برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1147 100 1

بانک مرکزی

بانک مرکزی در دانشنامه اسلامی

بانک مرکزی
بانک مرکزی ایران از مرداد ۱۳۳۹ رسماً شروع به کار کرد که از اهم وظایف آن نگهداری حساب دولت، اجرای سیاست ارزی، پولی، اعتباری و نظارت بر کار بانکها و حفظ منافع ملی و نشر اسکناس است.
با توسعه بانکداری در ایران، بانک ملی برای هدایت بانکها و نظارت بر آن ها اختیارات بیشتری به دست آورد، اما نتوانست از آن استفاده کند. این بانک، که بزرگترین بانک بازرگانی کشور و در واقع مهمترین رقیب به شمار می رفت و حق انحصاری نشر اسکناس را داشت و حسابهای پردرآمد دولتی در آن باز شده بود، چون رقیب بلامنازع سایر بانک ها شمرده می شد، نمی توانست از همکاری های آن ها بهره مند شود. از طرف دیگر، چون هم وظایف بانک مرکزی، یعنی نگهداری حساب دولت، اجرای سیاست ارزی، پولی، اعتباری و نظارت بر کار بانکها و حفظ منافع ملی برعهده آن بود، و هم مؤسسه ای انتفاعی، و در پی توسعه اعتبار و تحصیل بیشترین سود و منفعت بود، به تنهایی از عهده این دو وظیفه مهم برنمی آمد؛ ازینرو کمبود بانک مرکزی احساس می شد.

آغاز فعالیت بانک مرکزی
لایحه اساسنامه پولی و بانکی ایران، پس از چهار سال مطالعه، در ۱۳۳۷ ش تهیه شد و در ۱۳۳۹ ش به صورت قانون درآمد و به دولت ابلاغ شد تا به مدت پنج سال، به طور آزمایشی، به اجرا گذاشته شود. بدین ترتیب، بانک مرکزی ایران از مرداد ۱۳۳۹ رسماً شروع به کار کرد و پس از قریب هفتاد سال فعالیت بانکی در کشور، مؤسسه مستقلی برای هدایت پولی و بانکی ایران به وجود آمد.

سرمایه اولیه بانک مرکزی
سرمایه بانک مرکزی در بدو تأسیس ۰۰۰، ۰۰۰، ۶۰۰، ۳ ریال بود که بعد به پنج میلیارد ریال ترقی کرد. طبق ماده ۳۰ قانون پولی و بانکی، مصوب ۱۳۳۹ ش، تفاوت ارز ریالی پشتوانه، که نزد بانک ملی بود، به بانک مرکزی منتقل شد.

اهداف بانک مرکزی
...

بانک مرکزی در دانشنامه ویکی پدیا

بانک مرکزی
بانک مرکزی به نهادی اطلاق می شود که مسئولیت کنترل سیستم پولی کشور را عهده دار است. بانک مرکزی یک بانک تجاری نیست و نرخ بهره، میزان پول در گردش، تورم و حتی بیکاری و توزیع درآمد را می تواند در اهداف فعالیت خود قرار دهد. در برخی از کشورها (مثلاً ایران) این بانک به عنوان بازوی پولی دولت عمل می کند، ولی در برخی از کشورها این بانک مستقل از دولت و سیاست های دوره ای دولت ها به اهداف کلان خود می پردازد. درجه استقلال بانک های مرکزی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
بانک مرکزی اروپا
بانک انگلستان
اقتصاد چیست؟، محمد مهدی بهکیش، نشر نی، چاپ دوم، ۱۳۸۱
عکس بانک مرکزی
بانک مرکزی آذربایجان (CBA، الگو:Ar.az/ بانک آذربایجان) بانک مرکزی جمهوری آذربایجان است.
اقتصاد جمهوری آذربایجان
منات آذربایجان
لیست بانکهای آذربایجان
دفتر مرکزی این بانک در پایتخت کشور جمهوری آذربایجان، شهر باکو واقع شده است. این بانک با نام «بانک ملی جمهوری آذربایجان» با فرمان رئیس جمهور وقت آذربایجان، حیدر علی اف، برای ایجاد بانک ملی جمهوری آذربایجان از تاریخ ۱۱ فوریه ۱۹۹۲ تأسیس شد. بانک ملی جمهوری آذربایجان پس از تصویب قانون رفرم جمهوری آذربایجان در مورد «ایجاد و اصلاح قانون اساسی جمهوری آذربایجان» از ۱۸ مارس ۲۰۰۹ به «بانک مرکزی جمهوری آذربایجان» تغییر نام داد.
بنای این ساختمان در محوطه حیدر علی اف بر اساس نوع شناسی اقتصاد رو به رشد در سال ۲۰۰۸ آغاز و در سال ۲۰۱۵ تمام شد. هندسه چند ضلعی ساختمان دارای یک طاقچه شفاف بین دو غار شرقی شرقی و شرقی است که پیچیدگی مجسمه ای دارد.
با پیش فرض برای بهینه سازی کامل مزایای مفاهیم انرژی پایدار، مانند افزایش خورشید، حفاظت خورشید و تهویه طبیعی برای خنک کننده و حرارت دادن و همچنین نور روز طبیعی.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بانک مرکزی

بانک مرکزی در جدول کلمات

اصطلاحی در علم اقتصاد که به عنوان یک متغیر برون زا مطرح است و به وسیله بانک مرکزی مشخص می شود
عرضه پول
این عملیات زمانی اتفاق می افتد که بانک مرکزی پایه پولی را با خرید و فروش اوراق بهادار (قرضه و خزانه) تغییر دهد
بازارباز
رییس بانک مرکزی اروپا
تریشه
رییس کل بانک مرکزی آمریکا
بنبرنانکی
از ارکان بانک مرکزی ایران که از رییس بانک و قائم مقام وی و سه نفر معاون تشکیل می شود
هییت عامل

بانک مرکزی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بانک مرکزی   • مفهوم بانک مرکزی   • تعریف بانک مرکزی   • معرفی بانک مرکزی   • بانک مرکزی چیست   • بانک مرکزی یعنی چی   • بانک مرکزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بانک مرکزی
کلمه : بانک مرکزی
اشتباه تایپی : fhk; lv;cd
عکس بانک مرکزی : در گوگل

آیا معنی بانک مرکزی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )