برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1187 100 1

بعلبک

معنی بعلبک در لغت نامه دهخدا

بعلبک. [ ب ِ ل َ ب َک ک / ب َ ع َ ل َ ب َک ک ] (اِخ ) شهری است بشام. (از منتهی الارب ) (از آنندراج ). مرکب از دو کلمه ٔ بعل و بک است. بعل اسم صنمی است و بک نام مردی است که این شهر را بنیان نهاده و بنام وی خوانده شده و نسبت بدان بعلی یا بکی است. نام شهر مشهوری است بشام و آن مرکب مزجی است جزء اول آن مبنی و جزء دوم آن معرب غیر منصرف است. (از اقرب الموارد). شهری در شام که تا دمشق 90 هزار گز مساحت داردو دارای هشت هزار تن جمعیت است. این همان شهری است که در قدیم هلیوپولیس نامیده میشد و دارای خرابه ها و آثار عتیق میباشد و گفته اند بعلبک مرکب است از دو کلمه ، یکی بعل نام بت و دیگر بک ، نام مردی که بانی این شهر بوده و آنرا به اسم بت خویش نام نهاد و در نسبت به این شهر بعلی و بکی هر دو گویند. (ناظم الاطباء). نام شهری است بشام که قوم الیاس علیه السلام در آنجا بعل نام بت را می پرستیدند. (غیاث ) (آنندراج ). شهری است در لبنان که دارای آثار و خرابه های عظیمی است نام آن بیونانی هلیوپلیس چون مقر پرستش خورشید بود و معبد ژوپیتر و هلیوپلیس را یکی از جبابره در آن بنیاد نهاد. این بنا که دارای آثار هنری بسیار بود قریب دویست و شصت سال یعنی : از روزگار اوگوست تا عهد کار کرلا برپا بود که اکنون از آثار اصلی آن ستونهای ششگانه ٔ معروف بجای مانده است. معبد دیگری نیز برای خدای باخوس در آن بنیان نهاد.
این شهر از مستعمرات دولت روم بود که مسلمانان بسال 14 هَ. ق. آنرا گشودند. سپس در روزگار امویان از رونق آن کاسته شد و امیر تیمور بسال 803 هَ. ق. آنرا غارت کرد. در سال 1922 م. سلطان سلیم اول عثمانی بر آن استیلا یافت. سپس از مستعمرات دولت فرانسه گردید واکنون از شهرهای کشور مستقل لبنان است و جمعیت آن برحسب اعلام المنجد هشت هزار تن است. اراضی این شهر درنهایت آبادانی است و دارای نهرهای بزرگی است که از آنجمله نهر لیطانی است و محصولات عمده ٔ آن انواع حبوب و حریر و میوه است و دارای برخی صنایع ساده نیز هست. (از اعلام المنجد و منجم العمران باختصار). شهری است بشام بسیارنعمت و بر بر کوه نهاده است. (حدود العالم ) : در جامع بعلبک کلمه ای چند بطریق وعظ... (سعدی ). و رجوع به حبیب السیر و لغات تاریخیه و جغرافیه و معجم البلدان و ابن بطوطه و نزهةالقلوب و جوالیقی و قاموس کتاب مقدس شود.

معنی بعلبک به فارسی

بعلبک
نام قدیم آن هلیوپولیس شهریست در لبنان ۱۸/٠٠٠ سکنه ( مسلمان و مسیحی ) و آن در قدیم مقر فینیقیان و مستعمره رومیان در قرن اول م . بود . در زمان آنتونن مقدس معبدی برای خورشید در آنجا ساخته شد .
شهریست بشام ٠ مرکب از دو کلم. بعل و بک است بعل اسم صنمی است و یک نام مردیست که این شهر را بنیان نهاده و بنام وی خوانده شده و نسبت بدان بعلی یا بکی است ٠ نام شهر مشهوریست شام و آن مرکب مزجی است جزئ اول آن مبنی و جزئ دوم آن معرب غیر منصرف است ٠
شهری است در لبنان واقع در هرمل .

بعلبک در دانشنامه اسلامی

بعلبک
بَعْلَبَک ، شهری کهن در شمال شرقی دره بقاع لبنان می باشد. این شهر در دامنه های سلسله جبال شرقی لبنان در ۳۴ و ۱۰ عرض شمالی و ۳۶ و ۱۱ طول شرقی و در ارتفاع ۱. ۱۶۵، متری از سطح دریا واقع است .
نام بعلبک به دوران بسیار کهن بازمی گردد و در آن بازتاب نام خدای بزرگ فنیقی «بعل » دیده می شود. این نام مرکب از دو جزء «بعل » و «بک » است و در معنای آن سخنان گوناگونی گفته شده است : برخی آن را در زبان فنیقی ، به معنای خانه یا شهر بعل دانسته اند و برخی دیگر نام این شهر را از ریشه سریانی «بعل بقعوتو» و به معنای «پروردگار بقاع » فرض کرده اند؛ اما پاره ای از محققان غربی ، ریشه ای یونانی برای آن پنداشته اند و بر این باورند که بعلبک در اصل «بعل - باکو» یا «بعل - باخوس »، برگرفته از نام «باخوس » یکی از خدایان یونان باستان است . در دوران تسلط یونانیان بر این شهر، خدای محلی بعل به «هلیوس » یونانیان تشبیه ، و این شهر «هلیوپولیس » به معنای «شهرخورشید» خوانده شد.
پیشینه تاریخی
کاوش های باستان شناختی دیرینگی بعلبک را به دوران نوسنگی ۶۰۰۰-۳۰۰۰ق م می رساند. در هزاره ۳ق م این شهر زیستگاه کنعانیان بوده است . هنگامی که آرامیان وارد سوریه شدند، از اختلاط آن ها با کنعانیان ، فنیقی ها پدید آمدند که در این شهر سکنی داشتند. بعلبک در طول تاریخ کهن خود بارها مورد تهاجم اقوام مختلف از جمله هیکسوس ها، آشوریان ، بابلی ها و پارس ها قرار گرفته است . در دوران کشورگشایی های اسکندر این شهر به تصرف یونانیان درآمد، اما دیری نپایید که بطالسه مصر بر این شهر چیره شدند. در اوایل سده نخست میلادی رومی ها بر این شهر استیلا یافتند. آوگوستوس د ۱۴م امپراتور روم به افتخار یوپیتر - خدای ِ خدایان رومیان - معبدی در این شهر برپا نمود و این شهر را «یوپیتر هلیوپولیتن » نامید. اوج شکوفایی بعلبک در دوره چیرگی رومیان بر این شهر بود. با رسمیت یافتن مسیحیت در امپراتوری روم شرقی ، معبد یوپیتر در بعلبک به کلیسا بدل شد.
فتح مسلمانان
در زمان خلافت عمر سپاه اسلام به فرماندهی ابوعبیده جراح و خالد بن ولید بارها به بعلبک تاختند، اما وجود دیوار و باروی استوار شهر از یک سو و مقاومت سرسختانه رومیان از سوی دیگر، فتح کامل آن را تا ذیقعده ۱۵/دسامبر ۶۳۶ به تعویق انداخت . و شاید به همین سب ...

بعلبک در دانشنامه ویکی پدیا

بعلبک
بعَلبَک (به عربی: بَعْلَبَكّ) یکی از شهرهای تاریخی کشور لبنان است که در دره بقاع در ارتفاع ۱۱۷۰ متر از سطح دریا و در شرق رود لیطانی واقع شده است.
شیعه ۵۹٪
سنی ۲۳٪
مارونی ها ۱۵٪
کاتولیک رومی ۲٪
ارتودوکس رومی ۱٪
بعلبک بخاطر وجود آثار باستانی در آن از جمله نیایشگاهی از دوره رومی ها که از آثار مهم رومی ها است شهرت دارد. بعلبک در زمان رومی ها به نام «هلیوپولیس» (شهر خورشید) نامیده می شد. ستون های سنگی بسیار عظیمی از زمان های قدیم در این شهر موجود است. کاروان اسرای کربلا از این شهر تاریخی عبور کرده اند و ماجرای راهب مسیحی ظاهراً در این شهر اتفاق افتاده است. هم اکنون مسجدی به نام مسجد راس الحسین در بعلبک وجود دارد که مربوط به همین واقعه می باشد.
توزیع مذهب ساکنان شهرستان بعلبک به قرار زیر است:
هلیوپولیس در بعلبک
عکس بعلبک
بهرام شاه، امیر بعلبک (انگلیسی: Bahramshah; – ۰ دسامبر ۱۲۳۰(1230-12-00))، امیر بعلبک از سال ۱۱۸۲ تا ۱۲۳۰ میلادی بود که پس از پدرش فرخ شاه به این منصب رسید.
رأس بعلبک (به عربی: راس بعلبک) یک منطقهٔ مسکونی در لبنان است که در استان بقاع واقع شده است.
فهرست شهرهای لبنان
رأس بعلبک ۲٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و ۱٬۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
ناحیه بعلبک (به عربی: قضاء بعلبک) یک سکونتگاه مسکونی در لبنان است که در بعلبک واقع شده است.
فهرست شهرهای لبنان
ناحیه بعلبک ۲٬۳۱۹ کیلومترمربع مساحت و ۱۵۷٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بعلبک در دانشنامه آزاد پارسی

بَعْلْبَک
معبد باکوس، شهری در سوریه باستان، و در لبنان کنونی، ۶۰کیلومتری شمال شرقی بِیروت. ابتدا مرکز پرستش بعل، خدای فنیقی ها بود. یونانیان که بعل را با هِلِیوس، خدای خورشید، یکی می دانستند بعلبک را هِلیوپولیس، شهر خورشید نامیدند. خرابه های بعلبک، چند معبد رومی دارد که هنوز باقی است. معبد ژوپیتِر هِلیوپولیتانوس و معبد باکوس، ساخته شده در قرن ۲م، تقریباً سالم باقی مانده اند. بَعلبک در زمان یولیوس سِزار به مستعمرۀ روم تبدیل شد. در قرن ۲م شهرت یافت که امپراتور تِرایانوس پیش از آغاز دومین جنگ خود با اَشکانیان با غیب گویان بعلبک مشورت کرده است. معبد ژوپیتر را آنتونینوس پیوس ساخت و تئودوسیوس کبیر آن را به کلیسا تبدیل کرد. در جنگ های بعدی، عرب ها آن را به دژ تبدیل کردند که نشانه هایی از آن را هنوز می توان دید. در ۱۴۰۰م امیرتیمورگورکانی آن را به کلی ویران کرد. ستون های درگاه ورودی معبد ژوپیتر ۲۷ متر ارتفاع و هفت متر قطر داشتند. از ۵۴ ستون پیرامون تندیس خدا، شش ستون برجامانده، و زمین پوشیده از خرابه های عمارات است. معبد کوچک تری به نام معبد باکوس در جنوب آن قرار دارد، که از معبد پارتنون آتِن بزرگ تر است. این معبد که تقریباً سالم مانده دارای هشت ستون در هر ضلع و پانزده ستون در هر جناح است. هر دو معبد به سبک قُرنتی و از سنگ آهک ساخته شده اند. ازجملۀ دیگر آثار باستانی، باید از معبد مدوّرِ ونوس نام برد که به خوبی حفظ شده و یکی از شا هکارهای معماری رومی است.

نقل قول های بعلبک

بعلبک شهری است در میان کوهستان شرقی لبنان در شرق رود لیطانی.
• «شهری است مشهور در نزدیکی دمشق. درخت بسیار و میوه بیشمار دارد و از آنجا به سایر ولایات شام، میوه و طعام برند؛ و عمارات عالی و عجیبه آن، بسیار است. گویند که این شهر مهریه بلقیس بود؛ و قصر سلیمان بن داود- علیه السلام- در این شهر است؛ و قلعه بعلبک، مقام حضرت ابراهیم (ع) بود؛ و دیر الیاس نبی (ع) در آنجا است.» در «آثار البلاد و اخبار العباد/ اقلیم ثالث / بعلبک» (نگاشته به سال ۶۷۴ق/ ۱۲۷۵م) -> ابوعبدالله زکریا قزوینی

ارتباط محتوایی با بعلبک

بعلبک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آخرین پادشاه مادها   • معروفترین بنای به جا مانده از ساسانیان   • نام آخرین پادشاه مادها   • اختراع برادران لومیر   • شنبه یهودیان   • معروفترین بنای بجا مانده از ساسانیان   • نام اخرین پادشاه مادها   • معروف ترین بنای به جا مانده از ساسانیان   • معنی بعلبک   • مفهوم بعلبک   • تعریف بعلبک   • معرفی بعلبک   • بعلبک چیست   • بعلبک یعنی چی   • بعلبک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بعلبک
کلمه : بعلبک
اشتباه تایپی : fugf;
عکس بعلبک : در گوگل

آیا معنی بعلبک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )