انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

بشقاب

/boSqAb/

مترادف بشقاب: ظرف، غذاخوری، دیس کوچک

برابر پارسی: دوری، پیشدستی

معنی بشقاب در لغت نامه دهخدا

بشقاب. [ ب ُ ] (ترکی ، اِ) پشقاب. (از غیاث ) (آنندراج ). ظرف غذاخوری پهن و گرد و کم عمق مانند دوری و رکابی که سکر و سکرچه نیز گویند. (ناظم الاطباء). ظرف پخ که در آن چلو یا پنیر و سبزی و امثال آن گذارند. لب تخت.

معنی بشقاب به فارسی

بشقاب
ظرف لعابی یافلزی پهن ومدورکه در آن غذامیخورند
( اسم ) ظرف غذا خوری پهن و گرد و کم عمق سکر سکرچه . یا بشقاب گود . بشقابی که برای خوردن غذاهایی مانند سوپ بکار رود.
[ultimate, flying disc game, airborne soccer, frisbee ,ultimate frisbee, flatball] [ورزش] ورزشی میدانی و تیمی که در آن صفحۀ بشقاب مانندی را به سمت هم تیمی پرتاب می کنند و این حرکت در صورتی امتیاز آور خواهد بود که هم تیمی آن را در منطقۀ پایانی دریافت کند
[frisbee , flying disc] [ورزش] ابزار بازی یا ورزش بشقاب پرنده که صفحه ای معمولاً پلاستیکی و بشقاب مانند با قطر 20 تا 25 سانتی متر است
[ گویش مازنی ] /besh ghaab les/ آن که خوراک بازمانده ی دیگری را می خورد
( اسم ) کاسه و بشقاب

معنی بشقاب در فرهنگ معین

بشقاب
(بُ) ( اِ.) ظرف غذاخوری معمولاً گرد، کمابیش مسطح و لبه دار یا دارای شیبی اندک به طرف داخل .
( ~. پَ رَ دِ) [ تر - فا. ] (اِ.) شی ء یا پدیده ای به شکل بشقاب که برخی در کشورهای مختلف مدعی دیدار آن هستند و بیشتر مردم گمان می کنند که از کرات دیگر آمده اند.

معنی بشقاب در فرهنگ فارسی عمید

بشقاب
ظرف چینی، لعابی، یا فلزی پهن و مدور که در آن غذا می خورند، دوری، پیش دستی.

بشقاب در دانشنامه ویکی پدیا

بشقاب
بُشقاب، پیشقاب(در فارسی افغانستان)، تابک، لب تخت یا دوری ظرفی معمولاً دایره شکل، کم عمق، دارای کف صاف و پهن است. بشقاب به منظور صرف غذا (و گاهی با هدف تشریفاتی و تزئینی) به کار می رود.
واژه قاب ریشه ایرانی سغدی دارد و به معنی ظرف است. در مورد واژه بُش، هنوز هیچ منبع آکادمیکی دربارهٔ ریشه این واژه اظهار نظر نکرده است. نظر عامه براین است که این واژه ترکی است و به معنی خالی است، البته چنین ساختی در هیچ واژهٔ ترکی دیگری دیده نمی شود (بدین معنی که هیچ واژه مشابه دیگری با بُش در ترکی ساخته نشده است) و خود این واژه یعنی بشقاب نیز در هیچ یک از زبان های ترکی رایج نیست و اساساً دلیل ذکر صفت «بش» در این واژه مشخص نیست و بی معنی است. نظر دیگر است که با توجه به ریخت های رایج دیگر این واژه مانند پشقاب(در فارسی افغانستان)، پیشقاب(در گویش شوشتری)، پشخاو/pešxâv(در گویش ابیانه، انارک) و … و همچنین نظرداشت واژگان مشابهش مانند پیش-دستی و …، این واژه فارسی است. پیش قاب، ظرفی بوده که در پیش و جلوی هر فرد گذاشته می شده و با ظرفی که در وسط سفره گذاشته می شده فرق داشته است. در گذشته در پارسی به بشقاب، دوری (dowri) می گفتند. امروزه نیز همچنان در برخی زبان های محلی، برای نمونه مازندرانی، بشقاب بزرگ را دوری می گویند. از دیگر واژه های پارسی معادل بشقاب، شیلان یا شیلانه، بَزمِه و لب تخت می باشد.
در قدیم به ویژه بشقاب های بزرگ لبه دار را دوری، پردل، و رکابی می گفتند. در پارسی، بشقاب سفالی و سوپ خوری، سُکُر (یا سُکوره، سُکُرجه، اُسکُر، اُسکُرچه)، بشقاب بزرگ زکنج، بشقاب کوچک بَزمَک، بشقاب کشیده دیس، بشقاب ژرف گِردَنَه، بشقاب چوبی چپین، و بشقاب پهن تبرک یا گرباک نامیده می شده است.
جالبتر اینکه در ترکی استانبولی به بشقاب تابک گفته می شود که دیس پهلوی تابه فارسی می باشد.
عکس بشقاب
«اشیای ناشناس پرنده» (انگلیسی: UFO (1956 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۳ منتشر شد.
یو.اف.او یا همان بشقاب پرنده (به انگلیسی: U.F.O.) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی دومینیک بارنز و تهیه کنندگی دومینیک بارنز، آدام داکین، تیم ماجور و اندی تامپسون محصول سال ۲۰۱۲ میلادی است.
۱۴ دسامبر ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-12-۱۴)
در بشقاب پرنده شناسی، نظریه های توطئه، داستان های علمی تخیلی و کمیک ادعاها یا داستان هایی راجع به پیوند بشقاب پرنده ها با آلمان نازی وجود دارد. نظریه های راجع به بشقاب پرنده های آلمانی توصیف می کنند که آلمانی ها پیش از جنگ جهانی دوم و در طول آن موفق به ساخت هوانوردها یا سفینه های فضایی پیشرفته شده و علاوه بر این ابراز می دارند که این وسایل پس از جنگ در مراکز زیرزمینی مخفی در جنوبگان، آمریکای جنوبی یا ایالات متحده همراه با سازندگانشان باقی مانده اند. روایت هایی از حدود ۱۹۵۰ که احتمالاً ملهم از پیشرفت تاریخی آلمانی ها در موتورهای تخصصی مانند «رپالسین» ویکتور شابرگر در زمان جنگ جهانی دوم بوده راجع به بشقاب پرنده ها نقل شده است. عناصری از این ادعاها به طور گسترده وارد رسانه های داستانی و غیرداستانی از جمله بازی های ویدئویی و فیلم های مستند شده و اغلب با اطلاعات مستند ترکیب شده است. ادبیات بشقاب پرنده آلمانی اغلب با تاریخ مستند در این زمینه ها همخوانی دارد.
رایش سوم محدودهٔ نیو سوابیا را در جنوبگان تصرف و در سال ۱۹۳۸ سفر اکتشافی در آن انجام داد و برای سفرهای بعدی برنامه ریزی نمود.
رایش سوم تحقیقاتی در مورد فناوری پیشرانه انجام داد: از جمله موشک، تحقیقات شابرگر راجع به وسایل پرنده و پرندهٔ مدور آزمایشی آرتور سک.
نیروهای متفقین تصور می کردند که برخی مشاهدات از بشقاب پرنده ها در زمان جنگ جهانی دوم به ویژه موارد جنگنده های فو، نمونه وسایل طراحی شده توسط نازی ها برای صدمه زدن از طریق الکترومغناطیس به نیروی هوایی متحدین هستند.
در زمان جنگ جهانی دوم جنگنده های فو که نوعی وسایل پرندهٔ گرد و غیرعادی بودند مورد مشاهده نیروهای متحدین و متفقین قرار گرفتند. با توجه به پیشرفت آلمانی ها در طراحی هواپیماها و موشک ها برخی دانشمندان مانند لوئیس آلوارز روی این وسایل شروع به تحقیق نمودند. کنث آرنولد در سال ۱۹۴۷ موجی از بشقاب پرنده های بسیار سریع را مشاهده نمود. کاپیتان ادوارد جی. روپلت هم در سال ۱۹۵۹ در گزارشی اعلام نمود که نازی ها پرنده ای شبیه آن چه در مشاهدات بشقاب پرنده آمده در حال ساخت داشتند.
اولین ادعاهای غیرنظامی در رسانه های عمومی از سال ۱۹۵۰ با مقاله گوئیسپ بلوزو دانشمندانی ایتالیایی راجع به دیسک های پرنده در روزنامهٔ ایل گیورناله در ایتالیا آغاز شد. در سال ۱۹۵۳ مهندس آلمانی گئورگ کلاین ادعا کرد که در زمان رایش سوم پرندهٔ جتی با سرعت ۲۴۰۰ کیلومتر بر ساعت مشابه VZ-9-AV Avrocar در حال ساخت بوده است. مهندس هوانورد روی فدن ۱۹۴۵ اعلام کرد که اگر آلمانی ها چند ماه جنگ را بیشتر ادامه داده بودند با یک سری پیشرفت های جدید و مرگبار در صنعت هوایی رو به رو می شدیم.
صبحگاه جادوگران نام کتابی نوشتهٔ لوئیس پاولز و ژاک برگیر در ۱۹۶۰ است که انجمن وریل برلین را با بشقاب پرنده ها مرتبط نموده است. بسط ادعاهای این کتاب به مراکز زیرزمینی در جنوبگان که بشقاب پرنده ها در آن جا مخفی شده و با نژادی پیشرفته در مرکز زمین ملاقات نمودند ختم می شود. در دههٔ هفتاد ارنست تسوندل آلمانی برای تبلیغات برای انتشاراتش به نام زامی دات عقایدش را راجع به بشقاب پرنده ها به طور گسترده انتشار داد. تسوندل قبول کرد که کارش برای تبلیغات بوده ولی تا ۲۰۰۲ بر عقایدش پا بر جا بود. میگوئل سرانو شیلیایی طرفدار نازی ها در ۱۹۷۸ کتاب «رشته ی طلایی: هیتلریسم مرموز» را منتشر نمود. او ادعا کرد که هیتلر تناسخ ویشنو بوده و با خدایان آسمانی در نیوسوایبیا سکونت دارد. او پیش بینی نمود که هیتلر با سپاهی از بشقاب پرنده ها برای آغاز رایش چهارم باز خواهد گشت. قاتل زنجیره ای آمریکایی ریچارد چیس، در ۱۹۷۹ در زندان اعلام کرد که بشقاب پرنده های نازی ها او را مجبور به قتل نموده است.
بشقاب شکار قوچ از آثار باستانی دوران ساسانیان (اواخر سده پنجم - اوایل سده ششم بعد از میلاد)است که در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود. بشقاب نقره ای شکارگاه، با جیوه، نقره و طلا تذهیب کاری شده و با روش سیاه قلم کاری تزئین شده است. این بشقاب دارای ارتفاع ۴٫۶ و قطر ۲۱٫۹ سانتی متر می باشد. در تصویر، شاه ساسانی در حال شکار قوچ می باشد. طرح بشقاب برای درباریان نشانه دلاوری و شکست ناپذیری شاهان ساسانی بوده است. این قبیل آثار برای هدیه دادن به پادشاهان کشورهای همسایه کاربرد داشته است. پادشاه در بشقاب دارای تاج و سربند و همچنین گوی با پشتیبان مخصوص می باشد که هاله ای در اطراف سر او با مهره یا منجوق تزئین شده است. گمان می رود پادشاه در طرح بشقاب، پیروز یا قباد یکم باشد.
شناسنامه و بروشور راهنمای عتیقه های موجود در موزه متروپولیتن نیویورک (زبان انگلیسی)
همنشین بهار: میراث باستانی ایران در جای جای جهان
بشقاب من (انگلیسی: MyPlate)، راهنمای تغذیه ای منتشر شده توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا است که شامل تصویر نموداری دایره ای شکل است که نشان دهنده چیدمان میزی با یک بشقاب و لیوان بوده و به پنج گروه غذایی تقسیم بندی شده است. بشقاب من در ۲ ژوئن ۲۰۱۱ و پس از ۱۹ سال، جایگزین هرم غذایی در آمریکا شد.
وبگاه رسمی
بشقاب من به چند بخش شامل تقریباً ۳۰ درصد غلات، ۴۰ درصد سبزیجات، ۱۰ درصد میوه، ۲۰ درصد پروتئین و در کنار آن ها بخش کوچکی به عنوان لبنیات، شامل یک لیوان شیر یا یک فنجان ماست، تقسیم شده است.
بشقاب نوازندگان از آثار باستانی دوران ساسانیان (سده هفتم میلادی) است که در موزه بریتانیا نگهداری می شود. این بشقاب در طبرستان یافته شده است.
کهن دیار، مجموعه آثار ایران باستان در موزه های بزرگ جهان- جلد اول، بهنام محمد پناه- انتشارات سبزان - شماره شابک:۷-۳۴-۸۲۴۹-۹۶۴-۹۷۸
همنشین بهار: میراث باستانی ایران در جای جای جهان
بشقاب نقره ای گروه نوازندگان، از جنس نقره بوده که با طلا زراندود شده است، این اثر تاریخی نقش قلم زنی شده از ضیافت و بزم شاهانه را نشان می دهد. در تصویر شاه یا بزرگ زاده ای در حال نشستن، مشغول نوشیدن می باشد و گروه نوازندگان که از سه نفر تشکیل شده اند در حال اجرای موسیقی زنده برای بزرگ بزم هستند. در پایین بشقاب اجاقی که در حال پخت غذا می باشد، روشن است و درختی بیش از نیمی از طرح لبه بشقاب را پر کرده است. بر روی درخت پرنده ای نشسته است. از میان نوازندگان یک نفر در حال نواختن سازی است که با دهان از خود صدا تولید می کند و نوازنده ای دیگر در حال نواختن یک ساز زهی است.
آب بشقاب، قدح مریم (نام علمی: Hydrocotyle ranunculoides) نام یک گونه از تیره عشقه ایان است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بشقاب در دانشنامه آزاد پارسی


12266700-1.jpg
12266700-2.jpg
بُشقاب
ظرف مخصوص غذاخوردن، معمولاً گِرد و پهن، پخ، و با گودی کم. دیوارۀ بشقاب بسیار کوتاه، لبه اش به خارج برگشته و کف آن اغلب مدور است. در این ظرف غالباً غذاهایی از قبیل چلو، پنیر، سبزی و جز آن گذارده و صرف می شود. بشقاب ها از گذشته تاکنون معمولاً از سفال، شیشه، چینی، فلزات یا جنس های دیگر ساخته می شوند و نقوش، طرح ها، اندازه ها و رنگ های مختلف دارند. استفاده از این گونه ظروف هنوز رواج دارد و تنوع آن ها بسیار زیاد است.

ارتباط محتوایی با بشقاب

بشقاب در جدول کلمات

بشقاب بزرگ و معمولا بیضی
دیس
بشقاب کوچک استکان
نعلبکی
کاسه و بشقاب سرسفره
سکره

معنی بشقاب به انگلیسی

dish (اسم)
ظرف ، غذا ، بخشی از غذا ، خوراک ، بشقاب ، ظروف ، دوری ، طعام
vessel (اسم)
ظرف ، کشتی ، رگ ، بشقاب ، اوند ، هر نوع مجرا یا لوله
plate (اسم)
روکش ، لوحه ، لوح ، قاب ، صفحه ، بشقاب ، نعل اسب ، پلاک ، صفحه فلزی ، بقدر یک بشقاب ، ورقه یا صفحه
saucer (اسم)
بشقاب ، نعلبکی ، زیر گلدانی ، بشقاب کوچک

معنی کلمه بشقاب به عربی

بشقاب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد ١١:٣٦ - ١٣٩٧/١١/٢٧
در پهلوی " پدیشخوار" برابر نسک فرهنگ کوچک پهلوی از مکنزی و برگردان بانو مهشید میرفخرایی.
|

سعید ١٧:٣٨ - ١٣٩٨/٠٣/٠٦
این واژه به ظاهر ترکی برخاسته از واژگان پارسی می باشد بشقاب از دو کلمه بش و قاب به دست امده است بش از کلمه پوش که همان واژه پوچ پارسی است و قاب از واژه سغدی کاپ به دست امده است هر دو واژه پارسی و ایرانی می باشند
|

نامور ١٠:٠٢ - ١٣٩٨/٠٤/١١
در پاسخ به آقای سعید:
بش در ترکی قدیم به معنی آزاد بوده و ریشه کلماتی مثل بُشانماق (طلاق گرفتن)، بُشلاماق (رها کردن)نیز است اگر فرض شما درست باشد می توان احتمال داد که ریشه کلمه پوچ از کلمه بُش است.
واژه قاب در ترکی قدیم به معنی ظرف اندازه گیری، مشک است. در سغدی نیزی کلمه کاپ وجود دارد ولی زبانشناسان ارتباطی میان این دو نیافته اند. ضمن اینکه زبان سغدی پارسی نیست.
|

مجید دلبندم ١٤:٢٧ - ١٣٩٨/٠٥/٠٢
بشقاب یکی از ظروف آشپزخانه است که در غذاخوری بدرد می خورد. حالا من نمیخوام مانند دوستان به معنی واژه کاری داشته باشم ولی من می خواهم که انواع بشقاب هارا معرفی کنم:پیش دستی-بشقاب پلو خوری-بشقاب خورشت خوری-بشقاب سوپ خوری-بشقاب میوه خوری- بشقاب پرنده و....
|

سعید ١٨:٢٤ - ١٣٩٨/٠٥/١٩
در پاسخ به آقای نامور
سغدی و فارسی هر دو متعلق به دو هزار و پانصد سال قبل هستند در حالیکه ما از ترکی فقط نوشته هایی مربوط به هزار و سیصد سال قبل داریم خوب به راحتی میشه فهمید چه زبانی از چه زبانی تاثیر گرفته است تعداد کلمات ترکی در فارسی حتی به صد هم نمیرسد بش در ترکی تاکید می کنم فقط و فقط به معنی تهی و پوچ است بشانماق و بشلاماق هر دو به معنی رها کردن هستند و رساندن تعهد به صفر و تهی کردن تعهد ولی با پسوندهای مختلف که در محل های مختلف استفاده می شود ترکی به دلیل داشتن واژگان بسیار پائین نسبت به فارسی و دیگر زبانها ناچار است با یک ریشه صدها کلمه بسازد این الکنی ترکی بسیاری مواقع باعث دردسر برای این زبان شده و تقریبا ترکی اسلامبولی با سابقه صد ساله سعی در حذف این عیب کرده است اگر توجه کرده باشید حتی یک کتاب به زبان ترکی که دارای ادبیات غنی باشد وجود خارجی ندارد به همین دلیل ترکها ناچار به دست اندازی به عرصه فرهنگی ایران شده اند خود سایت فرهنگستان ترکیه تاکید کرده است قاب را از کلمه سغدی کاپ گرفته اند در ضمن دوستی که به دلیل بی سوادی سغدی را فارسی نمی دانست باید عرض کنم زبانهای پارسیگ عبارتند از دری سغدی
و پهلوی و زبانهای مادی کردی و لری تالشی پارسیگ پارتی ختنی سکایی مازرونی سغدی اگر در توهمات خودشان سکایی را ترکی می دانند به راحتی بایک سرچ در اینترنت و یوتیوب لازم است از خواب بیدار شوند همه یک ریشه دارند و ما امروزه به زبان رسمی ایران فارسی می گوئیم در حالیکه خود ترکان قرقیزی قزاقی آذری ترکمنی اویغوری و بقیه را ترکی می دانند و در جعلیات خود هیچ ابایی به استفاده از کلمات آنها در معنای واژه های ایرانی ندارند اماکتاب شش هزار ساله و سومری دده قوردقورد در این کتاب نام استانبول آمده است خوب دیگه تاریخش به راحتی قابل حدس زدن می شود در خصوص اشعار ترکی منتسب به نظامی گنجوی که هیچ جا او را گنجه لی نه نامیده اند در این اشعار سخن از سعدی و حافظ دیده می شود خوب به این نتیجه میرسیم که نظامی علاوه بر شاعر بودن پیشگو هم بوده نظامی قرن ششم چگونه حرف از حافظ قرن هفتم زده است کمدی وقتی بیشتر می شود که آن ترک و گرگ را هم می بینیم که در هیچ مصحف قدیمی اشعار نظامی این بیت وجود ندارد البته دقیقا یادشان نمی آید که کجا این بیت را دیده اند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بشقاب غذاخوری   • بشقاب بزرگ در جدول   • بشقاب جدید   • بشقاب همسایه   • برنامه بشقاب   • خرید بشقاب   • معنی بشقاب بزرگ   • بشقاب چینی   • مفهوم بشقاب   • تعریف بشقاب   • معرفی بشقاب   • بشقاب چیست   • بشقاب یعنی چی   • بشقاب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بشقاب
کلمه : بشقاب
اشتباه تایپی : farhf
آوا : boSqAb
نقش : اسم
عکس بشقاب : در گوگل


آیا معنی بشقاب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )