برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1177 100 1

بازیگری

/bAzigari/

معنی بازیگری در لغت نامه دهخدا

بازیگری. [ گ َ ] (حامص مرکب ) شعبده. بازی نمودن. چشم بندی. فریب :
به بازیگری تیر بازه ببست
چو شد غرقه پیکانش بگشاد دست.
فردوسی.
جهان بازیگری داند مکن با این جهان بازی
که درمانی بدام او اگر چه تیز پروازی.
ناصرخسرو.
درآمد ببازیگری ساختن
چو گردون به انگشتری باختن.
نظامی.
|| رقص. پای کوبی. رقاصی :
چو در زرد حله کنیزان مست
به بازیگری دست داده به دست.
اسدی (گرشاسب نامه ).
پس از سر یکی بزم کردند باز
ببازیگری می ده و چنگ ساز.
اسدی (گرشاسب نامه ).
بر آراسته قوس را مشتری
زحل در ترازو به بازیگری.
نظامی.
|| شوخی. بیهده. عبث :
مپندار کز بهر بازیگری است
سراپرده ٔ این چنین سرسری است.
نظامی.
|| شیطانی. شیطنت. (یادداشت مؤلف ) :
گفتم این بازیگری با هر کسی چندین چراست
گفت بازیگر بود کودک که بازاری بود.
حقوری.

معنی بازیگری به فارسی

بازیگری
شعبده بازی نمودن
[acting] [سینما و تلویزیون، هنرهای نمایشی] عمل و حرفۀ بازیگر
[سینما و تلویزیون] ← آزمون بازیگری با دوربین
[cast] [سینما و تلویزیون] مجموعۀ بازیگران یک فیلم

معنی بازیگری در فرهنگ فارسی عمید

بازیگری
شغل و عمل بازیگر.

بازیگری در دانشنامه ویکی پدیا

بازیگری
بازیگری شغل یک هنرپیشه است که شخصی است در تئاتر، تلویزیون، فیلم یا سایر رسانه های داستان سرایی که داستان را با نمایش شخصیت و معمولاً گفتار یا خوانندگی متن نوشته شده یا نمایش نامه نمایش می دهد.
معرفی کتاب
کتاب " بازیگری چیست؟
به نویسندگی محمد پیشنماز
عکس بازیگری
بازیگری مِتُد به انگلیسی Method acting که با نام متد استانیسلاوسکی نیز شناخته می شود نوعی فن تربیت بازیگر است که اول بار توسط کنستانتین استانیسلاوسکی کارگردان و مدرس تئاتر طرح شد. در متد اگتینگ هنرمند خود را به جای کاراکتر داستان قرار می دهد و مدتی با آن زندگی میکند برای مثال برای بازی در نقش یک بی خانمان چند روزی با بیخانمان ها زندگی میکنندِ شیوه ی متد توسط لی استراسبرگ و استلا ادلر در اکتور استودیو بنیان نهاده شد.
ابتدا «گروپ تیتر» که گروهی تئاتری در نیویورک بود، در دههٔ ۳۰ میلادی، «متد» را محبوب کرد و پس از آن در دهه های ۴۰ و ۵۰ متد اکتینگ توسط لی استراسبرگ در «اکتورز استودیو» پیشرفت داده شد.
از شاگردانی که استراسبرگ در اکتورز استودیو تربیت کرده می توان به سر دنیل دی-لوییس مارلون براندو، رابرت دنیرو، مریل استریپ، پل نیومن، آل پاچینو، جیمز دین ، داستین هافمن، جانی دپ و جک نیکلسون اشاره کرد.
آزمون بازیگری (به ژاپنی: オーディション) فیلمی ژاپنی در ژانر درام و ترسناک روانشناسانه به کارگردانی تاکاشی میکه و بازی ریو ایشیباشی محصول سال ۱۹۹۹ است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ ریو موراکامی ساخته شده است. این فیلم د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بازیگری

بازیگری شغل یک هنرپیشه است که شخصی است در تئاتر، تلویزیون، فیلم یا سایر رسانه های داستان سرایی که داستان را با نمایش شخصیت و معمولاً گفتار یا خوانندگی متن نوشته شده یا نمایش نامه نمایش می دهد.
• «بازیگری نیازمند اختصاص دادن زمان دارد و بسیار طاقت فرسا است. بازیگری هنرپیشه را از زندگی دور می کند در حالی که خوانندگی این چنین نیست. ضبط یک صدا یا فیلمبرداری نماهنگ بیشتر از یک هفته زمان نیاز ندارد. بازیگری به شما اجازه تشکیل خانواده و رسیدگی به خانواده را نمی دهد. به همین خاطر است که می بینیم بسیاری از خوانندگان خانواده دارند اما بازیگران ندارند.» -> می حریری
• «در مورد شغل بازیگری هم این واقعیت وجود دارد که هرچه سنمان بالاتر برود، تعداد نقش های مطلوب و خوب هم کمتر و از طرفی هم بازیگر سخت گیرتر می شود. به نظرم به جای اینکه غصه بخوریم، بهتر است آغوشمان را برای پذیرش این واقعیت گشوده کنیم.» «در مصاحبه با روزنامهٔ شرق»؛ چاپ ۳۰ آوریل ۲۰۱۷/ ۱۰ اردیبشهت ۱۳۹۶ -> گلاب آدینه

ارتباط محتوایی با بازیگری

بازیگری در جدول کلمات

برنده اسکار 2001 بهترین بازیگری مرد
راسل کرو
فیلمی از حمید تمجیدی به بازیگری جمشید مشایخی و پرویز پور حسینی
,,,,
فیلمی از شهرام اسدی به بازیگری حسین پناهی
,,,,,,
فیلمی از کوپال مشکات به بازیگری سعید راد
,,,,,
فیلمی ساخته ناصر تقوائی به بازیگری اکبر عبدی
,,,,,,,
کتابی از شرلی مک لین که از روی آن فیلمی به بازیگری دیوید نیون | چارلز والترز | ویلیام هولدن و جان استرجس ساخته شده است
فرار از قلعه براوو

معنی بازیگری به انگلیسی

acting (اسم)
بازیگری ، کفیل ، فعالیت ، ایفای نمایش ، کاری ، جدیت

بازیگری را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد طاها
بازیگری (Acting)
ایفای نقش شخصیتی در فیلم ، از خلال کنش ها و واکنش ها ، ژست ها ، تغییر حالت های چهره ، تغییر رفتار و تغییر لحن گفتار را ، بازیگری گویند.
تاثیر هنرهای پیشین بر بازیگری
نقاشی
اگر چه نقاشی در ذات خود دارای خصلتی ایستا و ساکن است ، ولی از یک نظر با هنر فیلم ارتباط دارد ، یعنی تصویر نگاری از انسان. از نقاشی پرتره ها ، مهم ترین درس بازیگری جلوی دوربین ، یعنی بیان عواطف از طریق نگاه را می توان دریافت.


آن موقع که هنوز دوربین عکاسی و فیلم برداری اختراع نشده بود ، مدل های نقاشی نخستین بازیگران صامت در عرصه هنرهای تصویری بودند. آنها می بایست به وسیله نگاه ، حالات چهره ، نوع ایستادن یا نشستن ، حالات دست ها و خلاصه به وسیله تمام آن چیزهایی که یک بازیگر برای بازی جلوی دوربین ، به آن متوسل می شود ، عواطف و احساسات خود را منتقل می کردند. درواقع بازیگر ، در صحنه هایی که باید طی چند لحظه حالتی را به خود بگیرد و هیچ حرکتی نکند نیز ، همین کار مدل های نقاشی را انجام می دهد.
« تصویر اول از سمت چپ ، تصویری است از تابلوی معروف مونالیزا ( لبخند ژکوند ) ، که توسط لئوناردو داوینچی کشیده شده. صورت ، نگاه ، حالت چهره و نوع قرار گرفتن دست ها ی این زن در این تابلو ، به خوبی دربرگیرنده احساسات متفاوت اوست. تصویر دوم نیز ، نمایی از فیلم مصاعب ژاندارک ( 1928- The Passion of Joan of Arc ) ، ساخته کارل تئودور درایر ( Carl Theodor Dreyer ) است. چهره ژان که در انتظار اعدام خود به وسیله آتش است ، به خوبی همانند یک پرتره ، بیانگر احساسات او در این لحظات است. »
عکاسی
عکاسی زمینه بازیگری برای دوربین را فراهم کرد ، اینکه آدم به عنوان سوژه های فتوژنیک ( جذاب برای تصویر ) ، می تواند عکس برداری شود. بر خلاف مدل های نقاشی ، هر کس کافی است ظرف چند ثانیه ژست و حالتی به خود بگیرد تا از او عکس گرفته شود. او می تواند در ژست و حالتی که می گیرد به نوعی احساساتش را نیز بروز دهد.
پیش از عکاسی ، هنر تئاتر وجود داشت و شاید فکر کنیم که چرا باید عکاسی زمینه ساز بازی برای دوربین باشد. ، زیرا عکاسی چیز جدیدی با خود آورد ، آدمی که جلوی دوربین نشسته موجودی زنده است ، ولی عکسش قالبی است از نور که روی کاغذ چاپ می شود. این شخص می تواند بدون آنکه نیازی به برون فکنی از نوع تئاتری داشته باشد ( زیرا در تئاتر تماشاگران در فاصله نسبتا دوری از بازیگران نشسته اند و تماشاگران آنقدر بر نگاه و حالات چهره بازیگران مسلط نیستند ، به همین خاطر ، بازیگران تئاتر باید به رفتارها و ژست های خود شدت بیشتری ببخشند ، اصطلاحا برون فکنی ، تا احساساتشان را بروز دهند. ) ، در خود فرو برود تا دوربین به او نزدیک شود و در فاصله ای مناسب از او تصویر بگیرد. از طرف دیگر در نقاشی و عکاسی ، شخصیت ها از دنیای واقعی و سه بعدی می آیند تا به تصویری دو بعدی در قاب ، یا قاب یک تابلو ، یا قاب یک عکس ، بدل شوند و از این جهت شباهت زیادی به فیلم دارند ، و تمام عناصری که برای خلق تصویر و عمق بخشیدن به آن در یک تابلوی نقاشی یا در یک قاب عکس ، مورد نیاز است در فیلم نیز مورد نیاز است.
تئاتر
نمایش های صحنه ای یا اصطلاحا تئاتر ، در آغاز تاریخ سینما بر روی این هنر جدید بسیار تاثیر گذاشت. برخی فیلم های اولیه فیلم هایی بودند که در آن از یک نمایش ، فیلم گرفته شده بود. در این حالت دوربین را در فاصله مناسبی از صحنه قرار می دادند و بدون اینکه دوربین هیچ حرکتی داشته باشد ، از صحنه فیلم می گرفتند. همچنین اولین بازیگران سینما ، بازیگران عرصه تئاتر بودند و نوع بازی جلوی دوربین ، همان نوع بازی های تئاتری بود. بعدها سبک بازیگری برای فیلم تغییر کرد و سبک بازیگری مختص سینما و هنر فیلم به دست آمد. امروزه هم بسیاری از بازیگران فیلم ها از تئاتر جذب سینما می شوند. به همین جهت ، بسیاری تئاتر و سینما را از یک جنس می دانند ، ولی تئاتر و سینما و نوع بازی در صحنه تئاتر با نوع بازی در برابر دوربین با وجود شباهت ها و برخی اصول مشترکی که با یکدیگر دارند ، عملا متفاوت از هم هستند.
بازیگری در سینما ، بر خلاف تئاتر که در آن بازیگر مستقیما با تماشاگر روبه روست ، از طریق حضور در برابر دوربین و به مدد تمهیداتی چون تدوین ، لبه صدا و امکانات دیگری صورت می گیرد که بر بازی بازیگر اثر خاصی می گذارد و ممکن است ، آن را تقویت و در مواردی تضعیف کند.
در سینما ، صحنه ها نما به نما فیلم برداری می شوند و حتی گاهی نماهایی که پشت سر هم فیلم برداری می شوند ، به همان ترتیبی که قرار است نمایش داده شوند ، نیستند ، بر خلاف تئاتر ، که بازیگران بازی پیوسته ای دارند که دارای همان ترتیب داستانی نمایش نامه است.
همچنین گاهی برای رسیدن به بازی مورد نظر کارگردان ، ممکن است ، یک نما پس از چند برداشت به نتیجه مطلوب برسد و مورد قبول واقع شود ، در حالی که در تئاتر امکان دوم برای بازیگر وجود ندارد. همه این مسائل موجب می شود که بازی بازیگر برای یک فیلم از حالت یکپارچه بازی تئاتری دور شود. در واقع این تکه تکه شدن بازی بازیگر ، مشکلات زیادی برای بازیگر ایجاد می کند و روی بازی او اثر می گذارد ، زیرا موجب می شود تا بازیگر نیز ، تداوم احساسی اش را از دست بدهد و برای رسیدن به احساس هر صحنه ، نیاز به تلاش بیشتری داشته باشد ، اما از طرف دیگر ، این مسئله یک فایده مهم دارد و آن این است که ، می توان بین برداشت های مختلف بهترین برداشت را انتخاب کرد و همچنین ، اشتباهات بازیگران را جبران کرد.
در سینما ، بازیگر باید جلوی دوربین بازی کند و معمولا فاصله چندانی با دوربین ندارد ، در نتیجه کوچکترین حرکت او برای بیننده محسوس است ، میکروفن های حساس هم قادرند آهسته ترین نجواهای او را ضبط کنند ، به این ترتیب در سینما شیوه به کار گیری بدن ، به ویژه اجزای صورت و صدا ، به شکلی مشابه نحوه بازی در تئاتر منت ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هزینه کلاس بازیگری   • شغل بازیگری   • بازیگری تست   • کلاس بازیگری تئاتر   • بازیگری چیست   • آموزش بازیگری تئاتر   • اموزش بازیگری   • کلاس بازیگری شهاب حسینی   • معنی بازیگری   • مفهوم بازیگری   • تعریف بازیگری   • معرفی بازیگری   • بازیگری یعنی چی   • بازیگری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بازیگری
کلمه : بازیگری
اشتباه تایپی : fhcd'vd
آوا : bAzigari
نقش : اسم
عکس بازیگری : در گوگل

آیا معنی بازیگری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )