برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1312 100 1

باشتین

/bAStin/

معنی باشتین در لغت نامه دهخدا

باشتین. (اِ) باری که از میان شاخ بیرون آید. (فرهنگ رشیدی ). باری و میوه ای را گویند که از میان درخت برآید بی آنکه گل و بهار دهد. (برهان قاطع) (هفت قلزم ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ). بمعنی باستین. (فرهنگ شعوری ج 1 ورق 180) (فرهنگ جهانگیری ). بارها بود که از میان درخت ببرند. (نسخه ای از فرهنگ اسدی ). باری که از میان درخت بیرون آید. (نسخه ٔ دیگر از فرهنگ اسدی خطی ) (فرهنگ اوبهی ) :
پیش گرفته سبد باشتین
هر یک همچون در تیم حکیم.
منجیک (از فرهنگ اسدی ).
و رجوع به باستین شود.

باشتین. (اِخ ) نام بلوکی است از سبزوار. (برهان قاطع) (فرهنگ شعوری ج 1 ص 180) (فرهنگ جهانگیری ) (هفت قلزم ). بلوکی است از سبزوار که ملوک سربداران از آن بلوکند. (فرهنگ رشیدی ) (انجمن آرای ناصری ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ). نام یکی از دهستان های 3گانه ٔ بخش داران شهرستان سبزوار که حدود آن بشرح زیر است : از طرف شمال بکوه اندقان از طرف خاور بدهستان قصبه ، از طرف جنوب به کال شور، از طرف باختر بدهستان کاه. این دهستان در دو قسمت واقع شده است. 1 - شمال شوسه ٔ عمومی مشهد به طهران و دامنه ٔ کوه صدخرو و اندقان. 2 - جنوب شوسه ، آبادیهائی که در کوهستان واقعند. هوای آنها معتدل و در قسمت جلگه گرمسیر و در نزدیکی کال شور هوا خنک و آب آنها شور است. این دهستان دارای 17 آبادی بزرگ و کوچک است و 6109 تن جمعیت دارد آب دهات در قسمت کوهستانی از رودخانه و چشمه و درجلگه از قنات میباشد. راه شوسه ٔ طهران - مشهد از این دهستان می گذرد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

باشتین. (اِخ ) دهی است در سبزوار: و در ربع باشتین سادات بسیار بودند از دو رهط، یکی از رهط سید ابوالفضل بغدادی و دیگراز رهط سیدالحسین بن منصوربن محمدبن ابی الحسن نوران... (تاریخ بیهق چ بهمنیار ص 64). و در فرهنگ جغرافیایی ایران آمده است : باشتین ، مرکز دهستان بخش داورزن شهرستان سبزوار که در 62 هزارگزی جنوب خاوری داورزن و در جلگه واقع است. ناحیه ای است با آب و هوای معتدل و 964 تن سکنه. آب آن از قنات تأمین میشود و محصول عمده ٔآن غلات و پنبه و زیره و شغل مردمش زراعت و راه آن ماشین رواست. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی باشتین به فارسی

باشتین
مرکز دهستان بخش داور زن از شهرستان سبزوار است .
( اسم ) میوهای که از درخت بر آید بی آنکه گل کند و بهار دهد .

معنی باشتین در فرهنگ معین

باشتین
( اِ.) میوه ، میوة درخت .

معنی باشتین در فرهنگ فارسی عمید

باشتین
میوه، بار درخت: پیش گرفته سبد باشتین / هریک همچو در تیم حکیم (منجیک: شاعران بی دیوان: ۲۴۴).

باشتین در دانشنامه اسلامی

باشتین
باشْتین روستایی در بخش داورزن در جنوب غربی شهرستان سبزوار در ایران. قیام شیعی سربداران در قرن هشتم هجری از این روستا آغاز و به تشکیل سلسله سربداران منتهی شد. بقعه بی بی علیه خاتون از فرزندان امام موسی کاظم(ع) در این روستا واقع است.
روستای باشتین در دهستان بخش باشتین، واقع در شهرستان داورزن از شهرهای استان خراسان رضوی (که سابقا از توابع شهرستان سبزوار بود) واقع است. از شمال به دهستان بیراکوه، از مشرق به دهستان های قصبه غربی و کَرّاب، از جنوب به دهستان فُروغَن، و از مغرب به دهستان کاه و بروغن محدود است. آبادی های آن در دشتی گرم و خشک و کم آب واقع است. مرکز آن، به همین نامِ باشتین یا سربدار در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غربی سبزوار قرار گرفته است و جاده سبزوار ـ شاهرود از ۹ کیلومتری شمال آن می گذرد. کوه کولوت اللّه اکبر (ارتفاع : ۹۴۳ متر) در چهار کیلومتری جنوب شرقی آن واقع است. کار اصلی مردم باشتین کشاورزی و صنعت دستی آنان فرشبافی است.
قدیمی ترین مأخذی که پیش از مغول نام باشتین در آن آمده کتاب علی بن زید بیهقی (متوفی ۵۶۵ق) است که، ضمن بیان تقسیمات بیهق، باشتین را یکی از دوازده ربع بیهق نام برده است و متذکر شده است که در این شهر سادات بسیاری ساکن بوده اند که نصب گروه عمده ای از آنان به زید بن علی بن حسین (ع) می رسید. یاقوت حموی (متوفی ۶۳۰ق) نیز آن را به صورت باشتان، از توابع اسفراین، آورده است. از تاریخ باشتین در دوره متعاقب حمله مغول اطلاعی در دست نیست و ظاهراً نخستین بار در جریان رویدادهای تاریخی دوره سربداران (حدود:۷۳۶ـ ۷۸۸ق) از آن نام برده شده است.

باشتین در دانشنامه ویکی پدیا

باشتین
مختصات: ۳۶°۰۹′۵۷″ شمالی ۵۷°۲۰′۰۴″ شرقی / ۳۶٫۱۶۵۸۳°شمالی ۵۷٫۳۳۴۴۴°شرقی / 36.16583; 57.33444
سایت ریسمون
باشْتین روستایی در بخش باشتین در جنوب غربی شهرستان داورزن در ایران است. قیام شیعی سربداران در قرن هشتم هجری از این روستا آغاز شد و به تشکیل سلسله سربداران منتهی شد. بقعه بی بی علیه خاتون از فرزندان امام موسی کاظم (ع) در این روستا واقع است.
این روستا در دهستان باشتین قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۹۵۳ نفر (۲۸۱ خانوار) بوده است.
نام روستای باشتین. یادآور قیام سربداران است. باشتین نقطه آغاز قیام سربداران بود و نخستین حاکم سلسلهٔ سربداران، عبدالرزاق باشتینی نام داشت.
عکس باشتین
بخش باشتین به مرکزیت روستای باشتین از توابع شهرستان داورزن می باشد.
باشتین
مهر
بخش باشتین بر اساس مصوبهٔ هیئت وزیران در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ تأسیس شد. این بخش در حال حاضر، دارای دو دهستان است:
پایاب باشتین مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان داورزن، بخش باشتین، دهستان باشتین، مرکز روستای باشتین واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۲۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
دهستان باشتین دهستانی از توابع بخش باشتین شهرستان داورزن در استان خراسان رضوی ایران به مرکزیت روستای ریوند است.
جمعیت این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۸۵۲ نفر (۱۷۴۵ خانوار) بوده است.
قلعه آقا باشتین مربوط به دوره ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باشتین در دانشنامه آزاد پارسی

باشْتین
روستای تاریخی در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار، در بخش داورزن. در منطقه ای تپّه ماهوری به فاصلۀ ۳۱کیلومتری جنوب غربی سبزوار و ۹کیلومتری جنوب ریوَند، سر راه فرعی سبزوار به مهرآباد و مقیسه قرار دارد و ارتفاع آن ۸۷۵ متر است. اقلیم این شهر معتدل مایل به گرم و خشک است. باشتین که در ناحیۀ بیهق قدیم قرار دارد، در تاریخ ایران از اهمیت خاصی برخوردار است و عبدالرّزاق باشتینی، بنیاد گذار سلسلۀ سربداران، از همین روستا برخاست و علیه مغولان غاصب مبارزه کرد.

ارتباط محتوایی با باشتین

باشتین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خان باشتین   • دهستان باشتین   • باشتین کجاست   • باشتین سبزوار   • سلسله سربداران   • شیخ حسن جوری   • خان باشتین کیست   • محمد هندو   • معنی باشتین   • مفهوم باشتین   • تعریف باشتین   • معرفی باشتین   • باشتین چیست   • باشتین یعنی چی   • باشتین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باشتین
کلمه : باشتین
اشتباه تایپی : fhajdk
آوا : bAStin
نقش : اسم خاص مکان
عکس باشتین : در گوگل

آیا معنی باشتین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )