انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1040 100 1

بسامد

/basAmad/

مترادف بسامد: تکرار، تناوب، فرکانس، کثرت وقوع، تردد

معنی بسامد در لغت نامه دهخدا

بسامد. [ ب َ م َ ] (مص مرخم ، اِ مرکب ) حرکت رفت و آمد متوالی. (واژه های نو فرهنگستان ). ترجمه ٔ فرکانس . تردد.

معنی بسامد به فارسی

بسامد
تکرار، تردد، وفور، حرکت و رفت و آمدمتوالی
( مصدر ) تردد حرکت رفت و آمد متوالی
حرکت رفت و آمد متوالی ترجمه فرکانس تردد .
[frequency] [فیزیک] تعداد چرخه های هر کمیت دوره ای یا آهنگ تکرار هر رویداد در واحد زمان * مصوب فرهنگستان اول
[superhigh frequency, SHF] [مهندسی مخابرات] محدودۀ بسامدی بین 3 تا 30 گیگاهرتز
[fundamental frequency] [فیزیک] کمترین بسامدی که جسم می تواند با آن نوسان کند
[distress frequency] [حمل ونقل دریایی] بسامد رادیویی معینی که در آن پیام های اضطرار ارسال میشود
[high frequency, HF] [مهندسی مخابرات] محدودۀ بسامدی بین 3 تا 30 مگاهرتز
[extremely high frequency, EHF] [مهندسی مخابرات] گسترۀ بسامدی 30 تا 300 گیگاهرتز
[extremely low frequency, ELF] [مهندسی مخابرات] گسترۀ بسامدی 30 تا 300 هرتز
[very high frequency, VHF] [مهندسی مخابرات] محدودۀ بسامدی بین 30 تا 300 مگاهرتز
[very low frequency, VLF] [مهندسی مخابرات] محدودۀ بسامدی بین 3 تا 30 کیلوهرتز
[normal frequency] [شیمی، فیزیک، مهندسی بسپار] بسامد ارتعاش های طبیعی هر سامانه یا سازه
[tremendously high frequency, THF] [مهندسی مخابرات] گسترۀ بسامدی 300 تا 3000 گیگاهرتز
[tremendously low frequency, TLF] [مهندسی مخابرات] گسترۀ بسامدی کمتر از 3 هرتز
[low frequency, LF] [مهندسی مخابرات] محدودۀ بسامدی بین 30 تا 300 کیلوهرتز
[video frequency] [مهندسی مخابرات] بخشی از طیف الکترومغناطیسی قرارگرفته در گسترۀ 100 مگاهرتز تا چندین گیگاهرتز که با باندهای بسامد بسیاربالا و بسامد فرابالا هم پوشی دارد
[مهندسی مخابرات] ← بسامد تکرار تَپ
[pulse repetition frequency, pulse repetition rate] [مهندسی مخابرات] تعداد تَپ/ پالس در یک واحد زمان مشخص متـ . بسامد تکرار پالس
[fire occurrence] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] تعداد دفعات آتش سوزی در یک مکان و در دورۀ زمانی مشخص
[cell frequency] [آمار، ریاضی] تعداد مشاهدات ثبت شده در خانه ای از جدول پیشایندی (contingency table) متـ . فراوانی خانه ای
[pumping frequency] [فیزیک] بسامد تابش دمشی
[radio frequency] [فیزیک] بسامد تابش الکترومغناطیسی در بازۀ بین ده کیلوهرتز تا سیصد گیگاهرتز

معنی بسامد در فرهنگ معین

بسامد
(بَ مَ) (مص مر.) ۱ - شمارش دفعه های چیزی در مدت معین یا دفعه های کاربرد واژه ای خاص در یک نوشته . ۲ - فراوانی ، وفور (ریاضی ). ۳ - فرکانس (فیزیک ).

معنی بسامد در فرهنگ فارسی عمید

بسامد
۱. تکرار.
۲. (ریاضی) فراوانی.
۳. (فیزیک) حرکت و رفت وآمد متوالی، فرکانس.

بسامد در دانشنامه ویکی پدیا

بسامد
بَسامَد یا فرکانس معیار اندازه گیری تعداد تکرار یک رخداد در واحد زمان (مثلاً ثانیه) است. برای محاسبهٔ فرکانس بر روی یک بازهٔ زمانی ثابت، تعداد دفعات وقوع آن حادثه را در آن بازه می شماریم و سپس این تعداد را بر طول بازهٔ زمانی تقسیم می کنیم.
دامنه فرکانس
فیلتر الکترونیکی
طیف فرکانسی
هاینریش رودولف هرتز
در سیستم واحدهای SI، فرکانس به احترام فیزیک دان آلمانی هاینریش رودولف هرتز، با هرتز اندازه گیری می شود. یک هرتز به این معنی است که یک رویداد یک بار در هر ثانیه رخ می دهد.
واحدهای دیگری نیز برای اندازه گیری فرکانس در جای خود بکار می روند که پاره ای از آن ها به این شرح هستند: سیکل بر ثانیه، دور بر دقیقه (rpm)، سرعت قلب توسط واحد ضربان بر دقیقه اندازه گیری می شود، و حادثه بر سال (فرکانس آماری). یک روش جایگزین برای محاسبهٔ فرکانس، اندازه گیری زمان بین دو رخداد متوالی حادثه ای است (دورهٔ تناوب) و سپس محاسبه فرکانس به صورت عددی متقابل این زمان مانند زیر:
که در آن T دورهٔ تناوب است. تعداد نوسانات کامل انجام شده توسّط یک نوسانگر در هر ثانیه را فرکانس، بسامد یا تواتر نوسانات آن نوسانگر بر حسب هرتز گویند.
عکس بسامد
«بسامد» (انگلیسی: Frequencies (film)) فیلمی در ژانر علمی–تخیلی است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
Daniel Fraser
Eleanor Wyld
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس بسیار بسیار بالا (به انگلیسی: SHF، Super High Frequency) به امواج بین ۳ گیگاهرتز تا ۳۰ گیگاهرتز گفته می شود.
بسامد ابرپایین (انگلیسی: Super low frequency) که به اختصار SLF نامیده می شود، بازه ای از موج های رادیویی تابش الکترومغناطیسی در بازه بسامد میان ۳۰ هرتز و ۳۰۰ هرتز است. این بسامد دارای طول موج ۱۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر است. این بازه بسامد شامل بسامدهای جریان متناوب انتقال انرژی الکتریکی (۵۰ هرتز و ۶۰ هرتز) است.
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس بالا (به انگلیسی: HF، High Frequency) به امواج بین ۳ مگاهرتز تا ۳۰ مگاهرتز گفته می شود. عنوان معادل برای این محدوده از طول موج امواج دکامتریک است.
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس بینهایت بالا (به انگلیسی: EHF، Extremely High Frequency) به امواج بین ۳۰ گیگاهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز گفته می شود.
بسامد بس پایین (انگلیسی: Extremely low frequency) در تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات به تابش الکترومغناطیس با بسامد میان ۳ تا ۳۰ هرتس گفته می شود که طول موجی میان ۱۰۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر دارند. بسامد بس پایین را با عبارت اختصاری ELF نشان می دهند.
طیف الکترومغناطیسی
اثر پوستی
در علوم جوی، بسامد بس پایین در بازه ۳ تا ۳۰۰۰ هرتس در نظر گرفته می شود.
این امواج در میان یونوسفر و سطح زمین به صورت طبیعی وجود دارند. امواج با بسامد بس پایین در برقراری ارتباطات مخابراتی نظامی و همچنین الکترومغناطیس درمانی کاربرد دارند.
از عوارض در معرض قرار گرفتن برای این امواج بر سلامتی موجودات زنده نیز گزارش هایی وجود دارد.
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس خیلی بالا (به انگلیسی: VHF، Very High Frequency) به امواج بین ۳۰ مگاهرتز تا ۳۰۰ مگاهرتز گفته می شود. این دسته از فرکانس ها با مدولاسیون فرکانس در امواج رادیویی شهری استفاده می شود.
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس خیلی پایین (به انگلیسی: VLF، Very Low Frequency) به امواج بین ۳ کیلوهرتز تا ۳۰ کیلوهرتز گفته می شود.
بسامد پایه از مفاهیم آکوستیک است. بسامد پایه صوت، پایین ترین صوت ایجاد شده توسط هر شخص و در واقع صوت تولید شده پیش از تشدید است که برحسب هرتز اندازه گیری می شود. بسامد پایه در مدت زمان تولید گفتار، الگوی آهنگ را تشکیل می دهد.
مهدی شاکر اردکانی ۱ زهرا سلیمانی ۲ فرهاد ترابی نژاد ۳ سیده مریم خدامی ۲ دکتر محمود علیپور حیدری، بسامد پایه، آشفتگی بسامد و آشفتگی شدت در صوت مردان غیرلکنتی و مبتلا به لکنت. در: ۴۷–۵۱، ۱۳۸۶، شنوایی شناسی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره ۱۶، شماره ۲
پارامترهای آکوستیکی مانند بسامد پایه و آشفتگی شدت (jitter) آشفتگی بسامد معمولاً برای ارزیابی غیرمستقیم عملکردهای فیزیولوژیک زیربنایی مکانیسم های صوتی به کار می روند.
میانگین بسامد پایه در طی گفتار محاوره ای در مردان میان ۱۰۰ تا ۱۵۰ هرتز و در زنان بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ هرتز است.
بر اساس تقسیم بندی اتحادیه بین المللی مخابرات راه دور، فرکانس پایین (به انگلیسی: LF، Low Frequency) به امواج بین ۳۰ کیلوهرتز تا ۳۰۰ کیلوهرتز گفته می شود.
درجه بندی پویای بسامد (Dynamic frequency scaling) روش و تکنیکی در معماری رایانه است که در مدیریت توان پردازنده ها (CPU) کاربرد دارد.
با استفاده از این روش، فرکانس پردازنده ها به صورت خودکار نیز تغییر می کنند، به گونه ای که در مواقعی که بار پردازشی کم می باشد فرکانس کاهش یافته و سرعت و در نتیجه تلفات دمایی و توان مصرفی در تراشه ها کاهش می یابد.
این روش متداولی است که در لپ تاپ ها و تلفن های همراه و بقیه ابزاری که دارای باتری یا منبع انرژی محدود شده هستند، استفاده می گردد. از جمله دیگر مزایای این روش کاهش هزینه خنک کننده گی نیز می باشد که باعث می گردد دمای تراشه ها کاهش یافته و در نتیجه سامانه خنک کننده شامل فن ها کمتر روشن گردند و سر صدای کمتری تولید شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بسامد در دانشنامه آزاد پارسی

بَسامد (frequency)
بَسامد
بَسامد
(یا: فرکانس) در فیزیک، آهنگ تکرار هر گونه حرکت یا آشفتگی دوره ای یا تعداد نوسان ها، ارتعاش ها، یا موج های دوره ای در واحد زمان. یکای بسامد در دستگاه بین المللی، هرتز، با نماد Hz، است. یک هرتز معادل یک چرخه یا یک دوره در هر ثانیه است. بسامد با طول موج و سرعت به این صورت ارتباط دارد (فرمول ۱). در این رابطه، f بسامد، v سرعت، و λ طول موج است. بسامد برابر با معکوس دوره یا دورۀ تناوب، T، است:(فرمول ۲).فرمول ۱: فرمول ۲:
بسامدِ کارکرد بهینه در بسیاری از وسایل برقی که با جریان متناوب کار می کنند، برابر ۵۰ هرتز است. بسامدهای کمتر از این مقدار منجربه تغییر ولتاژهای محسوس در وسایل برقی می شوند، زیرا هر بار که جهت جریان عوض می شود، ولتاژ به صفر می رسد و سپس، مقدار آن همراه با عبور جریان در جهت معکوس افزایش می یابد. این امر در تلویزیون به صورت لرزش صفحۀ تصویر ظاهر می شود. در بسامد ۵۰ هرتز، جریان در هر ثانیه ۱۰۰ بار تغییر جهت می دهد، یعنی ۱۰۰ بار به صفر می رسد و در جهت معکوس برقرار می شود. از آن جا که چشم انسان نمی تواند تغییراتی با این سرعت را تشخیص دهد، تصویر آن را پیوسته می بینید. گوش انسان صداهای ناشی از ارتعاش در گسترۀ بین ۲۰ هرتز تا ۲۰هزار هرتز را می شنود. پستاندارانی مثل خفاش قادرند بسامدهای فراصوتی بسیار بالاتر از ۱۵هزار هرتز را نیز تشخیص دهند. بعضی از جانوران و پرندگان بسامدهای بسیار کمِ فروصوت را تشخیص می دهند. کبوتران صداهایی با بسامد۰.۱ هرتز را هم تشخیص می دهند. فیل ها با صداهایی با بسامد حدود یک هرتز ارتباط برقرار می کنند. مدوله سازی بسامد (اِف اِم) یکی از روش های ارسال سیگنال های رادیویی است که در آن، بسامد موج حاملابتدا تعویض و سپس رمززدایی می شود. یک کیلو هرتز(۱kHz) برابر ۱۰۰۰ هرتز، و یک مگاهرتز(۱MHz)برابر ۱میلیون هرتز است.

ارتباط محتوایی با بسامد

بسامد در جدول کلمات

بسامد
فرکانس
تغییرات ایجاد شده در بسامد نسبی اشکال مختلف یک ژن در یک جمعیت | به واسطه شانس و نمونه گیری تصادفی
رانش ژنتیکی
فیزیکدان آلمانی که واحد بسامد به نام اوست
هرتز
واحد بسامد برابر با یک دور در ثانیه
هرتز

معنی بسامد به انگلیسی

frequency (اسم)
تناوب ، تکرار ، فرکانس ، بسامد
frequence (اسم)
تناوب ، تکرار ، فرکانس ، بسامد

معنی کلمه بسامد به عربی

بسامد
تردد

بسامد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تعریف بسامد   • فرکانس چیست   • بسامد در جدول   • دوره تناوب   • تعریف فرکانس   • دامنه موج   • طول موج   • فرکانس برق چیست   • معنی بسامد   • مفهوم بسامد   • معرفی بسامد   • بسامد چیست   • بسامد یعنی چی   • بسامد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بسامد
کلمه : بسامد
اشتباه تایپی : fshln
آوا : basAmad
نقش : اسم
عکس بسامد : در گوگل


آیا معنی بسامد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )