برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1322 100 1

برزیل

/berezil/

معنی برزیل در لغت نامه دهخدا

برزیل. [ ب ْرْ / رِ ] (اِخ ) از بزرگترین و پرجمعیت ترین کشورهای آمریکایی جنوبی است. وسعت آن بالغ بر 8483169 کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود 63101627 تن است و پایتختش ریودوژانیرو و از شهرهای مهمش سائوپولو، رسیف ، سالوادرپورتواککر، بلوهوریزنت و بلم است. رودخانه ٔ عظیم آمازون و شعبه هایش در آن کشور از مغرب و کوههای غربی آمریکای جنوبی سرچشمه می گیرد و به طرف مشرق جریان پیدا میکند برزیل دارای جنگلهای وسیع و انبوه منطقه ٔ استوائی است. مردم برزیل کاتولیک و پرتستان و بزبان پرتقالی سخن می گویند و حکومت آنجا جمهوری است. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی برزیل به فارسی

برزیل
از بزرگنرین و پر جمعیت ترین کشور های آمریکای جنوبی که وسعت آن بالغ بر ۸۴۸۳۱۶۹ کیلو متر مربع و جمعیت آن در حدود ۱۱۵۴٠٠٠٠٠ تن است . پایتخت آن [ برازیلیا ] است . از شهر های مهم و پر جمعیت سائوپولو رسیف سالوادور پورتوالگر بلوهوریزنت بلم . رود خانه عظیم آمازون و شعبش در آن کشور از مغرب و کوههای غربی آمریکای جنوبی سر چشمه گرفته و به طرف مشرق جریان می یابد و وارد اقیانوس اطلس میشود . برزیل دارای جنگلهای وسیع و انبوه منطقه استوایی ( کائوچو سلولز صمغ نباتات روغنی و طبی ) مزارع قهوه پنبه نیشکر چای و منابع سر شار معدنی و صنایع فلزی و مکانیکی و نساجی و کاغذ سازی است که همه در حال توسعه و ترقی است . حکومت این کشور اکنون جمهوری است و دوره ریاست جمهور ۵ سال است . برزیل دارای دو مجلس سنا و شوری می باشد . مذهب مردم کاتولیک و پرتستان و بزبان پرتغالی تکلم می کنند .
از برزگترین و پرجمعیت ترین کشور های آمریکای جنوبی است وسعت آن بالغ بر ۸۴۸۳۱۶۹ کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود ۶۳۱٠۱۶۲۷ تن است و پایتختش ریودوژانیرو و از شهر های مهمش سائوپولو رسیف سالوادر پورتواککر بلوهوریزنت و بلم است .

برزیل در دانشنامه اسلامی

برزیل
برزیل بزرگ ترین کشور آمریکای جنوبی که پایتخت آن شهر برازیلیا است. اسلام از طریق مهاجرت از آفریقا و برخی از سرزمین های تحت سلطه عثمانی، وارد این کشور شده و جمعیت آنان امروزه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می رسد که اکثر آنها عرب و از کشورهای سوریه، لبنان و عده کمی نیز از مصر، مراکش و دیگر ملیت هاهستند. شیعیان نیز در این کشور حضور فعالی دارند و انجمن خیریه اسلامی برزیل، انجمن خیریه شهر فوز دو ایگوتسو در ایالت پارانا و انجمن خیریه پارانا از مهم ترین انجمن های شیعی فعال در برزیل می باشند.
برزیل کشوری بزرگ در آمریکای جنوبی است که پایتخت آن شهر برازیلیا است. این منطقه از امریکای لاتین توسط پرتغالی ها در سال ۱۵۰۰ گشوده شد و مستعمره آنان بود. به همین دلیل زبان رسمی این کشور پرتغالی و در حال حاضر حکومت آن جمهوری فدرال است.
این حکومت به آزادی ادیان معتقد بوده و پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمانان می توانند شعائر دینی خود را آزادانه در این کشور بر پا کنند. اسلام از طریق مهاجرت از افریقا و برخی از سرزمین های تحت سلطه عثمانی، برای نخستین بار وارد برزیل شده و در دهه های گذشته، این مهاجرت روبه گسترش نهاده است.
مرکز اسلامی شیعیان برزیل یا،مرکز اسلامی سانپائولو،، از فعالترین مراکز شیعی آمریکای لاتین است که در زمینه انتشار معارف اسلامی و سیره اهل بیت(ع) با محوریت ارائه خدمات فرهنگی، پژوهشی و رسانه ای در برزیل فعالیت می کند، دفتر مرکزی آن در سائوپولو مستقر است و شیخ طالب حسین خزرجی مدیریت آن را بر عهده دارد.
این مرکز از بیست سال پیش توسط شیخ طالب حسین خزرجی فعالیت خود را آغاز کرده است، طالب حسین در ۱۹۵۴ میلادی در نجف متولد شد، وی دروس حوزوی را در زادگاهش آغاز کرد و پس از آنکه برادرش ناصر حسین در ۱۹۷۹ توسط نطام حاکم بر عراق کشته شد، به سوریه رفت و به تحصیلات خود ادامه داد. او از سال ۱۹۸۲ میلادی تا ۱۹۸۶ در ایران به تحصیل پرداخت، در ۱۹۸۶ با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی و بلال مسلم میشن برای تبلیغ در میان خوجه های اثناعشری به تانزانیا رفت. سال بعد به قم بازگشت و مدتی در مدرسه ب ...

برزیل در دانشنامه ویکی پدیا

برزیل
مختصات: ۱۵°۴۵′ جنوبی ۴۷°۵۷′ غربی / ۱۵٫۷۵۰°جنوبی ۴۷٫۹۵۰°غربی / -15.750; -47.950
سرخ پوستان آمریکا، بومیان برزیل، که نوادگان گروه های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند.
استعمارگران پرتغالی، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال این کشور در سال ۱۸۲۲به این کشور مهاجرت کردند.
بردگان آفریقایی که از سال ۱۵۳۰ تا پایان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزیل وارد شدند.
گروه های متنوع مهاجران از اروپا، آسیا و خاورمیانه که در اواخر سده نوزدهم و اوایل سده بیستم به برزیل پا گذاشتند.
برزیل با نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین کشور آمریکای جنوبی است. پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.
برزیل که منطقه وسیعی را بین مرکز آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس در بر می گیرد، شرقی ترین کشور قاره آمریکاست و با کشورهای اروگوئه، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه هم مرز است. در حقیقت، برزیل به جز اکوادور و شیلی با تمامی دیگر کشورهای آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد.
برزیل دارای زمین های کشاورزی وسیع و جنگل های استوایی است؛ و با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی قدرتمندترین اقتصاد آمریکای جنوبی است.
عکس برزیل
برزیل بزرگترین کشور آمریکای لاتین است و نیز ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:
برزیل، ایندیانا
برزیل (فیلم ۱۹۴۴)، فیلم جوزف سنتلی
برزیل (فیلم ۱۹۸۵)، فیلم تری گیلیام
«برزیل» (انگلیسی: Brazil (1944 film)) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و موزیکال است که در سال ۱۹۴۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ویرجینیا بروس، رابرت لیوینگستون، ادوارد اورت هورتون، و روی راجرز اشاره کرد. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

برزیل در دانشنامه آزاد پارسی

بِرِزیل (Brazil)
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
تندیس مسیح نجات بخش بر فراز کوه کورکووادو، ریودوژانیرو
موقعیت. جمهوری فدرال برزیل، پنجمین کشور وسیع جهان، در امریکای جنوبی و در ساحل غربی اقیانوس اطلس جا دارد. از شمال به ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسه، از شمال شرقی و شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس، از جنوب به اوروگوئه، و از غرب به کشورهای آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، پرو، و کلمبیا محدود می شود. مساحت برزیل ۸,۵۴۷,۴۰۵ کیلومتر مربع است و شهر برازیلیا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور وسیع برزیل به دو منطقۀ اصلی تقسیم می شود: سرزمین های شمالی، یا حوضۀ آمازون، و ارتفاعات جنوبی. ۱ـ سرزمین های شمالی که نزدیک به ۷۰ درصد از وسعت کشور را شامل می شود، از شمال به ارتفاعات گویان و کرانه های اقیانوس اطلس و از جنوب به فلات ساحلی بوربورِما و فلات های برزیل، و ماتوگروسو محدود است. کوه نبلینا، بلندترین نقطۀ برزیل، با ارتفاع ۳,۰۱۴ متر، در مرز ونزوئلا جا دارد. رودخانۀ بزرگ آمازون، (به درازای ۶,۵۷۰ کیلومتر) که از غرب به شرق از میان سرزمین های شمالی می گذرد، همراه با صدها ریزابه، مانند ریو نگرو، ریو برانکو، پارو، ژوروآ، پوروس، مادیرا، تاپاژوس، شینگو، آراگوایا، و توکانتینس و بسیاری دیگر، که از ارتفاعات اطراف به ویژه کوه های آند واقع در کلمبیا، پرو، و بولیوی سرچشمه می گیرند، آن را مشروب می سازد. رودخانۀ آمازون با دلتای بسیار پهناور خود، که جزیرۀ بزرگ ماراژو با مساحت حدود ۴۰هزار کیلومتر مربع در میان آن جای دارد، به اقیانوس اطلس می ریزد. سرتاسر سرزمین های شمالی را جنگل های انبوه بارانی فرا گرفته و به جز نوار ساحلی دیگر نواحی آن تقریباً خالی از سکنه است و به جز شهرهای بِلِمو مانائوس که اولی در کنار دلتای آمازون و دومی در درون بوم کشور و در محل برخورد رودهای آمازون و نگرو قرار دارند، آبادی درخور توجه دیگری در آن دیده نمی شود. ۲ـ ارتفاعات جنوبی، که نواحی شرقی و جنوبی کشور را فرا گرفته است، از رشته ارتفاعات ساحلی سِرا دو زایمورس، سِرا دا مانتیِکرا (با ارتفاع ۶,۷۸۶ متر)، و سِرا دو مار، (با ارتفاع ۲,۲۶۳متر)، و نیز کوه های ماراکاژو تشکیل شده و رودخانه های بسیاری در دره های متعدد آن جریان ...

نقل قول های برزیل

برزیل با نام رسمی جمهوری فدراتیو برزیل بزرگ ترین و پرجمعیّت ترین کشور آمریکای جنوبی ، پایتخت آن برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.
• «برزیل آنگاه تغییر می کند که شهرهایش تغییر کند.» -> جیمی لرنر
• «پرچم:کُرهٔ آبی رنگ در پرچم بزریل مظهر آسمان است که نشانه ای از وسعت و شایستگی است. بیست و دو ستارهٔ موجود در این پرچم، علامت ۲۱ ایالات و پایتخت آن برازیلیاست و رنگ های زرد و سبز در این پرچم نشانهٔ معادن و ثروت جنگلی آن است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با برزیل

برزیل در جدول کلمات

برزیل
برازیلیا
پادشاه پرتغال که دخترش پادشاه برزیل بود
پدرناک

برزیل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برزیل دختر   • کشور برزیل   • تیم ملی فوتبال برزیل   • نقشه برزیل   • برزیل مناطق دیدنی   • برازیلیا برزیل   • برزیل ساحل   • جمعیت برزیل   • معنی برزیل   • مفهوم برزیل   • تعریف برزیل   • معرفی برزیل   • برزیل چیست   • برزیل یعنی چی   • برزیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برزیل
کلمه : برزیل
اشتباه تایپی : fvcdg
آوا : berezil
نقش : اسم خاص مکان
عکس برزیل : در گوگل

آیا معنی برزیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )