انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 892 100 1

معنی برازجان در لغت نامه دهخدا

برازجان. [ ب ُ ] (اِخ ) نام دهستان حومه ٔ بخش برازجان شهرستان بوشهر. این دهستان از هفت آبادی تشکیل شده و جمعیت آن در حدود 12200 تن است و قراء مهم آن عبارتند از: ده قائد، راهدار، بنه جابری ، بارگاهی. راه شوسه ٔ شیراز بوشهر از وسط دهستان میگذرد. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 7).

برازجان. [ ب ُ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز بخش برازجان شهرستان بوشهر در 105 کیلومتری جنوب باختر کازرون و 67 کیلومتری شمال خاوری بوشهر کنار شوسه ٔ شیراز بوشهر واقع و یکی از قصبات مهم شهرستان بوشهر است. سکنه ٔ آن 9866 تن است. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 7).

برازجان. [ ب ُ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای هفتگانه ٔ شهرستان بوشهر است. این بخش در خاور و مرکز شهرستان واقع شده است. هوای آن گرم و بالنسبه مرطوب و مالاریائی ، و آب مشروب و زراعتی بخش از رودخانه ٔ شاپور و رودخانه ٔ دالکی و قنات و چشمه و چاه تأمین میگردد. محصولات عمده ٔ آن عبارتند از: غلات ، خرما، تنباکو، سبزیجات و صیفی و شغل اهالی زراعت و باغداری و تجارت. و صنایع دستی معمول عبا و پتو بافی است. این بخش از یازده دهستان تشکیل شده و مجموع قراء و قصبات آن 131 و جمعیت آن بالغ بر 52500، تن و مرکز بخش قصبه ٔ برازجان است. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 7).

برازجان. [ ب ُ ] (اِخ ) دهی از دهستان سرچهان بخش بوانات و سرچهان شهرستان آباده.170 تن سکنه دارد. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 7).

معنی برازجان به فارسی

برازجان
دهی از دهستان سرچهان بخش بوانات و سرچهان شهرستان آباده .

برازجان در دانشنامه اسلامی

برازجان
بُرازجان، شهری (جمعیت طبق سرشماری ۱۳۷۰، ۸۴۱، ۷۵ تن)، در دهستان اِرم، بخش حومه (مرکزی)، در مرکز شهرستان دشتستان، استان بوشهر می باشد.
این شهر در ارتفاع ۱۳۰ متری، و در هفتاد کیلومتری شمال شهر بوشهر و نود کیلومتری جنوب شهر کازرون و ۲۴۱ کیلومتری مغرب شهر شیراز، در دشت وسیعی با شیب جنوب شرقی ـ شمال غربی بر سر راه اصلی شیراز به بوشهر واقع است.این شهر که در گویش محلی ، برازگون نیز گفته می شود، در ۵۱ و ۱۳ طول شرقی و ۲۹ و ۱۶ عرض شمالی واقع شده است . برازجان در شمال شرقی بندر بوشهر و به فاصله ۷۲کیلومتری از آن و ارتفاع ۶۵ متری از سطح دریا قرار دارد. راه بوشهر به شیراز که مردم بومی به آن راه شاهی گویند، از برازجان می گذرد. کوهستان گیسکان که دنباله سلسله جبال زاگرس است و به صورت دیواره ممتدی به ارتفاع بیش از ۵۰۰، ۱متر در فاصله حدود ۱۰کیلومتری شرق برازجان کشیده شده ، با شیب ملایمی به خاک نرمی منتهی می شود که شهر برازجان و زمینهای کشاورزی آن در آن جا واقع شده اند. از کوهستان گیسکان ، جریانهای سیلابی فصلی پرشماری سرازیر می شود که مهم ترین آنها موسوم به دِره آردو، از قسمت جنوبی شهر می گذرد، اما سفره های آب زیرزمینی که به وسیله قنات و چاه مورد بهره برداری قرار می گیرد، منبع اصلی تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی است . در سالهای اخیر تأمین قسمتی از آب آشامیدنی اهالی به وسیله خطوط لوله انتقال آب از شاپور کازرون صورت می گیرد.
آب و هوا
هوای برازجان گرم و خشک است ؛ دمای آن در زمستانها به حداقل ۳ تا ۵ و در تابستانها به حداکثر ۴۸ می رسد، همچنین حداکثر میزان بارندگی سالیانه این شهر از ۲۰۰ میلی متر تجاوز نمی کند. در ماههای تیر و مرداد بادهای گرم از سمت جنوب می وزد که با گرد و خاک همراه است ، باد شمال و باد جنوب برازجان، حیرون خوانده می شود. آب مشروب اهالی از رود شاپور با لوله کشی از محل بوشکان تأمین می شود. در ۱۳۶۶ ش در شهر و حومه آن ۲۳۶ چاه نیمه عمیق و بیست چاه عمیق و دو رشته قنات وجود داشت. مسیل دره آرد (آردو) در مشرق شهر قرار گرفته است.
معیشت اصلی
معیشت اصلی و اولیه مردم برازجان کشاورزی است . اگر چه کشت گندم و خرما از مهم ترین فعالیتهای کشاورزی در منطقه است ، مغرب شهر از نخلستان (با ۰۰۰، ۱۶ اصله نخل) پوشیده شده است. اما تقریباً تمامی انواع سبزیجات در آن جا کشت می شود که از آن میان تنباکو و کاهو دارای اهمیت خاصی است . همچنین کشت کنجد، گوجه فرنگی و سیب زمینی نیز از رونق برخوردار است . جز هسته اولیه ساکنان شهر که کشاورزان هستند، بقیه جمعیت را مهاجرانی تشکیل می دهند که در دو قرن اخیر در آن جا سکنی گزیده اند و زندگی اجتماعی آنان بر اساس نظام طایفه ای است . بنابر سرشماری عمومی آبان ۱۳۷۵ جمعیت این شهر ۱۹۰، ۷۹نفر بوده است . صنایع دستی آن قالیبافی است و قالی آن صادر می شود.بیشتر اهالی آن از عشایر آبادی نشین حیات داوودی و دشتی اند که به لهجه دشتستانی تکلم می کنند و پیرو مذهب شیعه اثنی عشری اند.برازجان بازار سرپوشیده و یازده مسجد دارد که مهم ترین آن ها مساجد سیدمحمد و جنت و دارالسّلام و دلگشاست.
← مواد استخراجی
...

برازجان در دانشنامه ویکی پدیا

برازجان
شهر بُرازجان مرکز شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر در کشور ایران است.
برازجان دومین شهر بزرگ استان بوشهر از نظر جمعیت است و در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و در ارتفاع ۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
نام های قدیم شهر به ترتیب تااوکه، برازگان و برازجان بوده است. برازجان یکی از مراکز تمدنی در دوران هخامنشی به شمار می آید. بقایای کاخ کورش در برازجان پیدا شده است.
اطراف برازجان می توان مناظر زیبایی از نخلستان ها دید. این نخلستان ها متراکم ترین نخلستان های کشورند. همچنین دژ برازجان بزرگ ترین بنای تاریخی استان بوشهر است.
مردم شهر به گویش دشتستانی حرف می زنند.
برازجان (بوانات)، روستایی از توابع بخش سرچهان شهرستان بوانات در استان فارس ایران است.
بیمارستان مهر واقع در استان بوشهر، شهرستان برازجان بیمارستانی است درمانی وابسته به سازمان تامین اجتماعی با ۵۰ تخت ثابت که در بصورت تک تخصصی در زمینه زنان و زایمان فعالیت می کند.
این بیمارستان بعنوان اولین بیمارستان استان بوشهر در دریافت استاندارد معتبر IMS می باشد.
دژ برازجان واقع در شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
برازجان قناتی است که در روستای سرگرد از توابع بخش مرکزی، شهرستان فیروزآباد در استان فارس قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با برازجان

برازجان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی برازجان

قائدی ١٣:٤٧ - ١٣٩٧/٠٩/٢٢
محل سکونت طوایفی از ایلات بهی و فیلی
.ممسنی.شبانکاره از قوم بزرگ لر
|

شهریار آریابد ١١:٣٣ - ١٣٩٧/١٢/٠٥
در پارسی " گرازگان" : گراز نام جانوری مقدس در آیین مزدیسنا است که در اوستا به گونه " ویراز: آمده از اینرو این شهر را سرزمین گراز نام نهاده اند و تازی آن برازجان گردیده است.
|

پیشنهاد شما درباره معنی برازجاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برازجان دختر   • بازار برازجان   • سوغات برازجان   • برازجان چرخ و فلک   • قلیان برازجان   • برازجان شهربازی   • نقشه برازجان   • برازجان قدیم   • معنی برازجان   • مفهوم برازجان   • تعریف برازجان   • معرفی برازجان   • برازجان چیست   • برازجان یعنی چی   • برازجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برازجان
کلمه : برازجان
اشتباه تایپی : fvhc[hk
آوا : borAzjAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس برازجان : در گوگل


آیا معنی برازجان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )