflex] [پزشکی] فعالیتی خودکار یا غیرارادی که ازطریق مدارهای عصبی نسبتاً ساده روی دهد، بی آنکه لزوماً شعور در آن دخالت داشته باشد * مصوب فرهنگستان اول
[acoustic reflection] [فیزیک] برگشت موجی آکوستیکی در برخورد با مانع
[primary reflection] [ژئوفیزیک] انرژی یا موجِ لرزه ای که تنها یک بار بازتاب شده است
[tongue thrust reflex] [تغذیه] واکنشی در نوزاد که در آن با لمس کردن لب ها، نوزاد زبانش را از دهان بیرون می آورد
[swallowing reflex, palatal reflex, palatine reflex] [تغذیه] بلعیدن غیرارادی مادۀ وارده شده به دهان به محض تحریک کام
[diffuse reflection] [فیزیک] بازتاب نور یا صوت یا موج های رادیویی از سطح به نحوی که در جهت های مختلف پراکنده شود
[chewing reflex] [تغذیه] انجام حرکات جویدن به طور منظم و تکراری و عموماً غیرارادی که نشانه ای آسیب شناختی در بزرگسالانی است که دچار آسیب مغزی شده اند
[multiple reflection] [ژئوفیزیک] انرژی یا موجِ لرزه ای که بیش از یک بار بازتاب شده است
[milk ejection reflex, let-down reflex, milk let-down reflex] [تغذیه] واکنشی در پستان زنان شیرده در پی تحریک لمسی مامک که با رها شدن شیر از آن همراه است
[suckling reflex] [تغذیه] واکنشی که با آزاد شدن هورمون پرولاکتین و تحریک اعصاب مامک مادر براثر مکیدن نوزاد ایجاد می شود
[gag reflex] [تغذیه] واکنش غیرارادی نوزاد هنگامی که یک شیء سفت به بخش پسین دهان او برخورد می کند
[pupillary reflex, whyts's reflex, light reflex, photopupil reflex] [پزشکی] تغییر اندازۀ مردمک برحسب مقدار نوری که به چشم وارد می شود
[suck-swallow reflex] [تغذیه] واکنشی که در آن پس از تماس لب های نوزاد با پستان مادر یا سر پستانک، دهان باز و مکیدن و بلعیدن آغاز می شود
[sucking reflex] [تغذیه] واکنشی در نوزادان که با لمس کردن لب ها یا اطراف دهان با مجموعۀ حرکات مربوط به مکیدن همراه است
[attenuated total reflectance, frustrated internal reflectance, internal reflectance] [فیزیک] روش طیف شناختی فروسرخ برای اندازه گیری طیف جذبی مواد کدر
[angle of reflection] [فیزیک] زاویۀ بین امتداد انتشار موج بازتابیده از یک سطح و خط عمود بر آن
[plane of reflection] [فیزیک] صفحه ای هندسی که با امتداد پرتوِ بازتابیده از یک سطح و خط عمود بر آن مشخص می شود
[reflex arc] [علوم پایۀ پزشکی] مسیر کمانی انتقال پیام عصبی که با اتصال اندام های گیرنده و کنشگر سبب شکل گیری بازتاب های عصبی می شود

معنی بازتاب در فرهنگ معین

بازتاب
(اِمص .) ۱ - برگشت ، انعکاس . ۲ - مجازاً: اثری که از چیزی در دیگران یا در محیط پدیدار شود. ۳ - پاسخ غیرارادی موجود زنده به محرک (روانشناسی ).

معنی بازتاب در فرهنگ فارسی عمید

بازتاب
۱. درخشش.
۲. انعکاس.

بازتاب در دانشنامه ویکی پدیا

بازتاب
بازتاب یا انعکاس عبارت است از تغییر مسیر نور پس از برخورد با یک شیء. قانون بازتاب می گوید اگر روی نقطهٔ بازتاب، خطی عمود بکشیم، زاویهٔ تابش با بازتابش برابر خواهد بود. این قانون را با اصل کمترین زمان (اصل فرما) نیز می شود اثبات کرد.
زاویه تابش
پولاریزاسیون موج
پارامترهای دو محیط
قسمتی از نوری که به سطح مشترک دو محیط تابیده می شود، بازتاب می یابد و قسمتی دیگر از آن عبور می کند و وارد محیط دوم می شود. میزان انتقال و بازتاب به عوامل زیر بستگی دارد:
اگر موج تابش با زاویهٔ θi نسبت به خط عمود بر سطح مشترک دو محیط بتابد. بر اساس قانون اسنل موج منعکس شده با همین زاویه بازتابش می یابد.
عکس بازتاب
«بازتاب» آلبومی از هنرمند اهل آلمان ساندرا کرتو است که در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شد.
«عشق ابدی»
پخش: ۲۸ اوت ۲۰۰۶
«در اطراف قلب من»
پخش: ۲۸ اوت ۲۰۰۶
«در گرمای شب (ترانه ساندرا)»
پخش: ۲۸ اوت ۲۰۰۷
بازتاب عبارت است از تغییر مسیر نور پس از برخورد با یک شیئ.
بازتاب (ترانه)
بازتاب (وب گاه)
بازتاب (آلبوم ساندرا)
بازتاب همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
«بازتاب» آلبومی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا کریستینا آگیلرا است.
بازتاب یک وب سایت خبری به زبان فارسی بود که از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۶ به مدت ۵ سال در زمینه های سیاست، فرهنگ، اقتصاد، جامعه، ورزش، چندرسانه ای و بین الملل فعالیت می کرد.
این وب سایت توسط فؤاد صادقی به همراه جمعی از دوستان روزنامه نگاراش در پاییز سال ۱۳۸۱ راه اندازی شد.
در آن زمان به جز سایت های بی بی سی فارسی و گویانیوز، سایت خبری چندان فعالی وجود نداشت، به تدریج سایت "بازتاب" به دلیل رویکرد منتقدانه اش با استقبال مواجه شد. در شرایطی که هنوز فیلترینگ سایتهای خبری آغاز نگردیده بود، طی کمتر از یک سال از راه اندازی "بازتاب"، این سایت توانست از نظر تعداد مخاطب از دو رقیب جدی خود، یعنی بی بی سی فارسی و گویا نیوز پیشی بگیرد و در شرایطی که روزنامه های سیاسی کشور با تیراژی چند هزار الی چند ده هزار منتشر می شدند، بازتاب چندین برابر آنان را جذب کرد. البته یکی از عوامل اصلی موفقیت سایت بازتاب، انتساب آن به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که اعتبار اخبار و تحلیلهای این رسانه را برای مخاطب تقویت می کرد.
بازتاب یک وب سایت خبری به زبان فارسی بود که از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۶ به مدت ۵ سال در زمینه های سیاست، فرهنگ، اقتصاد، جامعه، ورزش، چندرسانه ای و بین الملل فعالیت می کرد.
فؤاد صادقی
محسن رضایی
بازتاب امروز
هاله نور محمود احمدی نژاد
سعید امامی
این وب سایت توسط فؤاد صادقی به همراه جمعی از دوستان روزنامه نگارش در پاییز سال ۱۳۸۱ راه اندازی شد.
در آن زمان به جز سایت های بی بی سی فارسی و گویانیوز، سایت خبری چندان فعالی وجود نداشت، به تدریج سایت "بازتاب" به دلیل رویکرد منتقدانه اش با استقبال مواجه شد. در شرایطی که هنوز فیلترینگ سایتهای خبری آغاز نگردیده بود، طی کمتر از یک سال از راه اندازی "بازتاب"، این سایت توانست از نظر تعداد مخاطب از دو رقیب جدی خود، یعنی بی بی سی فارسی و گویا نیوز پیشی بگیرد و در شرایطی که روزنامه های سیاسی کشور با تیراژی چند هزار الی چند ده هزار منتشر می شدند، بازتاب چندین برابر آنان را جذب کرد. البته یکی از عوامل اصلی موفقیت سایت بازتاب، انتساب آن به محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که اعتبار اخبار و تحلیل های این رسانه را برای مخاطب تقویت می کرد. گرافیست و طراح لگوی سایت روح الله بلوردی بود.
پیرو انتشار اخبار و شایعات مختلف دربارهٔ دیدار رئیس جمهور وقت، محمود احمدی نژاد با عبدالله جوادی آملی و اظهارات محمود احمدی نژاد در این دیدار، راجع به سفر وی به سازمان ملل، «بازتاب» بخشی از گفتگوهای این ملاقات را منتشر کرد. در این ملاقات، محمود احمدی نژاد ادعا می کند هنگام وارد شدن اش به مقر سازمان ملل و سخنرانی در آن برخی از نزدیکان وی، او را در هاله نوری دیده اند و خود وی نیز این احساس کرده است هاله نوری وی را احاطه کرده است.
بازتاب احساس (به انگلیسی: Reflections of Passion) ششمین آلبوم استودیویی یانی می باشد که توسط شرکت پرایوت میوزیک در ۱۹۹۰ منتشر شده است. همچنین کنسرتی با همین نام نیز در آمریکا در سال ۱۹۹۰ برگزار شده است.
چارلی آدامز (درام)
اسامه عفیفی (گیتار بیس)
چارلی بیشارت (ویلون)
مایکل برونو (پرکاشن)
جیوانا جویس ایمبسی (کیبورد)
برادلی جوسف (کیبورد)
بازتاب امروز یک وبگاه خبری به زبان فارسی است که در زمینه های سیاست، فرهنگ، اقتصاد، جامعه، ورزش، چندرسانه ای و بین الملل از سال ۱۳۹۰ فعالیت می کند. اداره این سایت به عهده جمعی از دست اندرکاران وبگاه بازتاب اولین سایت خبری ایرانی است که در اسغند ۱۳۹۰ از سوی دولت فیلتر و بسته شد.
انتشار مطلبی جنجالی از سوی این وبگاه در اسفند ۱۳۹۰ که طی آن عنوان شده بود دولت ایران قراردادی با دولت چین منعقد ساخته که درآمد حاصل از فروش نفت ایران به عنوان وثیقه ال سی های ایرانی در اختیار چین باشد بازتاب هایی در رسانه های فارسی داشت و اندکی بعد سایت فیلتر شد. در این خبر ادعا شده بود که ایران امتیازات مالی بسیار زیاد و غیر منصفانه ای به دولت چین داده که بعدها در جامعه مجازی از آن به ترکمانچای نفتی یا ترکمانچای ارزی تعبیر شد.
سایت بازتاب مطالب زیادی پیرامون فعالیت های اقتصادی شبهه دار افراد زیادی از جمله زنوزی، انصاری اسپانسر استقلال، هدایتی مالک سابق استیل آذین، آریا و گروه مه آفرید امیرخسروی، متقی، آقازاده همدانی، پهلوان و ایروانی، مرتضی حیدری مجری معروف تلویزیون، سید حسن میرکاظمی از نیروهای لباس شخصی و صادق محفوظی فرزند آیت الله محفوظی منتشر کرد که بسیاری از آن ها برای اولین بار در محیط وب فارسی ورود پیدا کردند.
سایت بازتاب برای اولین بار در رسانه های فارسی زبان مطلبی با عنوان "چگونه می توان در ایران یک شبه مولتی میلیاردر شد؟" در مورد بابک زنجانی منتشر کرد و او را "یکی از بزرگترین و ناشناخته ترین پدرخوانده های اقتصاد ایران" و کمی بعدتر "بزرگترین رانت خوار ایران" لقب داد که در پی تصاحب بانک پارسیان است.
کمی بعدتر گزارشی از فروش میلیون ها بشکه نفت ایران با دلالی بابک زنجانی و با ضرر هنگفت (حداقل نهصد و حداکثر هزار و دویست میلیارد تومان بر مبنای محاسبه قیمت ارز) برای خزانه کشور منتشر کرد که باعث موضعگیری و تکذیب زنجانی شد. در این گزارش بازتاب تأکید کرد که زنجانی یک محموله نفتی به ارزش بالغ بر دو میلیارد دلار شامل دوازده کشتی نفت کش از وزارت نفت تحویل گرفته و در ازای آن ال سی یا ضمانتامه بانکی را تحویل داده است که متعلق به بانک خودش در مالزی و بسیار بالاتر از ارزش خود بانک بوده است. بعداً با فروش نقت به قیمت بشکه ای حدود ۱۱۰ دلار، تنها ۹۰ دلار از قیمت هر بشکه به خزانه کشور بازگردانده است. زنجانی این گزارش را تکذیب کرد و گفت که بانکش در مالزی معتبر بوده و نفت را هم به صورت قانونی فروخته است.
بازتاب در مطلبی از توقف معامله چند صد میلیارد تومانی بابک زنجانی برای با سعید مرتضوی برای در اختیار گرفتن برخی از شرکت های تامین اجتماعی خبر داد که این معامله در جریان انتشار فیلم فاضل لاریجانی هم ذکر شده بود.
بعدها دست اندرکاران این وبسایت دو دسته شدند که گروهی وبگاه تابناک را راه اندازی کرده و عده دیگر سایت آینده نیوز را ایجاد و مدیریت کردند. دست اندرکاران سایت آینده نیوز پش از فیلترینگ آن به تأسیس سایت فعلی بازتاب امروز روی آوردند. علی غزالی مدیر مسئول، سید عمار کلانتری سردبیر و فؤاد صادقی و مهدی خرم دل از اعضای هیأت تحریریه این سایت هستند، این وب سایت در سال۱۳۹۴با مدیریت "سید طبیب تقی زاده"برای دومین بار فعالیت خود را آغاز کرد، که در۱۹بهمن همان سال به دستور کمیته فیلترینگ از دسترس خارج وتیم تحریریه بازتاب بازداشت شدند.
بازتاب امروز به طور مستقل اداره می شود، در داخل ایران اداره می شود و در دسته بندی های سیاسی امروز ایران "اصولگرای منتقد دولت" محسوب می شود به عنوان افرادی که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و اتفاقات بعد از آن معترض هستند اما همچنان موافق گفتمان کلی و نظامِ جمهوری اسلامی هستند.
سایت بازتاب اخبار مهم و دسته اولی را در فضای مجازی فارسی زبان منتشر کرد که غالباً با سکوت خبری، تاییدهای تلویحی یا تکذیب های نه چندان مستحکم همراه بود، از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
بازتاب بازگیری یا رفلکس بازگیری (به انگلیسی: Withdrawal reflex) یک نوع بازتاب نخاعی یا بازتاب تاندونی (به انگلیسی: spinal reflex یا Tendon reflex) است که با پاسخگویی به موقع به انگیختار آسیب زا از آسیب رسیدن به بدن جلوگیری می کند. این بازتاب باعث تحریک نورونهای حسی، پیوندی و حرکتی می شود.
عصب رسانی دوگانه
بازتاب تاندونی
نورون پیوندی
هنگامی که دست فردی به شئ داغی بر می خورد، آن شخص بدون درنگ و اندیشه به صورت غیر ارادی دست خویش را پس می کشد. گرما باعث تحریک گیرنده دما و گیرنده درد در پوست فرد می شود که سبب ایجاد پیام های حسی (به انگلیسی: sensory impulse) می شود که به دستگاه عصبی مرکزی (شاخ پسی نخاع) منتقل می شوند که در آنجا از نورون های حسی حامل پیام های حسی و پس از پردازش در دستگاه عصبی، توسط نورون های پیوندی به شکل پیام های حرکتی به نورون های حرکتی منطقهٔ تحریک شده منتقل می شوند. پیام های حرکتی منتقل شده به نورون های حرکتی می توانند به دو صورت عمل کنند ۱- سبب حرکت اندام تحریک شده بشوند یا ۲- از تمامی عواملی که بازدارندهٔ حرکت اندام تحریک شده هستند جلوگیری کنند. این دوگانگی در عملکرد پیام های حرکتی، عصب رسانی دوگانه (به انگلیسی: reciprocal innervation) نامیده می شود. تمامی این مراحل کمتر از ۰،۵ ثانیه صورت می پذیرند.
بازتاب تعادل (به انگلیسی: Crossed extension reflex) نمونه ای از بازتاب بازگیری است که در آن پیام های حرکتی سبب حرکت عضلات بدن به گونه ای می شوند که منجر به تغییر مرکز ثقل بدن به موقعیت مناسب و حفظ تعادل بدن می شود.
مرگ معمر قذافی در جهان بازتاب گسترده ای داشت که در این نوشتار به آن پرداخته شده است.
سازمان ملل متحدبان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، کشته شدن معمر قذافی را «گذار تاریخی» برای لیبی دانست و گفت: «راه در پیش روی لیبی و مردمش دشوار و پرچالش خواهد بود. اکنون زمان آن فرا رسیده که همه مردم لیبی متحد شوند.»
اتحادیه عربنبیل العربی دبیرکل جامعه عرب گفت امیدوار است که مرگ معمر قذافی که لیبی را به مدت چهار دهه در مشت آهنین خود داشت، استبداد را از صفحه لیبی بزداید.
آفریقای جنوبیدپارتمان روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی با اشاره به مرگ قذافی، اعلام کرد که راه حل رسیدن به صلح پایدار از طریق مشارکت سیاسی فراگیر و برگزاری انتخابات آزاد ممکن است. دولت آفریقای جنوبی ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر خشونت ها پایان یافته و صلح و آرامش برقرار گردد.
استرالیاجولیا جرارد نخست وزیر استرالیا در سخنانی گفت: با پایان یافتن این نبرد طولانی مدت برای آزادی، امروز روز آرامش لیبی است.
انگلستاندیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با بیان اینکه مرگ قذافی فرصتی برای به خاطرآوردن قربانیان وی است این واقعه را بختی برای «آینده دموکراتیک» لیبی خواند.
ایرانسخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این وعده الهی و سرنوشت محتوم همه مستبدان و ظالمان تاریخ است. محمود احمدی نژاد نیز در پاسخ به سؤالی دربارهٔ کشته شدن معمر قذافی رییس جمهور لیبی، گفت: معتقدیم در همه جا باید اراده ملت ها حاکم باشد چرا که عدالت، آزادی و احترام حق همه ملت هاست؛ البته از اینکه مردم یا هر فردی کشته می شود خوشحال کننده نیست و ای کاش همه به عدالت و احترام به حقوق ملت ها تن می دادند. احمدی نژاد با مطرح کردن سؤال چرا بدون محاکمه قذافی را کشتید؟ خواستار پاسخ به این سؤال شد. محمود احمدی نژاد در ادامه گفت:محاکمه می کردید تا مشخص شود پول ملت لیبی به چه کسانی داده شده است. معلوم می شد که چه قراردادها و معاملاتی بسته شده است.
برزیلرئیس جمهوری برزیل خانم دیلما روسف نیز گفت: برزیل مرگ قذافی را جشن نمی گیرد ولی تغییر و جهت گیری کشور لیبی به سوی دمکراسی و آبادانی را تشویق می کند.
تانزانیاوزیر امورخارجه تانزانیا، برنارد مِمبه گفت در فرهنگ تانزانیا، مردم هیچ گاه از مرگ کسی، حتی اگر آن فرد دشمن آنان باشد، شاد نخواند شد. تانزانیا از مرگ قذافی مغموم و شوک زده است. اگرچه قذافی مرده است ولی موضع ما کماکان همان باقی خواهد ماند. جنگ در لیبی از ابتدا اشتباه بود و آن کشور در حال رفتن به چالشی بزرگ است.
دانمارکهله ثورنینگ اشمیت نخست وزیر دانمارک گفت:امروز یک روز تاریخی در دوران مبارزهٔ مردم لیبی در راه آزادی و مردم سالاری است. سرهنگ قذافی مسئول تمامی این خشونت ها و سرکوب در کشورش بود. اکنون حرکت رو به جلو برای لیبی ممکن شده است. من به خوبی شادی مردم لیبی را درک می کنم. همچنین احساس همدردی خود را به هزاران نفری که خانواده و دوستانشان را از دست داده اند، تمام کسانی که در طول دورهٔ ستیز در لیبی زخمی برداشته اند، عمیقاً ابراز می دارم. من به تلاش هایی که دانمارک در جهت حراست از مردم غیرنظامی لیبی انجام داد، افتخار می کنم. هم اکنون شورای انتقالی باید روندی را ترتیب دهد و گروه های مختلف مردم را دوباره به گِرد هم جمع کند. دانمارک آماده است تا از مردم لیبی حمایت کند.
زیمبابوهرابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه گفت: بر اثر حملات ناتو ما یکی از برادرانمان را از دست دادیم. معمر قذافی یک رهبر واقعی بود که توسط بیگانگان سرنگون شد. او تنها یک لیبایی نبود بلکه قهرمان واقعی آفریقا بود.
سوریهدر سوریه که راهپیمایی های ضد دولتی از هفت ماه پیش از آن در جریان بود، تظاهرکنندگان با ابراز خوشحالی از سرنوشت قذافی، به خیابان ها ریخته و شعار «قذافی رفته است، پس از آن نوبت توست بشار» سر دادند.
مالتلارنس گونزی نخست وزیر مالت در واکنش به مرگ قذافی گفت: مرگ قذافی می تواند آغازی جدید برای لیبی باشد و مالتی ها با تمام توانشان آماده همکاری با لیبی هستند.
مجارستانیانوش مارتونی وزیر امور خارجه مجارستان گفت: مرگ قذافی به معنای پایان دهه های استبداد و آغاز فصل جدیدی در تاریخ لیبی است. وی همچنین اظهار داشت که مجارستان آماده است تا نقشی مهمی برای کمک به ایجاد مردم سالاری در لیبی ایفا کند.
واتیکاندر بیانیه ای که توسط دفتر مطبوعاتی واتیکان منتشر شد، آمده است: مرگ قذافی پایان یک روند خونین و طولانی مدت برای سرنگونی یک رژیم ظالم است.
نروژنخست وزیر نروژ جنز استولتنبرگ گفت: مرگ قذافی نقطه آغازی برای دموکراسی در لیبی است اما این اتفاق دموکراسی و آزادی را در لیبی تضمین نمی کند.
ونزوئلاهوگو چاوز: او پس از تأیید مرگ قذافی گفت:متأسفانه خبر مرگ قذافی تأیید شده است... اما او را کشتند... این هم یک نقض دیگری از حق زندگی یک انسان است. رئیس جمهور ونزوئلا افزود او معمر قذافی را مبارزی بزرگ و شهید تلقی می کند.
گرناداتیلمن توماس نخست وزیر گرانادا مرگ معمر قذافی را تاسف آور توصیف کرد.
استخر بازتاب استخری ست که در سازه های بزرگ چون عمارت های باغی، بوستان ها، کاخ ها، یا هر جای دیگر برای بازتاب تصویر سازه و به هدف افزایش جلوه شکوه و زیبایی سازه ساخته می شود. این استخرها از آنجا که کارایی اشان بازتاباندن است ازینرو هیچ فواره ای در آن ها جای پیدا نمی کند تا بالاترین شفافیت را همواره برای بازتاب زمینه اشان دارا باشند. استخر بازتاب الگوی خود را از حوض بازتاب در باغ ایرانی برگرفته است و در مغرب زمین گسترش یافته است. نمونه برجسته این حوض های بازتاب را می توان در عمارت چهل ستون اصفهان پیدا کرد.
این استخرها در اندازه های گوناگون و ساختارهای هندسی گوناگون ساخته می شوند. با این همه مهم ترین ویژگی در استخرهای بازتاب بزرگی آنهاست. چه استخر بازتاب اگر از اندازه خاصی کوچکتر شود و همزمان با شکل هندسی منظمی بهم آمده باشد به حوض بازتاب بدل می شود. از حوض بازتاب به طور خاص در فضای درونی سازه ها به خاطر محدودیت بهره برده می شود که شاهکار آن را می توان در عمارت تابستان نشین باغ دولت آباد یزد مشاهده کرد. استخر بازتاب از آنجا که بسیار بزرگ و گسترده می تواند باشد ازینرو می تواند موج خیز شود. برای برطرف کردن این بغرنج در استخرهای بازتاب میانه استخر را اندکی کم گودتر از کناره های استخر می سازند. این ویژگی موجب شکستن موج می شود.
آب خود یکی از آخشیگ های چهارگانه سازنده گیتی ست. از آنجا که آخشیگ ها همگی سپنتا (مقدس) بوده اند ایرانیان می کوشیدند به شکلی پیوند خود را به این عناصر نگه داشته و آن را آشکار کنند. نمادپردازی یکی از راه های نمایاندن و آشکار ساختن پیوند به آخشیگ ها بوده است. پیوندی که همواره با آزرم و پاسداشت و ارج نهادن همراه بوده است. یکی از بسترهای کارامد برای به نمایش درآوردن پیوندهای فرهنگی به آخشیگ ها معماری بوده است. در واقع معماری شایان ترین زمینه را برای پرداختن به این نمادها فراهم می آورده است. از کارشیو کلی گرفته تا ساختمایه های برهم آورنده سازه، پیاده کردن ظرافت های هنری در قالب آجرچینی، کاشیکاری، گچبری، آینه کاری و به طور کلی هر گونه آمود در سازه و در نهایت نسبتی که کالبد سازه با آیین های دینی که برپایه پاسداشت آخشیگ ها بوده برقرار می کرده است. آب در این میان آخشیگی بسیار مهم به شمار می رود که از آنجا که رونده و سیال است از دیرباز برآسای نمادی برای پاکی بخشی شناخته می شده است. استخر یا حوض که بخشی انکار ناپذیر در سازه بود همواره به بهترین شکلی می توانست این امکان را برای دسترسی بیدرنگ به این عنصر پاکی آفرین فراهم کند. شکل کامل این طلب پاکی از آب در آیین دستنماز یا وضو نمود دینی می یابد که از دوران های پیش از اسلام در آیین های زرتشتی رواج داشته است. این چنین است که استخر و حوض رفته رفته در جای یکی از ارکان و پاربُن ها در سازه ایرانی جایگاهی آیینی نمادین به خود می گیرد. اما جدای از خود آب، بازتاب تصویر در آینه غماز آب حوض یا استخر همواره در معماری ایرانی نمادهای گوناگونی را می نمایانده؛ برای نمونه بازتاب تصویر لرزان و اندک مات سازه درون حوض همواره نمادی از ناپایداری زندگی گذرا بوده است و همیشه در خود گوشزدی داشت برای پرهیز از وابستگی و دلبستگی به خوشی های نامانای زندگی. همچنین این بازتاب به ویژه هنگامی که در برابر کوشکی باشکوه و درختان سرسبز دوسوی آن قرار می گرفت جلوه ای از بهشت برین را در چشم هر بیننده ای باز می نمود و اینچنین بر چهره رو به والایش و کمال زندگی خاکی نقش نمادین می زد. حوض و استخر با بازتاب تصویر آسمان در خود همچنین نمادی از یگانگی آسمان و زمین یا همان مینو و گیتی بود. این معنا ریشه در آموزه تخلیه و پیکرینگی کامل مینو در گیتی دارد که در فرجام یگانگی آن دو را در پی خواهد داشت و در روزگار پسین یا آخرالزمان به سرانجام خواهد رسید.
ضریب بازتاب یا ضریب انعکاس در فیزیک و مهندسی برق در شرایطی مطرح می شود که موجی در حال انتشار در یک محیط ناپیوسته باشد. ضریب بازتاب مشخص کنندهٔ دامنه یا شدت موج بازتابیده نسبت به موج پیشامد است. ضریب بازتاب رابطهٔ نزدیکی با ضریب انتقال دارد.
تخصص های مختلف منظورهای متفاوتی از این عبارت دارند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بازتاب

بازتاب در جدول کلمات

بازتاب
رفلکس
بازتاب صدا
اکو
بازتاب صدا و انعکاس
اکو

معنی کلمه بازتاب به عربی

أصداء واسعة
مرآة

بازتاب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی بازتاب

رضااپادانا ٢١:٢٩ - ١٣٩٧/٠٧/٢٦
پیامد
|

امیر ح ١٣:٢٥ - ١٣٩٨/٠٥/٢٣
رفلکس
|

پیشنهاد شما درباره معنی بازتابنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بازتاب   • الف   • رجا نيوز   • افتاب   • عصرایران   • تابناک ورزشی   • شفاف   • پارسینه   • مفهوم بازتاب   • تعریف بازتاب   • معرفی بازتاب   • بازتاب چیست   • بازتاب یعنی چی   • بازتاب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بازتاب
کلمه : بازتاب
اشتباه تایپی : fhcjhf
آوا : bAztAb
نقش : اسم
عکس بازتاب : در گوگل


آیا معنی بازتاب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )