انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1069 100 1

برهما

معنی برهما در لغت نامه دهخدا

برهما. [ بْرَ / ب َ رَ ] (اِخ ) در سنسکریت به معنی ذات واجب الوجود، و قادر مطلق. خدای بزرگ هندوان باستان. او مظهر آفریدگار جهان و خدایان و قادر مطلق است. وی با ویشنو (محافظ)و شیوا (مخرب ) تثلیثی را تشکیل میدهد. (حاشیه ٔ معین بر برهان قاطع از ملل و نحل ، رشید یاسمی ). برهما رابصورت انسانی مجسم می کنند که دارای چهار سر و چهار دست است و در دستهای خود یک کوزه ، یک تسبیح ، یک قاشق مقدس و نسخه ای از ودا را نگاه داشته است. وی مصنف وداها و قانونگذار هند است و پرستش او قدیمترین آیین پرستش در این کشور می باشد. (دایرة المعارف فارسی ).

معنی برهما به فارسی

برهما
خدای متعال هندوان تشخیص خدای مطلق و آفریدگار عالم و خدایان و موجودات . بعد ها وی در یک تثلیت باویشنو ( حافظ ) و شیوا ( مخرب ) متحد گردید .
در سنسکریت به معنی ذات واجب الوجود و قادر مطلق خدای بزرگ هندوان باستان .
شطی در آسیا که از تبت خارج می شود و با آبهای گنگ در مصبی در ساحل خلیج بنگاله مخلوط گردد ۲۹٠٠ کیلو متر طول .

معنی برهما در فرهنگ معین

برهما
(بَ رَ) ( اِ.) خدای متعال هندوان .

برهما در دانشنامه ویکی پدیا

برهما
برهما یا براهما ایزد آفرینش، در آئین هندو و در کنار ویشنو و شیوا، از ایزدان تریمورتی است. همسر براهما، ساراسواتی، ایزدبانوی دانش و شناخت است. آیین قوم آریایی هندوستان، برهمایی بود که به برهما (Brahma) خدای هندوان اشاره می کند. بنا به باور هندوان، براهما را چهار دست و چهار سر بود که شیوا (از ایزدان آئین هندو که بخشاینده گناهان است) یکی از سرهای وی را برید. در شمال هند، او را با ریش سفید تصویر می کنند. بنا به باور هندوان، هر یک از دستهای براهما نمایانگر یک جهت جغرافیایی یا یک بخش از وداها است. در هند، پرستشگاه هایی هست که برای پرستش براهما بنیاد گشته اند؛ برجسته ترین این پرستشگاه ها، پرستشگاه پوشکار در ایالت راجستان هند است.
هندوئیسم
عکس برهما
برهما ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
برهما (دلفان)
برهما (نژاد مرغ)
برهما (دلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان خاوه جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۳۲ نفر (۱۳۶خانوار) بوده است.
برهما یک نژادمرغ آسیایی است که زادگاه آن منطقهٔ برهما پوترا در هند می باشد؛ جایی که آن را بنام چیتاگونگ خاکساری می شناسند.برهمای روشن   برهمای زرد   برهمای تیره   برهمای زرد بانتام
پیشینهٔ این مرغ مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که این پرنده رابطهٔ نزدیکی با مرغ جنگلی و کوشین دارد. اولین برهماها در سال ۱۸۱۶ از چین به ایالات متحده آمریکا برده شدند و در آنجا بعلت گوشت خوب آن و قدرت بالای این پرنده در تخمگذاری و تحملش، حتی در فصول سرد، به عنوان یک پرندهٔ چند منظوره نگاهداری می شد. با این وجود، امروزه این پرنده را تنها برای مقاصد تزیینی پرورش می دهند و سلکسیون آن که در گذشته برای اهداف اقتصادی بود، به سلکسیون برای زیباتر کردن این نژاد انجام می گیرد.
تعدادی از اولین برهماها که به آمریکا برده شدند تا ۶٫۵ کیلو هم وزن داشتند، اما امروزه چنین حجمی به ندرت دیده می شود. وزن استاندارد برای خروسها ۵ کیلو و برای مرغها ۳٫۸۵۰ کیلوگرم محسوب می شود. تا دههٔ ۱۸۷۰ برهما چنان محبوب شد که حتی توسط سازمان طیور آمریکا به عنوان استاندارد تکامل پذیرفته شد. برهما پرنده ای آرام و خوشرفتار است که به حیوان خانگی و نمایشی خوبی بدل می شود. خروسها آرام بوده و در برابر انسان تهاجمی نیستند. این پرندگان عصبی و زودرنج نبوده و همین مسئله آن ها را به یک گزینهٔ ایده آل برای خانواده هایی که به دنبال پرنده ای خانگی برای بچه های خود هستند، تبدیل می کند.
برهمای روشن


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

برهما در دانشنامه آزاد پارسی

بِرَهْما (Brahma)
بِرَهْما
آفریدگار جهان در آیین هندو، با دو خدای عمدۀ دیگر این آیین، ویشنو (محافظ) و شیوا (مخرب)، تشکیل دهندۀ تثلیث هندویی یا تریمورتی. در اسطورۀ آفرینش هندو، برهما، خدای خالق، از درون گل نیلوفری زاده می شود که از ناف ویشنو می روید. پس از آن که برهما جهان را می آفریند، ویشنو بیدار می شود و در طول کَلپَه، چرخۀ کیهانی یا «روز برهما» که ۴۲۰۰میلیون سال زمینی به درازا می کشد، بر جهان فرمان می راند. برخلاف برهمن که نامتشخص و بی جنس است، برهما خدایی متشخص و مذکر است. برهما مصنف وداها، و پرستش او کهن ترین آیین پرستش در هند است. در تصاویر برهما را انسانی با چهار سر و چهار دست، که در دست های خود کوزه ای، تسبیحی، قاشق مقدس، و نسخه ای از ودا را نگاه داشته است، نشان داده اند.

ارتباط محتوایی با برهما

برهما را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرضیه > آرمیلا
یه کسی > Fatty
Mobina > Ride a bicycle
معصومه ع > warmth
فاطمه > آروشا
مرضیه > ابوالفضل
سارا > zealanders
فاطمه > آروشا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دین برهمایی چه دینی است؟   • برهمایی ها   • آیین برهمایی و بودایی   • آیین برهمایی چیست   • آیین برهمایی ویکی پدیا   • ويشنو   • مرغ برهما   • آیین بودا   • معنی برهما   • مفهوم برهما   • تعریف برهما   • معرفی برهما   • برهما چیست   • برهما یعنی چی   • برهما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی برهما
کلمه : برهما
اشتباه تایپی : fvilh
عکس برهما : در گوگل


آیا معنی برهما مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )