برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1318 100 1

بدره

/badre/

مترادف بدره: صره، کیسه زر، همیان

معنی بدره در لغت نامه دهخدا

بدرة. [ ب َ رَ ] (ع ص ) عین بدرة؛ چشم سبک نگر و یا چشم تمام بدر. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ). چشم سبقت کننده یا چشم تمام. (از شرح قاموس ). چشم به گوشت و تمام. (مهذب الاسماء).

بدرة. [ ب َ رَ ] (ع اِ) پوست بزغاله. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). پوست بره و بزغاله. (غیاث اللغات ). پوست بزغاله ٔ ازشیربازکرده. (مهذب الاسماء). || همیان هزار یا ده هزار درهم یا همیان هفت هزار دینار. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || ده هزار درهم. (از اقرب الموارد) (زمخشری ).ده هزار درم یا هفت هزار دینار. (مهذب الاسماء). ج ، بِدَر. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).ج ، بُدور. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || در صحاح گوید: خیک شیر از پوست بزغاله ٔ ازشیربازشده را بدرة گویند و خیک روغن را که از آن پوست سازند مِسْأد و خیک شیر را که از پوست بزغاله ٔ رسیده سازند وَطْب و خیک روغن را که از آن سازند نِحْی و خیک شیر را که پوست بزغاله ٔ شیرخواره باشد شَکْوة و خیک روغن را عُکّة نامند. (از منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). || درختی که بار و میوه ندارد. (از مؤیدالفضلا از آنندراج ). درخت بی بار. (ناظم الاطباء).

بدره. [ ب َ رَه ْ ] (ص مرکب ) بدراه. ستوری که بد راه رود :
وین لاشه خر ضعیف بدره را
اندر دم رفته کاروان بندم.
مسعودسعد.
|| بدعمل. بدکردار. گمراه. آنکه به کارهای ناشایست پردازد :
کدامین بدره از ره برده بودت
کدامین دیو تلقین کرده بودت.
نظامی.
صرف شد آن بدره هوا در هوا
مفلس و بدره ز کجا تا کجا.
نظامی.
- بدره کردن ؛ بدکردار و بدعمل و گمراه کردن :
نگه داراز آموزگار بدش
که بدبخت و بد ره کند چون خودش.
سعدی (بوستان ).
رجوع به بدراه شود.

بدره. [ ب َ رَ / رِ ] (از ع ، اِ) (از بدرة عربی ) خریطه ای از جامه و یا گلیم یا تیماج که طول آن از عرضش اندک بیشتر باشد و آن را پر از پول و زر کنند. (از برهان قاطع) (از ناظم الاطباء). خریطه ٔ مربع از چرم و پلاس که طولش اندکی از عرض بیشتر باشد. و در آن زر و سیم کنند چنانکه گویند ده بدره ٔ زر. بدری. بدله. (از انجمن آرا) (از آنندراج ). ...

معنی بدره به فارسی

بدره
یکی از بخشهای شهرستان ایلام ( استان پنجم ) در مشرق صالح آباد ناحیه ایست کوهستانی که سلسله عظیم کبیر کوه در جنوب و جنوب غربی آن کشیده شده است . جمعیت ۷۴٠٠ تن .
همیان، کیسه زر
( اسم ) خریطه ای از جامه یا گلیم یا تیماج که طول آن از عرضش بیشتر و آنرا پر از پول کنند همیان .
بد راه ستوری که بد راه رود .
[portfolio] [اقتصاد] مجموعه ای از دارایی های مختلف که یک فرد یا بنگاه در تملک دارد
[ گویش مازنی ] /bedere/ سطل
دهی از بخش کرکزی شهرستان شاه آباد است .
دهی بین تخت جمشید و سیوند
[portfolio management] [اقتصاد] تصمیم گیری درمورد ترکیب سرمایه گذاری ها و دارایی ها و ایجاد موازنه میان خطر و بازده
[portfolio theory] [اقتصاد] نظریه ای که براساس آن گزینش دارایی ها در بدره با هدف به حداکثر رساندن بازده صورت می گیرد

معنی بدره در فرهنگ معین

بدره
(بَ رِ) [ ع . بدرة ] ( اِ.) همیان ، کیسة پول .

معنی بدره در فرهنگ فارسی عمید

بدره
کیسه ای که در آن ده هزار درهم می گذاشتند، کیسۀ زر، همیان، بدر.

بدره در دانشنامه اسلامی

بدره
بَدرَه، بخش و شهری در استان ایلام می باشد.
بخش بدره، در مشرق استان ایلام و مشتمل بر دو دهستان هندمینی و دوستان است.
← موقعیت جغرافیایی
شهربدره (جمعیت براساس سرشماری ۱۳۷۰ ش، ۶۹۸، ۳ تن)، در حدود هفتاد کیلومتری مغرب دره شهر واقع است.نام سابق آن ابهر و آبهر هم ضبط شده است.
«دکتر فریدون بدره ای»، در سال 1315ش، در یک خانواده متوسط، در کرمانشاه به دنیا آمد.
پدر او با وجود آنکه بی سواد بود، ولی سلیم النفس، بی آزار و شخصیتی باایمان و امین بود؛ ضرورت زمان را درک می کرد و به همین دلیل، اسباب و امکانات تحصیل را برای فرزندش مهیا نمود و او را برای اختیار شغل خودش مجبور نکرد.
فریدون، تحصیلات دبستانی و دبیرستانی خود را در کرمانشاه گذراند. تحصیلات دبیرستانی وی در رشته ادبی بود. پس از آن وارد دانشگاه شد و در دانشکده ادبیات به تحصیل پرداخت.
پس از اخذ درجه کارشناسی، برای ادامه تحصیل در آن دانشکده، در دوره دکتری ثبت نام کرد. وی چند ماهی در کلاس های دوره دکتری شرکت داشت و چند شهادت نامه انتخاب نمود و با مایه ای که از انگلیسی داشت، تحقیقات خارجیان را در باره ادبیات و شعر و نقد می خواند.
وی پس از چند ماه، کلاس های دکتری را رها کرد و به دبیری در دبیرستان ها پرداخت. در سال 1340ش، برای ادامه تحصیل به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مراجعت کرد و دوره فوق لیسانس را یک ساله گذراند و پایان نامه خود را در باره «قبة الرض» که یک موضوع نجومی و جغرافیای ریاضی بود، تدوین نمود. پس از اخذ فوق لیسانس زبان شناسی، هم زمان دروس دکترا را شروع کرد و تحصیلات خود را در رشته زبان شناسی در دانشگاه تهران تا مقطع دکترا ادامه داد.
او نویسندگی را از دوران دبیرستان آغاز نمود و در دوران دانشجویی، اولین اثرش که مجموعه ای از داستان های کوتاه بود، منتشر شد.

بدره در دانشنامه ویکی پدیا

بدره
بدره شهری در شهرستان بدره استان ایلام و در 85 کیلومتری ایلام قرار دارد
باشگاه ورزشی شهید مرادحاصلی
سالن ورزشی خلیج فارس
سالن ورزشی اختصاصی کشتی
سالن ورزشی اختصاصی بدنسازی
استخر سرپوشیده زمزم
این شهر در شرق استان ایلام در موقعیت جغرافیایی ۴۷ درجه طول شرقی و ۳۳ درجه عرض شمالی قرار گرفته است. بلندترین نقطهٔ این شهر در جنوب شهر و تپه ای به نام چکتایر است که در شمال ارتفاعات کبیر کوه قرار گرفته است.
از زمان افزایش ارتباطات مردم این ناحیه با شهرهای مانند خرمشهر و تهران و… تمایل به نحوه لباس و پوشش به سبک شهرهای فارس نشین افزایش یافته است، چنان که الان تعداد زیادی زنان و مردان لباسهایی مانند لباسهای مردم مناطق فارس نشین می پوشند. اما پیشتر لباس این منطقه کردی بوده. هرچند که هنوز برخی از قدیمی ها از لباس های کردی استفاده می کنند.
مردان شلوارهای کردی دست دوز می پوشیدند و به جای کمربند از نخ های پشمی استفاده می کردند. بالاتنه را با پیراهن یا در کردی (کراس) و لباس هایی که به آن ها قه وا (qava) می گفتند، می پوشاندند. (جالب است بدانید کلمه قوا از کلمهٔ که وا که نوعی بالاپوش در کردستان است می آید). بر سر کلاه نمدی می گذاشتند و بر روی آن دستمال می بستند که به آن له چک (lacek) می گویند. از کفش های محلی دست دوز به عنوان کڵاش (kelas) برای پاپوش استفاده می کردند. از کمبربندهای محلی که آن را دور کمر می پیچیدند نیز می توان به پژتێن اشاره کرد.
عکس بدره
بدره ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
بدره شهری در استان ایلام در غرب ایران
شهرستان بدره یکی از ده شهرستان استان ایلام
بخش بدره بخشی در استان واسط عراق
بدره، عراق شهری در بخش بدره در استان واسط در جنوب شرقی عراق
بدره گردسلیمی روستایی از توابع بخش حمیل شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه
بدره (ممسنی) روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ممسنی در استان فارس
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بدره

بدره در جدول کلمات

بدره
کیسه زر, همیان

بدره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

دانیال
بدره شهری است.در استان ایلام این شهردر شرق استان ایلام قرار گرفه شده است.آب و هوای این شهر معتدل است.بلندترین نقطه ارتفاعی در این شهر قله ورزرین با ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته شده است.این شهر در سال ۱۳۴۷ به نقطه شهری ارتقائ یافته است.در گذشته بدره مرکز شهرستان بوده است و پس از آن شهر دره شهر به مرکز شهرستان تبدیل شد .این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۳۲۰۰ نفر جمعیت دارد.از جمله مناطق دیدنی این شهر ی توان به روستای زیبای کلم، مقبره جابر و پیر محمد و کوهستان بسیار زیبای کبیر کوه می باشد.که در فصول پاییز، زمستان و تا اواخر بهار از برف پوشیده شده است که منظره ای بسیار زیبا به شهر می دهد.بلندترین نقطه ی دارای نمای شهری در جنوب شهر و تپه ای به نام چکتایر است که در شمال ارتفاعات زیبا و دلنشین کبیر کوه نیز قرار گرفته است.[۱]
منبع اکثریت ساکنان بخش بدره تحت عنوان ایلات بدره ایی علی شروان دوسان به زبان معروف به کردی بدره ایی تکلم میکنند طوایف هندمینی به گویش کردی آمیخته با لری تکلم میکنند مناطق هرانمر و زرانگوش نیز به گویش مردم هندمینی با اندکی تفاوت تکلم میکنند (1 جغرافیای استان ایلام 2 تارخ ایلام وتمدن دیرینه آن اثر ایرج افشار سیستانی )نوشته فرزان
↑ *جغرافیای استان ایلام، مرکز آمار ایران سال ۱۳۸۵
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: مؤسسهٔ جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
این یک نوشتار خُرد پیرامون یک مکان جغرافیایی است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
[نهفتن]
ن • ب • و
استان ایلام
مرکز
ایلام
شهرستان ها
آبدانان ایلام ایوان دره شهر دهلران شیروان و چرداول ملکشاهی مهران
شهرها
آبدانان آسمان آباد ارکواز ایلام ایوان بدره پهله توحید چوار دره شهر دلگشا دهلران زرنه سرابله سراب باغ صالح آباد لومار مورموری موسیان مهران میمه
جای های دیدنی
آتشکده سیاهگل میشخاص آرامگاه سید صلاح الدین محمد پشت قلعه آبدانان تنگ بهرام چوبین سنگ نوشته تخت خان سنگ نوشته گل کل ملکشاهی شهر باستانی سیروان غار طلسم خان قلعه قیران قلعه والی کاخ فلاحتی کوه قلاقیران موزه تاریخ طبیعی ایلام
رده: شهرهای استان ایلام
قس انگلیسی
Badreh (Persian: بدره‎; also Romanized as Bedre and Badra)[1] is a city in and the capital of Badreh District, in Darreh Shahr County, Ilam Province, Iran. At the 2006 census, its population was 3,775, in 868 families.[2]
[edit]References
^ Badreh can be found at GEOnet Names Server, at this link, by opening the Advanced Search box, entering "429273" in the "Unique Feature Id" form, and clicking on "Search Database".
^ "Census of the Islamic Republic of Iran, 1385 (2006)" (Excel). Islamic Republic of Iran. Archived from the original on 2010-11-16.
[hide] v t e
Ilam Province
Capital: Ilam
Counties and cities
Abdanan County
Abdanan Murmuri Sarabbagh
Darreh Shahr County
Darreh Shahr Badreh
Dehloran County
Dehloran Meymeh Musian Pahleh
Eyvan County
Eyvan Zarneh
Ilam County
Ilam Chavar
Malekshahi County
Arakvaz Delgosha
Mehran County
Mehran Salehabad
Shirvan and Chardaval County
Sarableh Asemanabad Lumar Towhid
Sights
Siyahgol fire Temple Imamzadeh Seyd Salaheddin Muhammad Posht Ghal'eh Chowar castle Shirin and Farhad Iwan, Mehran Tangeh Bahram chubin Takht-e khan relief Golki relief,Malekshahi Sirvan ancient city Telesmkhan cave Ghal'eh Ghiran castle Ghal'eh Vali castle Falahati Palace Mountain of Ghalaghiran Kabir Kuh Ilam museum of Natural History
This Ilam province location article is a stub. You can help Wikipedia by expanding it.
View page ratings
Rate this page
What's this?
Trustworthy
Objective
Complete
Well-written
I am highly knowledgeable about this topic (optional)
Submit ratings
Categories: Darreh Shahr CountyCities in IranCities in Ilam ProvinceIlam Province geography stubs
قس ایتالیائی
Badreh (farsi بدره) è una città della provincia di Darrehshahr, circoscrizione di Badreh, nella Regione di Ilam. Aveva, nel 2006, una popolazione di 3.775 abitanti.
Note [modifica]
^ Stefan Helders. (DE, EN, ES, FR) World Gazetteer: Badreh - profile of geographical entity including name variants
[mostra] V · D · M Regione di Ilam
Categoria: Città dell'Iran
قس روسی
Бедре́ или Бадре́[1] (перс. بدره‎) — небольшой город на западе Ирана, в провинции Илам. Входит в состав шахрестана Даррешехр. На 2006 год население составляло 3 775 человек[2].
[править]География
Город находится на востоке Илама, в горной местности западного Загроса, на высоте 1 046 метров над уровнем моря[1]. Бедре расположен на расстоянии приблизительно 65 километров к юго-востоку от Илама, административного центра провинции и на расстоянии 465 километров к юго-западу от Тегерана, столицы страны.
[править]Примечания
↑ 1 2 Физико-географические данные (англ.)
↑ World Gazetteer (англ.)
Категории: Населённые пункты по алфавитуГорода Илама
قس ترکی استانبولی
Badre (Farsça: بدره), İran'ın İlam Eyaleti'nde şehir.
İdari olarak eyaletin Darrehşehr Şehristanı'nın Badre Bahşı'nın yönetim merkezidir. 2006 yılı nü ...
حمید عبداللهی
بدره به ضم ب
دره ایست در کوهستان خاتون در شهرستان بوانات فارس که در بیشتر فصول اب بسیار زلال وخنکی از چشمه های موجود در آنجا بیرون میاید.
مردم بوانات وشهرستان های اطراف در بهار وتابستان برای تفریح وتفرج به این دره زیبا می آیند.
علی سیریزی
بهره. نام یکی از سرداران خشایار شاه. نام پسرانه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بدره   • فرمانداری شهرستان بدره   • نقشه شهرستان بدره   • تنگه شهرستان بدره   • گیاه بدره   • شهر من بدره   • نقشه بدره   • بدره عراق   • مفهوم بدره   • تعریف بدره   • معرفی بدره   • بدره چیست   • بدره یعنی چی   • بدره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بدره
کلمه : بدره
اشتباه تایپی : fnvi
آوا : badre
نقش : اسم
عکس بدره : در گوگل

آیا معنی بدره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )