انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1047 100 1

بحار الانوار (کتاب)

بحار الانوار (کتاب) در دانشنامه اسلامی

بحار الانوار (کتاب)
بِحارُ الاْنْوار، مشهورترین ، مهم ترین و مفصل ترین اثر علمی محمد باقر مجلسی (۱۰۳۷-۱۱۱۰ یا ۱۱۱۱ق /۱۶۲۸- ۱۶۹۸ یا ۱۶۹۹م ) که مجموعه ای گسترده از احادیث امامیه است و گاه «دائرة المعارف بزرگ احادیث شیعه » لقب گرفته است .
نام کامل این اثر بحارالانوار الجامعه لدرراخبار ائمة الاطهار (ع ) است . عزم مؤلف بر نگاشتن این کتاب از ۱۰۷۰ق /۱۶۶۰م ، پس از نگارش کتاب فهرس مصنفات الاصحاب جزم شده است و اولین تاریخ ثبت شده در خود کتاب ۱۰۷۲ق است و سواد نامه آن در ۱۱۰۴ یا ۱۱۰۶ق به پایان رسیده است ، هر چند پاک نویس کتاب تا پس از فوت مؤلف و توسط شاگردان او همچنان ادامه داشته است .
شروع کار
همزمان با کار ۳۶ ساله او، کتاب های مهم دیگر حدیثی شیعه نیز نگاشته شده است : نخست الوافی از مولی محسن فیض کاشانی (د۱۰۹۱ق /۱۶۸۰م ) و دیگر وسائل الشیعه از محمد بن حسن حرعاملی (د ۱۱۰۴ق /۱۶۹۳م ). شروع کار تألیف بحار الانوار در زمان شاه سلیمان اول صفوی (سال ۱۰۷۷- ۱۱۰۵ق ) بود و اتمام کار به دوره سلطنت شاه سلطان حسین اول ( سال ۱۱۰۵- ۱۱۳۵) بر می گردد. این در حالی است که مجلسی در ۱۰۸۹ق /۱۶۷۸م از طرف شاه سلیمان به شیخ الاسلامی منصوب شد و پس از مرگ وی، شاه سلطان حسین نیز وی را در این سمت ابقا کرد.
ایجاد رویکرد اخباری
پس از ورود محقق کرکی در ۹۱۶ق /۱۵۱۰م به ایران و ایجاد بستر تشکیل حکومتی شیعی ، زمینه ای نیز برای رویکرد اخباری ایجاد شد که زیر بنای آن توسط ابن ابی جمهور احسایی (زنده در ۹۰۴ق ) در رساله ای با عنوان العمل باخبار اصحابنا به وجود آمده بود و توسط میرزا احمد بن علی استرابادی (د ۱۲۰۸ق ) و محمد امین استرابادی (د۱۰۳۶ق ) ادامه یافت . این فضا تا نگارش الفوائد الحائریه توسط محمدباقر بهبهانی در ۱۲۰۸ق در رد الفوائد المدنیه محمد امین استرابادی، همچنان جو چیره بر تفکر شیعی دوران خویش بوده است و این حکایت از آن دارد که شرایط حاکم بر حوزه های دینی آن زمان نگارش احادیث را می پسندیده ، و فیض کاشانی و حرعاملی در همین فضا اقدام به تدوین مجموعه های حدیثی شیعه نموده اند. مجلسی نیز که خود گرایش هر چند معتدل اخباری داشت ، به نگارش بحار الانوار پرداخت . چنانکه وی درجواب سؤالی که از او درباره حکما، فلاسفه ، مجتهدین و اخباریون و فقها و صوفیه شده است ، استفاده عقل را برای فهم احادیث ، آن هم به شیوه حکما جایز نمی داند و خود را اخباری دور از افراط و تفریط در تقلید محض به عنوان درایت ، یا اجتهاد آزاد بر اساس گرایش های عقلی معرفی می کند.
گراشی اخباری مؤلف
...
بحار الانوار (کتاب)
بِحارُالاَنوار الجامِعَةُ لِدُرَرِ أخبارِ الأئمةِ الأطهار مشهور به بحارالانوار، مفصل ترین مجموعه حدیثی شیعه است که با نظارت علامه مجلسی تألیف شده است. تألیف این کتاب که مجموعه ای از آموزه ها و تعالیم شیعه است، بیش از ۳۰ سال طول کشیده و گروهی از شاگردان علامه مجلسی او را در این کار یاری کرده اند.
مؤلف، کتاب را بر اساس ۲۵ موضوع کلی طراحی و آن را در ۲۵ جلد جای داده است (در دوره های اخیر به صورت ۱۱۰ جلدی منتشر می شود). در هر جلد ریزموضوعات مربوط به آن را در ابواب مختلف گرد آورده است. او در هر باب، ابتدا آیات قرآنی مرتبط با موضوع را ذکر کرده و تفسیر آنها را می آورد و در مرحله بعد احادیث مربوط به آن باب را نقل می کند.
مجلسی تلاش کرده است که در بحارالانوار تمام موضوعات و مسائل موجود را پوشش دهد. برای مثال، این مجموعه با عنوان کتاب العقل و الجهل آغاز و با مباحث مربوط به خداشناسی و توحید، عدل الهی، و تاریخ پیامبران ادامه پیدا می کند. از جلد ۱۵ تا ۵۳ چاپ ۱۱۰ جلدی، به تاریخ زندگی و فضایل پیامبر اسلام(ص) و حضرت زهرا(س) و امامان شیعه(ع) اختصاص دارد.

ارتباط محتوایی با بحار الانوار (کتاب)

بحار الانوار (کتاب) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بحار الانوار (کتاب)   • مفهوم بحار الانوار (کتاب)   • تعریف بحار الانوار (کتاب)   • معرفی بحار الانوار (کتاب)   • بحار الانوار (کتاب) چیست   • بحار الانوار (کتاب) یعنی چی   • بحار الانوار (کتاب) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بحار الانوار کتاب
کلمه : بحار الانوار (کتاب)
اشتباه تایپی : fphv hghk,hv (;jhf)
عکس بحار الانوار (کتاب) : در گوگل


آیا معنی بحار الانوار (کتاب) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )