برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1300 100 1

بسر بن ارطات

بسر بن ارطات در دانشنامه اسلامی

بُسْرِ بْن اَرْطاة یکی از از فرمانروایان لشکر معاویه که مدتی نیز حاکم بصره بود.
وی در فتوحات مسلمانان در شام و آفریقا شرکت داشت. در آغاز خلافت حضرت علی(ع) از هواخواهان معاویه و در سلک عثمانیه بود و در جنگ صفین از فرماندهان سپاه معاویه شد.
بُسربن اَرطاة (یا ابی اَرطاة) عُمَیربن عُوَیمِر (یا عُوَیم) یکی از سرداران معاویة بن ابی سفیان بوده است.
ابوعبدالرحمن بسر بن ابی ارطاة بن عمیر که او را بسر بن ارطاة یا بسر بن ارطاة بن ابی ارطاة نیز خوانده اند، از تیره بنی عامر بن لؤی قریش بود. مادرش زینب دختر ابرص بن حلیس نیز از همان تیره بود. به گزارش مشهور، تولد بسر دو سال پیش از رحلت پیامبر - صلی الله علیه و آله وسلّم - بوده است. برخی وی را صحابی و از راویان حدیث رسول خدا برشمرده اند. گزارش هایی از حضور وی در فتح شام (۱۳ق.) مؤید این دیدگاه هستند. به گزارش یحیی بن معین ، مردم مدینه صحابی بودن بسر را انکار کرده اند. شامیان کوشیده اند او را در شمار صحابه قرار دهند.

بسر بن ارطات در دانشنامه ویکی پدیا

بسر بن ارطات
بسر بن ارطاة (۷ - ؟) از فرماندهان سپاه معاویه بود. وی در حدود سال ۷ هجری در مدینه متولد شد. وی در زمان عمر و عثمان در فتوحات مسلمانان در شام، مصر و افریقیه شرکت داشت. وی در نبرد صفین از علمداران و فرماندهان سپاه شام بود. وی از فرماندهان لشکرکشی هایی موسوم به غارات بود که بعد از نبرد صفین به فرمان معاویه برای ایجاد ناامنی در سرزمین های تحت حکومت علی بن ابی طالب رخ داد. وی با سپاهی به حجاز و یمن تاخت و مردم مدینه را غارت کرد و حامیان و شیعیان علی را کشت. سپس در مکه به زور برای معاویه از مردم بیعت ستاند. در دیگر نواحی عربستان و یمن هم مردم را به خاطر دوستی علی غارت کرد و کشت. وی در این غارتگری بیش از سی هزار نفر از مردم بی گناه را قتل عام کرد. همچنین پس از خلافت معاویه، در سال ۴۲ با فرمان معاویه به مدینه رفت و افرادی را که در قتل عثمان نقش داشتند، کشت. در نهایت، وی چنان که علی نفرینش کرده بود، دچار زوال عقل شد و با شمشیر چوبی به اشیا حمله ور می شد. برخی گویند در زمان معاویه یا عبدالمک بن مروان یا ولید بن عبدالملک فوت کرد.
دائره المعارف بزرگ اسلامی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بسر بن ارطات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بسر بن ارطات   • مفهوم بسر بن ارطات   • تعریف بسر بن ارطات   • معرفی بسر بن ارطات   • بسر بن ارطات چیست   • بسر بن ارطات یعنی چی   • بسر بن ارطات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بسر بن ارطات
کلمه : بسر بن ارطات
اشتباه تایپی : fsv fk hvxhj
عکس بسر بن ارطات : در گوگل

آیا معنی بسر بن ارطات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )