انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1026 100 1

بحارالانوار

بحارالانوار در دانشنامه اسلامی

بحارالانوار
بحار الانوار از مهمترین کتابهای جامع حدیث شیعه است. این کتاب توسط علامه مجلسی (1037 - 1110 هجری) با همکاری گروهی از همکاران و شاگردان ایشان تدوین شده است.
نام کامل کتاب «بحارالأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام» است.
علامه مجلسی فرزند مولی محمد تقی معروف به مجلسی اول است. او در علوم مختلف اسلامی مانند تفسیر، حدیث، کلام، فقه، اصول، تاریخ، رجال و درایه مسلط، در بسیاری از آنها صاحب نظر بوده است.
علامه پس از فوت مرحوم ملا محمدباقر سبزواری در سال 1090 هجری به منصب شیخ الاسلامی دست یافت. و در این مسند خدمات بسیاری را در مقوله های گوناگون سیاسی و اجتماعی به ایران و تشیع نمود.
دائرة المعارف بزرگ حدیث، شامل کلیه مباحث اسلامی از تفسیر قرآن و تاریخ گرفته تا فقه و کلام و...
این کتاب از عمده ترین و گسترده ترین جوامع حدیثی شیعه است. که روایات کتب حدیث را با تبویب و نظم نسبتا کاملی جمع نموده است. علامه مجلسی در تفسیر و شرح روایات از منابع مختلف لغت، فقه، تفسیر، کلام، تاریخ، اخلاق و... استفاده کرده است.
علامه برای جمع آوری مطالب این کتاب به جهت امکانات فراوانی که در اختیار داشته، بهترین و معتبرترین نسخه های موجود از هر کتاب را بدست آورده است.
مجلسی در نقل مطالب بسیار دقیق عمل کرده و تقطیع در این کتاب جایگاهی ندارد. همچنین امانت در نقل و شیوه نقل مطالب دقیقا رعایت شده است. در مجموع بحارالأنوار کتابخانه ای جامع از کتب و تألیفات معتبر شیعی است که مطالب آن با نظم منطقی در کنار هم چیده شده است.
بِحارُالاَنوار الجامِعَةُ لِدُرَرِ أخبارِ الأئمةِ الأطهار مشهور به بحارالانوار، مفصل ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه ای از آموزه ها و تعالیم شیعه است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده اند.
مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می شود). در هر جلد ریزموضوعات مربوط به آن را در ابواب مختلف گرد آورده است. او در هر باب، ابتدا آیات قرآنی مرتبط با موضوع را ذکر کرده و تفسیر آنها را می آورد و در مرحله بعد احادیث مربوط به آن باب را نقل می کند.
مجلسی تلاش کرده است که در بحارالانوار تمام موضوعات و مسائل موجود را پوشش دهد. برای مثال، این مجموعه با عنوان کتاب العقل و الجهل آغاز و با مباحث مربوط به خداشناسی و توحید، عدل الهی، و تاریخ پیامبران ادامه پیدا می کند. از جلد ۱۵ تا ۵۳ چاپ ۱۱۰ جلدی، به تاریخ زندگی و فضایل پیامبر اسلام(ص) و حضرت زهرا(س) و امامان شیعه(ع) اختصاص دارد.
ترجمه بحارالأنوار ترجمه جلد 67 کتاب، از چاپ بیروت، که مطابق با قسمت سوم و چهارم از جلد پانزدهم از مجموعه 25 جلدى از چاپ کمپانى، مى باشد، ترجمه آقاى حجه الاسلام سید ابوالحسن موسوى همدانى است که درباره مکارم اخلاق و صفات پسندیده و اسباب نجات انسان مى باشد که ایشان در سال 1363 به زبان فارسى ترجمه نموده اند.
با مقدمه اى از آقاى سید احمد میر خانى، شخصى که در خواست ترجمه این جلد را از مترجم نموده است، شروع می شود، موضوع این مقدمه اهمیت و ارزش علم اخلاق است و سپس فهرست مطالب کتاب و در ادامه مطالب کتاب ذکر گردیده است.
این اثر همان جلد 67 از چاپ جدید بحار الانوار است که شامل 54 باب (از باب 39 تا 93)، پیرامون صدق و راستگوئى و بیان مواردى که می توان از راستگوئى خوددارى کرد. و همچنین درباره لزوم و وجوب اداء امانت و برگرداندن آن به صاحبش، از آیات و روایات اخبارى را نقل نموده است و ترجمه کرده است.
مؤلف از باب 39 تا 59 که 20 باب از ابواب مکارم الاخلاق و تتمه باب ایمان و کفر می باشد را در یک جلد به قلمى روان ترجمه کرده است. در این بخش از کتاب، می خوانیم عدالت و صفاتى که اگر این اوصاف در هر کسى باشد عادل بودنش روشن مى شود و اخوت و برادرى با او لازم و غیبت کردن او ممنوع است. و اینکه کمال انسان به چیست و معناى مردانگى و جوانمردى چه می باشد در بابى از این کتاب درباره ى طبقات و اصناف مردم و ستایش زیبا رویان و افراد ساده و آزاد احادیث جالبى را مى خوانیم، در بیان محبت و دوستى خدا همچنین درباره ى درجات و مراتب نفس و در اینکه نباید به او اعتماد نمود و آراسته گى او چیست و چه چیزهائى براى او جلوه و زیبائى دارد، نیز اخبارى که وارد شده را مطلع مى شویم. معناى جهاد اکبر و بزرگترین پیکار و حساب کشیدن از خویش و مبارزه با نفس و گرد لذت ها و کامجوئى ها نگشتن عنوان دیگرى از مطالب این کتاب است.
درباره اهمیت و بیان اطاعت و فرمانبرى از خداوند و از رسول خدا و ائمه اطهار علیهم السلام و تسلیم بودن در برابر آنان و نهى(شدید) از تخلف و نافرمانى آنان و روى گردانیدن از گفتار آنان و اذیت آنان علیهم السلام احادیث مفصل و زیادى آورده شده.
ترجمۀ جلد دهم بحارالانوار، ترجمه بخشى از کتاب گرانقدر بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام، تألیف علامه مجلسى(ره) است که توسط محمدجواد نجفى انجام شده است. این کتاب پیرامون زندگانى، فضائل، مناقب و همچنین معجزات حضرت زهراء و حسنین علیهم السلام است.
جلد دهم چاپ اول اسلامیّه؛ شامل سه بخش زندگى حضرت زهرا(س) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است. در چاپ جدید اسلامیه جلد دهم به سه جلد 43 و 44 و 45 تقسیم شد. جلد 43 در باب زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) است؛ جلد 44 شامل زندگى امام حسن(ع) و بخش اول زندگى امام حسین(ع) تا قبل از شب عاشورا مى باشد و جلد 45 وقایع شب عاشورا تا شهادت و پس از آن را بررسى کرده است.
در جلد 44 از بخش 24، اختصاص به زندگى امام حسین(ع) دارد که با وصیت امام حسن(ع) نسبت به آن حضرت آغاز شده و سپس معجزات و مکارم اخلاق و مباحث دیگرى را مطرح کرده است.
کتاب از چند بخش مهم و اصلى تشکیل یافته است، این بخش ها شامل بخش مختص به حضرت زهراء علیهاالسلام، بخش شرح حال حضرت حسنین(ع) و بخش هاى خصوصى امام حسن مجتبى(ع) و امام حسین(ع) تشکیل شده است.
بخشى مربوط به حضرت زهرا(س)، شامل مباحثى چون ولادت و شهادت فاطمه زهراء(س)، معنى نامها، القاب و کنیه هاى حضرت و همچنین فضائل، مناقب، معجزات و اقوال اهل تسنن درباره فضائل ایشان است، چنانچه خرگوشى در کتاب: لوامع و کتاب: شرف المصطفى، ابوبکر شیرازى در کتاب خود، ابواسحاق ثعلبى، على بن احمد طائى، حسن بن علویه قطان در تفسیرهاى خود، ابونعیم (بضم نون و فتح عین) و قاضى نظرى عموما از حضرت امام صادق(ع) نقل کرده اند: راجع بتفسیر آیه- 19- سوره الرحمن که می فرماید: «مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ» فرمود: حضرت على و زهراء علیهما السّلام دو دریاى عمیق میباشند که هیچ کدام بر دیگرى ظلم و تعدى نمی کنند.
کتاب بحارالانوار اثر علامه مجلسی می باشد که در این کتاب علامه به وقایع عاشورا پرداخته است.
علامه مجلسی به مناسبت پرداختن به زندگی ائمه (علیه السّلام) در بحارالانوار، بخشی از جلد ۴۴ و تمام جلد ۴۵ (تا پایان باب پنجاه از چاپ جدید و جزء دوم و سوم جلد دهم از چاپ قدیم)، یعنی بیش از یک جلد و نیم از کتابش را به زندگانی امام حسین (علیه السّلام) و مقتل او و حوادث پس از شهادت حضرت، در قالب ۲۷ باب، اختصاص داده است. به این بخش از کتاب بحار، «مقتل بحارالانوار» گفته می شود. تاریخ پایان تالیف این جلد (جلد دهم چاپ قدیم) ربیع الاول ۱۰۷۹ قمری است.
برخی عناوین بحار الانوار
برخی از عناوین مطالب این دو جلد از بحار الانوار، عبارت اند از: امامت آن حضرت و معجزات و مکارم اخلاق ایشان؛ احتجاجات آن حضرت با معاویه؛ آیات تاویل شده درباره شهادت ایشان؛ اخبار خدا به پیامبران درباره شهادت ایشان؛ اخبار پیامبر، امیرالمؤمنین و خود امام حسین (علیه السّلام) از شهادت حضرت؛ پاداش گریستن بر مصیبت آن حضرت؛ حوادث پس از بیعت مردم با یزید تا شهادت آن حضرت؛ رخدادهای پس از شهادت امام: رخدادهای خارق العاده در جهان پس از شهادت آن حضرت (گریستن آسمان و زمین، خسوف و کسوف و...) ؛ مرثیه هایی که در سوگ حضرت گفته شده است: مجازات قاتلان آن حضرت؛ احوال مردم در روزگار ایشان؛ همسران و فرزندان امام؛ احوال مختار و جور خلفا به قبر آن حضرت. البته شایان توجه است که جلد ۹۸ بحار نیز درباره فضیلت و پاداش زیارت امام حسین (علیه السّلام) و انواع زیارت های وارده درباره آن حضرت است.
گردآوری اخبار عاشورا
مرحوم علامه مجلسی به سبب آنکه در این اثر، اخبار قیام عاشورا را از منابع مختلف گرد آورده است، و به علت اعتماد و خوش بینی خاصی که به اخبار داشته، در برخی موارد، از نقل گزارش های ضعیف، مرسل، بی ماخذ، یا مستند به مآخذ مجهول، مصون نمانده است؛ (مانند قصه ساربان امام حسین (علیه السّلام) و جنایت شرم آور او نسبت به بدن مطهر حضرت در شب یازدهم محرم و قصه مرد اسدی و شیری که شب های متوالی پس از عاشورا نزد جسد مطهر امام حسین (علیه السّلام) رفت و آمد می کرده که در واقع، پدرش علی (علیه السّلام) بوده است!! ) چنان که محقق کتاب در مواردی، در تعلیقه خود، این امر را متذکر شده است.بخش مقتل این کتاب با عنوان محن الابرار فی ترجمه مقتل بحارالانوار در معجزه و مصیبت نوردیده احمد مختار به قلم محمد حسن هشترودی تبریزی، ترجمه و منتشر شده است. همچنین همین بخش، به صورت مهذب با عنوان المختار من مقتل بحارالانوار عرض وثائقی موجزلاحداث ثورة الحسین (علیه السّلام) به اهتمام محسن اراکی، چاپ شده است. (چاپ اول، مجمع الفکر الاسلامی، محرم ۱۴۱۱ ق، در ۱۷۴ صفحه رقعی.)
چهارده معصوم در کتاب جلاءالعیون
...

بحارالانوار در دانشنامه ویکی پدیا

بحارالانوار
بحار الأنوار الجامعة لدُرر اخبار الائمة الاطهار یا به اختصار بِحارُالأنوار بزرگترین منبع حدیث در تشیع به زبان عربی به تألیف علامه مجلسی (۱۰۳۷–۱۱۱۰ هجری) است.
سفینةالبحار
علامه مجلسی
این کتاب به موضوعات غیرفقهی بیش از موضوعات فقهی پرداخته است. در زمان مؤلف در ۲۵ جلد و در چاپ جدید در ۱۱۰ جلد منتشر شده است. این کتاب را به همراه وسائل الشیعه، البرهان فی تفسیر القرآن، کنز الدقائق و الوافی جوامع حدیثی (ثانویه) می نامند.
مجلسی هرچند در تألیف بحارالانوار از همکاری بعضی فضلا که تا صدها نفر نقل شده، و حمایت مالی حکومت صفوی و تسهیلات و امکانات در گردآوری منابع برخوردار بود.
مجلسی، موضوعات را براساس عناوین و ترتیب موضوعات کتب اخبار و کلام و فقه و تاریخ به این صورت تقسیم بندی کرده است:
عکس بحارالانوار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بحارالانوار در دانشنامه آزاد پارسی

بِحارُالاَنْوار
کتابی به عربی، در حدیث شیعی، تألیف علامه محمدباقر مجلسی. این اثر را می توان دایرة المعارف مهم شیعه به شمار آورد، چندان که قبل و بعد از مجلسی چنین کتاب پرمدخل و موضوع در هیچ یک از مذاهب اسلامی تألیف نشده است. در این اثر مهم ترین مباحث اعتقادی و فقهی و تاریخی و طب و نجوم و ریاضی و اخلاق و آداب و سنن و مراسم و شعایر مذهبی براساس آیات قرآن و احادیث پیامبر (ص) و ائمۀ اطهار (ع) گرد آمده است. هرچند چنان که خود علامه مجلسی هم متذکر شده نمی توان تمام احادیثو روایات گردآمده در آن را صحیح و موثق دانست. این کتاب در مدت ۳۶ سال (۱۰۷۰ـ۱۱۰۶ق) با همکاری چند تن از شاگردان ممتاز مؤلف در ۲۳۲۷ باب در ۲۵ مجلّد بزرگ چاپ سنگی(۱۱۰ جلد چاپ حروفی جدید) تألیف شده است. چندین کتاب و رساله مانند: ازاحة العلة فی معرفةالقبلة، اثر شاذان بن جبرئیل قمی؛ کتاب فهرست شیخ منتجب الدین؛ اجازۀ کبیره بنی زهره در مجلّدات بحارالانوار گنجانده شده و بسیاری از مجلّدات آن نیز به فارسی ترجمه و چاپ شده است.

بحارالانوار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

غلامرضا شیخ ٢٠:٥١ - ١٣٩٨/٠٦/٣١
بحار الاانوار نام اثر برجسته دیکر علامه محمد
باقر مجلسی است و به معنی دریاهای نور است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بحارالانوار   • مفهوم بحارالانوار   • تعریف بحارالانوار   • معرفی بحارالانوار   • بحارالانوار چیست   • بحارالانوار یعنی چی   • بحارالانوار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بحارالانوار
کلمه : بحارالانوار
اشتباه تایپی : fphvhghk,hv
عکس بحارالانوار : در گوگل


آیا معنی بحارالانوار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )