برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1219 100 1

بفروئیه

معنی بفروئیه در لغت نامه دهخدا

بفروئیه. [ ب َ ئی ی ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان میبد بخش اردکان شهرستان یزد. سکنه 2295 تن. آب از قنات. محصول آنجا غلات ، پنبه. شغل اهالی آن زراعت و کرباس بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

بفروئیه در دانشنامه ویکی پدیا

بفروئیه
بفروئیه، شهری از توابع بخش بفروئیه شهرستان میبد در استان یزد ایران است.
«نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.
«ارتقا روستای بفروئیه به شهر». دریافت شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۴.
«شهرداری بفروئیه». دریافت شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۴.
شهر بفروئیه در شمال غربی میبد واقع شده است و از سال ۱۳۹۲ از دهستان به شهر تبدیل گردیده و دارای محلات بالا و پائین است. محلات آن شامل سر محله-در توده-درمسجد جامع-در مسجد-در قلعه هاشمی می باشد. بفروئیه از معدود شهرهایی است که بافت تاریخی آن همچنان فعال است و زندگی در آن جریان دارد.
بر اساس اسناد و مدارک تاریخی بفروئیه قدیم در ناحیه شمال غربی موقعیت فعلی آن بنا گردیده که بر اثر سیل ویران شده و در ۸۵۶ هجری قمری مجدداً بازسازی شده است. در واقع خواجه معین الدین علی میبدی وزیر عدالت آیین در خطه یزد به تعمیر آن همت گماشته وآن منطقه را معین آباد نامیده که بعدها به خاطر سطح صاف و هموار منطقه به بفرو تغییر نام داده شده است. دروقف نامهٔ ربع رشیدی نوشتهٔ خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی به بفروئیه اشاراتی شده و اینطور آمده که: " تمامیت قریه بفروئیه از دیه های مدینه میبد از نواحی بلده یزد با تمامت دو مزرعه که تابع این قریه است. یکی شهرآباد و یکی خاتون آباد و با تمامت طاحونه ای (آسیاب آبی) که دایر است بر کاریز این قریه و تمامت این املاک مشهورند و مستغنی از ذکر حدود". هستهٔ اصلی بفروئیه قدیمی جمال آباد نام داشته که در کنار پیر بفروئیه و مزرعه شیخ ابوالقاسم کنونی واقع و همان طور که گفته شده با سیلی مهیب ویران می شود. در نتیجه مردم به محدودهٔ باغ حسین خان (دانشگاه پیام نور اردکان) رفته و مسکن می گزینند و پس از آن در محلهٔ کنونی مستقر می شوند. در کتاب جامع مفیدی اینطور آمده که: "چون اول فروردین ماه ستین و ثمانمائه رخ نمود اکثر قنوات که از طرف مهریجرد جاری و در ره گذر سیل واقع بود خراب گردید. شانزده محله از محلات خارج شهر با زمین هموار گردید که سوای عمارات عالیه دیگر عمارتی نماند… تا مدت سه شبانه روز حال برین منوال بود.
مسجد جامع بفروئیهدر قرن ۹ هجری قمری بنا گردیده و بعد از مسجد جامع میبد از قدیمی ترین مساجد میبد اس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بفروئیه

بفروئیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بفروئیه   • مفهوم بفروئیه   • تعریف بفروئیه   • معرفی بفروئیه   • بفروئیه چیست   • بفروئیه یعنی چی   • بفروئیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بفروئیه
کلمه : بفروئیه
اشتباه تایپی : ftv,mdi
عکس بفروئیه : در گوگل

آیا معنی بفروئیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )