انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1065 100 1

بستان آباد

/bostAnAbAd/

معنی بستان آباد در لغت نامه دهخدا

بستان آباد. [ ب ُ ] (اِخ ) یکی از بخشهای ششگانه ٔ مرکزی تبریز استان سوم آذربایجان ومحدود است : از شمال به بخش ورزقان از شهرستان اهر از جنوب به بخش سراسکند، از خاور به بخش آلان براغوش وبخش مرکزی شهرستان سراب و از باختر بشهرستان اسکو. تغییرات جوی این بخش در تابستان بعلاوه ٔ 30 تا 35 و حداقل آن در زمستان منهای 17 تا 18 درجه می باشد. هوای این بخش سرد و سالم و آبش از چشمه سارها و قنوات و رودخانه های محلی به اسم رودشهری در دهستان عباسی و رود اوجان در اوجان و بارنج چای در دهستان سهندآباد تأمین میشود. مقدار باران سالیانه به 320 میلیمتر میرسد. گردنه ٔ شبلی بارتفاع 1654 گز که شوسه ٔ تبریز و تهران از آن میگذرد در دهستان مهران رود این بخش و کوه سهند بارتفاع 3700 گز در جنوب این بخش واقع است. محصول عمده اش غلات ، میوه ، صیفی ، سبزی و درخت تبریزی میباشد. این بخش از چهار دهستان بشرح زیر تشکیل میشود:
دهستان پارچه آبادی جمعیت (نفر)
اوجان 43 17702
عباسی 44 17943
سهندآباد 40 19949
مهرانرود 64 40259
جمع کل 191 95403
قراء مهم آن عبارتند از: لیقوان ، بستان آباد، تکمه داش ، قبچاق ، شنگول آباد، کلوانق ، آلانق ، بخشایش ، کردکندی ، باشسیز، حاجی آقا، قره بابا و انباردان. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

بستان آباد. [ ب ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان اوجان بخش بستان آباد شهرستان تبریز در مسیر شوسه ٔ تبریز، سراب ، میانه ، قرار دارد. مختصات جغرافیایی آن : طول 46 درجه و 50 دقیقه و40ثانیه. عرض 37 درجه و 50 دقیقه و 15 ثانیه. ارتفاعش 1679 گز و اختلاف ساعت آن با طهران 18 دقیقه و 16 ثانیه می باشد. منطقه ای است کوهستانی سردسیر با 1007 تن سکنه. آبش از رودخانه ٔ اوجان و محصول آنجا غلات ، سیب زمینی ، شغل مردمش زراعت و گله داری و راهش شوسه است. دارای بخشداری ، کشاورزی ، ژاندارمری ، پست ، بهداری ودبستان می باشد. چهار باب مهمانخانه و سی باب مغازه و هفت قهوه خانه دارد. در دو محل متصل بهم بنام بستان آباد بالا و پایین معروف و سکنه بستان آباد بالا 459 تن و مرکز بخش است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی بستان آباد به فارسی

بستان آباد
از بخشهای شهرستان تبریز مرکز آن قصبه ایست به همین نام و بر سر راه تهران به تبریز واقع شده و دارای چشمه های آب گرم معدنی می باشد .
دهی است از دهستان اوجان بخش بستان آباد شهرستان تبریز در مسیر شوسه تبریز سراب میانه قرار دارد .

بستان آباد در دانشنامه اسلامی

بستان آباد
بستان آباد، یکی از شهرها و شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد که مشتمل بر دو بخش مرکزی و تیکْمه داش و نُه دهستان است و آبادی های آن در کوهستان و دشت قرار دارد.
بستان آباد مشتمل بر دو بخش مرکزی و تیکْمه داش و نُه دهستان است و آبادی های آن در کوهستان و دشت قرار دارد. گرانکوه سهند در جنوب آن، و دهستان سهندآباد در دامنه های شمالی و شرقی آن قرار دارد و چمن اوجان سراسر دهستان اوجان و قسمتی از دهستان های مهران رو د عباسی را فرا گرفته است.
← رودهای بستان آباد
شهر بستان آباد،(جمعیت، طبق آمارگیری جاری ۱۳۷۰ ش: ۶۵۹، ۱۱ تن) در ۷۲۰، ۱ متری و در حدود شصت کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز و در ۹۴ کیلومتری شمال غربی میانه واقع است.
← وضعیت دمایی
(۱) ایران، وزارت کشور، تقسیمات کشور شاهنشاهی ایران، تهران ۱۳۵۵ ش.(۲) ایران، وزارت کشور، فهرست واحدهای تقسیمات کشوری تا پایان شهریور ماه ۱۳۶۵، تهران ۱۳۶۵ ش.(۳) ایران، وزارت کشور، قانون تقسیمات کشور و وظایف فرمانداران و بخشداران مصوب ۱۶ آبان ماه ۱۳۱۶، تهران (بی تا). (۴) ایران، وزارت کشور، اداره کل آمار و ثبت احوال، کتاب اسامی دهات کشور، ج۱، تهران ۱۳۲۹ ش.(۵) ایران، وزارت کشور، معاونت سیاسی و اجتماعی دفتر تقسیمات کشوری، تقسیمات کشور جمهوری اسلامی ایران، تهران ۱۳۷۳ ش.(۶) حمدالله بن ابی بکر حمدالله مستوفی، کتاب نزهه القلوب، چاپ گی لسترنج، تهران ۱۳۶۲ ش.(۷) حسینعلی رزم آرا، فرهنگ جغرافیایی ایران (آبادیها)، ج۴: استان سوم و چهارم (آذربایجان)، تهران ۱۳۳۰ ش.(۸) سازمان هواشناسی کشور، سالنامه هواشناسی، تهران (۱۳۵۶ ش). (۹) عبدالعلی کارنگ، آثار باستانی آذربایجان، ج۱: آثار و ابنیه تاریخی شهرستان تبریز، تهران ۱۳۵۱ ش.(۱۰) مرکز آمار ایران، نتایج آمارگیری جاری جمعیت، تهران ۱۳۷۰ ش.(۱۱) مؤسسه جغرافیائی و کارتوگرافی سحاب، اولین نقشه برجسته نمای آذربایجان، تهران ۱۳۶۳ ش.

بستان آباد در دانشنامه ویکی پدیا

بستان آباد
بُسْتانْ آبادْ یکی از شهرهای شرقی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان بستان آباد است که در فاصلهٔ ۵۰ کیلومتری مرکز استان (تبریز) واقع شده است. بستان آباد کنونی، در محل استقرار شهر باستانی اوجان بنا شده است. اوجان در زمان ایلخانان، پایتخت ییلاقی سلاطین وامیران مغول بوده است به طوریکه در فصولی از سال سلاطین، خانات، خاتون ها وشاهزادگان مغولی در این شهر استقرار می یافتند و چمن زارهای اطراف شهر محل اتراق ومشق سپاهیان و همچنین چراگاه اسبان واحشام دولتی بوده واین شهر، شهری کاملاً سلطنتی واشراف نشین بوده است. بستان آباد کنونی دراوایل دورهٔ قاجاریه، با اسکان ایلات و طوایف حاجعلیلو (قره داغی) و میزالو (شقاقی سراب) دراین محل، بناشده است؛ سپس در نتیجه رونق اقتصادی و افزایش جمعیت تبدیل به شهرشده است. این شهرامروزه از چهار محله تاریخی به نام های اسکی کند، بستان آباد علیا و بستان آباد سفلی و قره کوره تشکیل شده است که درگذشته ای نه چندان دور، هرکدام روستایی مستقل بوده اند. ساکنان بستان آباد آذربایجانی هستند و پیرو مذهب شیعهٔ دوازده امامی بوده و به زبان ترکی آذربایجانی بالهجه ای متفاوت از لهجه تبریزی سخن می گویند که ازنظر دستوری، با لهجهٔ قره داغی قرابت دارد. این شهر طبق سرشماری سال ۹۵–۲۱٬۷۳۴ نفر جمعیت دارد و به دلیل واقع شدن در میان سه شهر عمده آذربایجان (تبریز و زنجان-میانه و اردبیل) از نظر اقتصادی اهمیت بسزایی یافته است. درمحلهٔ اسکی کند بستان آباد، آبگرم معدنی وجود دارد که خاصیت درمانی داشته و همه ساله پذیرای مهمانان از سراسر کشورمی باشد.
سید محمدحسین شهریار سید محمدحسین بهجت متخلص به شهریار؛ شاعر معاصر
آیت الله حاج میرزا علی بستان آبادی (1307-1374) از مجتهدین به نام تبریز
حسین شهابی کارگردان سینمای ایران
خسته قاسم شاعر قرن دوازدهم در تیکمه داش
جواد خیابانی مجری برنامه های ورزشی تلویزیون
داوود دانش جعفری وزیر اقتصاد و دارایی در دوره دولت نهم
مصطفی محمدنجار (وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دوره دولت نهم و وزیر کشور در دوره دولت دهم)
بستان آباد در محل شهر باستانی و گمشدهٔ اوجان بنا شده است. اوجان درگذشته شهری بوده است از توابع بلاد آذربایجان در دامنه کوهستان سهند و ده فرسخی مسیر تبریز -اردویل (اردبیل). تاریخ احداث این شهر به پیش از اسلام برمی گردد و احتمالاً در دوران هخامنشی بنا شده است. حمدالله مستوفی نویسندهٔ بزرگ قرن هشتم، درکتاب نزهت القلوب، تأسیس شهر اوجان را به بیژن پسر گودرز نسبت داده است.
بستان آباد در منطقه ای کوهستانی و سردسیر واقع شده و پیرامون آن را کوه های مرتفع فراگرفته اند. کوه های بزقوش در شمال و کوه های موروداغ در غرب آن واقع شده اند. سهند (۳۷۷۲ متر)، بزداغ (۳۶۰۵ متر)، بیوک داغ (۲۹۶۰ متر)، دروانه داغ (۲۹۵۴ متر)، قباق داغ (۲۹۰۴ متر)، آلتی (۲۵۶۰ متر)، شبلی (۱۶۵۴) و حیدربابا، مهم ترین ارتفاعات این شهرستان هستند.
هادی ساعی بنه کهل (زادهٔ ۲۱ خرداد ۱۳۵۵)، قهرمان تکواندو جهان و المپیک و عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران است
عکس بستان آباد
بستان آباد نام مکان های زیر است.
شهرستان بستان آباد، از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است.
بستان آباد، از شهرهای شرقی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان بستان آباد است.
بخش مرکزی شهرستان بستان آباد، از بخش های تابعه شهرستان بستان آباد در استان استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.
بستان آباد (قم)
بستان آباد (ثلاث باباجانی)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه ایران است.
این روستا در دهستان دشت حر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۷، جمعیت آن ۱۳۰ نفر (۳۱خانوار) بوده است.
بستان آباد (زرند)، روستایی از توابع بخش یزدان آباد شهرستان زرند در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان سیریز قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
بستان آباد، روستایی است از توابع بخش جعفرآباد شهرستان قم در استان قم ایران.
این روستا در دهستان جعفرآباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۳۶ نفر (۷۸خانوار) بوده است.
بخش مرکزی شهرستان بستان آباد یکی از بخش های تابعه شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.
بخش مرکزی شهرستان بستان آباد
دهستان اوجان غربی
دهستان شبلی
دهستان قوریگل
دهستان مهرانرود جنوبی
دهستان مهرانرود مرکزی
شهرها: بستان آباد
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان بستان آباد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۹۹۳۱ نفر بوده است.
حوزهٔ انتخابیه بستان آباد از حوزهٔ انتخاباتی استان آذربایجان شرقی است که به مرکزیت بستان آباد می باشد.
«جدول حوزه های انتخابیه در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی» (PDF). مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما.
«طرح اصلاح قانون تعیین محدودهٔ حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی». مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی. ۲۰ تیر ۱۳۹۱.
«نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان های کشور» (PDF). درگاه ملی آمار. دریافت شده در شهریور ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
محمد وحدتی هلان
شهرستان بُستان آباد یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. مرکز این شهرستان، شهر بستان آباد می باشد. دمای مرکز این شهرستان گاهی به ۴۶- درجه سانتیگراد رسیده است و به همین دلیل سردترین شهر ایران لقب گرفته است. این شهرستان در زمان قاجار و اوایل پهلوی، به بلوکات ثلاثه اوجان مشهور بوده است که شامل سه بلوک یا محال شامل اوجان، عباس (آباز) و مهرانرود (میدان چای) به مرکزیت روستای حاج آقا بوده است.
تالاب قوری گل در ۱۵ کیلومتری بستان آباد و ۳۰ کیلومتری تبریز
آبگرم درمانی در مرکز شهر
دره شاهیوردی در دامنه کوه جام سهند
دامنه های سلسله جبال سهند و بزقوش
تالاب آلمالو گلی در نزدیکی روستای المالو
تالاب آلقاز در دامنه کوه قاسم داغی
کوه حیدربابا در روستای خشکناب زادگاه شهریار
چشمه ساری دره در دامنه کوه نخودداغی درروستای کر با خاصیت درمانی
پیست اسکی سهند
درهٔ سعیدآباد
غار اسکندر و استیار
غار آق بلاغ
بستان آباد یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که در ۴۵ کیلومتری شرق تبریز در مسیر ترانزیتی تبریز-میانه و تبریز-سراب و اردبیل واقع است. این شهرستان بین شهرستان های تبریز، میانه واقع شده است و از نظر جغرافیایی بین ۴۶ درجه و ۳۰ دقیقه و ۴۷ درجه و ۱۴ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۳۲ دقیقه و ۳۸ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است. ارتفاع شهرستان بستان آباد از سطح آزاد دریا۱۷۴۰ متر می باشد.
مساحت این شهرستان ۲۹۶۹–۳/۲۸۵۰ کیلومتر است که در مقایسه با مساحت کل استان ۴/۶ درصد را به خود اختصاص داده است.
بستان آباد شامل سه قسمت بستان آباد علیا، سفلا و اسکی کند می باشد که مجموعه مرکز شهرستان را تشکیل می دهند.
شهرک صنعتی بستان آباد یکی از شهرک های صنعتی استان آذربایجان شرقی است که در ۳۵ کیلومتری شهر بستان آباد واقع شده است.
شرکت شهرک های صنعتی استان آذربایجان شرقی
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی را نشان می دهد.
باش کهریز قناتی است که در روستای الوار از توابع بخش مرکزی، شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
دهن قره قناتی است که در روستای دهناب از توابع بخش مرکزی، شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
دوری قناتی است که در روستای الوار از توابع بخش مرکزی، شهرستان بستان آباد در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بستان آباد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بستان اباد دانشگاه ازاد   • اوجان بستان اباد   • روستاهای بستان آباد   • نقشه ماهواره ای شهرستان بستان اباد   • نقشه بستان اباد   • بستان اباد تبریز   • فاصله بستان آباد تا تبریز   • فرمانداری بستان اباد   • معنی بستان آباد   • مفهوم بستان آباد   • تعریف بستان آباد   • معرفی بستان آباد   • بستان آباد چیست   • بستان آباد یعنی چی   • بستان آباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بستان آباد
کلمه : بستان آباد
اشتباه تایپی : fsjhk Hfhn
آوا : bostAnAbAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس بستان آباد : در گوگل


آیا معنی بستان آباد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )