انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1099 100 1

برزیل

/berezil/

معنی برزیل در لغت نامه دهخدا

برزیل. [ ب ْرْ / رِ ] (اِخ ) از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشورهای آمریکایی جنوبی است. وسعت آن بالغ بر 8483169 کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود 63101627 تن است و پایتختش ریودوژانیرو و از شهرهای مهمش سائوپولو، رسیف ، سالوادرپورتواککر، بلوهوریزنت و بلم است. رودخانه ٔ عظیم آمازون و شعبه هایش در آن کشور از مغرب و کوههای غربی آمریکای جنوبی سرچشمه می گیرد و به طرف مشرق جریان پیدا میکند برزیل دارای جنگلهای وسیع و انبوه منطقه ٔ استوائی است. مردم برزیل کاتولیک و پرتستان و بزبان پرتقالی سخن می گویند و حکومت آنجا جمهوری است. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی برزیل به فارسی

برزیل
از بزرگنرین و پر جمعیت ترین کشور های آمریکای جنوبی که وسعت آن بالغ بر ۸۴۸۳۱۶۹ کیلو متر مربع و جمعیت آن در حدود ۱۱۵۴٠٠٠٠٠ تن است . پایتخت آن [ برازیلیا ] است . از شهر های مهم و پر جمعیت سائوپولو رسیف سالوادور پورتوالگر بلوهوریزنت بلم . رود خانه عظیم آمازون و شعبش در آن کشور از مغرب و کوههای غربی آمریکای جنوبی سر چشمه گرفته و به طرف مشرق جریان می یابد و وارد اقیانوس اطلس میشود . برزیل دارای جنگلهای وسیع و انبوه منطقه استوایی ( کائوچو سلولز صمغ نباتات روغنی و طبی ) مزارع قهوه پنبه نیشکر چای و منابع سر شار معدنی و صنایع فلزی و مکانیکی و نساجی و کاغذ سازی است که همه در حال توسعه و ترقی است . حکومت این کشور اکنون جمهوری است و دوره ریاست جمهور ۵ سال است . برزیل دارای دو مجلس سنا و شوری می باشد . مذهب مردم کاتولیک و پرتستان و بزبان پرتغالی تکلم می کنند .
از برزگترین و پرجمعیت ترین کشور های آمریکای جنوبی است وسعت آن بالغ بر ۸۴۸۳۱۶۹ کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود ۶۳۱٠۱۶۲۷ تن است و پایتختش ریودوژانیرو و از شهر های مهمش سائوپولو رسیف سالوادر پورتواککر بلوهوریزنت و بلم است .

برزیل در دانشنامه اسلامی

برزیل
برزیل بزرگ ترین کشور آمریکای جنوبی که پایتخت آن شهر برازیلیا است. اسلام از طریق مهاجرت از آفریقا و برخی از سرزمین های تحت سلطه عثمانی، وارد این کشور شده و جمعیت آنان امروزه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می رسد که اکثر آنها عرب و از کشورهای سوریه، لبنان و عده کمی نیز از مصر، مراکش و دیگر ملیت هاهستند. شیعیان نیز در این کشور حضور فعالی دارند و انجمن خیریه اسلامی برزیل، انجمن خیریه شهر فوز دو ایگوتسو در ایالت پارانا و انجمن خیریه پارانا از مهم ترین انجمن های شیعی فعال در برزیل می باشند.
برزیل کشوری بزرگ در آمریکای جنوبی است که پایتخت آن شهر برازیلیا است. این منطقه از امریکای لاتین توسط پرتغالی ها در سال ۱۵۰۰ گشوده شد و مستعمره آنان بود. به همین دلیل زبان رسمی این کشور پرتغالی و در حال حاضر حکومت آن جمهوری فدرال است.
این حکومت به آزادی ادیان معتقد بوده و پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمانان می توانند شعائر دینی خود را آزادانه در این کشور بر پا کنند. اسلام از طریق مهاجرت از افریقا و برخی از سرزمین های تحت سلطه عثمانی، برای نخستین بار وارد برزیل شده و در دهه های گذشته، این مهاجرت روبه گسترش نهاده است.
مرکز اسلامی شیعیان برزیل یا،مرکز اسلامی سانپائولو،، از فعالترین مراکز شیعی آمریکای لاتین است که در زمینه انتشار معارف اسلامی و سیره اهل بیت(ع) با محوریت ارائه خدمات فرهنگی، پژوهشی و رسانه ای در برزیل فعالیت می کند، دفتر مرکزی آن در سائوپولو مستقر است و شیخ طالب حسین خزرجی مدیریت آن را بر عهده دارد.
این مرکز از بیست سال پیش توسط شیخ طالب حسین خزرجی فعالیت خود را آغاز کرده است، طالب حسین در ۱۹۵۴ میلادی در نجف متولد شد، وی دروس حوزوی را در زادگاهش آغاز کرد و پس از آنکه برادرش ناصر حسین در ۱۹۷۹ توسط نطام حاکم بر عراق کشته شد، به سوریه رفت و به تحصیلات خود ادامه داد. او از سال ۱۹۸۲ میلادی تا ۱۹۸۶ در ایران به تحصیل پرداخت، در ۱۹۸۶ با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و بلال مسلم میشن برای تبلیغ در میان خوجه های اثناعشری به تانزانیا رفت. سال بعد به قم بازگشت و مدتی در مدرسه بنت الهدی (حوزه علمیه ویژه خواهران غیر ایرانی) مشغول به فعالیت شد، طالب حسین در ۱۹۸۹ روانه برزیل شد.
شیخ طالب حسین ۱۵ سال مدیریت مسجد محمد رسول لله(ص) را در برزیل بر عهده داشته است، وی همچنین رییس این مرکز اسلامی و امام جماعت مسجد شیعیان است. خزرجی کتب متعدد شیعی مانند دیدگاه های آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران را نیز به زبان پرتغالی نیز ترجمه کرده است. ساختمان این مرکز در سانپائولو قرار دارد.

برزیل در دانشنامه ویکی پدیا

برزیل
مختصات: ۱۵°۴۵′ جنوبی ۴۷°۵۷′ غربی / ۱۵٫۷۵۰°جنوبی ۴۷٫۹۵۰°غربی / -15.750; -47.950
سرخ پوستان آمریکا، بومیان برزیل، که نوادگان گروه های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند.
استعمارگران پرتغالی، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال این کشور در سال ۱۸۲۲به این کشور مهاجرت کردند.
بردگان آفریقایی که از سال ۱۵۳۰ تا پایان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزیل وارد شدند.
گروه های متنوع مهاجران از اروپا، آسیا و خاورمیانه که در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم به برزیل پا گذاشتند.
برزیل با نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.
برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می گیرد، شرقی ترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هم مرز است. در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد.
برزیل دارای زمین های کشاورزی وسیع و جنگل های استوایی است؛ و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است.
عکس برزیل
برزیل بزرگترین کشور آمریکای لاتین است و نیز ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:
برزیل، ایندیانا
برزیل (فیلم ۱۹۴۴)، فیلم جوزف سنتلی
برزیل (فیلم ۱۹۸۵)، فیلم تری گیلیام
«برزیل» (انگلیسی: Brazil (1944 film)) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و موزیکال است که در سال ۱۹۴۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ویرجینیا بروس، رابرت لیوینگستون، ادوارد اورت هورتون، و روی راجرز اشاره کرد.
۳۰ نوامبر ۱۹۴۴ (۱۹۴۴-11-۳۰)
برزیل (به انگلیسی: Brazil) فیلمی بریتانیایی به کارگردانی تری گیلیام با بازی رابرت دنیرو محصول سال ۱۹۸۵ است. این فیلم با اینکه در اروپا با موفقیت روبرو شد اما در آغاز در آمریکای شمالی موفقیتی چندانی کسب نکرد. این اثر به فیلمی کالت تبدیل گشته است. جک متیوز منتقد و نویسندهٔ نبرد برزیل فیلم را اینگونه توصیف می کند: «این فیلم دنیای صنعتی دیوان سالارانه و بسیار ناکارآمدی که گیلیام را در تمام طول عمرش دیوانه می کرده است به سخره می گیرد.»
بازی فوتبال تیم ملی برزیل و آلمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ در تاریخ ۸ ژوئیه ۲۰۱۴ (۱۷ تیر ۱۳۹۳) در ورزشگاه مینیروی شهر بلو هوریزونته برگزار شد و در پایان آلمان با نتیجه ۷–۱ میزبان جام جهانی را حذف کرد. این بازی مانند فینال جام جهانی فوتبال ۱۹۵۰، باعث شد دست برزیل در خانه اش از جام دور بماند.
این بازی که نتیجه ای بسیار غیرعادی داشت، یکی از بی سابقه ترین بازی های تاریخ جام جهانی فوتبال به شمار می رود. فارغ از نتیجه، در این بازی رکوردهای جدیدی مختلفی ثبت شد. توماس مولر ۲۰۰۰امین گل تاریخ تیم ملی فوتبال آلمان را در این بازی زد و میروسلاو کلوزه با ثبت ۱۶امین گل خود در جام های جهانی رکورد ۱۵ گل رونالدو را شکست. همچنین سامی خدیرا با ثبت ۲۲۳امین گل تاریخ آلمان در جام های جهانی، رکورد ۲۲۱ گل برزیل را شکست تا این کشور زننده بیشترین گل در تاریخ جام جهانی شود. این بازی سنگین ترین شکست تاریخ تیم ملی برزیل محسوب می شود. (به طور مشترک با شکست ۰–۶ برابر اروگوئه در سال ۱۹۲۰)
برزیل (به انگلیسی: Brazil) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آیووا واقع شده است. برزیل ۳۰۲٫۹۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
برزیل انگشت (نام علمی: Brasileodactylus) نام یک سرده از تیره پرنده دستان است.
برزیل (به انگلیسی: Brazil) شهری در کلی کانتی، ایالت ایندیانا، ایالات متحده آمریکا است. این شهر مرکز بخشداری کلی کانتی است.
برزیل در سال ۱۸۶۶ به وسیله مالکان یک مزرعه به همین نام تأسیس شد.
برزیل در موقعیت ۳۹°۳۱′۳۰″ شمالی ۸۷°۷′۳۹″ غربی / ۳۹٫۵۲۵۰۰°شمالی ۸۷٫۱۲۷۵۰°غربی / 39.52500; -87.12750 قرار گرفته است. این شهر مساحتی در حدود ۸٫۷ کیلومتر مربع دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۰، جمعیت این شهر ۷٬۹۱۲ نفر اعلام شد.
برزیل در بازی های المپیک توانسته ۱۰۸ مدال در بازی های المپیک تابستانی کند و تاکنون مدالی در بازی های المپیک زمستانی کسب نکرده است.
برزیل در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۰ که در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد، کاروان برزیل با ۲۱ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۳ مدال (۱ طلا، ۱ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، برزیل در ردهٔ ۱۵ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۰
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۲۰
برزیل در بازی های المپیک
برزیل در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۴۸ که در شهر لندن انگلستان برگزار شد، کاروان برزیل با ۷۰ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱ مدال (۰ طلا، ۰ نقره، ۱ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، برزیل در ردهٔ ۳۴ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۴۸
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۴۸
برزیل در بازی های المپیک
آتش سوزی موزه ملی برزیل (انگلیسی: National Museum of Brazil fire) در پاکو دی سائو کریستوفر در ۲ سپتامبر ۲۰۱۸ حدود ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی و ۲۲:۳۰ به وقت گرینویچ در شهر ریو دو ژانیرو در برزیل رخ داد. این موزه با قدمتی ۲۰۰ ساله که بیش از ۲۰ میلیون آثار قیمتی در آن وجود داشت بر اثر حریق تقریباً ۹۰ درصد آن از دست رفت. میشل تِمر، رئیس جمهور برزیل این آتش سوزی را «از دست رفتن غیرقابل محاسبه» میراث تاریخی و فرهنگی کشور دانست. بنابر سخنان تمر، ۲۰۰ سال کار پژوهشی و دانشی برزیل در این آتش سوزی از بین رفت. همچنین در این آتش سوزی مجموعه ای ارزشمند از ۲۰ میلیون اثر تاریخی از تمدن های مصر و روم باستان تا فسیل های دایناسور در آتش سوختند. در میان آثار باستانی این موزه قدیمی ترین اسکلت انسانی یافت شده در آمریکای جنوبی با قدمت ۱۲ هزار سال و یک شهاب سنگ قدیمی هم وجود داشتند.زن لوزیا: یک بومی از اولین امواج مهاجرتی به آمریکای جنوبی   بازسازی صورت دایناسورها   استخوان های یافت شده از ماکساکالیسور   نقاشی دیواری از پمپئی   نقاشی دیواری از پمپئی   کار هنری تاریخی در داخل بنا   از کارهای هنری سقف بنا   از کارهای هنری سقف بنا   تابوت دان شاه آمون اِمسو   کار هنری به روی تابوت مصری   تابلوهای پروانه
میشل تمر رئیس جمهور برزیل گفت: «آتش سوزی موزهٔ ملی برای برزیل حساب نشده بود. امروز یک روز غم انگیز برای موزه شناسی کشور ماست. دویست سال کار و تلاش و دانش از دست رفته است. حالا ارزش تاریخمان دیگر به خوبی درک نمی شود؛ به دلیل خسارات وارد شده به ساختمانی که خانهٔ خاندان سلطنتی در طول امپراتوری بود. این روز غم انگیزی برای همهٔ مردم برزیل است.» شهردار ریو، مارسلو کریوِلا، بیانیهٔ او را مورد تمسخر قرار داده و خواست تا موزه را بازسازی کنند. وی گفت: «این یک وظیفهٔ ملی است که آن (موزه) را دوباره از خاکسترهایش بسازند؛ تمام جزئیات عکس ها و نقاشی ها را دوباره بسازید. حتی اگر این ها اصل نباشند، یادآور خاندان سلطنتی ای هستند که به ما استقلال، امپراتوری و اولین قانون اساسی و اتحاد بخشید.»
این بنا در اوایل قرن نوزدهم، به عنوان کاخ سائو ساخته شد، و تقدیم امپراتوری پرتغال گردید و بعدها نوسازی شد. این مقر امپراتور پدروی یکم و پدروی دوم برزیل بود. این مقر سه سال پس از اینکه کشور برزیل به جمهوری تبدیل شد، یعنی در سال ۱۸۹۲، به موزه تبدیل گردید. لوییس فرناندو دانیل، معاون مدیر موزه، علت آتش سوزی را سهل انگاری از سوی دولت های متوالی عنوان کرد. این موزه در سال ۲۰۱۵ به طور موقت و برای تعمیرات بسته شده بود. هر چند تعمیرات آن با بودجهٔ دولتی تأمین شد، اما این بودجه در سال ۲۰۱۸ در حد ۹۰ درصد کاهش یافت. همچنین در این ساختمان نشانه های آشکاری از پوسیدگی در برابر آتش وجود داشت؛ مانند دیواره های پوست پوست شده و سیم کشی هایی که در معرض خطر قرار داشتند. این موزه دویستمین سالگرد خود را در ژوئن ۲۰۱۸ در شرایطی جشن گرفت که بجز عده معدودی هیچ وزیر ایالتی در آن شرکت نکرد. موزه بیش از ۲۰ میلیون اشیاء قیمتی داشت که ۱۱۰۰۰ سال از تاریخ جهان را پوشش می داد. این مجموعه شامل آثار مهمی از کل تاریخ برزیل از جمله آن هایی بود که به شناخت هویت ملی برزیل کمک می کردند.
زن لوزیا: یک بومی از اولین امواج مهاجرتی به آمریکای جنوبی
آزادی بیان در برزیل (انگلیسی: Freedom of speech in Brazil) توسط بخش چهارم و نهم ماده ۵ قانون اساسی برزیل محافظت می شود. آزادی بیان، مطلق نیست.
ماده ۵ قانون اساسی برزیل، آزادی بیان را به عنوان یک قانون پایه تضمین می کند. این ماده در قانون اساسی برزیل در سال ۱۹۸۸ تصویب شد.
انواع مختلفی از قوانین وجود دارد که آزادی بیان را محدود می کند.
هنگامی که فردی بر اثر آزار و اذیت های روحی، به شخصیتش ضربه وارد شود، نفسش جریحه دار می شود، بنابر این براساس قانون، وی از شرایط قانونی برای جبران خسارت برخوردار است.
آژانس فضایی برزیل (به پرتغالی: Agência Espacial Brasileira) سازمان ملی فضایی کشور برزیل است. مخفف نام این سازمان AEB است.
AEB
پدرو آلوارس Alwares کوبرال سرزمین برزیل را در سال ۱۵۰۰ در راهش به هند کشف کرد و منشی او پرووازد کامینها Caminha اولین کسی بود که شرحی از منطقه برزیل به رشته تحریر درآورد.
در سده شانزدهم هم مهم ترین نویسندگان برزیل همه به زبان پرتغالی می نوشتند و دربارهٔ زیبایی های طبیعی و آداب و عادات سرخ پوستان آثار دلاویزی پدید آوردند. برجسته ترین نویسنده این عصر مردی به نام جوزه آنجیتا Anchieta (۱۵۹۷-؟۱۵۳۴) از فرقه مذهبی یسوعی ها که شاعر و درام نویس و تاریخ نویسی، مذهبی بود.
در سده هفدهم با رشد و توسعه صنعت نیشکر در برزیل، ناحیه با هیاوپرنا مبوکو به سرعت ترقی یافت شهرهای بزرگ و کلیساها نقش عمده ای در تقویت هنر و ادبیات منتهی به سبک باروک داشتند. از طرف دیگر نهضت ها و تحولاتی در این سرزمین به وقوع پیوست.
بنتوتیکز با پینتو (۱۶۱۸-۱۵۴۰) اولین شاعری بود که اشعاری جالب سرود و مانوئل بوتلود اولیویرا Oliveria (۱۷۱۱-۱۶۳۶) نیز اشعار جالبی پدید آورد.
ارتش برزیل (پرتغالی: Exército Brasileiro) بخش نیروی زمینی قوای مسلح برزیل است. ارتش برزیل در طول قرن نوزدهم بیشتر درگیر جنگ درون آمریکای جنوبی بود و در قرن بیستم، در طول جنگ های جهانی اول و دوم بخشی از متفقین بود. ارتش برزیل در طول دیکتاتوری نظامی برزیل از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ در طول جنگ سرد همراه با بلوک غرب بود و همچنین در طول دهه ۵۰ میلادی در عملیات حفظ صلح سازمان ملل متحد همراهی می کرد.
روابط همجنس گرایانه در برزیل از سال ۲۰۰۴ به رسمیت شناخته می شود. ازدواج همجنس گرایان از ۱۴ مه ۲۰۱۳ برای کل کشور برزیل توسط دادگاه عالی این کشور قانونی شد و موجب می شود که حق اجازه ازدواج همجنس گرایان توسط مسولین ایالتی از کسی گرفته نشود.
آرژانتینآفریقای جنوبیآلمانآمریکااتریشاروگوئهاسپانیااسترالیاایرلندایسلندبرزیلبلژیکپرتغال
دانمارکسوئدفرانسهفنلاندکاناداکلمبیالوکزامبورگمالتنروژنیوزیلندهلند
مکزیک: مکزیکو سیتی، کواویلا، چیواوا، کینتانا روبریتانیا: انگلستان، ولز، اسکاتلند، جزایر پیت کرن
در مورد حضور اسلام در برزیل اطلاعات چندانی در دست نیست. پیشینه ورود اسلام به برزیل با مهاجرت مسلمانان در سده ۱۹ میلادی آغاز شد که این روند تاکنون نیز ادامه دارد. این کشور ۸۵ شورای اسلامی، مرکز دینی و مسجد دارد که در نقاط مختلف پراکنده هستند.
اسلام در برزیل
مسلمانان برزیل
پیشینه ورود مسلمانان به کشور برزیل به سال ۱۵۰۰ (میلادی)، هنگامی که پرتقالی ها ملوانان عرب را با خود به این کشور آوردند. پس از آن نیز مسلمانان سیاه پوست آفریقایی که اسیر شده بودند وارد برزیل شدند. گروه جدیدی از مسلمانان نیز در قالب مهاجران سوری و لبنانی از اواخر سده ۱۹ و اوایل سده ۲۰ میلادی وارد برزیل شدند.
تاریخ حضور شیعیان در برزیل به دوران عثمانی ها باز می گردد که شیعیان فراری از ارتش این دولت از راه آرژانتین به برزیل رفتند. اغلب این شیعیان لبنانی تبار بودند.
در اوایل سال ۲۰۱۵ رشته اعتراضاتی در برزیل علیه فساد و در محکومیت دولت رئیس جمهور دیلما روسف شروع شد. افشای این که سیاستمداران متعددی عموماً از حزب کارگران برزیل در خصوص دریافت رشوه از شرکت دولتی انرژی پتروبراس در معرض تحقیقات قرار دارند، اعتراضات را کلید زد و تعداد معترضین از یک تا ۳ میلیون نفر تخمین زده شد. معترضین به خیابان ها ریختند تا به این رسوایی و نیز وضع بد اقتصادی این کشور اعتراض کنند. در پاسخ دولت قوانین ضد فساد وضع کرد.
Presidency of دیلما روسف
Corruption
Impeachment
Rousseff opponents
Government of Brazil
Free Brazil Movement
اقتصاد برزیل که یکی از کشورهای آمریکای لاتین می باشد با در اختیار داشتن بخش های گسترده و توسعه یافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از بسیاری از دیگر کشورها است و این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی در جهان کرده است. برزیل در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهم ترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش، گوشت و تجهیزات برقی تشکیل داده است.
آمریکای لاتین
$8,727(2016) (nominal; فهرست کشورها بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی (اسمی))
بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، برزیل نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر برابری قدرت خرید و یازدهمین قدرت اقتصادی جهان از نظر نرخ دادوستد بازار است. برزیل دارای اقتصاد متنوع درآمد متوسط است و نیز دارای تنوع از نظر سطح توسعه است. بیشتر بخش صنعتی این کشور در بخش های جنوب و جنوب شرقی این کشور تجمع یافته است. منطقه شمال شرقی فقیرترین منطقه برزیل است.
صنایع برزیل که یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است، از صنایع خودروسازی تا صنایع فولاد، پتروشیمی، رایانه، هواپیما، و نیز کالاهای مصرفی بادوام را شامل می شود. با توجه به افزایش ثبات اقتصادی که ماحصل اجرای طرح رئال است، بخش های تجاری برزیل سرمایه گذاری گسترده ای در تجهیزات و فناوری جدید کرده اند. پتروبراس بزرگترین شرکت نفتی برزیل است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

برزیل در دانشنامه آزاد پارسی

بِرِزیل (Brazil)
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
موقعیت. جمهوری فدرال برزیل، پنجمین کشور وسیع جهان، در امریکای جنوبی و در ساحل غربی اقیانوس اطلس جا دارد. از شمال به ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه، از شمال شرقی و شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس، از جنوب به اوروگوئه، و از غرب به کشورهای آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، و کلمبیا محدود می شود. مساحت برزیل ۸,۵۴۷,۴۰۵ کیلومتر مربع است و شهر برازیلیا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور وسیع برزیل به دو منطقۀ اصلی تقسیم می شود: سرزمین های شمالی، یا حوضۀ آمازون، و ارتفاعات جنوبی. ۱ـ سرزمین های شمالی که نزدیک به ۷۰ درصد از وسعت کشور را شامل می شود، از شمال به ارتفاعات گویان و کرانه های اقیانوس اطلس و از جنوب به فلات ساحلی بوربورِما و فلات های برزیل، و ماتوگروسو محدود است. کوه نبلینا، بلندترین نقطۀ برزیل، با ارتفاع ۳,۰۱۴ متر، در مرز ونزوئلا جا دارد. رودخانۀ بزرگ آمازون، (به درازای ۶,۵۷۰ کیلومتر) که از غرب به شرق از میان سرزمین های شمالی می گذرد، همراه با صدها ریزابه، مانند ریو نگرو، ریو برانکو، پارو، ژوروآ، پوروس، مادیرا، تاپاژوس، شینگو، آراگوایا، و توکانتینس و بسیاری دیگر، که از ارتفاعات اطراف به ویژه کوه های آند واقع در کلمبیا، پرو، و بولیوی سرچشمه می گیرند، آن را مشروب می سازد. رودخانۀ آمازون با دلتای بسیار پهناور خود، که جزیرۀ بزرگ ماراژو با مساحت حدود ۴۰هزار کیلومتر مربع در میان آن جای دارد، به اقیانوس اطلس می ریزد. سرتاسر سرزمین های شمالی را جنگل های انبوه بارانی فرا گرفته و به جز نوار ساحلی دیگر نواحی آن تقریباً خالی از سکنه است و به جز شهرهای بِلِمو مانائوس که اولی در کنار دلتای آمازون و دومی در درون بوم کشور و در محل برخورد رودهای آمازون و نگرو قرار دارند، آبادی درخور توجه دیگری در آن دیده نمی شود. ۲ـ ارتفاعات جنوبی، که نواحی شرقی و جنوبی کشور را فرا گرفته است، از رشته ارتفاعات ساحلی سِرا دو زایمورس، سِرا دا مانتیِکرا (با ارتفاع ۶,۷۸۶ متر)، و سِرا دو مار، (با ارتفاع ۲,۲۶۳متر)، و نیز کوه های ماراکاژو تشکیل شده و رودخانه های بسیاری در دره های متعدد آن جریان دارند که رودخانه های سائو فرانسیسکو و پارانا که اولی رو به شمال روان است و دومی به سوی جنوب جریان دارد و هردو به اقیانوس اطلس می ریزند، مهم ترین آن ها هستند. بیشتر شهرهای مهم و پرجمعیت برزیل و نیز تأسیسات صنعتی و کشاورزی آن در این قسمت قرار دارند و آبشار عظیم ایگوآسو، با ارتفاع ۸۲ متر و پهنای ۴ کیلومتر، در همین قسمت و در مرز کشور آرژانتین واقع است. برزیل به ۲۶ ایالت فدرال تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از برازیلیا، سائو پائولو، ریو د ژانیرو، سالوادور، بلو اوریزونته، رسیفه، پورتو اَلِگره، مانائوس، گویانیا، کوریتیبا، بِلِم، و سانتو آندره. اقلیم برزیل گرم و مرطوب و دارای بارندگی موسمی است که از عواملی چون ارتفاع، بادهای غالب و فاصلۀ زیاد از دریا متأثر است. دمای هوا در حوضۀ آمازون و سواحل اقیانوس اطلس بالاست و همین وضع در سراسر سال ثابت است. ارتفاعات جنوبی آن اقلیمی معتدل تر و خنک تر دارد و بعضی از نواحی آن را جنگل های برگ ریز فرا گرفته است. حوضۀ رود سائو فرانسیسکو اقلیم خاص خود را دارد و منطقه ای خشک و کم باران است. میانگین دمای شهر برازیلیا در دی ماه۲۲.۵ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه بیست درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۱,۵۱۲ میلی متر می رسد. بیشتر اراضی برزیل از جنگل پوشیده شده و جنگل های بارانیِ همیشه سبز حوضۀ آمازون از تنوع چشمگیری برخوردار است و گونه های گیاهی آن در کمتر ناحیه ای از جهان دیده می شود. ارتفاعات جنوبی را مخلوطی از علفزارهای ساوانایی و درختان برگ ریز فرا گرفته و حوضۀ رود سائو فرانسیسکو را خاربیشه های پهناور مستور کرده است. حیات وحش برزیل هماهنگ با پوشش گیاهی آن بسیار گوناگون و متنوع است و انواع میمون، مار، ببر، آهو، تمساح و خزندگان و گونه های متعددی از پرندگان و آبزیان، مجموعۀ جانوران آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. برزیل سرشار از منابع طبیعی راکد و بی بهره است. بسیاری از صنایع مهم کشور زیر نظارت دولت قرار دارد و وابستگی به وام های بین المللی، از تنگناهای اقتصادی آن محسوب می شود. تورم پولی و اختلاف طبقاتی در برزیل بسیار زیاد است و ارزش پول آن غالباً روند نزولی طی می کند. کشاورزی برزیل نسبتاً پیشرفته است و نیازهای داخلی را تأمین می کند و بخشی نیز به خارج صادر می شود. بیشتر اراضی قابل کشت آن در امتداد سواحل جنوبی قرار دارند و لوبیای سویا، نیشکر، قهوه، موز، نارگیل، پنبه، ذرت، آناناس، سیب زمینی، برنج، و غلات از عمده ترین محصولات آن است. بیشتر چراگاه ها و دامداری های برزیل در جنوب این کشور جا دارند و فرآورده های گوشتی و لبنی محصولات دامی آن را تشکیل می دهند. حدود ۵,۵۰۰,۰۰۰ هکتار، (دو سوم از اراضی این کشور) را جنگل فرا گرفته و تولید چوب و الوار آن به ۱۹۸میلیون متر مکعب در سال می رسد. حوضه آمازون از غنی ترین نواحی شیلاتی کشور برزیل است و میزان صید آن برابر ۶۶۰هزار تن در سال است. برزیل از انواع معادن زیرزمینی، ازجمله بوکسیت، طلا، آهن، منگنز، نیکل، فسفات، پلاتینیوم، قلع، اورانیوم، نفت، و گاز بهره مند است و منسوجات، کفش، مواد شیمیایی، سیمان، آهن و فولاد، هواپیما، خودور، جنگ افزار، و ماشین آلات نیز ازجمله فرآورده های صنعتی آن به شمار می آیند. این کشور سیزده پالایشگاه نفت دارد و تولید نفت خام آن۷۱.۵میلیون تن و تولید گاز طبیعی آن ۱۳,۵۰۰میلیون متر مکعب در سال است. حدود ۹۰ درصد از نیروی الکتریسیتۀ برزیل، که مقدار آن به ۳۴۸هزار مگاوات می رسد، به شیوۀ برقابی و دَه درصد دیگر در نیروگاه های هسته ای و حرارتی تولید می شود.
حکومت و سیاست. نوع حکومت برزیل جمهوری فدرال چندحزبی با دو مجلس قانون گذاری است. رئیس جمهور کشور، معاون او، و نیز فرمانداران ایالت های ۲۶گانۀ این کشور را مردم برای مدت چهار سال انتخاب می کنند. قدرت اجرایی در دست رئیس جمهور است و تشکیل و سرپرستی هیئت دولت از وظایف اوست. مجلس سنا و مجلس نمایندگان، نهادهای قانون گذاری این کشورند. اعضای ۵۱۳ عضو مجلس نمایندگان برای مدت چهار سال و اعضای ۸۱نفری مجلس سنا برای مدت هشت سال از سوی مردم برگزیده می شوند.
مردم و تاریخ. جمعیت برزیل حدود ۱۹۰,۷۳۲,۶۹۴ نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۲۲.۳ نفر در کیلومتر مربع می رسد. روند افزایش جمعیت این کشور۱.۴ درصد است و سفیدپوستان۵۴.۵ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند.۷۴.۵ درصد از مردم آن کاتولیک اند و۸۱.۲ درصدشان در شهرها زندگی می کنند و زبان رسمی آنان پرتغالی است. میانگین امید به زندگی در برزیل ۶۸ سال است و ۸۵ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. ساکنان اولیۀ برزیل بومیان سرخ پوستی بودند که در حوضۀ آمازون و در ارتفاعات جنوبی می زیستند و با شکار و صید ماهی روزگار می گذراندند. پدرو آلوارش کاورال، دریانورد و پویشگر پرتغالی (۱۴۶۷ـ۱۵۲۰)، در ۱۵۰۰م در سواحل برزیل پیاده شد و مارتین آفونسو دِ سوزا نخستین ماندگاه پرتغالی را در محل شهر امروزی سائو ویسنته تأسیس کرد. این ماندگاه با به کارگیری کارگران بومی و بردگان افریقایی رفته رفته رو به توسعه نهاد و هم زمان شهر باهیا نیز ساخته شد. ژان سوم، پادشاه پرتغال، در ۱۵۴۹ سائو ویسنته را در تابعیت باهیا قرار داد و نام آن را به سالوادور تغییر داد. فرانسوی ها نیز در ۱۵۵۵ شهر ریو دِ ژانیرو را بنا نهادند. در ۱۵۸۰، زمانی که پرتغال به تصرف اسپانیا درآمد، کنترل پرتغال بر برزیل نیز ازمیان رفت؛ هلندی ها نیز از فرصت سود جستند و شهر باهیا را تصرف کردند، و شهر پرنامبوکو را، که بعدها رسیفه نامیده شد، در ۱۶۳۰ بنا نهادند. پرتغالی ها در ۱۶۵۰ از زیر یوغ استعمار اسپانیا خارج شدند و دوباره کنترل برزیل را به دست گرفتند و هلندی ها را در ۱۶۵۴ از آن نواحی بیرون راندند. گروه های اکتشافی پرتغالی در قرن های ۱۷ و ۱۸ به کشف و استخراج معادن برزیل پرداختند و وضع اقتصادی خود را تا اندازه ای سر و سامان بخشیدند. نخستین نشانه های ناآرامی و شورش برزیلیان علیه پرتغالی ها در ۱۷۸۹ آغاز شد و سه دهۀ بعد به ثمر نشست. ناپلئون بناپارت در ۱۷۸۹ به پرتغال حمله کرد و ژان ششم، پادشاه پرتغال، به برزیل گریخت. او پس از شکست ناپلئون (۱۸۱۵) به پرتغال بازگشت و پدرو، ولیعهد پرتغال (۱۷۹۸ـ۱۸۳۴)، در برزیل باقی ماند و در سپتامبر ۱۸۳۳ استقلال برزیل را اعلام کرد و خود با نام امپراتور پدروی دوم زمام امور برزیل را در دست گرفت. جنگ با آرژانتین (۱۸۲۵ـ۱۸۲۸) و ازدست دادن اوروگوئه و بروز دشواری های اجتماعی بسیار ناشی از فقر و اختلافات طبقاتی، پدروی دوم را در ۱۸۸۹ وادار به استعفا کرد و نظام اداری کشور به جمهوری فدرال تبدیل شد. از ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۹ برخی از اختلافات مرزی میان برزیل و همسایگانش برطرف شد و دامداری و کشاورزی و تجارت رونق گرفت و برزیل به یکی از بزرگ ترین کشورهای تولید و صادرکنندۀ قهوه، آهن، و فولاد مبدل شد. پایتخت این کشور از ۱۹۶۰ به شهر برازیلیا منتقل شده است.

نقل قول های برزیل

برزیل با نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین کشور آمریکای جنوبی ، پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.
• «برزیل آنگاه تغییر می کند که شهرهایش تغییر کند.» -> جیمی لرنر
• «پرچم:کُرهٔ آبی رنگ در پرچم بزریل مظهر آسمان است که نشانه ای از وسعت و شایستگی است. بیست و دو ستارهٔ موجود در این پرچم، علامت ۲۱ ایالات و پایتخت آن برازیلیاست و رنگ های زرد و سبز در این پرچم نشانهٔ معادن و ثروت جنگلی آن است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با برزیل

برزیل در جدول کلمات

برزیل
برازیلیا
پادشاه پرتغال که دخترش پادشاه برزیل بود
پدرناک

برزیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برزیل دختر   • کشور برزیل   • تیم ملی فوتبال برزیل   • نقشه برزیل   • برزیل مناطق دیدنی   • برازیلیا برزیل   • برزیل ساحل   • جمعیت برزیل   • معنی برزیل   • مفهوم برزیل   • تعریف برزیل   • معرفی برزیل   • برزیل چیست   • برزیل یعنی چی   • برزیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برزیل
کلمه : برزیل
اشتباه تایپی : fvcdg
آوا : berezil
نقش : اسم خاص مکان
عکس برزیل : در گوگل


آیا معنی برزیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )