انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1092 100 1

بردباری

/bordbAri/

مترادف بردباری: تاب، تحمل، حلم، حوصله، شکیب، شکیبایی، صبر، صبوری، طاقت

متضاد بردباری: ناشکیبایی، کم حوصلگی، ناشکیبی

معنی بردباری در لغت نامه دهخدا

بردباری. [ ب ُ ] (حامص مرکب ) حلم. (دهار) (آنندراج ). تحمل. (آنندراج ). تاب و تحمل (ناظم الاطباء). احتمال. (یادداشت بخط مؤلف ). صبر. شکیبائی. (آنندراج ) (ناظم الاطباء). شکیب :
سر مردمی بردباری بود
سبک سر همیشه بخواری بود.
فردوسی.
اگر بردباری و بخشایش است
که تن را بدو نام و آسایش است.
فردوسی.
اگر بردباری زحد بگذرد
دلاور گمانی بسستی برد.
فردوسی.
با بردباری طبع او متفق
با نیکنامی جود او مقترن.
فرخی.
تو خوارکار ترکی من بردبار عاشق
زشت است خوارکاری خوب است بردباری.
منوچهری.
گر با تو بردباری چندین نکردمی من
در خدمتم نکردی چندین تو خوارکاری.
منوچهری.
چو عاشق را نباشد بردباری
نبیند خرمی از مهرکاری.
فخرالدین اسعد (ویس و رامین ).
بسی بردباری است کز بددلی است
بسی نیز خرسندی از کاهلی است.
اسدی.
کم آزاری و بردباریش خواست
دلش باوفا و کفش باسخاست.
ناصرخسرو.
گویی که چرا روزگار جافی
با من نکند هیچ بردباری.
ناصرخسرو.
بردباری و رحمت ایزد
بر دل و طبع بردبار تو باد.
مسعودسعد.
از آن بردباری کزو یافتند
بفرمان او پاک بشتافتند.
نظامی.
پدید آمد از بردباری ستیز
دل کینه ور گشت بر کینه تیز.
نظامی.
بد دلی را بردباری نام منه. (مرزبان نامه ).
- بردباری کردن ؛ تحلیم. (تاج المصادر بیهقی ) (المصادر زوزنی ) :
همه بردباری کن و راستی
جدا کن دل از کژی و کاستی.
فردوسی.
مر او را بدینار یاری کنم
گنه گر کند بردباری کنم.
فردوسی.
کس ار بد کند بردباری کنیم
چو رنج آیدش پیش یاری کنیم.
فردوسی.
چو عاجز بود یار یاری کنیم
چو سختی رسد بردباری کنیم.
نظامی.
وگر بردباری کنی از کسی
بگویند غیرت ندارد بسی.
سعدی.
بنیر و تر آن کس که از راه عشق
کند بردباری گه خشم و کین.
اسدی.
چو خرسند بد خوبکاری کند
چو خشم آیدش بردباری کند.
اسدی.
چو خرسند بد خوبکاری کند
چو خشم آیدش بردباری کند.
اسدی.
- بردباری گرفتن ؛ بردباری پیشه کردن :
بمیدان دانش سواری گرفت
چو بشنید شه بردباری گرفت.
اسدی (گرشاسب نامه ).
|| قرة. وقار. آهستگی. هون. (منتهی الارب ). مقابل عجله. || بارکشی. (آنندراج ).

معنی بردباری به فارسی

بردباری
۱- بارکشی . ۲- تحمل تاب و طاقت . ۳- صبر شکیبایی .

معنی بردباری در فرهنگ معین

بردباری
( ~.)(حامص .)۱ - بارکشی . ۲ - صبر، شکیبایی .

معنی بردباری در فرهنگ فارسی عمید

بردباری
صبر، تحمل، تاب وطاقت، شکیبایی.

بردباری در دانشنامه اسلامی

بردباری
شرح صدر بمعنای گشادگی سینه و استعداد دریافت معارف و رحمت الهی است که در خواست حضرت موسی علیه السّلام از خداوند بود. رب اشرح لی صدری؛ پروردگارا! سینه ام را گشاده گردان.
«شرح» در لغت به معنای بسط و گسترش دادن است و مقصود از شرح صدر، بسط و گشادگی سینه با نور آرامش و رحمت الهی و استعداد دریافت معارف و حقایق است. و نیز به معنای وسعت نظر، توسعه ، توانایی و آمادگی قلبی و روحی، برای دریافت و پذیرش حقایق و تحمل ناملایمات و مشکلات آمده است.
تفسیر آیه
این درخواست حضرت موسی علیه السّلام از خداوند بود. سینه گشاده، حوصله فراوان، استقامت و شهامت و تحمل بار مشکلات و مسئولیت ها که مهم ترین وسیله و سرمایه یک رهبر انقلابی است. از همین رو حضرت امیر، سعه صدر را وسیله و ابزار ریاست دانسته اند.
← شان نزول آیه
۱. سعه صدر نخستین شرط موفقیت در هر کاری است (رب اشرح لی صدری).۲. به جای ترس و فرار از مسئولیت، امکانات و مقدمات و ابزار آن را از خداوند بخواهیم (رب اشرح لی صدری).۳. دعا قبل از هر کاری، رمز توکل و مایه دفع خطرها و آفات راه است هرچند دعا خودش عبادت است (رب اشرح لی صدری).۴. ارشاد و تربیت مردم و مبارزه با طاغوت ها، بستگی تام به صبر و حوصله مربی و مجاهد دارد (رب اشرح لی صدری).۵. رسالت ، با تندی و خشونت سازگار نیست؛ کار بزرگ، روح بزرگ می خواهد (رب اشرح لی صدری).۶. دعای انبیا در قرآن با اسم « رب » است (رب...) .۷. دریافت الطاف الهی، روح و سینه ای گشاده لازم دارد (رب اشرح لی صدری).۸. با سعه صدر، کارها آسان می شود (رب اشرح لی صدری ویسرلی امری).
آیات و عناوین مرتبط
...
موضوع صبر و شکیبایی درباره پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم)، پیرامون چهار محور قابل بررسی می باشد: دستور صبر به حضرت از طرف خداوند؛ صبوری در سیره آن حضرت و مواردی که ایشان در مقابل ناملایمات صبر کردند؛ دستور به صبر از طرف آن حضرت به مومنین برای صابر و شکیبا بودن ایشان؛ تبیین صبر، انواع و اقسام آن در کلام نبوی، که در این مقاله به این چهار محور می پردازیم.
صبر نام یک داروی تلخ و به معنی خویشتن داری در سختی و تنگی است و در اصطلاح، یعنی شکیبائی و خودداری نفس بر آنچه که عقل و شرع حکم می کند و آن را می طلبد یا آنچه را که عقل و شرع، خودداری نفس از آن را اقتضاء می کند، پس صبر و شکیبائی لفظ عامی است که معانی مختلفی را به شرح زیر در بردارد:۱- اگر صبر و شکیبائی نفس برای مصیبتی باشد، واژه صبر بکار می رود نه چیز دیگر و ضدّش جزع و بی تابی است که صبر حضرت رسول (صلی الله علیه و آله وسلّم) در زمان مواجهه با جسد مثله شده حضرت حمزه از این دست می باشد.۲- اگر صبر در جنگ و محاربه باشد، شجاعت و پایداری نامیده می شود که ضدش ترس و جبن است، که این نکته درباره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیازی به توضیح و ایراد مثال ندارد.۳- هر گاه صبر در کاری ملال آور و دلتنگ کننده باشد، ظرفیت داشتن و دلدار بودن نامیده می شود که ضدّش کم ظرفیتی و ضجر و دلتنگی است، که در این رابطه می توان به خویشتن داری حضرت در برابر ناسزاگویان، بدخواهان و توطئه گران، که به دلیل دعوت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) موقعیت خویش را در خطر می دیدند، اشاره نمود.۴- و زمانی که صبر در خودداری از کلام و سخن گفتن باشد، کتمان نامیده می شود و ضدّش فاش کردن سخن و ناآرامی است.
دعوت پیامبر به صبر
موضوع صبر و شکیبایی درباره پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم)، پیرامون چهار محور قابل بررسی می باشد:۱.دستور صبر و شکیبایی به آن حضرت از طرف باری تعالی؛۲.صبوری و شکیبایی در سیره آن حضرت و مواردی که ایشان در مقابل ناملایمات صبر کردند؛۳.دستور به صبر از طرف آن حضرت به مومنین برای صابر و شکیبا بودن ایشان؛۴.تبیین صبر، انواع و اقسام آن در کلام نبوی. اما پیرامون موضوع اول در این باره آیات زیادی وجود دارد که حضرت را به صبوری و شکیبایی دعوت می کند که در ادامه ذکر می گردد: خداوند باری تعالی در موارد متعددی که در قرآن از آنها یاد می کند، پیامبرش را به صبر توصیه کردند که بیشتر این موارد پیرامون مشکلات و سختی هایی بود که بر اثر دعوت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و لجاجت کافران و کسانی که موقعیت خود را با این دین جدید در خطر می دیدند به وجود آمد؛ که این مساله مشکلات فراوانی را برای آن حضرت ایجاد کرد که به یکی از مصادیق آن به صورت گذرا اشاره می کنم: تهمت ها و گفتارهای ناسزای کفار و غیر آنها روح و روان آن حضرت را سخت آزرده می ساخت که خداوند در قبال این مساله به رسول گرامیش در قرآن می فرماید: «اصْبرِْ عَلی مَا یقُولُونَ؛ و در برابر آنچه می گویند شکیبا باش» (خداوند باری تعالی ۱۱ بار و با لفظ: «فاصبر» پیامبرش را به صبر دعوت می کند.) خداوند سبحان در آیات قبل از آیه پیش گفته و پس از اینکه تهمت های کفار (مثل اینکه دعوت به حق آن حضرت را دعوتی خود ساخته و دروغین خواندند و آن را وسیله و بهانه ای برای ریاست ایشان نامیدند و نیز گفتار آنان را که او (پیامبر) هیچ مزیت و برتری بر ما ندارد تا به خاطر آن اختصاص به رسالت و انذار بیابد و نیز اینکه آنان روز حساب و عذاب خدا، که بدان تهدید شدند، را مورد تمسخر قرار می دادند) را نقل و بیان فرمود، در این آیه شریفه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) خود را امر به صبر می کند.
← سبب حزن پیامبر
اما درباره موضوع دوم یعنی صبر در سیره پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) موارد بسیاری از شکیبایی آن حضرت گزارش شده که در اینجا تنها به دو مورد از آنها آن هم به صورت گذرا اشاره می کنم:
← اعتراض بر تقسیم غنائم
...

بردباری در جدول کلمات

معنی بردباری به انگلیسی

philosophy (اسم)
تجرد ، بردباری ، حکمت ، فلسفه ، وارستگی
toleration (اسم)
مدارا ، بردباری ، ازادمنشی ، ازادی ، تحمل ، ازادگی
fortitude (اسم)
پایمردی ، بردباری ، ثبات ، شکیبایی ، شهامت اخلاقی
bearing (اسم)
رفتار ، وضع ، جهت ، متکا ، یاتاقان ، بردباری ، سلوک ، طاقت ، زاد و ولد ، زایش ، نسبت
tolerance (اسم)
بردباری ، اغماض ، تحمل ، تاب ، سعه نظر ، قدرت تحمل نسبت بدارو یا زهر
patience (اسم)
بردباری ، طاقت ، عزا ، شکیبایی ، تاب ، صبر ، شکیب
longanimity (اسم)
بردباری ، طاقت ، تحمل

معنی کلمه بردباری به عربی

بردباری
ثبات , صبر , صلة , فلسفة
تحمل (فعل ماض)
مريض

بردباری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رضاآپادانا ١٢:١٥ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
حلم . صبوری . شکیبایی . مدارا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بردباری چیست   • صبر و بردباری   • معنی بردباری   • غسل صبر حضرت زینب   • ذکر افزایش صبر   • ذکر برای افزایش صبر و تحمل   • دعا برای افزایش صبر   • سوره ای برای زیاد شدن صبر   • مفهوم بردباری   • تعریف بردباری   • معرفی بردباری   • بردباری یعنی چی   • بردباری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بردباری
کلمه : بردباری
اشتباه تایپی : fvnfhvd
آوا : bordbAri
نقش : اسم
عکس بردباری : در گوگل


آیا معنی بردباری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )