برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1213 100 1

باغ (قرآن)

باغ (قرآن) در دانشنامه اسلامی

باغ (قرآن)
باغ به بوستان دارای انواع درختان و نباتات گفته می شود.
باغ، محوطه ای معمولا محصور است که در آن از انواع درخت ها و گل ها کاشته باشند.
خمس باغ
اگر کسی زمینی را تبدیل به باغ کند که پس از افزایش قیمتش آن را بفروشد باید خمس میوه و رشد درخت ها و نیز زیادی قیمت باغ را بپردازد. اگر قصدش از احداث، فروختن میوه و استفاده از درآمد باغ باشد حکم سرمایه را دارد؛ امّا اگر قصدش استفاده از محصولات آن برای رفع نیاز خود و خانواده (نه فروختن) باشد، از مئونه محسوب می شود.
عناوین مرتبط
باغ دار متکبر، باغهای میوه، پیدایش باغ، نابودی باغ، نقش باغ.
باغ، محوطه ای معمولا محصور است که در آن از انواع درخت ها و گل ها کاشته باشند.
باغهای پوشیده از درخت و چشمه سارها، نمودی از کمک خداوند به انسان است:امدکم بانعـم... • وجنت...شما را به چهارپایان و ... امداد فرموده . همچنین به باغ ها و چشمه ها! از یک سو سرمایه های مادی که قسمت مهمی از آن مخصوصا در آن عصر چهارپایان و دام ها بودند در اختیار شما گذاشت، و از سوی دیگر نیروی انسانی کافی که بتواند آن را حفظ و نگاهداری کند و پرورش دهد.این تعبیر در آیات مختلف قرآن تکرار شده است که به هنگام برشمردن نعمت های مادی نخست به اموال اشاره می کند، بعد به نیروی انسانی که حافظ و نگاهبان و پرورش دهنده اموال است، و این یک ترتیب طبیعی به نظر می رسد نه اینکه اموال از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.امدکم از ماده امداد در اصل به این گفته می شود که اموری را پشت سر هم و به طور منظم قرار دهند، و از آنجا که خداوند نعمت هایش را به طور دائم و تحت نظام خاصی به بندگان ارزانی می دارد از آن تعبیر به امداد شده.بعد می افزاید: باغ های خرم و سرسبز و چشمه های آب جاری در اختیارتان قرار دادیم (و جنات و عیون).و به این ترتیب زندگی شما را هم از نظر نیروی انسانی، هم کشاورزی و باغداری، و هم دامداری و وسائل حمل و نقل پر بار ساختیم، به گونه ای که در زندگی خود احساس کمترین کمبود و ناراحتی نداشته باشید.
...


ارتباط محتوایی با باغ (قرآن)

باغ (قرآن) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باغ (قرآن)   • مفهوم باغ (قرآن)   • تعریف باغ (قرآن)   • معرفی باغ (قرآن)   • باغ (قرآن) چیست   • باغ (قرآن) یعنی چی   • باغ (قرآن) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باغ قرآن
کلمه : باغ (قرآن)
اشتباه تایپی : fhy (rvHk)
عکس باغ (قرآن) : در گوگل

آیا معنی باغ (قرآن) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )