برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1339 100 1

برداشت فشار

برداشت فشار در دانشنامه ویکی پدیا

برداشت فشار
از نخستین روزهایی که بشر توانست با استفاده از تنفس هوای فشرده شده، مدت زمان بیشتری را در عمق سپری نماید، به این موضوع مهم پی برد، که داشتن هوای تنفسی کافی، تنها شرط بقا در عمق نبوده و موانع دیگری نیز در کوتاه نمودن مدت توقف بشر در عمق دخیل می باشند. از جمله مهم ترین این عوامل جذب سریع نیتروژن را توسط خون می توان نام برد. دانشمندان و محققین دریافتند، نیتروژن که از اجزاء اصلی خون می باشد، در صورت قرار گرفتن بدن انسان در محیطی پر فشار، نظیر اعماق دریا با سرعتی معادل 200 برابر سریع تر از اکسیژن با خون ممزوج گشته و باعث بروز بیماری هایی می گردد که انسان را از باقی ماندن در عمق ناتوان می سازد.
ماهیت مایع حلال و گاز حل شده
دما (گازهای در آب سرد بیشتر در درجه حرارت بالاتر حل می شوند، اما ممکن است در حلال های آلی محلولیت بیشتر باشد)
فشار (حلالیت گاز در مایع، متناسب با فشار نسبی گاز در مایع است - قانون هنری)
وجود املاح دیگر در حلال
دانشمندان به این موضوع پی بردند که کار در محیط پرفشار میزان جذب نیتروژتن در خون را افزایش می دهد و نیز دفع نیتروژن پس از بازگشت به سطح آب، معادل 200 برابر کندتر از اکسیژن انجام پذیرفته و به همین دلیل ابتلا به بیماری های غواصی افزایش میابد.
برداشت فشار شامل تداخل پیچیده ای از حلالیت گاز، فشار نسبی و میزان غلظت، حجم حمل و نقل و مکانیک حباب ها در بافت های بدن است. برخی از عوامل مؤثر در جذب گازهای بی اثر و حذف آن ها از بافت ها عبارتند از:
قابلیت حل شدن (حلالیت) یک گاز در مایع یا ماده جامد (املاح) هنگامی اتفاق می افتد که مولکول ها یا یون های گازی به صورتی همگن در یک محیط جامد یا مایع (حلال) پراکنده شوند.
عکس برداشت فشار


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با برداشت فشار

برداشت فشار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی برداشت فشار   • مفهوم برداشت فشار   • تعریف برداشت فشار   • معرفی برداشت فشار   • برداشت فشار چیست   • برداشت فشار یعنی چی   • برداشت فشار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برداشت فشار
کلمه : برداشت فشار
اشتباه تایپی : fvnhaj tahv
عکس برداشت فشار : در گوگل

آیا معنی برداشت فشار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )