انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1091 100 1

بروجرد

/borujerd/

برابر پارسی: بروگرد

معنی بروجرد در لغت نامه دهخدا

بروجرد. [ ب ُ ج ِ ] (اِخ ) وروجرد. وروگرد. ولوگرد. بروگرد . شهرکیست خرم [ از جبال ] و بانعمت ، و از وی زعفران و میوه ٔ نیک خیزد. (حدود العالم ، ذیل بروگرد). شهری است بین همدان و کرج ، اول قریه ای بود بعد بزرگ شد. (از مراصدالاطلاع ). لقب این شهر دارالسرور بوده است. (یادداشت دهخدا). شهری است زیبا از بلاد جبل در هجده فرسنگی همدان. این شهر انهار و اشجار زیاد دارد. (از الانساب سمعانی ). شهری است بین همدان و کرج ، با همدان هجده فرسنگ و با کرج ده فرسنگ فاصله دارد. طول آن نیم فرسخ و عرض آن اندک است. ابتدا قریه ای بیش نبودو چون «حمولة» وزیر آل ابودلف کارش بالا گرفت آنجا رامنزلگاه خود ساخت و منبری در آنجا برای خود اختیار نمود. شهری است مستحکم و پر خیر و برکت که میوه های آن به کرج (کرج ابودلف ، کره رود) حمل میشود. زعفران نیز در آنجا میروید. (از معجم البلدان ). نام شهری است نزدیک به همدان و اصل در آن پیروزگرد بوده یعنی شهر فیروز و معرب شده است. (از آنندراج ). شهر بروجرد مرکز شهرستان بروجرد از استان ششم کشور بوده ، مشخصات آن بشرح زیر است : مختصات جغرافیایی - این شهر در 48 درجه و 40 دقیقه ٔ طول شرقی و 33 درجه و 54 دقیقه ٔ عرض شمالی واقع است و اختلاف ساعت آن با تهران 11 دقیقه است. فاصله ٔ بروجرد نسبت به شهرهای مجاور بشرح زیر است : طهران 533، خرم آباد 111، همدان 143، اراک 226، خمین 275، گلپایگان 323، ملایر 57 کیلومتر. هوای شهر سردسیر سالم و در تابستان معتدل و در زمستان خیلی سرد می شود. شهر بروجرد طبق آخرین صورت اداره ٔ آمار دارای 46هزار تن سکنه است و در حدود 900 باب مغازه و دکاکین و دوهزار عمارات مختلف و پنج دستگاه ساختمان دولتی متعلق به شهرداری ، بهداری ، فرهنگ ، پست و تلگراف و دارائی است. دو بازار بزرگ آن مشهور به بازار مسجد شاه و بازار مسجد جامع است. از میدان مرکزی شهر دو خیابان در جهت شمال و جنوب احداث شده به خیابان شاهپور مشهور و طرفین آن به شوسه ٔ ملایر - خرم آباد منتهی می گردد. آب آشامیدنی از قنوات امامزاده جعفر و غلامعلی خان بیرجندی تأمین می شود. در این شهر 4 دبیرستان و 12دبستان پسرانه و 7 دبستان دخترانه وجود دارد. اکثر ساکنان شهر مسلمان و شیعه ٔ اثناعشری می باشند. در حدود 2500 تن کلیمی نیز در این شهر ساکنند. از بناهای تاریخی شهر بنای مسجد جامع است که از آثار قرن چهارم هجری است. بناهای مسجد شاه ، امامزاده جعفر، امامزاده قاسم ، امامزاده بیژن ، شاهزاده ابوالحسن نیز از آثارقدیمه ٔ آن میباشد. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 6).

بروجرد. [ ب ُ ج ِ ] (اِخ ) (شهرستان...) یکی از شهرستان های استان ششم کشور بوده و محدود است از شمال به شهرستان ملایر، از جنوب و مغرب به شهرستان خرم آباد، از مشرق به شهرستان اراک. هوای شهرستان معتدل و سالم و میزان بارندگی آن بطور متوسط در سال 45 سانتیمتر است. کوه های مرتفع گرو، الشتر و شیخ میری در غرب و کوه های ونائی و توده زن در شرق شهرستان واقع شده و ارتفاع مرتفعترین قله ٔ کوه گرو در حدود 4200 متر است. کوه گرو بطرف سیلاخور و بختیاری ادامه داشته و به اشتران کوه متصل میشود. شهر بروجرد در ارتفاع 1400 متر واقع شده و هر قدر که به سمت جنوب پیش میرود از ارتفاع منطقه کاسته میشود بطوریکه در سیلاخور پائین ارتفاع از سطح دریا 1180 متر است. رودخانه های مهم شهرستان عبارتند از رودخانه ٔ باغشاه که از ارتفاعات توده زن و شیخ میری سرچشمه گرفته قسمتی از آبادیهای شمالی شهرستان را مشروب می نماید، رودخانه ٔ قلعه کرم از ارتفاعات سیلاخور بالا سرچشمه گرفته قسمتی از قراء سیلاخور بالا و پائین را مشروب می نماید، رودخانه ٔ ونائی که از ارتفاعات ونائی سرچشمه گرفته به رودخانه ٔ باغ شاه منتهی می شود. شهرستان بروجرد از چهار بخش اشترینان ، درود (دورود)، الیگودرز و حومه تشکیل شده است. جمع آبادیها اعم از شهر و قصبه و ده 739و جمعیت آن در حدود 252هزار تن است. زبان مادری سکنه ٔ شهرستان فارسی لری و مذهب عموم مسلمانان شیعه ٔ اثناعشری است. محصول عمده ٔ شهرستان عبارت است از غلات ، حبوب ، پنبه ، میوه ، چغندرقند، توتون ، و مختصر برنج. در کوهستان فیال کانهای زغال سنگ و گوگرد و سرب کشف شده ولی استخراج نمی گردد. از صنایع دستی مردان ورشوسازی و تخت خواب و صندلی سفری سازی شهرت دارد. صنایع دستی زنان بافتن قالی و قالیچه و جاجیم و گلیم است. راههای شوسه ٔ شهرستان عبارت است از راه شوسه ٔ بروجرد به ملایر، بروجرد به درود و خرم آباد، درود به الیگودرز که تا ایستگاه ازنا راه آهن و از ازنا تا الیگودرز شوسه ٔ درجه 3 می باشد. (از فرهنگجغرافیایی ایران ج 6).

معنی بروجرد به فارسی

بروجرد
شهرستانی است از استان ششم ( لرستان ) که از شمال به ملایر از جنوب و مغرب به خرم آباد و از مشرق به اراک محدود است هوای آن معتدل ملایم و سالم است . جمعیت حوزه بروجرد ۱۳٠۲۸۱ تن و جمعیت شهر بروجرد ۱٠۱۳۴۵ تن است . مشرق و مغرب آن را کوههایی احاطه کرده اند . مرتفعترین قله آنها ( کوه گرو ) حدود ۴۲٠٠ متر ارتفاع دارد .
شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های استان ششم کشور بوده و محدود است از شمال به شهرستان میر از جنوب و مغرب به شهرستان خرم آباد از مشرق به شهرستان اراک هوای شهرستان معتدل و سالم و میزان بارندگی آن بطور متوسط در سال ۴۵ سانتیمتر است .
گنبد جنوبی آن از بناهای دوره سلجوقی محتملا ( عهد برکیارق و شاید بامر وی ) است . در سردر غربی سنگ نوشته هائی از عهد شاه عباس باقی مانده است . درب مدخل گنبد متعلق به نیمه قرن ششم است.

بروجرد در دانشنامه اسلامی

شهر بروجرد، مرکز شهرستان بروجرد، از شهرهای استان لرستان در ارتفاع ۱۵۸۰ متری از سطح دریا در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر خرم آباد (مرکز استان لرستان) و ۴۰۷ کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع است.
گاهی حداکثر دمای آن به ۳۹ درجه و حداقل دمای آن به ۵ر۱۰ درجه زیر صفر می رسد. میانگین بارش سالانه آن حدود۴۴۰ میلیمتر است.
بناهای تاریخی
ویرانه های قلعه رَمیان (رمیو) در سه کیلومتری شهر بروجرد در آبادی رمیان واقع است. این شهر دارای بازار و کاروانسرای قدیمی است که سنگ نوشته ای به تاریخ ۱۲۰۹ در آن نصب شده است. از زیارتگاه های اهالی بروجرد امامزاده جعفر است که در مشرق شهر با گنبدی هرمی شکل قرار دارد. اصل بنا از دوره سلجوقی (۵۱۹)، و مزین به کاشی کاری هایی از دوره های صفویه و قاجاریه است.
مساجد شهر بروجرد
شهر بروجرد چندین مسجد دارد؛ از جمله مسجد قدیمی جامع در مشرق آن با آثاری از دوره های سلجوقی و صفویه که در سال های ۱۰۲۲ـ۱۲۰۹ چند بار قسمت هایی بر آن اضافه یا بخش هایی از آن مرمت شده است مسجد سلطانی یا مسجد شاه با کتیبه هایی از دوره قاجاریه که به احتمال (ضعیف) روی مسجدی قدیمی بنا شده است و مسجد قلعه در محله دودانگه که در ۱۳۱۰ـ۱۳۱۱ ساخته شده است.
مقبره مهم شهر
...
شهرستان بروجرد در شمال استان لرستان و در مغرب ایران واقع است، مردم بروجرد شیعه اثنی عشری اند و به فارسی (با لهجه بروجردی) گفتگو می کنند.
از شمال به شهرستان های ملایر و نهاوند، از مغرب به شهرستان خرم آباد، از جنوب به شهرستان های دورود و خرم آباد و از مشرق به شهرستان سربند محدود و مشتمل بر دو بخش مرکزی (حومه)، و اُشترینان و هفت دهستان است.رشته کوه های زاگرس، از شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارد. کوه گرّو/ گرین گَری (مرتفعترین قله، ۶۴۵، ۳ متر) در شمال غربی آن قرار دارد. رود باغشاه، زمین های مناطق روستایی شمال آن را مشروب می کند و چندین رشته قنات دارد.
محصولات کشاورزی و دامی
محصولات عمده آن غلات بویژه گندم، چغندر قند، دانه های روغنی و نباتات علوفه ای است. در مناطق شمالی بروجرد (دهستان های دره صیدی و بردسره) بیشترین مراتع وجود دارد؛ ازینرو دامداری در این دهستان ها و نیز سایر دهستان های شهرستان دارای اهمیت فراوان است. پرورش طیور نیز از جمله فعالیت های اقتصادی است. بازار فروش فرآورده های زراعی، دامداری و طیور، بیشتر شهر بروجرد است.
صنایع دستی
صنایع دستی شهرستان بروجرد، قالیبافی و قالیچه بافی است و ورشوسازی آن معروف بوده است. این شهرستان کارخانه سیمان دارد.
راه های مواصلاتی
...
شهر بروجرد مرکز شهرستان بروجرد می باشد
شهر بروجرد (جمعیت طبق سرشماری ۱۳۷۵ ش، ۸۰۴، ۲۱۷ تن) مرکز شهرستان بروجرد، در ارتفاع ۱۵۸۰ متری از سطح دریا در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر خرم آباد (مرکز استان لرستان) و ۴۰۷ کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع است.

موقعیت آب وهوایی شهر بروجرد
گاهی حداکثر دمای آن به ۳۹ درجه و حداقل دمای آن به ۵ر۱۰ درجه زیر صفر می رسد. میانگین بارش سالانه آن حدود۴۴۰ میلیم تر است.

آثار باستانی شهر بروجرد
ویرانه های قلعه رَمیان (رمیو) در سه کیلومتری شهر بروجرد در آبادی رمیان واقع است. این شهر دارای بازار و کاروانسرای قدیمی است که سنگنبشته ای به تاریخ ۱۲۰۹ در آن نصب شده است.

زیارتگاههای شهر بروجرد
...
بروجرد، شهرستان و شهری در استان لرستان می باشد.
شهرستان بروجرد، در شمال استان لرستان و در مغرب ایران واقع است. از شمال به شهرستانهای ملایر و نهاوند، از مغرب به شهرستان خرم آباد، از جنوب به شهرستانهای دورود و خرم آباد و از مشرق به شهرستان سربند محدود و مشتمل بر دو بخش مرکزی (حومه)، و اشترینان و هفت دهستان است.

کوههای بروجرد
رشته کوههای زاگرس، از شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارد. کوه گرّو/ گرین گَری (مرتفعترین قله، ۶۴۵، ۳ متر) در شمال غربی آن قرار دارد.

رود باغشاه
رود باغشاه، زمینهای مناطق روستایی شمال آن را مشروب می کند و چندین رشته قنات دارد.

محصولات بروجرد
...

بروجرد در دانشنامه ویکی پدیا

بروجرد
بُروجـِرد مرکز شهرستان بروجرد، دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و سی و نهمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در شمال دشتی حاصلخیز به نام سیلاخور قرار گرفته و قله های مرتفع گرّین از مجموعه رشته کوه های زاگرس، شمال غربی تا جنوب شرقی آن را دربر گرفته اند. سراب های دائمی متعددی که از دامنه این کوه ها جاری است در اقتصاد منطقه و توسعه شهر بروجرد نقش داشته اند. بروجرد از گذشته های دور، دارای موقعیت ویژه ارتباطی بوده است و امروزه نیز قرارگیری این شهر بر سر شاهراه تهران - جنوب یکی از عوامل رونق اقتصادی آن به شمار می رود. بروجرد در اواخر دوره ساسانیان یکی از شهرهای توابع ناحیه پهله از سرزمین ماد بود. حموله وزیر محلی آل ابی دلف از حکمرانان عباسی بین سال های ۲۱۰ تا ۲۵۸ هجری قمری در عمران بروجرد کوشید و در آن منبری برپا کرد. محمدتقی حسام السلطنه شاهزاده قاجار و حاکم ولایت بروجرد و مضافات، در سال ۱۲۴۲ ه‍.ق حکومت ولایت لرستان و ولایت خوزستان را نیز به دست آورد و بروجرد را حاکم نشین حکمرانی بروجرد، لرستان و خوزستان کرد.جمعیت شهر بروجرد بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی مرکز آمار ایران، ۲۳۴٬۹۹۷ نفر گزارش شده است. منطقه بروجرد یکی از مراکز مهم گویش وران گویش لری بروجردی است و زبان گفتاری رایج در شهر بروجرد زبان لری و گویش بروجردی است. به دلیل فعالیت شرکت های مختلف پویانمایی رایانه ای در این شهر، بروجرد از سال ۱۳۸۹ به عنوان «پایتخت انیمیشن ایران» انتخاب شده است. به دلیل وجود تعداد زیادی واحدهای تولیدی و صنعتی و عرضه محصولات آن ها در بازار داخلی و خارجی، بروجرد قطب صنعتی استان لرستان محسوب می شود.
مسجد رنگینه از دوره زندیان
مسجد قلعه از دوره قاجار
امامزاده قاسم
بازار بروجرد
سه گانه تاریخی فرهنگی بروجرد
بافت تاریخی بروجرد
گرد و کرد در اسامی شهرهای ایرانی به معنای شهر، آبادی و ساخته و اثر هستند. اشکانیان و ساسانیان شهرها را بیشتر با پسوند گرد می ساخته اند همانند سوسنگرد، بروگرد و دارابگرد. عده ای نام درست بروجرد را ویروگرد دانسته اند که به معنای شهر و ساخته ویرو شاهزاده اشکانی است. کوهی در غرب بروجرد با نام ولاش نیز یادآور نام شاهان اشکانی است. اما معتبرترین نوشته ها، بروجرد را پیروزگرد دانسته اند که آن را به فیروز ساسانی منتسب می کند. سعید نفیسی بروجرد را از شهرهای ساسانیان و اصل آن را بروگرد و ساخته از «بر» + «گرد» دانسته است که به معنای شهری است که گرد است و بر و میوه فراوان دارد. یزدگرد سوم پادشاه ساسانی پس از شکست از اعراب به منطقه بروجرد گریخت و سپاهیانش در آن محل بر + او + گرد آمدند و به این ترتیب نام این محل بَروگرد شد. در کتاب های تاریخی از بروجرد با نام های گوناگون نام برده شده است مانند بَروجرد، فلوجرد، اردکرد، یزدگرد، ولوگرد. روحبخشان در کتاب «جغرافیای تاریخی بروجرد» بیش از سی مورد از صورتهای مختلف نام این شهر را به تفصیل ذکر نموده است. امروزه بروجرد در گویش بروجردی وُوری یرد vūriyerd و در لری خرم آبادی وُروگرد vorūgerd نامیده می شود. بروگرد borūgerd نام روستایی آن و نیز نام به کار رفته در نوشته های پارسی سره و بروجرد borūjerd نام رسمی این شهر است.
مسعود میرزا ظل السلطان از بروجرد با عنوان شهر سبز حضرت سلیمان یاد کرده است. به دلیل اینکه شجاع الدین لر مدتی در این شهر سکونت داشت لقب شهر شجاعان را به آن دادند.محمدتقی خان حکیم به دلیل صفای شهر در فصل بهار از این شهر با دارالسرور نام برده است. همچنین لقب دیگری با نام دارالشوکه در پشت سکه های ضرب بروجرد در دوره قاجار دیده شده است.
در ناحیه بروجرد به ویژه در دشت سیلاخور، تعداد زیادی تپه های باستانی و تاریخی وجود دارد که از دوره های پیش از تاریخ تا قرن معاصر آباد بوده اند. از نظر باستان شناسی، تپه قرق با قدمت عصر مس در دهستان شیروان، از مهم ترین تپه های باستانی شهرستان بروجرد است که تا پنج طبقه لایه برداری و مطالعه شده است. اشکال هندسی و رنگ اخرایی سفال های کشف شده قدمت آن را با تپه گیان و کوهدشت لرستان هم زمان می کند. در لایه های بیرونی، تک سفال هایی از دوره های بعدی از جمله اشکانیان هم در آن دیده می شود (ص. ۹). تپه قلعه رومیان نیز در سه کیلومتری جنوب بروجرد از تپه های مهم باستانی منطقه است که تا قرن نهم دارای اهمیت نظامی بوده است (همان).
عکس بروجرد
اندیس بروجرد و به اختصار بروجرد یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر بروجرد در شمال شرقی استان لرستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، طلا است. سنگ میزبان این اندیس کربناتهای بلورین و ولکانیکهای بازیک است
فهرست اندیس های استان لرستان
بازار بزرگ بروجرد که ساکنان محلی به آن راسا به معنی راسته بازار می گویند، عمده ترین مرکز تجارت سنتی شهر بروجرد است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر مناطق اطراف قرار می گیرد. این بازار همچنین نقش عمده ای در تجارت منطقه ای در استانهای لرستان، مرکزی و همدان دارد. عشایر لر و بختیاری در فصلهای بهار و تابستان برای تأمین مایحتاج خود روزهای متمادی را در این بازار می گذرانند.
فهرست بازارهای ایران
بافت تاریخی بروجرد
تاریخ دقیق بازار بروجرد مشخص نیست اما ساختار فعلی بازار بروجرد در دوره قاجاریه طرحریزی و ساخته شده است. حسام السلطنه شاهزاده قاجاری مقر حکومت ولایت خوزستان و لرستان را در بروجرد قرار داد و بناهای زیادی در آن ساخت که راسته بازار بروجرد از آن جمله است. این بازار به مرور بافت تاریخی خود را از دست داده و امروزه علاوه بر مشاغل جدید، مغازه ها و پاساژهای متعددی در آن ساخته شده که عاری از هنر معماری هستند.
سابقه بازار بزرگ و قدیمی بروجرد احتمالاً به اولین دوره های شکل گیری شهر بر می گردد. بخش اعظمی از راستای اصلی سر پوشیده آن در دهه های 20 و 30 به علت های مختلف از جمله احداث خیابان، آتش سوزی و همچنین متعاقب آن در دوران جنگ ایران و عراق بر اثر بمباران از بین رفته است و بجز چند راسته فرعی و حدود 6 سرای تجاری مابقی نوساز هستند. با این وجود بازار به همان شکل سابق و حرف و پیشه های مختلف کارکرد خود را حفظ نموده است.
بازار بروجرد مشتمل بر راسته بازارها، کاروانسراها و مراکز جانبی مانند حمام و مسجد است. راسته بازارها عمدتاً به مشاغل خاص اختصاص دارند و با همان نام شناخته می شوند مانند بازار مسگرها، بازار علافها، بازار زرگرها و بازار چلنگرها. کاروانسراها در دوران قاجار و پهلوی ساخته شده اند و عمدتاً با ورودیهای متعدد به راسته بازارها و دیگر سراهای مجاور متصل می شوند. برخی از این کاروانسراها به لحاظ معماری ارزشمند هستند از جمله کاروانسرای حافظیه.از جمله این سراهای قدیمی می توان به سرای حافظی، سرای قیصریه، سرای وحدتی و سرای نیک نژاد اشاره کرد.
باغ پرندگان بروجرد یک باغ وحش در شهر بروجرد است که در آن انواع پرندگان و نیز سایر گونه های جانوری نگهداری می شوند. این باغ در پارک فدک در جنوب غربی این شهر قرار گرفته است و نخستین پارک پرندگان احداث شده در استان لرستان است .دریاچه و آبنمای باغ پرندگان   دریاچه و فضاسازی باغ
در باغ پرندگان بروجرد انواع مختلفی از پرندگان بومی، مهاجر و بومی سایر کشورها نگهداری می شود از جمله: عقاب، شاهین، غوش، سایر پرندگان شکاری، قرقاول، طوطی، فنج، قناری، کبک، مرغ و خروس، طاووس، مرغ مینا، پرندگان آبزی و مهاجر مانند لک لک و مرغ سقا، بلبل خرمائی، یاکریم، بوقلمون و شترمرغ آفریقایی.
در کنار پرندگان که بخش اصلی مجموعه را تشکیل می دهند، حیوانات گوناگونی نیز نگهداری می شوند، از جمله: میمون، سنجاب، انواع سگ، خرگوش، اسب و آهو. همچنین گونه هایی از تمساح در این پارک نگهداری می شوند.
در کنار پرندگان بومی شهرستان بروجرد و سایر نقاط ایران، بیشتر پرندگان و ج‍‍ان‍وران باغ پرندگان بروجرد از ک‍ش‍وره‍‍ای‍‍ی مانند استرالیا، بلژیک، هندوستان، سنگال، لهستان، اندونزی و آمریکا خریداری شده اند.
بافت تاریخی بروجرد به محدوده ای از مناطق مرکزی شهر بروجرد گفته می شود که هسته قدیمی این شهر را تشکیل می دهند. در سال های اخیر، مطالعه و حفاظت از بناهای ارزشمند این بافت مورد توجه سازمان های مرتبط قرار گرفته است. بیشتر آثار موجود در این منطقه مربوط به دوره قاجار و قبل از آن هستند و برخی مسجدها و خانه های اعیانی آن از ارزش گردشگری و تاریخی زیادی برخوردارند.
کوی دودانگه
کوی صوفیان
کوی یخچال
کوی رازان
با توجه به قدمت تاریخی و وجود بناها و ساختمان های قدیمی قابل توجه، بافت قدیم بروجرد به عنوان یک طرح ویژه مورد توجه سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و کار مطالعاتی آن از سال ۱۳۸۵ آغاز شد. به همین منظور با اختصاص ردیفی در بودجه ملّی، مطالعات اولیه و مستندسازی این بافت آغاز شد. در این راستا با ایجاد پایگاه بافت تاریخی بروجرد، شهرداری بروجرد، سازمان مسکن و شهرسازی استان لرستان و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، طرح مشترکی را برای مطالعه و بررسی بافت تاریخی این شهر آغاز کردند که هدف آن شناسائی حدود بافت تاریخی، بناها و گذرهای موجود و زمینه سازی برای حفاظت از آن بوده است . «پایگاه بافت تاریخی بروجرد» مشتمل بر گروهی از کارشناسان میراث فرهنگی است و زیرمجموعه اداره میراث فرهنگی این شهر است.
بافت تاریخی بروجرد، مجموعه ای بالغ بر ۲۸۰ هکتار از مناطق مرکز و شرق این شهر را شامل می شود که امروزه بیشتر در محدوده خیابانهای جعفری، صفا، شهدا و بحرالعلوم قرار گرفته اند. این بافت تقریباً شامل حدود تقریبی شهر بروجرد در سال ۱۸۵۰ میلادی (‪۱۲۲۸‬ هجری شمسی) است که بر اساس نقشه ای که در آن سال توسط ارتش روسیه از این شهر تهیه شده تعریف شده است.
بافت تاریخی بروجرد چهار محله یا کوی داشته است:
بخش مرکزی شهرستان بروجرد یکی از دو بخش تشکیل دهنده شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است. ساکنان این بخش بیشتر ساکن شهر بروجرد هستند و شمار قابل توجهی نیز در بیش ۱۴۰ روستای کوچک و بزرگ زندگی می کنند. اهالی این بخش بیشتر با زبان لری و گویش بروجردی گفتگو می کنند اما روستاهای جنوب غربی بخش مرکزی، بیشتر گویش لری خرم آبادی دارند. مرکز این بخش شهر بروجرد است که مرکز شهرستان بروجرد نیز می باشد و از شهرهای بزرگ و پر رونق لرستان است.
دهستان والانجرد
دهستان شیروان
دهستان دره صیدی
دهستان همت آباد
بخش مرکزی شهرستان بروجرد، آب و هوایی سردسیر و معتدل دارد. این بخش از جنوب غربی و غرب به کوههایی از رشته کوه زاگرس محدود است که مهم ترین آن ها کوه گرین، کوه شاه نشین و کوه ولاش است و از شرق به پیشکوههای داخلی و کم ارتفاع زاگرس ختم می شود که بیشتر تپه مانند هستند. در فاصله این دو ناحیه مرتفع، دشت حاصلخیز سیلاخور قرار دارد که وسیعترین دشت استان لرستان به حساب می آید. کشاورزی، باغداری و دامپروری از شغل های اصلی مردم منطقه در نقاط روستایی است. محصولات کشاورزی آن شامل گندم و جو و برنح است و میوه هایی چون سیب و انواع آلو و نیز انگور بروجرد از مرغوبیت زیادی برخوردار است. به دلیل قرارگیری در دامنه کوههای برفگیر زاگرس، این ناحیه در تمام سال دارای سرابها و رودهای جاری پرآب است و کشاورزی در آن رونق دارد. شهر بروجرد در شمالی ترین بخش دشت سیلاخور و در حالت نیمه کوهپایه ای - نیمه دشتی قرار دارد و رودهای دائمی از کناره این شهر می گذرند.
بخش مرکزی شهرستان بروجرد از چهار دهستان و بیش از ۱۴۰ روستای دارای سکنه تشکیل یافته است. دهستانهای این بخش عبارت اند از:
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان بروجرد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۸٬۲۸۳ نفر بوده است که از این میان ۱۴۵٬۷۸۱ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش روی هم رفته ۷۳٬۵۷۸ خانوار دارد. بیشتر این جمعیت در شهر بروجرد پراکنده اند و کمتر از شصت هزار نفر در روستاهای تابعه زندگی می کنند.
بهشت شهدا نام گورستان قدیمی در شمال شهر بروجرد است. نام آن در گذشته جهان آباد بود و امروزه نیز در گویش محلی جون آواد نامیده می شود. اما در دهه 1360 از عنوان رسمی بهشت شهدا برای آن استفاده شد. از دورهٔ پهلوی تا کنون، بهشت شهدا یکی از مراکز اصلی مذهبی - فرهنگی مورد توجه مردم بروجرد و نواحی اطراف بوده است. دلایل اهمیت یافتن این قبرستان عبارتند از:
مدفون بودن تعدادی از مراجع و روحانیون سرشناس مانند آیت الله صاحب الزمانی
وجود آرامگاه شخصیت های سیاسی و شناخته شده محلی
وجود قطعه شهدا و مدفون شدن چند صد کشته جنگ ایران و عراق
مدفون شدن کودکان استثنایی کشته شده در حمله موشکی به دو مدرسه در بروجرد
تا پایان دوره قاجار شهر بروجرد دارای چندین قبرستان کوچک بود که در نواحی مختلف حاشیه شهر و از جمله در مجاورت امام زاده جعفر پراکنده بودند. در دوره پهلوی، در بخشی از زمین های شمال شهر بروجرد آرامگاهی جدید به نام جهان آباد ایجاد شد و تدفین مردگان در بیشتر گورستان های موجود ممنوع شد. در اواسط دهه 1360 نام این گورستان به بهشت شهدا تغییر یافت. صدها تن از شهیدان جنگ تحمیلی و نیز برخی روحانیون و علمای نامدار در این گورستان خفته اند. بهشت شهدا در خیابان رودکی بروجرد قرار دارد.. این نام داشت نام قبرستان قدیمی بروجرد است که تا اوائل دهه هشتاد مورد استفاده بود و بعلت کمبود فضا با گورستان جدید (قبرستان دارالسلام بروجرد) جایگزین شد.
در دهه 1380 خورشیدی طرحی برای بازسازی و مسقف نمودن قطعه شهدای بهشت شهدای بروجرد اجرا شد که بر اساس آن همه حفاظ ها و متعلقات اطراف قبرهای شهیدان برچیده شد و سنگ قبرهای یکسان برای همه مقبره ها به کار رفت. همچنین سراسر قطعه مذکور دارای سقف شد و دیوارهای اطراف آن بازسازی شد. به دنبال این مسئله جمع زیادی از مردم شهر و به ویژه خانواده های شهیدان مدفون در محل نسبت به این تغییرات گسترده اعتراض کردند . مهمترین موضوع مورد اعتراض تخریب بافت سنتی و فرهنگی این قطعه و شبیه شدن آن به یک سالن اجتماعات بزرگ بود .
بوستان فدک (پارک فدک) یک پارک شهری در حاشیه شهر بروجرد است. این پارک در جنوب غربی شهر و در انتهای خیابان فاطمی و ابتدای جاده گلدشت قرار گرفته و در جنوب روستای فیال و مشرف به تپه تفریحی چغا می باشد. بوستان فدک بزرگترین پارک شهری در بروجرد است . بوستان فدک در چند فاز متعدد ساخته شده و فازهای سوم و چهارم آن در دست احداث است . در این بوستان سه دریاچه متصل به یکدیگر احداث شده است که از آب رود گلرود تغذیه می شوند. دریاچه پارک فدک بزرگترین دریاچه مصنوعی در غرب ایران است که در محل طلاقی دو رودخانه دائمی گلرود و رودلیقناب یا گرمابه قرار گرفته است .
باغ پرندگان بروجرد
دریاچه های شماره یک و دو و سه
امکانات قایقرانی
شهربازی کودکان
پیست دوچرخه سواری
پیست اتومبیل رانی کودکان
آلاچیق
باغ پرندگان در مجاورت پارک
بیشه های باغ فدک
دریاچه باغ فدک
پارک بانوان شهرداری بروجرد نخستین پارک ویژه زنان در ایران است. یکی از بوستانهای بروجرد در بلوار شهرداری این شهر است که بصورت اختصاصی برای بهره گیری توسط زنان و دختران طراحی شده است.
این مرکز که به اختصار پارک بانوان نامیده می شود، در سال ۱۳۸۰ به عنوان اولین مجموعه فرهنگی، تفریحی و ورزشی ویژه بانوان کشور در زمینی به مساحت بیش از ۴۰ هزار متر مربع طراحی و به بهره برداری رسید . پارک بانوان با دیواره های بلند محافظت شده و ورود مردان به آن ممنوع است. این پارک در باغی خوش آب و هوا با درختان کهنسال در حاشیه کوچه باغی بروجرد بنا شده است.
پارک جنگلی شهید بهشتی یک پارک جنگلی در شمال شهر بروجرد و در حوالی شهرک اندیشه، شهرک مخابرات و شهرک ایثار در شمال جاده کمربندی این شهر است. پارک جنگلی شهید بهشتی دارای ۶۰ هکتار وسعت می باشد .
توسعه این پارک در دست اقدام است و هم اکنون مراحل ساخت جاده، آلاچیق، سرویس های بهداشتی، فروشگاه و سایر امکانات خدماتی در آن در دست اجراست .
بوستان وحدت (پارک وحدت) یک پارک شهری در شهر بروجرد است. این پارک در ناحیه مرکزی شهر و در نزدیکی بازار و مسجد جامع این شهر قرار گرفته است. این پارک در زمان پهلوی با نام پارک لیلا بر روی خرابه های محله چال قلعه ساخته شد.
کتابخانه عمومی علامه بحرالعلوم
زورخانه وحدت
خانه کشتی بروجرد
محوطه بازی کودکان
سرویس بهداشتی
زورخانه وحدتچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های بروجرد

بُروجِرد مرکز شهرستان، دومین شهر پرجمعیت لرستان، ایران است.
• «شهری است معروف نزدیک به همدان. آب و درخت و میوه بسیار دارد. -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

ارتباط محتوایی با بروجرد

بروجرد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ٠٩:٠٣ - ١٣٩٧/٠٩/٢١
در پهلوی " بزروکرت " در پارسی " برزوگرد " به معنای شهر و ساخته بزرو که تازی آن بروجرده شده و از نام سپهسالار داریوش سوم هخامنشی ، آریوبرزین (آریو برزن = آریوبرزوس) گرفته شده است که در سال 332 پیش از میلاد پس از نبردی سخت با نیروهای آفندی اسکندر مقدونی در دربند پارس جان باخت.
|

محمود رضا هاشمی ١٠:٤٥ - ١٣٩٨/٠١/١٣
از نظرم نام این شهر باروگرد به معنی حصار و دیوار گرد هست که دور شهر بوده و معرب آن تبدیل به بروجرد شده است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی بروجرد   • بروجرد دانشگاه آزاد   • شهرستان بروجرد   • بروجرد کجاست   • نقشه بروجرد   • جمعیت بروجرد در سال 94   • فاصله تهران تا بروجرد   • بروجرد قدیم   • معنی بروجرد   • مفهوم بروجرد   • تعریف بروجرد   • معرفی بروجرد   • بروجرد چیست   • بروجرد یعنی چی   • بروجرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بروجرد
کلمه : بروجرد
اشتباه تایپی : fv,[vn
آوا : borujerd
نقش : اسم خاص مکان
عکس بروجرد : در گوگل


آیا معنی بروجرد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )