انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1093 100 1

بزقوش

معنی بزقوش در لغت نامه دهخدا

بزقوش. [ ب ُ ] (اِخ ) بزقش. رجوع به بزقش شود.

بزقوش در دانشنامه ویکی پدیا

بزقوش
بُزقوش یا بُزغوش نام رشته کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب روستای اسبفروشان و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایران است. این رشته کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار گرفته است.
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: سازمان گیتاشناسی، ۱۳۸۳خ.
نام بزقوش از دو واژه ترکی بز به معنی خاکستری و قوش به معنی پرنده تشکیل شده و واژه در کل به معنی پرنده خاکستری بوده و در فارسی معادل آن پرنده سفید است.
بزقوش شامل کوههایی با شیب ملایم و از سنگهای حاصل از غبارهای آتشفشانی مربوط به کوههای آتشفشانی سبلان و سهند است. حاوی معادن کشف نشده ای از مس است و وجود دانه های پیریت در این سنگها اهالی را به یاد طلا می اندازد. از نظر زمین شناسی این کوه ها خاستگاه کوهه ای دارند.
دو قله آغ داغ (۳۳۰۶ متر) و قیسیر (۳۱۰۰ متر) از مرتفع ترین قلل این رشته کوه می باشند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بزقوش در دانشنامه آزاد پارسی

بُزْقوش
رشته کوهی در استان آذربایجان شرقی، شهرستان های سراب، میانه، و بستان آباد، به طول ۱۳۳ کیلومتر و عرض متوسط هجده کیلومتر. ارتفاع بلندترین قلّۀ آن ۳,۳۰۲ متر است. شهرستان سراب در شمال این رشته کوه و شهرستان میانه در جنوب آن واقع شده است. راه اتومبیل رو بستان آباد به سراب در غرب و رودخانۀ اوجان چای در شرق، این رشته کوه را محدود می کنند. چندین رودخانه ، ازجمله رودهای نره نو، وانق چای، بالقلوچای، گروچای، سنگورچای، و سیاه چمن چای از آن سرچشمه می گیرند.

بزقوش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بزقوش   • مفهوم بزقوش   • تعریف بزقوش   • معرفی بزقوش   • بزقوش چیست   • بزقوش یعنی چی   • بزقوش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بزقوش
کلمه : بزقوش
اشتباه تایپی : fcr,a
عکس بزقوش : در گوگل


آیا معنی بزقوش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )