انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1087 100 1

بدن انسان

بدن انسان در دانشنامه ویکی پدیا

بدن انسان
بدن انسان، کل ساختار انسان است که سر، گردن، تنه (سینه و شکم)، دو بازو و دست ها و دو ساق پا و پاها را شامل می شود. هر قسمت بدن از انواع مختلف سلول تشکیل شده است. تعداد سلول های بدن انسان حدود ۳۷٫۲ تریلیون تخمین زده شده اند. این عدد از داده های جزئی بدست آمده است و به عنوان نقطه شروع برای محاسبات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این عدد از تعداد همه سلول های اندام های بدن و نوع سلول هایشان بدست آمده است. اجزای سازنده بدن انسان نشان می دهد که بدن از تعدادی عناصر خاص در نسبت های مختلف تشکیل شده است.
دستگاه قلب و رگ ها برای گردش خون
دستگاه گوارش برای فرودادن هضم جذب و دفع خوراک
دستگاه درونریز برای هماهنگی اندام های درونی با کمک هورمون
دستگاه پی ها برای گردآوری، جابجایی و پردازش داده ها در مغز و اعصاب
دستگاه ماهیچه ای برای جنباندن بدن
دستگاه تنفسی برای دم و بازدم
دستگاه ادراری برای برونرفت ادرار
دستگاه پوششی شامل پوست، مو و ناخن برای پوشش و حفاظت بدن
استخوان بندی انسان برای سرپاداشتن و نگاهداری ساختار تن
دستگاه دفاعی بدن برای دفاع در برابر بیماری زاها
بدن انسان می تواند ناهنجاری های آناتومیک غیر پاتولوژیک را نشان بدهد. فیزیولوژی بر روی سیستم اعضای بدن و عملکردشان تمرکز دارد. سیستم ها و مکانیزمشان در راستای حفظ هومئوستاز بدن عمل می کنند.
مطالعه بدن انسان شامل کالبدشناسی و فیزیولوژی می باشد. کالبدشناسی انسان یکی از شاخه های کالبدشناسی است. این رشته به بررسی اندام ها و دستگاه های اندام های بدن انسان می پردازد. تن انسان مانند تن همه جانوران از چندین دستگاه درست شده است که این دستگاه ها از اندام ها و ایشان از بافت ها و این بافت ها از یاخته ها درست شده اند. کالبدشناسی ماکروسکوپی کاری به بررسی بافت ها یا یاخته ها ندارد و تنها به شناخت اندام ها و کارکرد آن ها می پردازد. شناخت بافت ها مربوط به بافت شناسی و بررسی یاخته ها مربوط به یاخته شناسی می شود.
استخوان بندی، شکل کلی بدن را ایجاد می کند و در طول عمر انسان تغییر نمی کند. به طور کلی شکل بدن (و شکل بدن زن) تحت تأثیر توزیع های ماهیچه ای، بافت های چربی و هورمونهای مختلف می باشد. قد متوسط یک مرد بالغ (در کشورهای توسعه یافته) حدود ۱٫۷ – ۱٫۸ متر (۵’۷’’ تا ۵/۱۱’’) و یک زن بالغ حدود ۱٫۶ – ۱٫۷ متر (۵’۲’’ تا ۵’۷’’) می باشد. قد بلند بستگی به ژنتیک و رژیم غذایی افراد دارد. شکل و ترکیب بدن تحت تأثیر عواملی مثل ژنتیک، رژیم غذایی و ورزش قرار دارد.
عکس بدن انسان
بدن انسان (به انگلیسی: The Human Body)، مجموعه مستندی هفت قسمتی است که برای نخستین بار در ۲۰ مه ۱۹۹۸ در بی بی سی وان به نمایش در آمده است. مجری گری این مستند را دانشمند رشته پزشکی، رابرت وینستون بر عهده داشته است. این مستند که با همکاری بی بی سی و تی ال سی تولید شده، به مکانیزم و عواطف بدن انسان از کودکی تا مرگ می پردازد.
این مجموعه، نامزد دریافت چندین جایزه بوده و چندین جایزه نیز برنده شده است.
اجزای سازنده بدن انسان از چند دیدگاه قابل بررسی است. از نظر جرم، سلول های انسان دارای ۶۵-۹۰٪ آب هستند. از این رو اکسیژن بخش عمده ای از جرم انسان را تشکیل می دهد. ۹۹٪ جرم بدن انسان از ۶ عنصر اکسیژن، کربن، هیدروژن، نیتروژن، کلسیم و فسفر تشکیل شده است.
آهن = ۳ گرم در مردان، ۲/۳ گرم در زنان
نزدیک ۰/۸۵٪ بدن از ۵ عنصر پتاسیم، گوگرد، سدیم، کلر و منیزیم تشکیل شده است؛ که همگی برای حیات ضروری هستند.
میزان مشارکت دیگر عناصر کمتر از ۱۰۰ ذره در میلیون است که بیش از یک دوجین از آن ها برای حیات ضروری هستند یا نقش مهمی در سلامتی دارند؛ مانند فلوئور که به استحکام دندانها کمک می کند ولی ظاهراً نقش دیگری ندارد.
این طور نیست که همه عناصری که در بدن یافت می شوند نقشی را در حیات داشته باشند. برخی عناصر (سزیم و تیتانیم) هستند که فقط ناظر خنثی هستند، در حالی که بسیاری عناصر (کادمیم، جیوه و عناصر رادیو اکتیو) هم هستند که در صورت افزایش اثر سمی بر بدن دارند. در سمی بودن برخی عناصر (آلومینیوم) که به صورت طبیعی در بدن هستند اختلاف نظر است .
دمای بدن انسان به عواملی چون محل اندازه گیری آن در بدن انسان، زمان روز و سطح فعالیت بدنی فرد مورد نظر بستگی دارد. به رغم تصور عموم، هیچ عدد ثابتی وجود ندارد که تحت هر شرایطی و بدون در نظر گرفتن محل اندازه گیری دمای بدن، نشان دهندهٔ دمای بدن نرمال یا یک فرد سالم باشد.
بدن انسان به وسیلهٔ غذایی که مصرف می کند و به نسبت فعالیتی که دارد، به میزان مختلفی انرژی تولید می کند. وقتی بدن در حال فعالیت است، فقط مقدار کمی از این انرژی صرف کارهای مکانیکی شده، بقیه به حرارت تبدیل می شود. در حالت طبیعی دمای درونی بدن ۳۶/۵ تا ۳۷ درجه و دمای پوست ۳۲ درجه سانتیگراد است. درجه حرارت بالای ۳۸ تب است و بالای ۴۰ خطر تشنج دارد. درجه حرارت بدن توسط ترمومتر یا از راه زیر زبان، زیر بغل یا مقعد و محاسبه می شود. ترمومتر زیر زبان ۲ تا ۳ دقیقه، زیر بغل ۳ تا ۵ دقیقه و مقعد از ۱ تا ۲ دقیقه می ماند. اگر بدن در محیطی گرم تر از پوست قرار گیرد، شروع به جذب حرارت می کند و بر عکس اگر در محیطی سردتر از پوست قرار گیرد حرارت خود را به تدریج از دست می دهد. بدین ترتیب در هر محیطی بین بدن و هوای اطراف تبادل حرارتی صورت می گیرد.
طراحی بدن انسان یا طراحی فیگور به طراحی شکل انسان در حالت های بدنی مختلف با استفاده از هر ابزار طراحی گفته می شود. این واژه ممکن است برای عمل انجام یک طراحی نیز به کار برود. اینکار شامل دامنه ی گسترده ای از طرح های با جزئیات، با خطاها یا یک طرح ساده را شامل می شود. یک طراحی زنده (به انگلیسی: life drawing) به طراحی بدن انسان بر پایه مدل زنده گفته می شود.
این مقاله در رابطه با فهرست اندام های بدن انسان (انگلیسی: List of organs of the human body) است:
اسکلت انسان
مفصل ها
رباطها
دستگاه ماهیچه ای
تاندونها
ماهیچه ها
وزن بدن انسان عبارت است از مقدار وزن بدن یک فرد. وزن بدن انسان معمولاً در سراسر جهان با یکای کیلوگرم نشان داده می شود هرچند در ایالات متحده، یکای پوند و در انگلستان، یکای سنگ نیز رواج دارد. در حال حاضر اکثر بیمارستان ها حتی در ایالات متحده و انگلستان نیز از یکای کیلوگرم برای نشان دادن وزن انسان استفاده می کنند.
آنتروپومتری
قانون برگمان
شاخص توده بدنی
قانون برگمان
قد انسان
چاقی
اضافه وزن
کم وزنی
کاهش وزن
بی اشتهایی عصبی
بدیهی است که برای اندازه گیری وزن بدن یک فرد باید پوشاک، کفش و زیورآلات وی را جدا کنیم تا مقدار دقیق وزن به دست بیاید، هرجند ممکن است عمل اندازه گیری وزن با این اقلام جانبی هم صورت گیرد. وزن بیش از حد یا کم وزنی به عنوان شاخصی برای تعیین سلامت فرد محسوب می شوند و همواره باید کنترل شوند.
کالبدشناسی بدن انسان یا آناتومی انسان (به انگلیسی: Human Anatomy) یکی از علوم پایه در مطالعات ریخت شناسی (مورفولوژی) بدن انسان است. کالبدشناسی به دو بخش کالبدشناسی کلی و کالبدشناسی میکروسکوپی (بافت شناسی) تقسیم می شود. کالبدشناسی کلی (که آناتومی توپوگرافی، آناتومی مبداءی یا آنتروپوتومی نیز نامیده می شود) مطالعه ساختار آناتومیک با چشم غیرمسلح می باشد. آناتومی میکروسکوپی شامل مطالعه ساختارهای آناتومیکی به وسیله میکروسکوپ می باشد، و حوزه بافت شناسی مطالعه ساختار بافت ها در تمامی سطح ها از زیست شناسی سلولی (در گذشته سیتولوژی یا سلول شناسی نامیده می شد) تا اندام ها می باشد. کالبدشناسی، فیزیولوژی (مطالعه عملکردها) و بیوشیمی (مطالعه شیمیایی اندام های زنده) تکمیل کننده علم پزشکی هستند که دانشجویان پزشکی آن ها را مطالعه می کنند.
رشد
کالبدشناسی تطبیقی
بیان جهات در آناتومی
در برخی از جنبه ها کالبدشناسی (آناتومی) بدن انسان رابطه نزدیکی با جنین شناسی، کالبدشناسی تطبیقی و جنین شناسی تطبیقی (تبارزایش)داشته و ریشه های مشترک تکاملی دارند: به عنوان مثال، بدن انسان از یک الگوی سگمنتال باستانی باقی مانده است که در حال حاضر واحد پایه آن در تمام مهره داران ستون فقرات و قفسه سینه است و می تواند مراحل سومایتوجنسیس را در جنین های تازه تشکیل شده ترسیم کند.
بطور کلی، پزشکان، دندانپزشکان، فیزیوتراپها، پرستاران، امدادگران، پرتونگاران و دانشجویان علوم زیستی، آناتومی کلی و آناتومی میکروسکوپی را از مدل های آناتومیکی، اسکلت بدن، کتاب های مرجع، جداول، عکس ها، سخنرانی ها و آموزش مشاوره ای یادمی گیرند. مطالعه آناتومی میکروسکوپی (یا بافت شناسی) را می توان با تجربه عملی در بررسی های بافت های آماده (یا اسلایدها) زیر میکروسکوپ انجام داد، به علاوه اینکه، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی می توانند آناتومی را با مطالعات کالبدشکافی و بررسی لاشه (اجساد) مطالعه کنند. مطالعات آناتومی برای همه پزشکان بخصوص جراحان و پزشکان با تخصص تشخیصی مثل بافت آسیب شناسی و رادیولوژی لازم و ضروری است.
کالبدشناسی بدن، فیزیولوژی و بیوشیمی اساس علم پزشکی می باشند که دانشجویان پزشکی معمولاً در دوره علوم پایه که پنج ترم تحصیلی به طول می انجامد، آن ها را مطالعه می کنند. آناتومی بدن می تواند سیستمیک یا بخش بخش تدریس شود، که به ترتیب، مطالعه آناتومی بخش های بدن مثل سر و سینه یا مطالعه سیستم های مشخص مثل سیستم عصبی یا تنفسی می باشد. کتاب مرجع اصلی آناتومی، آناتومی گری نام دارد که اخیراً در راستای روش های مدرن، از شکل سیستمیک به شکل بخشی، تغییر یافته است، از منابع معتبر دیگر آموزش آناتومی می توان به آناتومی اسنل و فیلم های آموزشی آکلند هم اشاره نمود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بدن انسان در دانشنامه آزاد پارسی

بدن انسان (human body)
مواد سازنده بدن
مواد سازنده بدن
ساختار فیزیکی انسان. این ساختار از یاختۀ منفرد تخمک بارور شده نمو (تکوین) پیدا می کند، در هفتۀ چهلم متولد می شود، و معمولاً بین یازده تا ۱۸سالگی به بلوغ جنسی می رسد. استخوان بندی (اسکلت) شامل بیش از ۲۰۰ استخوان است و بیشتر از نیمی از آن ها در دست ها و پاها قرار گرفته اند. استخوان ها با مفاصل به هم متصل اند و برخی از مفاصل باعث حرکت می شوند. دستگاه گردش خون، ماهیچه ها، و اندام ها را خون تغذیه می کند. خون اکسیژن و غذا را تأمین و دی اکسید کربن و سایر مواد زاید حاصل را دور می کند. دستگاه عصبی و هورمونها اعمال بدن را کنترل می کنند. قفسۀ سینه که شُش ها و قلب را دربرمی گیرد در بخش بالایی تنه قرار دارد و در پایین آن شکم واقع است که مشتمل است بر دستگاه گوارش، معده و روده ها، کبد، طحال، و لوزالمعده؛ دستگاه ادراری، شامل کلیه ها، میزنایها، و مثانه؛ و در زنان، اندام های تولیدمثل، شامل تخمدانها، رحم، و واژن. در مردان، از دستگاه تناسلی فقط غدّۀ پرستات و کیسه های ذخیرۀ اسپرمدر شکم قرار دارند. بیضهها در کیسۀ بیضه ایاند و همراه با اندام تناسلی مرد در جلو و زیر شکم آویزان اند. مثانه از راه مجرای کوچکی، با نام میزراه، تخلیه می شود. در زنان، این سوراخ در انتهای بالایی شکاف فرج که سوراخ واژن یا مجرای تولّد را هم دربرمی گیرد، به خارج باز می شود. در مردان، میزراه در آلت تناسلی ادامه پیدا می کند. در هر دو جنس، بخش پایینی روده به مخرج، حلقه ای از ماهیچۀ قوی بین کفل ها، ختم می شود.استخوان بندی. کاسه سر (جمجمه) روی ستون مهره ها، زنجیری از ۲۴ مهره، قرار گرفته است. دنده ها در هر طرف دوازده عددند که در پشت به ستون مهره ها مفصل شده اند و هفت دندۀ بالایی نیز در جلو به استخوان جناغ متصل اند. انتهای پایینی ستون مهره ها به کمربند لگنیتکیه دارد. کمربند لگنی متشکل از استخوان مثلثی شکل خاجی است که استخوان های لگن خاصره به آن متصل اند و در جلو باهم یکی شده اند. پایین استخوان خاجی استخوان دم (دنبالچه) قرار دارد. استخوان های پهن شانه (کتف) با ماهیچه ها در عقب دنده های بالایی نگه داشته شده اند و در جلو، با دو استخوان ترقوه به جناغ متصل اند. هر استخوان پهن شانه فرورفتگی ای با نام حفره کاسه ای دارد که انتهای بالایی استخوان بازو در آن قرار می گیرد. استخوان بازو در پایین با دو استخوان ساعد، زند زبرین و زند زیرین، مفصل می شود. این دو استخوان در مچ (استخوان های مچی) با استخوان های دست، کف و انگشتان، مفصل می شوند. انتهای بالایی هر استخوان ران در فرورفتگی حفرۀ فنجانی(استابولوم) استخوان لگن قرار می گیرد. انتهای پایینی استخوان ران در زانو با استخوان های درشت نی و نازک نی مفصل می شود که آن ها نیز در مچ پا به استخوان های پا، کف پا و انگشتان، مفصل می شوند. در هر مفصل حرکتی، انتهای هر استخوان از غضروف صاف و محکمی تشکیل شده است که به کمک مایع مفصلی به راحتی حرکت می کند. نقاط متحمل فشار را رشته های بافت فیبری (رباط ها) تقویت می کنند.
ماهیچه ها. دسته ای از رشته هایند که در لایه های بافت پیوندی (بافت نواری) نازک و محکمی محصورند و معمولاً در دو انتها به نوارهای سفید قوی، زردپی و پی، یا صفحات نیام منتهی می شوند که ماهیچه ها را به استخوان ها و اندام ها پیوند می دهند. بدین ترتیب، عملکرد ماهیچه ها ممکن می شود. غشاهای بافت پیوندی همچنین اندام ها را دربرگرفته و حفره های داخلی بدن را می پوشانند. در پایین قفسه سینه، پردۀ ماهیچه ای محکم دیافراگم قرار دارد که طی عمل تنفّس ریه ها را منقبض و منبسط می کند. رگ های خونی در دستگاه گردش خون به لوله های ظریفی (مویرگ ها) منشعب می شوند و همۀ ماهیچه ها و اندام ها را با خون، که اکسیژن و غذای لازم برای زندگی را حمل می کند، تغذیه می کنند. مواد غذایی در یاخته ها به صورت مایعی شفاف (لنف) از خون خارج می شود. به همین ترتیب، مواد زاید با رگ های دستگاه لنفی برگشت داده می شود که این رگ ها به مجاری جمع آوری کننده می رسد و به سیاهرگ های بزرگی در ناحیه پایین گردن ریخته می شود. مویرگ ها به هم می پیوندند و سیاهرگی را تشکیل می دهند که خونِ بدونِ اکسیژن را به قلب بازمی گرداند.
دستگاه عصبی. بسیار ظریف منشعب شده و کار ماهیچه ها و اندام ها را تنظیم می کند؛ نیازهای آن ها را به مراکز کنترل واقع در دستگاه عصبی مرکزی، شامل مغز و نخاع، اطلاع می دهد. مایع مغزی نخاعی فضاهای داخلی مغز و نخاع را فراگرفته است. فرایندهای بدن را دستگاه عصبی و هورمون های مترشّح از غدد داخلی تنظیم می کنند. غشاهای مخاطی حفره هایی را که به سطح باز می شوند می پوشانند و مایعی لزج، با نام موکوس، ترشح می کنند. سطح خارجی بدن را پوست می پوشاند. پوست دارای غدد چربی است که مایع روغنی ترشح می کنند و پوست را نرم و منعطف می سازند. همچنین، غدد عرق زا در پوست واقع اند و آب و نمک های متفاوتی ترشح می کنند. روی پوست، بیشتر در ناحیه سر، زیر بغل، و اطراف اندام های تناسلی، مو رشد می کند. ناخن ها، به منزلۀ سِپَر انتهای انگشتان دست و پا، نیز از بافت پوست رشد می کنند. مو و ناخن ها بافت های پوستی تغییر شکل یافته اند. پوست همچنین دارای گیرنده های عصبی احساس های تماس، درد، گرما، و سرماست.
دستگاه گوارش. قادر است مواد غذایی بسیار متفاوتی را تجزیه کند. براثر عمل جویدن، غذا در دهان با بزاق آغشته و بلعیده می شود. سپس، غذا به معده می رسد. در آن جا مدتی به آرامی می چرخد تا با شیرۀ اسیدی معده آغشته گردد. سپس، به رودۀ کوچک می ریزد. در اولین قسمت روده، دوازدهه، غذا با شیرۀ غدد لوزالمعده و دوازدهه تجزیه و با صفرای حاصل از کبد، که شکنندۀ چربی است، مخلوط می شود. تهی روده و درازروده کار گوارش را ادامه می دهند و بیشتر مواد مغذّی غذا را جذب می کنند. رودۀ بزرگ فرآیند را کامل می کند، آب را دوباره جذب، و مواد اضافی را به صورت مدفوع خارج می کند. برای سلامت بدن، آب و نمک های متفاوت باید به نسبت های ترکیبی صحیح در بدن باقی بمانند. به این فرآیند تنظیم اسمزی گفته می شود. کلیه ها خون را تصفیه، و آب اضافی، نمک ها، و مواد زاید متابولیکی را دفع می کنند. بر اثر این عمل، ادرار که به سبب وجود رنگدانۀ مشتق از صفرا زردرنگ است، از طریق دو لوله ظریف (میزنای ها) به مثانه می ریزد. مثانه مخزنی است که از آن جا ادرار جمع و به تناوب زمانی از میزراه خارج می شود (دفع ادرار). گرما در ماهیچه ها و غدد بر اثر سوختن غذا، و در بدن بر اثر فعالیت یاخته های عصبی و الیاف پیوسته ایجاد می شود. حرارت بر اثر تبخیر عرق، هدایت گرمایی (رسانایی) پوست، همراه با هوای خارج شده از ریه ها، و با سایر مواد دفع شده از بدن خارج می شود. درجه حرارت متوسط بدن حدود ۳۸ درجۀ سلسیوس برابر ۱۰۰ درجۀ فارنهایت، و در دهان برابر ۳۷ درجۀ سلسیوس یا۹۸.۴ درجۀ فارنهایت است.

ارتباط محتوایی با بدن انسان

بدن انسان در جدول کلمات

بدن انسان
تنه
به همراه کلسیم | دو ماده معدنی مهم در بدن انسان هستند
فسفر

بدن انسان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آنابل ١٤:٥٤ - ١٣٩٨/٠١/١٤
تن _ تنه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بدن انسان   • مفهوم بدن انسان   • تعریف بدن انسان   • معرفی بدن انسان   • بدن انسان چیست   • بدن انسان یعنی چی   • بدن انسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بدن انسان
کلمه : بدن انسان
اشتباه تایپی : fnk hkshk
عکس بدن انسان : در گوگل


آیا معنی بدن انسان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )