برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1220 100 1

برج فلکی

برج فلکی در دانشنامه ویکی پدیا

برج فلکی
بروج فلکی (برج های دوازده گانه)، از نظر نجومی تقسیمات دوازده گانه منطقةالبروج که هر قسمت یک برج فلکی نامیده می شود.
هر برج فلکی نواری به طول ۳۰درجه قوسی هم راستای دائرةالبروج (دایره مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید در آسمان) با عرض ۱۶درجه که دائرةالبروج دقیقاً مدار مبدأ و میانی آن است و هر برج تا ۸درجه شمال و ۸درجه جنوب آن پهنا دارد.
هر برج فلکی به طور متوسط نماینده ۳۰درجه حرکت خورشید بر دائرةالبروج است که به طور متوسط با یکماه خورشیدی در گاه شماری هجری خورشیدی هماهنگ است از این رو، برج به معنی ماه به عنوان یک دوازدهم سال نیز اطلاق می شود.
از حدود ۲۰۰۰ سال پیش، برای نامگذاری هر برج از نام صورت فلکی نسبتاً منطبق با آن در منطقةالبروج استفاده شده است و امروزه بعلت تقدیم محوری زمین (که دور تناوب آن ۲۶۰۰۰ سال است)، صورت های فلکی با برج های فلکی همنام خود منطبق نیستند و تقریباً به اندازه یک برج جابجا شده و تحویل هر برج در صورت ماقبل نسبت به دو هزار قبل می باشد. اما در تقویم اعتدالی بدون توجه به موقعیت واقعی صورت های فلکی، از لحظه اعتدال بهاری تا ۳۰ درجه بعد را برج حمل حمل می گیرند و همینطور الی آخر.
عکس برج فلکی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با برج فلکی

برج فلکی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
بروج فلکی(برج‌های دوازده‌گانه) از نظر نجومی تقسیمات دوازده‌گانه منطقةالبروج که هر قسمت یک برج فلکی نامیده می‌شود.
هر برج فلکی به‌طور متوسط نماینده ۳۰درجه حرکت خورشید بر دائرةالبروج است که به‌طور متوسط با یکماه خورشیدی درگاه‌شماری هجری خورشیدی‌هماهنگ است از این رو، برج به معنی ماه به عنوان یک دوازدهم سال نیز اطلاق می‌شود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برج فلکی   • مفهوم برج فلکی   • تعریف برج فلکی   • معرفی برج فلکی   • برج فلکی چیست   • برج فلکی یعنی چی   • برج فلکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برج فلکی
کلمه : برج فلکی
اشتباه تایپی : fv[ tg;d
عکس برج فلکی : در گوگل

آیا معنی برج فلکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )