برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1183 100 1

باغ ارم

معنی باغ ارم در لغت نامه دهخدا

باغ ارم. [ غ ِ اِ رَ ] (اِخ ) باغ اساطیری معروف به دمشق. باغ شدادبن عاد. (ناظم الاطباء). بهشتی که شدادساخت. (هفت قلزم ). و رجوع به شداد شود :
تا به باغ ارم از خوشی و خوبی مثل است
باد بزمت به خوشی خوبتر از باغ ارم.
معزی.
تا بباغ ارم زنند مثل
باد بختت به فر باغ ارم.
مسعود سعد.
دمشق از اقلیم چهارم است... در اول ارم بن سام بن نوح بر آن زمین باغی ساخت ، آن را باغ ارم خواندند و ذکرش در جهان مشهور است و بخوشی مثل بود. پس شدادبن عاد بر آن موضع عمارت فراوان افزود چنانکه بهشت و دوزخ ساخت ، آنرا ارم ذات العماد گفتند و مصدق این معنی کلام مجید است. قوله تعالی : ارم ذات العماد التی لم یخلق مثلها فی البلاد (قرآن 7/89-8)؛ باغ ارم که ستونها داشت و چون او در بلاد پدید نیامد. پس تارح [هوآذر] که پدر ابراهیم خلیل اﷲ بود و وزیر نمرود بود در آن حدود شهر دمشق بساخت. (نزهةالقلوب چ لیدن ص 249).

باغ ارم. [ غ ِ اِ رَ ](اِخ ) باغی معروف در شیراز. یکی از چهار باغ معروف شیراز و آن چهار عبارتند از باغ تخت قراچه و باغ جهان نما و باغ دلگشا و باغ ارم. (از سعدی تا جامی ادوارد برون ص 219). این باغ در میانه ٔ مغرب و شمال شیراز بمسافت یک میل بیشتر، مبذر دویست و نود من بذر گندم است ، عمارتی مرغوب دارد. از بناهای مرحوم جانی خان ایلخانی قشقایی است. (فارسنامه ٔ ناصری بخش 2 ص 164).

معنی باغ ارم به فارسی

باغ ارم
باغ معروفی در شیراز

باغ ارم در دانشنامه ویکی پدیا

باغ ارم
مختصات: ۲۹°۳۸′۱۴٫۲۴″ شمالی ۵۲°۳۱′۳۰٫۰۸″ شرقی / ۲۹٫۶۳۷۲۸۸۹°شمالی ۵۲٫۵۲۵۰۲۲۲°شرقی / 29.6372889; 52.5250222
نام اظهارشده در فهرست میراث جهانی یونسکو
باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی می شود.
تاریخ ساخت و بنیان گذار اولیه باغ ارم شیراز، به درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف هایی از آن در سفرنامه های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده است. این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پابرجا بوده است. در زمان زندیه هم کریم خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید. در زمان قاجاریه و پهلوی این باغ مقر سران ایل قشقایی بود تا اینکه به علت طرفداری آن ها از مصدق، خوانین قشقایی تبعید شده و باغ ارم مصادره گردید. در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این باغ از املاک خاندان قوامی شیراز بود. این عمارت تاکنون پابرجاست. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل ها و گیاهان درآمده است. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد. در تاریخ ۶ تیرماه ۱۳۹۰ در سی وپنجمین اجلاس کمیتهٔ میراث جهانی یونسکو باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.
عمارت وسط، هسته مرکزی این باغ محسوب می شود. این ساختمان در زمان قاجاریه و باتقلید از سبک معماری زندیه ساخته شده است. این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ بری از شاهکارهای معماری زمان قاجار است. این عمارت، از سه طبقه، با تزئینات فراوان تشکیل شده است. اتاق های طبقه زیرین که تقریباً زیرزمین هستند، محلی است برای استراحت در روزهای گرم تابستان. تزئینات این اتاق ها، کاشی کاری های رنگین است. دو طبقه بالایی دارای ستون هایی است که از تخت جمشید الهام گرفته شده اند.
عکس باغ ارم
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باغ ارم در دانشنامه آزاد پارسی

باغ اِرَم
باغ اِرَم شیراز
باغ اِرَم شیراز
باغ اِرَم شیراز
باغ اِرَم شیراز
از باغ های قدیمی شیراز که احتمالاً شالوده ای سلجوقی دارد، و بانی اولیۀ آن اتابک قراچه، حکمران فارس در زمان سنجر سلجوقی، بوده است. در دورۀ فتحعلی شاه قاجار، عمارتی در این باغ احداث شد که بانی آن در فارسنامۀ ناصری، جانی خان قشقایی، حکمران فارس، و در آثار العجم، محمّدقلی خان، فرزند وی، معرفی شده است. در دورۀ ناصری، عمارت فعلی را برجای آن ساختند. براساس نقشه ای که دونالد ویلبراز این باغ تهیه کرده، امروزه تقریباً نیمی از باغ اولیه باقی است. اما عمارت اصلی آن به همان صورت نخست برجاست. بانی این بنا میرزا حسنعلی نصیرالملک بوده، و ابوالقاسم نصیرالملک، خواهرزادۀ وی، آن را به پایان رسانده است. این عمارت ساختمانی است سه طبقه، که در دو طبقۀ فوقانی، ایوان مرتفع ستون داری در میانۀ جبهۀ اصلی قرار گرفته است؛ دیوارها و سقف ایوان تزیینات گچ بری دارند. دو تالار در دو طبقۀ پشت ایوان قرار گرفته است، که هریک با پنجره های هفت قسمتی به ایوان گشوده می شوند. در طرفین ایوان اصلی، ایوان های ستون دار کوچکی قرار دارد. بر هلالی های نیم دایره ایِ بالای نماهای اصلیِ بنا، تصویر ناصرالدین شاه قاجار، و تصاویری از داستان های سلیمان و بلقیس، خسرو و شیرین، زلیخا و زنان مصر کاشی کاری شده است. در ۱۳۴۲، پس از انتصاب اسدالله علم به ریاست دانشگاه پهلوی شیراز عمارت باغ اِرَم اقامتگاه شد. سه سال بعد با منصوب شدن عَلَم به سمت وزیر دربار، این عمارت جزو کاخ های سلطنتی محسوب شد.

ارتباط محتوایی با باغ ارم

باغ ارم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• باغ ارم تهران   • باغ ارم شیراز ساعات بازدید   • باغ عفیف آباد   • مساحت باغ ارم شیراز   • پلان باغ ارم شیراز   • آدرس باغ ارم شیراز   • عکس باغ ارم   • باغ نارنجستان قوام   • معنی باغ ارم   • مفهوم باغ ارم   • تعریف باغ ارم   • معرفی باغ ارم   • باغ ارم چیست   • باغ ارم یعنی چی   • باغ ارم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باغ ارم
کلمه : باغ ارم
اشتباه تایپی : fhy hvl
عکس باغ ارم : در گوگل

آیا معنی باغ ارم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )