انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1088 100 1

بزهکاری

/bezehkAri/

بزهکاری در دانشنامه ویکی پدیا

بزهکاری
بزهکاری نوعی از کجروی است که به هنجارشکنی بیش از ارزش شکنی گرایش دارد؛ و به همین دلیل نسبت به جرم گسترش معنایی بیشتری دارد.
جرم (جامعه شناسی)
کج رفتاری
تخلف
همنوایی
یکی از نخستین انسان شناسان فرانسوی، پل بروکا، مدعی کشف ویژگی های در جمجمه و مغز بزهکاران گردید که آن ها را از افراد پیرو قانون متمایز می ساخت. جرم شناس ایتالیایی چزاره لومبروزو، که در سال های دههٔ ۱۸۷۰ کار می کرد، ادعا می نمود که بعضی افراد با تمایلات بزهکارانه متولد می شوند و در حقیقت روی آوردن به بزهکاری در آن ها؛ نوعی بازگشت به اصل یا انسان ابتدایی تر است. او معتقد بود انواع بزهکاران را می توان از روی شکل جمجمه تشخیص داد. لومبروزو می پذیرفت که یادگیری اجتماعی می تواند بر تکامل تمایلات بزهکارانه تأثیر بگذارد اما بزهکاران را از نظر زیست شناختی ناقص می دانست. ریچارد داگدیل، برای بررسی رفتار بزهکارانه به شجره نامه های خانوادگی توجه نشان داد تا تفاوت در تمایلات ارثی نسبت به بزهکاری را نشان بدهد. اندیشه ارتباط میان ساختمان زیستی و بزهکاری در مطالعات ویلیام شلدن در سال ۱۹۴۰ از سر گرفته شد. شلدن سه نوع اصلی ساختمان بدنی انسان را متمایز کرد و مدعی گردید که یکی از آن ها مستقیماً با بزهکاری ارتباط دارد. شلدن نوشت که انواع دارای ماهیچه های قوی و فعال بیش از افراد دارای ساختمان بدنی لاغر یا افراد فربه؛ احتمال دارد که بزهکار شوند. مطالعات دیگری که جان گولک انجام داد؛ یافته های نسبتاً مشابهی را تأیید کرد. آرتون هوربرت تمایلات بزهکارانه را با گروه خاصی از کروموزوم ها در توارث ژنتیکی مربوط ساخته است. هوربرت ادعا کرده است که بزهکاران یک کروموزوم Y اضافه داشته اند. بر اساس فرضیه هوربرت، ساختمان ژنتیک افراد در تحریک پذیری و پرخاشگری آن ها نقش دارد.
دیدگاه جامعه شناسی؛ به نهادهای اجتماعی و ارتباطات توجه دارد. جوامع امروزی خرده فرهنگهای خاص همنوایی دارند که ممکن است رفتار خارج از آن رفتار بزهکارانه تلقی شود. در حقیقت بزهکاری نوعی کجروی و جرم نوعی از بزهکاری است که شدت بیشتری را در بر می گیرد. جرم به تفاوت ارتباطات مربوط می شود؛ و محیط های اجتماعی که مشوق فعالیت های غیرقانونی هستند آن را ترویج می کنند؛ در حالی که بی هنجاری، بزهکاری را شکل می دهد. طبقه بندی رفتار کجروانه از ضعیف به شدید عبارت است از بدعت گذاری، شعائرگرایی، انزواگرایی، هنجارشکنی، تخلف، بزهکاری و جرم.
ریچارد کلووارد و لوید ایر نخستین کسانی بودند که باندهای نوجوانان بزهکار را مورد مطالعه قرار دادند. آن ها استدلال کردند که این باندها در جماعت های خرده فرهنگی که احتمال دست یابی به موفقیت از راه قانونی در آن اندک است؛ به وجود می آیند؛ بنابراین اکثر بزهکاران نوجوان در اجتماعات اقلیت محروم هستند. اعضای باندها برخی جنبه های مطلوبیت موفقیت مادی را می پذیرند؛ اما این ارزش ها از طریق خرده فرهنگ های اجتماع محلی پالایش می شوند. در محلاتی که شبکه های بزهکاری سازمان یافته وجود دارند؛ بزهکاری های کوچک مانند دزدی؛ به زندگی تبهکاری بزرگسالان هدایت می شود. در مناطقی که این گونه شبکه ها یافت نمی شوند بزهکاری باندهای نوجوانان معمولاً شکل نزاع و وحشی گری به خود می گیرد، زیرا فرصت اندکی برای اعضای باند وجود دارد تا به صورت جزئی از شبکه های بزهکاری بیرون آیند. افرادی که نمی توانند با نظم اجتماعی مشروع یا با خرده فرهنگ های بزهکار روبه رو شوند معمولاً به انزواگرایی مبتلا می شوند و گرفتار اعتیاد به مواد مخدر خواهند شد. کار کلوووارد و آلبرت کهن در مورد خرده فرهنگ های بزهکاری مطالعاتی داشتند که نشان داد شخص بزهکار معمولاً موقعیت فرودست خود را در درون نظم اجتماعی تشخیص می دهند و به جای هنجارفرستی، هنجارشکنی و به جای ارزش شکنی، هنجارشکنی را برمی گزیند.
اداره عدالت نوجوانان و پیشگیری از بزهکاری (انگلیسی: Office of Juvenile Justice and Delinquency Prevention) زیر مجموعه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا و بخشی از برنامه های اداره دادگستری است. این سازمان دوسالنامه داده های زندانیان نوجوان را منتشر می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بزهکاری

بزهکاری در جدول کلمات

عامل بسیاری از بزهکاری ها را باید در آن جست و جو کرد
فقر

معنی کلمه بزهکاری به عربی

بزهکاری
إجرامٌ
عِلْمُ الإجرامِ

بزهکاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بزهکاری یعنی چه   • بزهکاری چیست   • تعریف بزهکاری   • عوامل بزهکاری   • مقاله بزهکاری   • بزهکاری نوجوانان pdf   • انواع بزهکاری   • بزهکاری+pdf   • معنی بزهکاری   • مفهوم بزهکاری   • معرفی بزهکاری   • بزهکاری یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی بزهکاری
کلمه : بزهکاری
اشتباه تایپی : fci;hvd
آوا : bezehkAri
نقش : اسم
عکس بزهکاری : در گوگل


آیا معنی بزهکاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )