انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1062 100 1

بطلمیوس

/batlamiyus/

معنی بطلمیوس در لغت نامه دهخدا

بطلمیوس. [ ب َ ل َ ] (اِ) بطلیموس. روشنایی. (از برهان ) (آنندراج ). معناه الحربی. (آثار الباقیه ٔ بیرونی چ ساخائو ص 30 س 21 از یادداشت مؤلف ).

بطلمیوس. [ ب َ ل َ ] (اِخ ) بطلیموس مأخوذ از یونانی ، چهارده نفر از پادشاهان مصررا گویند که پس از مرگ اسکندر فیلفوس مقدونیایی در آن مملکت سلطنت کردند . (ناظم الاطباء). (ج ، بطالسه ). این لقب در مصر بخلفای اسکندر مقدونی داده شد و نام شش نفر از بطالسه در کتاب مقدس مذکور است. (از قاموس کتاب مقدس ). نام سلاله ای است که از سرداران اسکندر و از اهالی مقدونیه بود و بعد از اسکندر 14 تن از آنان در مصر حکومت کردند و بنام بطالسه شهرت یافتند. (از قاموس الاعلام ترکی ج 2).

معنی بطلمیوس به فارسی

بطلمیوس
منجم معروف یونای و عالم جغرافیا ( و . صعید مصر - ف. حدود ۱۶۷ م . ) [ مجسطی ] و [ آثار البلاد ] از اوست وی معتقد بود که کره زمین ثابت است و در مرکز عالم قرار دارد و افلاک دور آن می گردند .
یا سزاریون یا قیصریون . سزاریون پسر قیصر بود از ۴۲ تا ۳٠ ق . م در مصر سلطنت کرد . نام پادشاه چهاردهم از بطالسه و ملقب به سزاریون یا قیصریون بود . فرزند نامشروع قیصر و کلئوپاتر بود و در ۴۲ ق . م از طرف حکومت روم بپادشاهی مصر نشانده باشد و سپس بلقب خشک و خالی پادشاهی قناعت نمود و بدست اکتاویوس پس از فتح اکتیوم کشته شد و حکومت بطالس. مصر منقرض گردید .
لقب غیاث الدین جمشید .
از فلاسف. طبیعین و از اوست : کتاب اخبار ارسطالیس و وفاته و مراتب کتبه قفطی گوید : این بطلمیوس مولف مجسطی نیست و از مردم روم و از طرفداران ارسطوست. و اوراست کتاب اخبار ارسطو طالیس و وفاته و مراتب کتبه ٠
حکیمی بوده یونانی ٠ منجم معروف و مشهور که در مائه دویم بعد از میلاد مسیح در مصر متولد گردید ٠ این دانشمند چنان فرض کرد که زمین ثابت و ساکن و مرکز عالم است و فرضیات این منجم تا ظهور معلم معروف کوپرنیک مسلم بود مثل آنکه هنوز در نزد بیشتر منجمین ایران مسلم است و بعد بواسط این دانشمند فرضیات بطلمیوس باطل گردید ٠
نام کتابی است از بطلمیوس در احکام نجوم و خواجه نصیر را بر آن شرح و ترجمه ایست
قانونی است که در المجسطی ضبط شده این قانون از هیئت دانهای اسکندریه است که حساب نجومی بابلی را راجع بهیئت از زمان نبو نصر پادشاه آسور مرتب کرده اند .
نظری. مرکزیت زمین و سکون آن

بطلمیوس در دانشنامه اسلامی

بطلمیوس

...
ایرانشهر در جغرافیای بطلمیوس اثر ایران شناس آلمانی یوزف مارکوارت (1864-1930 م.)، شرح و تفسیر کتاب «شهرستان های ایران» اثر موسی خورنی است که به زبان ارمنی بوده است. این اثر به قلم مریم میر احمدی به فارسی ترجمه شده است.
کتاب در چند بخش تدوین شده است: ابتدا پیشگفتار مترجم بر کتاب آمده است. پس از آن به ترتیب علائم اختصاری منابع و مجلات مورد استفاده نویسنده، آثار و نوشته های مارکوارت، متن جغرافیای موسی خورنی، شرح سرزمینهای ایران در جغرافیای مارکوارت، توضیحات مارکوارت بر متن کامل کتاب موسی خورنی و در آخر نیز ملحقات و یادداشت ها آمده است.
سال ها قبل ترجمه و تفسیر بخش «ایرانشهر» (شهرستان های ایران) از کتاب موسی خورنی اثر مارکوارت به قلم مترجم همین کتاب انتشار یافته است. اما کتاب حاضر، آن بخش از کتاب جغرافیای موسی خورنی را دربر می گیرد که موسی خورنی، کتاب «شهرستان های ایران» را با نوشته های بطلمیوس از کتاب «جغرافیای بطلمیوس» مقایسه کرده است. متن اصلی ارمنی شامل 10 صفحه است. مارکوارت ابتدا متن کامل و خلاصه ی اصلی ارمنی، سپس ترجمه آن ها را آورده است. پس از آن به شرح و تفسیر متن پرداخته است.
محتوای اصلی کتاب ایرانشهر در جغرافیای بطلمیوس، با توجه به کتاب شهرستانهای ایران، (قلمرو اصلی سرزمینهای ایران) این نواحی را در بر می گیرد:1- ماد، 2- الیمایی (خوزستان)، 3- پارس، 4- اریک (شرق ماد)، 5- دریای هیرکان، 6- اسکیت ها، 7- بین النهرین و 8- بابل.
موسی خورنی به هنگام تألیف کتاب جغرافیای موسی خورنی، سرزمین های نامبرده فوق را که در کتاب شهرستان های ایران آمده است، با نوشته بطلمیوس در کتاب جغرافیای بطلمیوس مقایسه می کند و توضیح لازم را می نویسد.بطلمیوس در دانشنامه ویکی پدیا

بطلمیوس
کلاودیوس بَطلَمیوس (۹۰–۱۶۸ میلادی) (به یونانی: Κλαύδιος Πτολεμαίος، تلفظ: ) یکی از فیلسوفان و اخترشناسان یونان باستان بود که به احتمال زیاد در اسکندریه واقع در مصر می زیسته است.
ای. م. دیاکونوف. تاریخ ماد. ترجمه کریم کشاورز. انتشارات: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی. تهران ۱۳۸۰. شابک ‎۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۶
وی الگویی را برای کیهان شناخته شده روزگار خود، که همان سامانه خورشیدی ماست، ارائه کرد که در آن زمین در مرکز گیتی قرار داشت و خورشید و ماه و بقیهٔ سیارات به دورش می چرخید. در آن زمان به جای مدار که همان مسیر فرضی سیارات است، از مفهوم فلک استفاده می کردند. فلک یک جسم کروی صلب و نامرئی است (مانند شیشه) که در مرکز آن زمین قرار گرفته و سیاره به محیط آن محکم بسته شده است. با چرخش فلک به دور زمین، سیاره نیز به دور زمین گردش می کند. در آن زمان ۴ سیاره بیشتر کشف نشده بودند. او می گفت: هشت یا نه فلک وجود دارد که آخرین آن ها فلک الافلاک نام دارد که همهٔ ستاره ها روی آن چسبیده اند. همچنین او بر این باور بود که خدا و فرشتگان پس از فلک الافلاک زندگی می کنند. به این نظریه که بطلمیوس دربارهٔ جهان ارائه کرد، مدل زمین مرکزی می گویند.
بطلمیوس در حدود سال ۱۵۰ میلادی کتاب (به پارسی: پراپ) پر نفوذی به نام سونتارکنس ماتماتیکا یا مجموعهٔ ریاضی نوشت. هر چند این رساله بر نوشته های هیپارخوس مبتنی است، اما به خاطر فشردگی و زیبایی چشمگیرش مورد توجه قرار گرفت. شارحان بعدی برای متمایز ساختن آن از آثار کم اهمیت تر صفت مجیسته یا مجسطی به معنی بزرگترین را به آن منسوب کردند. مترجمان عرب زبان حرف تعریف ال را پیشوند کردند و آن را المجسطی نامیدند.
بطلمیوس در المجسطی پدیده هایی را بررسی می کند که بستگی به کرویت زمین دارند. سپس دستگاه زمین مرکزی نجوم را طرح ریزی می کند که قریب به ۱۵۰۰ سال مورد پذیرش عموم بود. المجسطی قدیمی ترین کوشش مجدانه در راه تبیین حرکت شناسی منظومهٔ شمسی است. اما در توجیه حرکتهای پیچیدهٔ سیاره ها که فاصلهٔ ثابتی با زمین ندارند، روی مدارهای دایره ای عاجز بود؛ بنابراین مفهوم مدارهای تدویر را به کار گرفت. بطلمیوس، در مقدمهٔ مجسطی، ریاضیات و نجوم را بسیار یقینی تر و قابل اعتمادتر از فلسفه می داند؛ و برای اثبات مرکزیت و سکون زمین در عالم، به جای دلایل فلسفی به استدلالات ریاضی و هندسی متوسل می شود. وی در این استدلال ها، آسمان را همان طور که مشاهده می شود، یعنی کروی در نظر می گیرد، و براساس کرویت زمین دلایل خود را مطرح می کند.
عکس بطلمیوس
بتلمیوس منجی نام یکی از جانشینان اسکندر است که فرانروایی مصر را بر عهده گرفت.
بطلمیوس یکی از فیلسوفان و اخترشناسان یونان باستان بود.
سیارک ۴۰۰۱ (به انگلیسی: 4001 Ptolemaeus، نامگذاری:1949PV) چهار هزار و یکمین سیارک کشف شده است که در ۲ اوت ۱۹۴۹ و در هایدلبرگ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۶۰ است.
بطلمیوس پنجم (حاکم در ۱۸۱ تا ۲۰۴ پیش از میلاد) معروف به اپیفانِس (به معنی تجلی خدا) پادشاه مصر باستان و از اعضای دودمان سلطنتی مقدونی نژاد بطالسه یا بطلمیوسیان بود. او فرزند بطلمیوس چهارم معروف به فیلوپاتور (به معنی دوستدار پدر) و آرسینوی سوم ملکهٔ مصر بوده است. در دودمان بطلمیوسیان او پنجمین پادشاه بوده که در پنج سالگی به سلطنت رسیده است. به همین سبب در زمان او چندین نایب السلطنه حکومت کردند که منجر به فلج شدن حکومت او شد. لوح معروف سنگ روزتا یا سنگ رشید در دوران بزرگسالی و فرمانروایی او ساخته شده است حداقل وی با خواست خود خواهراش که همسرش هم بود کلوپاترا اول را به صورت رسمی به عنوان ملکه مصر و فرمانروایی مشترک با خود برگزید و وی را اولین فرعون زن مصر در خاندان بطلمیوس کرد .
Ptolemy V Epiphanes entry in historical sourcebook by Mahlon H. Smith
بطلمیوس چهاردهم (۶۰ یا ۵۹ – ۴۴ پیش از میلاد) پسر بطلمیوس دوازدهم و یکی از آخرین اعضای خاندان سلطنتی بطالسه در مصر باستان بود. پس از مرگ برادر بزرگ ترش، بطلمیوس سیزدهم، در ۱۳ ژانویه سال ۴۷ پیش از میلاد بطلمیوس جوان توسط خواهرش بزرگ ترش، کلئوپاترای هفتم، فرعون و فرمانروای مشترک مصر (مشترک به همراه کلئوپاترا) اعلام شد. کلئوپاترا طبق رسوم بطالسه با برادر جوانترش نیز وصلت نمود اما همچنان عاشق ژولیوس سزار، دیکتاتور نامدار روم، باقی ماند. بطلمیوس جوان تنها اسماً بر تخت سلطنت نشسته بود زیرا که خواهر بزرگ ترش قدرت را در قبضه خویش گرفته بود. در ۱۵ مارس سال ۴۴ پیش از میلاد سزار در روم به دست عده ای توطئه گر که در رأسشان مارکوس ژونیوس بروتوس و گایوس کاسیوس لونگینوس قرار داشتند به قتل رسید. بطلمیوس نیز اندکی بعد درگذشت. کتیبه ای که به زنده بودن بطلمیوس در ۲۶ ژوئیه سال ۴۴ پیش از میلاد اشاره دارد در دست است. گرچه نمی توان با قطعیت اظهار نظر نمود اما گمان می رود که کلئوپاترا برادر جوانتر و فرمانروای مشترکش را مسموم کرده تا پسر خودش از سزار، سزاریون، را به جای او بنشاند. سزاریون در ۲ سپتامبر همان سال بر تخت سلطنت نشست و مادرش قصد داشت که او را به عنوان وارث قانونی سزار مطرح کند.
Wikipedia contributors, "Ptolemy XIV of Egypt," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptolemy_XIV_of_Egypt&oldid=539530772 (accessed March 12, 2013).
بطلمیوس نئوس دیونیسوس تئوس فیلوپاتور تئوس فیلادلفوس (به معنای بطلمیوس، دیونیسوس جدید، خداوندگار دوستدار پدر، خداوندگار دوستدار برادر؛ ۱۱۷–۵۱ پیش از میلاد) معروف به «آولتس»، پادشاه مصر باستان و از اعضای دودمان سلطنتی مقدونی نژاد بطالسه بود. لقب او، آولتس، به معنای «فلوت زن» است و به علاقهٔ وافر شاه به نواختن فلوت اشاره دارد.
Wikipedia contributors, "Ptolemy XII Auletes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptolemy_XII_Auletes&oldid=543673045 (accessed March 17, 2013).
بطلمیوس دوم (Πτολεμαῖος Φιλάδελφος) شاه پادشاهی بطلمیوس از سال ۳۰۹ تا ۲۴۶ پیش از میلاد بوده است. او باعث توسعه کتابخانه اسکندریه مصر گردید.
کتابخانه اسکندریه مصر
بطلمیوس سیزدهم تئوس فیلوپاتور (به یونانی: Πτολεμαῖος Θεός Φιλοπάτωρ؛ ۶۲ یا ۶۱ پیش از میلاد – ۱۳ ژانویه ۴۷ پیش از میلاد) یکی از آخرین اعضای خاندان سلطنتی بطالسه در مصر باستان بود.
Wikipedia contributors, "Ptolemy XIII Theos Philopator," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptolemy_XIII_Theos_Philopator&oldid=539530758 (accessed March 12, 2013).
بطلمیوس ششم ملقب به فیلومتور(به معنای مادردوست)(به یونانی: Πτολεμαῖος Φιλομήτωρ)(زادهٔ پیرامون ۱۸۶ پیش از میلاد- مرگ ۱۴۵ پیش از میلاد) پادشاه مصر باستان از دودمان بطلمیوسی بود.
او در شش سالگی به پادشاهی رسید و به دلیل خردسالی اش کنترل حکومت به دست مادرش -کلئوپاترای یکم- بود. او به شیوهٔ فرعونها با خواهرش کلئوپاترای دوم پیمان زناشویی بست. او از ۱۷۰ پیش از میلاد بر سر چیرگی بر شام درگیر جنگ های سوری با آنتیوخوس چهارم گردید.
Wikipedia contributors، "Ptolemy VI Philometor،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptolemy_VI_Philometor&oldid=503220801 (accessed August 13، 2012).
بطلمیوس فیلادلفوس (به یونانی: Πτολεμαῖος ὁ Φιλάδελφος؛ به معنای بطلمیوس برادردوست؛ زادهٔ اوت/سپتامبر ۳۶ پیش از میلاد – درگذشتهٔ ۲۹ پیش از میلاد) از شاهزادگان دودمان بطالسه و کوچک ترین و چهارمین فرزند ملکه کلئوپاترا و سومین فرزند او از سردار رومی، مارک آنتونی، بود. بطلمیوس وارث میراثی یونانی و رومی بود. او در انطاکیه سوریه متولد شد (امروزه انطاکیه جزئی از خاک ترکیهٔ مدرن محسوب می شود). بطلمیوس به یاد بطلمیوس دوم فیلادلفوس، دومین فرعون از دودمان بطالسه، نامگذاری شد و قصد کلئوپاترا از این نامگذاری احیای عظمت پیشین سلطنت بطالسه بود. در اواخر سال ۳۴ پیش از میلاد و طی بخشش های اسکندریه، فرمانروایی بر سوریه، فنیقیه، و کیلیکیه به بطلمیوس جوان اعطا شد.
Wikipedia contributors, "Ptolemy Philadelphus (son of Cleopatra)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ptolemy_Philadelphus_(son_of_Cleopatra)&oldid=539776398 (accessed March 17, 2013).
در سال ۳۱ پیش از میلاد والدین بطلمیوس در نبرد دریایی آکتیوم در سواحل یونان مغلوب اوکتاویان شدند. سال بعد که اوکتاویان به همراه سپاهیانش به مصر هجوم آوردند، والدین او خودکشی کردند.
اوکتاویان، بطلمیوس جوان و برادر و خواهر بزرگ ترش، الکساندر هلیوس و کلئوپاترا سلن دوم را از مصر به روم برد. اوکتاویان با در غل و زنجیر کردن فرزندان کلئوپاترا و آنتونی و گرداندن آنان در خیابان های رم، پیروزی اش بر آنتونی و فتح مصر را جشن گرفت. زنجیرها به قدری سنگین بودند که آن سه برادر و خواهر از راه رفتن عاجز مانده بودند و این صحنه حس همدردی و دلسوزی رومی ها را برانگیخت. اوکتاویان حضانت سه برادر و خواهر را بر عهده گرفت و بزرگ کردن آنان را به خواهرش، اوکتاویای کوچک، که همسر پیشین مارک آنتونی بود سپرد.
سرنوشت بطلمیوس فیلادلفوس مشخص نیست. پلوتارک بیان داشته است که تنها فرزندی از آنتونی که اوکتاویان به قتلش رساند، مارکوس آنتونیوس آنتیلوس بود. منابع تاریخی به کلی دربارهٔ او سکوت کرده اند فلذا احتمالاً در زمستان سال ۲۹ پیش از میلاد بر اثر بیماری درگذشته است، اما صحت این موضوع قابل تأیید نیست.
بطلمیوس نهم ساتر دوم (به انگلیسی: Ptolemy IX Soter II) یا لاتیروس (به انگلیسی: Lathyros؛ به معنی گیاه و گل «خلر»؛ به یونانی: Πτολεμαῖος Σωτήρ Λάθυρος باتلفظ: Ptolemaĩos Sōtḗr Láthuros؛ زاده حدود ۱۴۲ یا ۱۴۳ پیش از میلاد - درگذشته ۸۱ پیش از میلاد) در سه زمان مختلف پادشاه مصر باستان و از اعضای دودمان سلطنتی مقدونی نژاد بطالسه بود. او با مداخله در حکومت برادرش بطلمیوس هشتم الکساندر از سال ۱۱۶ قبل از میلاد تا ۱۱۰ سال قبل از میلاد، همچنین از ۱۰۹ تا ۱۰۷ و باز از ۸۸ تا ۸۱ قبل از میلاد حکومت کرد.
بطالسه
در ابتدا او توسط مادرش کلئوپاترا سوم به عنوان شریک سلطنتش انتخاب شد. پدر او بطلمیوس هشتم خواسته بود که همسرش همراه با یکی از پسرانش حکومت کند. هر چند کلئوپاترا بیشتر تحت فشار بود که پسر دیگرش الکساندر را انتخاب کند. لاتیروس با خواهرش کلئوپاترا چهارم ازدواج کرد اما مادر او را تحت فشار قرار داد که به جای او با خواهر کوچکتر کلئوپاترا سلنه ازدواج کند. بعدها مادر ادعا کرد که لاتیروس سعی در کشتن او داشته و به راحتی او را عزل کرد و پسر مورد علاقه اش الکساندر را در تاج و تخت شریک خودش قرار داد. اما او پس از رشد بطلمیوس دهم، لاتیروس را به تاج و تخت بازگرداند. او خیلی زود توسط بطلمیوس دهم به قتل رسید تا دوباره به تاج و تخت برسد. سپس بطلمیوس دهم در جنگ کشته شد و دوباره بطلمیوس نهم لاتیروس تا زمان مرگش حاکم بود.
حکومت بطلمیوسی (‎/tɒlɪmeɪɪk/‎; الگو:Lang-grc-koi، Ptolemaïkḕ basileía) دوره ای از تاریخ مصر باستان هستند که یک حکومت هلنیستی در آن هنگام قدرت را در دست داشته. در این دوره دودمان بطلمیوسی که با سلطنت بطلمیوس یکم سوتر، یکی از سرداران و جانشینان اسکندر، در سال ۳۲۳ پیش از میلاد به وجود آمد و با مرگ کلئوپاترا و روی کار آمدن مصر رومی در ۳۰ پیش از میلاد خاتمه یافت.
Eagle of Zeus
اگر A B C D {\displaystyle \;ABCD} یک چهار ضلعی دلخواه باشد آنگاه داریم A B × C D + B C × D A ≥ A C × B D {\displaystyle AB\times CD+BC\times DA\geq AC\times BD} و تساوی هنگامی اتفاق می افتد که A B C D {\displaystyle \;ABCD} یک چهارضلعی محاطی باشد. توجه: A C {\displaystyle \;AC} و B D {\displaystyle \;BD} دو قطر چهارضلعی اند.
اگر A B C {\displaystyle \;ABC}   یک مثلث متساوی الاضلاع باشد و P {\displaystyle \;P}   نقطه ای دلخواه بیرون از مثلث و درون زاویه A ^ {\displaystyle \;{\hat {A}}}   آنگاه داریم P A ≥ P B + P C {\displaystyle PA\geq PB+PC}   و هنگامی که P {\displaystyle \;P}   روی کمان B C {\displaystyle \;{BC}}   از دایره محیطی مثلث باشد، تساوی رخ می دهد
نقطه E {\displaystyle \;E}   طوری انتخاب می کنیم که مثلث D C E {\displaystyle \;DCE}   متشابه با A B C {\displaystyle \;ABC}   شود. حال چون ∠ D C E = ∠ B C A {\displaystyle \angle DCE=\angle BCA}   پس ∠ L C D = ∠ A C E {\displaystyle \angle LCD=\angle ACE}   همچنین به دلیل تشابه دو مثلث A B C {\displaystyle \;ABC}   و D C E {\displaystyle \;DCE}   داریم B C A C = D C C E {\displaystyle {\frac {BC}{AC}}={\frac {DC}{CE}}}   دو نتیجه اخیر نشان از تشابه دو مثلث B C D {\displaystyle \;BCD}   و A C E {\displaystyle \;ACE}   دارد و این خود رابطه A E B D = A C B C ⇒ A E = A C × B D B C {\displaystyle {\frac {AE}{BD}}={\frac {AC}{BC}}\Rightarrow AE={\frac {AC\times BD}{BC}}}   را نتیجه می دهد. حال در مثلث A D E {\displaystyle \;ADE}   طبق نامساوی مثلثی داریم: A D + D E ≥ A E {\displaystyle AD+DE\geq AE}   به جای A E {\displaystyle \;AE}   مقدار A C × B D B C {\displaystyle {\frac {AC\times BD}{BC}}}   را قرار داده و دو طرف نامساوی را در B C {\displaystyle \;BC}   ضرب می کنیم. رابطه B C × a d + B C × D E ≥ A C × B D {\displaystyle BC\times ad+BC\times DE\geq AC\times BD}   حاصل می شود. حال تنها کافی است نشان دهیم B C × D E = A B × D C {\displaystyle BC\times DE=AB\times DC}   که این نیز از تشابه دو مثلث A B C {\displaystyle \;ABC}   و D C E {\displaystyle \;DCE}   به دست می آید.
کتاب هندسه مسطحه، ناتان آلتشیلر کورت، انتشارات فاطمی
نقشه جهان بطلمیوس (به انگلیسی: Ptolemy's world map) نقشه ای از جهان شناخته شده تا آن زمان برای جامعه مسیحیت در قرن ۲ (پس از زادروز مسیح) است. این نقشه بر اساس دست نوشته های که بطلمیوس در کتاب جغرافیای خود نوشته شده بود نگاشته گشت.این کتاب در قرن ۹(پ-م)از یونانی به عربی ترجمه شد و بر روی پژوهش های خوارزمی تأثیرگذار بود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بطلمیوس

بطلمیوس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

باران ٠٥:١٩ - ١٣٩٥/١١/٢٤
این واژه معرب واژه ى یونانى پْتُلِمیوس است و به پارسى پهلوى پَتَلموش Patalmush مى گویند. شایسته ایرانیان نیست که واژگان یونانى - رومى یا هندى را معرب و از غربال تازیان بیان کنند اگر واژه ى یونانى باید در پارسى به کار رود شایسته است به شیوه و منش ایرانیان
و زبان پارسى باشد و نه تازى! ایرانیان در بیان پ ژ گ چ ناتوان نیستند و این واج ها برعکس تازیان جزو گوشت و خون زبان شکرریزشان هست، ایرانیان ت را به ط بدل نمى کنند و بیشتر این نام ها و واژگان پیش از ورود تازیان نیز در ایران شناخته شده بوده و به کار مى رفته است
، بنابراین درست است که بگوییم و بنویسیم : پَتَلموش-پَتْلمیوس Patalmush - Patlamius پیساگوراس Pisagoras(نه فیثاغورثx) ----------- اِکلیدِس Eklides (نه اقلیدسx) سُکرات Sokrat (نه سقراطx) اَرَستو Arastu (نه ارسطوx) آرتیمیس Artimis (نه ارطاماسیاx) اَنگلیون اِنگیل
Engil-Angelion (انجیلx) اُرگانونOrganon (نه ارغنونx) اتلس Atlas (نه اطلسx) اَپیون Apion (نه افیونx) اَکاکیا Akakia (نه اقاقیاx) اِکْلیم Eklim (نه اقلیمx) اُکیانوس Ocianus (نه اقیانوسx) کُنستانتینوپول Konstantinopol (نه قسطنطنیهx) کِیسَر Keysar (پهلوى: این
واژه پارسى ست) نه قیصرx فِرون Feron (نه فرعونx) آندیوک Andivak (پهلوى) یا اَنتاکیاAntakia (نام شهرى باستانى در روم شرقى) (نه انطاکیهx)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

P > Neighbors
Mehrdad > Carried out
Amir mhmd > non maskable
محدثه فرومدی > thriving
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > flourishing
محدثه فرومدی > رونق
قادر شکوفان > Capish

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تلفظ بطلمیوس   • زندگینامه بطلمیوس   • زمین مرکزی بطلمیوس   • اولین نظریه زمین مرکزی   • بطلمیوس اول   • بطلمیوس یکم سوتر   • نظریه کوپرنیک   • نظریه خورشید مرکزی   • معنی بطلمیوس   • مفهوم بطلمیوس   • تعریف بطلمیوس   • معرفی بطلمیوس   • بطلمیوس چیست   • بطلمیوس یعنی چی   • بطلمیوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بطلمیوس
کلمه : بطلمیوس
اشتباه تایپی : fxgld,s
آوا : batlamiyus
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس بطلمیوس : در گوگل


آیا معنی بطلمیوس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )