انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1068 100 1

برنز

/boronz/

مترادف برنز: آلیاژ مس و قلع، مفرغ

برابر پارسی: مفرغ

معنی برنز در لغت نامه دهخدا

برنز. [ بْرُ / ب ُ رُ ] (فرانسوی ، اِ) آلیاژی که از آمیختن مس و قلع بدست می آید. مفرغ. (فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به مفرغ شود.

معنی برنز به فارسی

برنز
( اسم ) آلیاژی که از آمیختن مس و قلع بدست میاورند مفرغ

معنی برنز در فرهنگ معین

برنز
(بُ رُ) [ فر. ] ( اِ.) آلیاژی که از آمیختن مس و قلع به دست می آورند، مفرغ .

معنی برنز در فرهنگ فارسی عمید

برنز
آلیاژی مرکب از مس و روی که در قالب گیری، مجسمه سازی، و در ساخت قطعات صنعتی و زیورآلات به کار می رود.

برنز در دانشنامه ویکی پدیا

برنز
برنز یا مِفرَغ (به انگلیسی: Bronze) آلیاژی است از مس و قلع که با آن ابزارهای مختلف و مجسمه را تهیه می کنند. برنز قدیمی ترین آلیاژی است که انسان آن را تهیه کرده است، زیرا در معادن مس معمولاً فلز مس به طور طبیعی با قلع به صورت یک آلیاژ طبیعی وجود دارد به همین دلیل معمولاً نخستین ابزارهای مصنوعی فلزی که در قدیم توسط بشر ساخته شده غالباً از برنز است.
عصر برنز قدیم از ۲۰۰۰ – ۳۰۰۰ پیش از میلاد
عصر برنز میانه از ۱۶۰۰ – ۲۰۰۰ پیش از میلاد
عصر برنز جدید از ۱۲۰۰ – ۱۶۰۰ پیش از میلاد
عصر برنز پس از عصر مس رخ داده است. این تقسیم بندی به این جهت است که مصنوعات فلزی این دوره از زندگی بشر، بیشتر ترکیبی از مس و قلع است به طوری که کاوش های دیرین شناسی نشان داده، ساکنان ایران از پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح نیز آلیاژ برنز را می شناخته اند و از آن برای ساختن مصنوعات فلزی خود استفاده می کرده اند. مصنوعات مفرغی که در سایر نقاط دنیا ضمن حفاری های گوناگون یافت شده، قدیمی تر از این تاریخ نیست. بنابراین می توانیم شروع عصر برنز را از پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح بدانیم.
ایران دارای پیشینه بسیار طولانی در امر ذوب سنگ معدن و استخراج فلز مس می باشد، آثار بدست آمده از تپه قبرستان دشت قزوین متعلق به نیمه دوم هزاره پنجم پیش از میلاد، تپه علی کش در دهلران، تپه سیلک، تل ابلیس در بخش مرکزی رشته کوههای کرمان و کاوشهای بمپور و شهداد گویای این مطلب است. فلز کاران قدیمی به مرور در جهت بهره گیری از عناصر و ترکیب آنها، به ماده ای محکم تر از آلیاژ مس و قلع دست یافتند که اصطلاحاً برنز نامیده می شود. بدین ترتیب برنز به صورت یکی از برجسته ترین صنایع فلات ایران در آمد. عصر برنز در ایران به سه دوره فرعی تقسیم می شود که عبارتند از:
«از آثاری که در حفریات سیلک و گورهای آن امروز به دست آمده است عبارت است از ..... اسلحه ای چون خنجر و سپر و پیکان و شمشیر که آن ها را با آهن و برنز ساخته اند.» «از قرن نهم پیش از میلاد بر اثر توسعه روز افزون دادوستد، تجارت آهن رو به ترقی گذاشت ..... اما با وجود ازدیاد اشیای آهنین، آلات و ادوات مسی و برنزی ارزش خود را از دست نداد و در گورهای آن دوره اشیای ساخته شده از برنز و مس بسیار وجود دارد.»
عکس برنز
برنز یک آلیاژ است؛ همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
برنز (نام خانوادگی)
برنز، کانزاس
برنز، اورگن
برنز، تنسی
برنز، وایومینگ
یواس اس برنز (دی دی-۱۷۱)
یواس اس برنز (دی دی-۵۸۸)
یواس اس دبلیو دبلیو برنز (۱۸۶۱)
برنز ۲۷۰۸
برنز (به انگلیسی: The Bronze) فیلمی، ورزشی , کمدی-درام محصول سال ۲۰۱۵ آمریکا به کارگردانی برایان باکلی و نوشته شده توسط ملیسا راوش و وینستون راخ است. این فیلم در مارس ۱۸، ۲۰۱۶ توسط سونی پیکچرز کلاسیک منتشر شده است.
ملیسا راوش
Winston Rauch
برنز (Burns) ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کنراد برنز
لوسی برنز
آر. نیکلاس برنز
ویلیام برنز
الن برنز
بروک برنس
دیوید برنز (بازیگر)
ادوارد برنز
جرج برنز
کن برنز
مریلین برنز
ریک برنز
رابرت برنز
مگان برنز
مایک برنس (بازیکن فوتبال)
ناتان برنز
تامی برنز
جرج بارنز
اورسولا برنز
امیلی رابیسن
بورن گورمن
سیارک ۲۷۰۸ (به انگلیسی: 2708 Burns، نامگذاری:1981WT) دو هزار و هفتصد و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۲۴ نوامبر ۱۹۸۱ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۸۰ است.
برنز (به انگلیسی: Burns) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آریزونا واقع شده است. برنز ۴۸۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
برنز (به انگلیسی: Burns) شهری در شهرستان جکسون ایالت اورگن است و در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۲٬۸۰۶ نفر جمعیت داشته که نسبت به سال ۲۰۱۰، −۰٫۰۴ درصد رشد جمعیت داشته است.
فهرست شهرهای اورگن
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
برنز تایگر (به انگلیسی: Bronze Tiger) با نام اصلی بنجامین «بِن» ترنر، یک شخصیت خیالی ضدقهرمان در کتاب های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی سی کامیکس است. شخصیت برنز تایگر توسط دنیس اونیل و جیم بری خلق شده است که برای اولین بار در رمان مشت های اژدها (۱۹۷۴) معرفی شد. اولین حضور او در کمیک های دی سی کامیکس، در شمارهٔ ۱ مجموعه ریچارد دراگون، مبارز کونگ فو بود.
استاد بزرگ هنرهای رزمی
مهارت در شمشیرزنی
رمان: مشت های اژدها (۱۹۷۴)
برنز تایگر یکی از برترین رزمی کاران دنیای دی سی به شمار می رود که قدرت او در این زمینه با لیدی شیوا برابری می کند. او اغلب با گروه جوخه خودکشی در ارتباط است و یکی از بهترین دوستان ریچارد دراگون محسوب می شود. مایکل جای وایت نقش شخصیت برنز تایگر را در مجموعهٔ تلویزیونی شبکهٔ سی دابلیو، با عنوان ارو ایفا کرده است.
لیگ قاتلان بن ترنر را فردی مورد نیاز برای استخدام در گروه ارزیابی کرد. اما زمانی که بن پیشنهاد آن ها را رد نمود، آن ها او را ربودند و بن را مجبور به سر کردن ماسک ببر برنزی کردند. اما زمانی که ماسک را به سر می کرد، دیگر قادر به کنترل خودش نبود. لیگ قاتلان او را مجبور به انجام مأموریت های لیگ می نمود که اغلب کشتن اشخاص خاص بود. برنز تایگر در حین مأموریتی برای کشتن کاترین کین (بت ومن) حتی در مبارزه ای تن به تن بر بتمن غلبه کرد. بتمن سپس تمام مراحل لازم برای شکست او را پشت سر گذاشت، اما در نهایت با یکدیگر مساوی شدند. در این زمان به نظر می رسد کاساندرا کین برای تبدیل شدن به مبارزی ماهر، تحت تعلیم بن قرار گرفت.
برنز(به انگلیسی: Burns) شهری در ایالت تنسی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱٬۴۶۸ نفر بوده است.
فهرست شهرهای تنسی
برنز سیتی (به انگلیسی: Burns City) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مارتین، ایندیانا واقع شده است. برنز سیتی ۱۱۷ نفر جمعیت دارد و ۲۱۷٫۰۲ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
برنز فلت(به انگلیسی: Burns Flat) شهری در ایالت اکلاهما کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲٬۰۵۷ نفر بوده است.
فهرست شهرهای اکلاهما
آر. نیکلاس برنز (انگلیسی: R. Nicholas Burns؛ زادهٔ ۲۸ ژانویهٔ ۱۹۵۶) استاد دانشگاه، ستون نویس، مدرس و دیپلمات سابق آمریکایی است. او هم اکنون استاد دیپلماسی و سیاست بین الملل در مدرسه حکومت جان اف. کندی هاروارد و عضو هیئت مدیرهٔ مرکز امور علمی و بین المللی بلفر است. او معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا بوده است. رئیس جمهور جرج دابلیو بوش او را منصوب کرد، و پس از تأیید سنا او در برابر کاندولیزا رایس وزیر وقت امور خارجه سوگند خورد.
آرون برنز (انگلیسی: Aaron Burns؛ زادهٔ ۲۸ ژانویهٔ ۱۹۸۵) هنرپیشه و فیلم بردار اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به تق تق اشاره کرد.
آنا بِرنز (انگلیسی: Anna Burns؛ زادهٔ ۱۹۶۲) رمان نویس، و نویسنده اهل بریتانیا است.
https://ir.voanews.com/a/man-booker-2018-anna-burns/4617222.html
آنا برنز، متولد بلفاست، پایتخت ایرلند شمالی می باشد اما ده سالی است در انگلیس زندگی می کند.
وی برندهٔ جایزه ادبی من بوکر ۲۰۱۸ شده است. برنز با کتاب «شیرفروش» Milkman برنده این جایزه پنجاه هزار پوندی شد. او نخستین نویسنده اهل ایرلند شمالی است که جایزه من بوکر را دریافت می کند. در مراسمی مجلل در سالن گیلد هال لندن، کامیلا دوشس کورنول، جایزه معتبر ادبی «من بوکر» را به «آنا برنز» نویسنده اهل ایرلند شمالی تقدیم کرد.
داستان «شیر فروش» با بیان ساده و شوخ طبعانه راوی اول شخص آغاز می شود و خواننده را کم کم به درون دنیای پرتنش و خشن او می کشاند. کتاب قصه زن جوانی است که در ایرلند زندگی می کند، آنهم زمانی که این کشور بستر تنش های فرقه ای میان کاتولیک ها و پروتستان ها بود. او در نگارش کتاب «شیرفروش» از زندگی و تجربه های خودش در ایرلند شمالی بهره برده است. خانم برنز پیش از این دو رمان تحسین شده دیگر نیز منتشر کرد، ولی می گوید از سال ۲۰۱۱ که آخرین کتابش منتشر شد تا امروز، با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم کرده است.
ادوارد فیتزجرالد برنز (به انگلیسی: Edward Fitzgerald Burns) بازیگر، نویسنده و کارگردان آمریکایی است.
mdbpersian.com/name/۴۴۸/ادوارد-برنز
ادوارد برنز در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
ادوارد برنز در آل مووی
Edward Burns Official Website
از فیلم های معروف او می توان به بازی در فیلم ۱۵ دقیقه و اعتماد اشاره کرد.
ادوارد برنز در ۲۹ ژانویه ۱۹۶۸ در نیویورک آمریکا به دنیا آمد. پدرش ادوارد جی. برنز گروهبان پلیس و سخنگوی فعال در اداره پلیس نیویورک بود و مادرش در اداره مالی فرودگاه کندی کار میکرد. ادوارد به همراه خواهر و برادرش در لانگ آیلند بزرگ شدند و او برای تحصیل به دبیرستان رفت و سپس در دانشگاه اونیونتای نیویورک ادبیات انگلیسی خواند.
پس از آن توانست توسط پدرش در یکی از تلویزیون ها کار پیدا کند و برای خود درآمد داشته باشد تا اینکه توانست به سینما راه یافته و در فیلم های بسیاری ایفای نقش کند.
اَلن برنْزْ (به انگلیسی: Allan Burns؛ زادهٔ ۱۸ مه ۱۹۳۵) یک فیلم نامه نویس و تهیه کننده تلویزیونی اهل ایالات متحده آمریکا است.
از فیلم ها یا مجموعه های تلویزیونی که وی در آن ها نقش داشته است می توان به «کارتون دادلی دو-رایت» اشاره نمود.
سروان الکساندر برنز (۱۶ مه ۱۸۰۵ - ۲ نوامبر ۱۸۴۱) (دارای نشان گل خار و جایزهٔ همکاری انجمن سلطنتی) دیپلمات و کاشف بریتانیایی بود که از عوامل اصلی بازی بزرگ در منطقه آسیای مرکزی به شمار می رفت. در انگلستان به او لقب برنز بخارایی دادند چون توانسته بود برای نخستین بار با حکام بخارا ارتباط برقرار کند و آن نواحی را شناسایی نماید. کتاب وی با عنوان سفر به بخارا پرفروش ترین کتاب سال ۱۸۳۵ میلادی در انگلستان شد.
David, Saul (2007) . Victoria's Wars: The Rise of Empire. London: Penguin. ISBN 978-0-14-100555-3.
Hopkirk, Peter (1992). The Great Game: The Struggle for Empire in Central Asia. Kodansha International. ISBN 1-56836-022-3.
Burnes, James (1851). Notes on his name and family. Edinburgh: privately printed.
Kaye, Sir John William, Lives of Indian Officers. Volume 2. 1889.
Omrani, Bijan, "Will we make it to Jalalabad?". Biographical article on Burnes.
Lunt, James, Bokhara Burnes. Faber 1969
برنز در شهر مونتروز اسکاتلند به دنیا آمد. پدرش شهردار آن شهر و پسرعموی رابرت برنز شاعر اسکاتلندی بود. الکساندر در سن شانزده سالگی به ارتش کمپانی هند شرقی پیوست و در همان جا به فراگیری زبان های هندی و فارسی پرداخت. کمی بعد در سال ۱۸۲۲ به عنوان مترجم در شهر سورات به کار گرفته شد. در ۱۸۲۶ پس از انتقال به بخش کوتچ به عنوان دستیار حاکم وقت برگزیده شد. در این هنگام به تاریخ و جغرافیای شمال غربی هند و کشورهای هم جوار که تا آن زمان زیاد مورد توجه انگلیسی ها قرار نگرفته بودند علاقه نشان داد و سپس به افغانستان رفت.
افغانستان در میانه های سده نوزدهم میلادی سرزمینی فقیر بود که بین امپراتوری های روسیه و بریتانیا گیر افتاده بود. حضور بریتانیایی ها در هندوستان باعث شده بود که امپراتوری روسیه نسبت به حرکت ایشان به سمت شمال مشکوک باشد و از سوی دیگر بریتانیایی ها هم بر این گمان بودند که روس ها قصد هندوستان را دارند. با توجه به این وضعیت، دولت هند بریتانیا نیازمند اطلاعات دست اول بود و از این رو الکساندر برنز را به آن منطقه اعزام کرد. او سفر خود را در لباس مبدل در سال ۱۸۳۱ (میلادی) از طریق مسیر کابل آغاز و به بخارا رسید و شرح کاملی از جزئیات سیاسی افغان ها تهیه کرد.
در سال ۱۸۲۹ پیشنهاد وی مبنی بر انجام یک سفر اکتشافی از طریق دره سند به تصویب رسید و در سال ۱۸۳۱ سفرنامه های او و هنری پاتینجر مسیر حمله آتی به سند و سپس حرکت به سمت آسیای مرکزی را هموار کرد. در همان سال به لاهور رفت و چند اسب از طرف ویلیام چهارم پادشاه بریتانیا به مهاراجه رانجیت سینگ تقدیم کرد. بریتانیایی ها مدعی بودند که این اسب ها توانایی سفر زمینی ندارند در نتیجه به ایشان اجازه داده شد آنها را از رود سند بگذرانند و بدین طریق بریتانیایی ها توانستند به شکل مخفیانه منطقه را شناسایی کنند. برنز در سال های بعد به همراه موهان لال به سفرهای خود در افغانستان از طریق کوه های هندوکش به سمت بخارا (ازبکستان کنونی) و سپس ایران ادامه داد.
ام. مایکل برنز (انگلیسی: M. Michele Burns) یک سرمایه دار اهل ایالات متحده آمریکا است.
اورسولا برنز (انگلیسی: Ursula Burns؛ زادهٔ ۲۰ سپتامبر ۱۹۵۸) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، که در حال حاضر به عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت زیراکس فعالیت می کند.
بروک برنس (انگلیسی: Brooke Burns؛ زادهٔ ۱۶ مارس ۱۹۷۸) یک هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

برنز در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:مفرغ

برنز در جدول کلمات

معنی کلمه برنز به عربی

برونز

برنز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

زهره ١٠:١١ - ١٣٩٧/٠٦/١٦
مفرغ
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• برنز چیست   • کاربرد برنز   • قیمت برنز   • شرکت برنز   • آلیاژ برنز   • مدال برنز   • معنی برنز   • الیاژ برنج   • مفهوم برنز   • تعریف برنز   • معرفی برنز   • برنز یعنی چی   • برنز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برنز
کلمه : برنز
اشتباه تایپی : fvkc
آوا : boronz
نقش : اسم
عکس برنز : در گوگل


آیا معنی برنز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )