انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1081 100 1

بلغارستان

/bolqArestAn/

معنی بلغارستان در لغت نامه دهخدا

بلغارستان. [ ب ُ رِ ] (اِخ ) جمهوری سوسیالیستی واقع در جنوب شرقی اروپا در شبه جزیره ٔ بالکان. وسعت آن 110840 کیلومتر مربع و جمعیتش 7629254 تن است. از شمال به دریای سیاه از جنوب به قسمت اروپایی ترکیه و یونان ، از غرب به یوگسلاوی ، و از شرق به رومانی محدود است. پایتخت آن صوفیه و بندر عمده ٔ آن وارنا و شهرهای مهم آن پلودیوو روسیه است. کوههای بالکان از آن می گذرد و رودهای دانوب و سروما و مارتیسا آن را مشروب میسازد. سکنه ٔ آن بیشتر ارتدوکس یونانی و عده ای نیز مسلمانند. در سال 1950 م. اخراج سکنه ٔ ترک که در حدود 250هزار تن می باشند آغاز گردید. این سرزمین در سال 660 م. بتصرف دسته هائی از بلغارهای شرقی درآمد. و در سالهای 1018-1186م. مطیع دولت بیزانس بود. در زمان ایوان دوم به اوج عظمت خود رسید. در سال 1330 م. خراجگزار صربستان شد. در دوره ٔ سلطان بایزید اول عثمانیها بلغارستان را گرفتند (1393م.) و آنرا بکلی به خاک خود ملحق کردند. در سال 1908 م. فردیناند بلغارستان را مستقل اعلام کرد و عنوان تزار بخود داد. در جنگ بین الملل اول بلغارستان از دول مرکزی بود. و در جنگ بین الملل دوم به محور پیوست (1941م.) و قسمتهایی از یوگسلاوی و یونان را اشغال کرد. در سپتامبر 1944 م. روسیه به بلغارستان اعلان جنگ داد و به آن هجوم برد. دولتی ائتلافی و طرفدار روسیه بر سر کار آمد، و کمی بعد دولتی کمونیست جای آن را گرفت. در سال 1946م. سلطنت ملغی شد و در 15 سپتامبر 1946 م. جمهوری خلق بلغارستان تشکیل یافت. در 1947 م. کمونیستها قانون اساسی جدیدی آوردند و صنایع و معادن را ملی کردند. بلغارستان عضو معاهده ٔ ورشو است و در سال 1955م. به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد. کشوریست غله خیز و دارای انگور و توتون وگل. مراتع وسیع و منابع زغال سنگ و لینییت و سرب و غیره در آن است. (از دایرةالمعارف فارسی ) (از فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به بلغار در معنی اسم خاص شود.

معنی بلغارستان به فارسی

بلغارستان
جمهوری کمونیستی از کشور های شبه جزره بالکان که مساحت آن ۱۱٠/۹۲۷ کیلو متر مربع و ۸۸۱٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت آن صوفیه میباشد . شهرهای عمده پلودیو وارنا روسه کشوریست غله خیز و دارای انگور و توتون و گل . مراتع وسیع و منابع زغال سنگ و لینییت و سرب و غیره. بلغار ها از نژاد اسلاو می باشند که در قرن هفتم هجری در آن سرزمین مسکن گزیدند و در قرن دهم با آیین مسیح گرویدند .

بلغارستان در دانشنامه اسلامی

بلغارستان
بُلْغارِسْتان ، کشوری در جنوب شرقی اروپا، و در بخش شرقی شبه جزیره بالکان . این کشور با مساحت ۹۱۲، ۱۱۰کم ۲، میان ۴۱ و ۱۴ تا ۴۴ و ۱۲ عرض شمالی ، و ۲۲ و ۲۱ تا ۲۸ و ۳۶ طول شرقی قرار دارد. و مرکز آن شهر صوفیه است .
این کشور از شمال به رومانی ، از غرب به صربستان و مونتنگرو و مقدونیه ، از شرق به دریای سیاه ، از جنوب به یونان و از جنوب شرقی به بخش اروپایی ترکیه محدود است . مرز مشترک بلغارستان با یونان ۴۹۴ کم، با مقدونیه ۱۴۸ کم، با رومانی ۶۰۸ کم، با صربستان و مونتنگرو ۳۱۸ کم، و با ترکیه ۲۴۰ کم است . جمعیت این کشور را در تیر (۱۳۸۱/ژوئیه ۲۰۰۲،) ۳۳۷، ۶۲۱، ۷ نفر نوشته اند.
جمعیت
در اواخر سده ۱۹م که جمعیت بلغارستان اندکی بیش از ۲میلیون نفر بوده ، شمار مسلمانان ۰ ۶۰، ۵۷۸ ذکر شده که اندکی بیش از یک چهارم کل جمعیت آن کشور را تشکیل می داده است . ولی در ۱۳۷۳ش /۱۹۹۴م نسبت شمار مسلمانان (با جمعیتی حدود ۰۰۰، ۲۰۰، ۱ نفر) به کل جمعیت کشور به ۱۵% رسیده ، و در ۱۳۷۷ش /۱۹۹۸م به ۱ /۱۲% کاهش یافته است . اقوام مسلمان بلغارستان را گروهی از بلغارهای ساکن اراضی کوهستانی رُدُپاخ در جنوب غرب کشور تشکیل می دهند. اینان از اخلاف بلغارهایی هستند که در دوران حکومت عثمانی اسلام آوردند. این گروه به زبان بلغاری سخن می گویند. (نک: ه د، بلغار) گروه دیگر ترک ها، و گروه سوم کولی ها هستند. افزون بر این ها، علویان در منطقه دُبروجا و دِلی اورْمان سکنی دارند که به «علیجانی » یا «قزلباش » معروفند و شمارشان بسیار اندک است .
بلغارهای ساکن بلغارستان
بلغارهای ساکن بلغارستان را شاخه ای از بلغارهای ساکن اطراف رود ولگا دانسته اند که در سده ۱ق /۷م به محدوده سواحل رود دانوب کوچ کردند و راه سرزمین بالکان را در پیش گرفتند. (نک: ه د، بلغار.) فرمانروای آنان شخصی به نام کووْرَت کوبرت بود که ظاهراً تا ۵۹ق / ۶۷۹م بر مسند قدرت تکیه داشت . و توانست ۳ گروه از بلغارها را متحد سازد و در رأس هر یک از این گروه ها، یکی از فرزندان خود - با نام های باتبای ، کُتراگ و اَسپروخ - را بگمارد. بنابر نوشته تئوفانس ، باتبای در محل بلغارهای اطراف رود ولگا باقی ماند و تابعیت خزران را گردن نهاد و در اواخر سده ۱ق خراجگزار آنان بود. گروه تابع باتبای بلغارهای ناحیه کوبان را تشکیل دادند و به بلغارهای سیاه شهرت یافتند. اما اسپروخ از چنگ خزران گریخت و روانه سواحل رود دانوب شد. درباره زمان حرکت گروه تابع اسپروخ ، اختلاف نظر وجود دارد. بعضی زمان حرکت آنان را پس از مرگ کوورت در ۵۹ق نوشته اند. به هر روی ، آنان که شامل سواران زبده بسیاری بودند، از رود دانوب گذشتند و در جزیره ای که میان شاخه رود پدید آمده بود، مستقر شدند؛ سپس از ساحل راست دانوب نیز عبور کرده ، در نزدیکی کوسْتانْدین استقرار یافتند. خزران نیز که از تعقیب بلغارها عاجز مانده بودند، به سرزمین خود بازگشتند و اراضی بلغارهای فراری را به تصرف خود آوردند. کنستانتین چهارم ، امپراتور بیزانس (حک ۴۸- ۶۵ق /۶۶۸ - ۶۸۵م ) در آغاز به مقابله بلغارهای تابع اسپروخ شتافت و عرصه را بر آنان تنگ کرد، ولی پس از مدتی بیمار شد و سپاهیان او بی سرپرست ماندند؛ در نتیجه ، بلغارها در ۵۹ق به سپاهیان وی حمله ور شدند و آنان را درهم شکستند و تا دبروجای کنونی پیش تاختند و سراسر اراضی میان رود دانوب و شبه جزیره بالکان را به تصرف آوردند و اسلاوهای ساکن این سرزمین را تابع خود کردند.
رأس دولت اسلاو
...
بلغارستان
بلغارستان، از کشورهای جنوب شرقی اروپا است که در بخش شرقی منطقه بالکان قرار دارد. اسلام در قرن ۱۴ میلادی همزمان با فتوحات عثمانی در شرق اروپا، به این منطقه راه یافت. پس از سقوط دولت عثمانی، بسیاری از مسلمانان به دلیل فشارهای حکومت کمونیستی این منطقه را ترک کردند، پس از استقلال بلغارستان، مسلمانان از آزادی بیشتری برخوردار شدند و شماری از مهاجران مسلمان بلغاری به کشور خود بازگشتند.
بیش از ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت حدود ۸ میلیون نفری بلغارستان را مسلمانان تشکیل می دهند. بیشتر مسلمانان این کشور مذهب حنفی دارند، شماری شیعه، بکتاشی و علویان نیز در شهرهای رازگرد، توتارکان و سیلون زندگی می کنند که جمعیت آنها کمتر از ۱۰۰،۰۰۰ تن برآورد شده است.
بلغارستان کشوری در اروپای شرقی و در بخش شرقی منطقة بالکان است. مساحت آن ۹۹۴، ۱۱۰ کیلومترمربع، حکومت آن جمهوری و پایتختش شهر صوفیه است. این کشور با رومانی، صربستان، مقدونیه، یونان و ترکیه مرز مشترک دارد و زبان رسمی آن، بلغاری است.
بلغارستان کشوری است در اروپای شرقی ، در بخش شرقی منطقه بالکان می باشد.
مساحت بلغارستان ۹۹۴، ۱۱۰ کیلومتر مربع، جمعیت آن طبق برآورد ۱۳۷۶ ش/ ۱۹۹۷، ۰۰۰، ۳۲۹، ۸ تن، حکومت آن جمهوری و پایتختش شهر صوفیه ( صوفیا ) است.

وجه تسمیه بلغارستان
نام بلغارستان از مردم ترک تبار بلغار گرفته شده است.

وصف بلغارستان در منابع اسلامی
نخستین وصف هایی که در منابع اسلامی درباره بلغارستان آمده، مبتنی بر گزارش های مُسلِم جِرمی (متوفی ح۲۳۱)، هارون بن یحیی (متوفی ۳۴۹) و ابراهیم بن یعقوب (متوفی ۳۴۹) است.
میکائیل هشتم، امپراتور روم شرقی، در ۶۶۰/۱۲۶۲، انکیالوس و مسمبریا را از تصرف بلغارها درآورد و ترکان آسیای صغیر را، که با عزالدّین کیکاوس دوم (کیکاوس (۲)) به روم شرقی پناه برده بودند، در دوبریجه (یا دوبْروجا/ دوبروگه) مستقر کرد.
بیشتر آن ها در ۷۰۷/۱۳۰۷ به آسیای صغیر بازگشتند.
در برخی منابع اسلامی بلغارستان را سرزمین «اُلَق» ها و بلغارها را با الق ها یکی دانسته اند.

تصرف بلغارستان توسط عثمانی ها
...

بلغارستان در دانشنامه ویکی پدیا

بلغارستان
مختصات: ۴۲°۴۱′ شمالی ۲۳°۱۹′ شرقی / ۴۲٫۶۸۳°شمالی ۲۳٫۳۱۷°شرقی / 42.683; 23.317
تاریخ بلغارستان در پادویی اصلی
بلغارستان (به بلغاری: България) با نام رسمی جمهوری بلغارستان (به بلغاری: Република България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ (در سال ۲۰۱۱ میلادی) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.
زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.
بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.
عکس بلغارستان
سیارک ۲۵۷۵ (به انگلیسی: 2575 Bulgaria، نامگذاری:1970PL) دو هزار و پانصد و هفتاد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۴ اوت ۱۹۷۰ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۶۰ است.
بلغارستان برای نخستین بار در بازی های المپیک در بازی های افتتاحی ۱۸۹۶ با یک ژیمناست شرکت نمود. کمینه المپیک بلغارستان در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد و در سال ۱۹۲۴ برای نخستین یک تیم به بازی های المپیک تابستانی گسیل نمود. ورزشکاران بلغارستان تا کنون در مجموع ۲۲۴ مدال کسب نموده اند.
۱۸۹۶
۱۹۰۰
۱۹۰۴
۱۹۰۸
۱۹۱۲
۱۹۲۰
۱۹۲۴
۱۹۲۸
۱۹۳۲
۱۹۳۶
۱۹۴۸
۱۹۵۲
۱۹۵۶
۱۹۶۰
۱۹۶۴
۱۹۶۸
۱۹۷۲
۱۹۷۶
۱۹۸۰
۱۹۸۴
۱۹۸۸
۱۹۹۲
۱۹۹۶
۲۰۰۰
۲۰۰۴
۲۰۰۸
۲۰۱۲
۲۰۱۶
۲۰۲۰
در ۱۴ اکتبر ۱۹۱۵ پادشاهی بلغارستان به سود قدرت های مرکز وارد جنگ جهانی اول شد و به پادشاهی صربستان اعلام جنگ کرد. این کشور تا ۳۰ سپتامبر ۱۹۱۸ که دولت های درگیر پیمان متارکه تسالونیکا را امضا کردند در این جنگ ماند.
پس از جنگ های بالکان در سال های ۱۹۱۲/‍۱۹۱۳، بلغارستان خود را کشوری ایزوله در میان همسایگانی ستیزه جو و بی پشتیبانی هیچ قدرت بزرگ جهانی ای می دید. با آغاز جنگ یکم جهانی، این کشور که هنوز دچار گرفتاری های اقتصادی و اجتماعی درگیری پیشین بود اعلام بی طرفی کرد. ولی موقعیت ژئوپلیتیک و بدنه نظامی مناسبش سبب شد تا هر دو جبههٔ متخاصم بکوشند تا بلغارستان را به سود خود به جنگ بکشانند. سرانجام قدرت های مرکز شامل امپراتوری آلمان و اتریش-مجارستان توانستند بلغارها را راضی کنند که به سود آنان وارد جنگ شوند. پیوستن بلغارستان به قدرت های مرکز نویدبخش سقوط صربستان باشد و نیز با ارتباط زمینی ای که این ارتباط پدید می آورد رساندن کمک های آلمان ها به امپراتوری عثمانی را نیز تضمین می کرد.
حضور بلغارستان با حرکت های سریعش در ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶ پیروزی هایی را به همراه آورد. ولی سپس این کشور درگیر جنگ فرسایشی در جبهه های شمال و جنوب شد که سبب تضعیف اقتصادش گردید. روحیه و سلامت جسمی سربازان بلغار رو به سستی نهاد. در پی پیشروی متفقین و بروز شورش در میان ارتش، بلغارستان به ناچار قرارداد متارکه را در ۱۹۱۸ پذیرفت. در پی آن تزار فردیناند یکم به عنوان مسئول این فاجعهٔ ملی و به سود پسرش بوریس سوم کناره گیری کرد. سپس در پی پیمان نوی-سور-سن در ۱۹۱۹، بلغارستان ناچار به بازگرداندن سرزمین های اشغالی، واگذاری بخشی از خاک پرداخت غرامت جنگی سنگینی گردید.
Wikipedia contributors, "Bulgaria during World War I," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bulgaria_during_World_War_I&oldid=773962047 (accessed June 5, 2017 ).
بلغارستانِ ولگا (به بلغاری: Волжка България) سرزمینی تاریخی در خلال سده ۷ تا سده ۱۳ میلادی میان رودهای ولگا و کاما در غرب روسیه بود که امروزه تاتارستان و چواش در آن قرار گرفته اند.
اتحادیه فوتبال بلغارستان (بلغاری: Български футболен съюз, БФС, Bŭlgarski futbolen sŭyuz) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور آلبانی است.
این اتحادیه که در ۱۹۲۳ تأسیس شده عضو یوفا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر صوفیه است.
مسابقات لیگ حرفه ای دسته اول فوتبال بلغارستان، جام حذفی فوتبال بلغارستان و سوپر جام فوتبال بلغارستان زیر نظر این اتحادیه برگزار می شود.
ارمنیان پنجمین اقلیت بزرگ بلغارستان می باشند. برپایهٔ سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی ۶۵۵۲ تن ارمنی می زیند، اگرچه منابع ارمنی جمعیت ارمنیان این کشور را تا ۲۲هزارتن نیز برآورد نموده اند.
آرمن هامبارتسومیان
مایکل آرلن
یولیا بربریان-مالیوا
استیون درونیان
استپان ساکلاریان
آرمن نازاریان
نورایر نوریکیان
ساموئل بلغارستان
فیلیپ کیرکوروف
کاترینا مالیوا
ماگدالنا مالیوا
مانوئلا مالیوا
آلیس پانیکیان
سیلوی وارتان
پیشینهٔٔ حضور ارمنیان در بالکان به سدهٔ پنجم میلادی بازمی گردد. در این زمان بخشی از سواره نظام بیزانس را ارمنی هایی تشکیل می دادند که به این سرزمین نقل مکان کردند. ارمنی ها از سده های میانه تاکنون نقش برجسته ای در تاریخ بلغارستان داشته اند. بیشتر ارمنیان بلغارستان در شهرهای صوفیه، پلوودیو، وارنا و بارگاس می زیند. زبان سنتی ارمنیان بلغارستان، زبان ارمنی غربی است، ولی بیشتر ارمنیان این کشور بر زبان بلغاری که زبان رسمی این کشور است مسلطند.
کلیسای حواری ارمنی گئورگی قدیس در شهر پلوودیو بلغارستان
Wikipedia contributors, "Armenians in Bulgaria," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Armenians_in_Bulgaria&oldid=801377524 (accessed December 22, 2017).
از سال ۱۹۹۹ بدین سو کشور بلغارستان به ۲۸ استان (منطقه) بخش شده است. نام آن ها بدین شرح است:
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Provinces_of_Bulgaria&oldid=543600704
اسلام در بلغارستان بزرگترین اقلیت دینی این کشور محسوب می شود که طبق سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی تعداد مسلمانان این کشور در حدود ۷.۸% و جمعیتی بالغ بر ۵۷۷،۱۳۹ نفر تخمین زده شده است.که اکثریت قاطع مسلمانان بلغارستان را مردمان ترک تبار تشکیل می دهد.نواحی پرجمعیت مسلمانان بلغارستان در مرز با ترکیه و در استان های نظیر استان کرجالی، استان سیلیسترا، استان شومن، استان ترگوویشته و استان رازگراد پراکنده هستند.
ترک ها - ۴۴۴،۴۳۴, که ۴۲۰،۸۱۶ سنی و ۲۱،۶۱۰ شیعه
پوماک ها - ۶۷,۳۵۰
مسلمانان رومی - ۴۲،۲۰۱
مجموع- ۵۷۷،۱۳۹
ترکیب قومی مسلمانان بلغارستان را به طور عمده ترک های بلغارستان بعد پوماک ها و مسلمانان رومی تشکیل می دهند:
النا شهری در استان ولیکو ترنوو کشور بلغارستان است که جمعیت آن در سال ۲۰۰۱ میلادی ۶٬۴۱۲ نفر بوده است.
امپراتوری نخست بلغارستان دولتی قرون وسطایی بود که در ۶۸۰ میلادی در شمال شرقی شبه جزیره بالکان توسط بلغارها تأسیس گردید. این امپراتوری در بیش ترین وسعت خود از بوداپست تا دریای سیاه و از رود دنیپر تا دریای آدریاتیک امتداد می یافت. بلغارها اولین اقدام مهم خود را در شکستن محاصرهٔ قسطنطنیه توسط مسلمانان انجام دادند و شاه آنان، ترول، به عنوان ناجی اروپا شناخته شد.بلغارستان  آلبانی  بوسنی و هرزگوین  کرواسی  یونان  مجارستان  کوزوو  جمهوری مقدونیه  مولداوی  مونته نگرو رومانی صربستان ترکیه اوکراین
اوبل (به بلغاری: Obel) روستایی در بلغارستان است که در شهرستان بلاگووگراد واقع شده است. اوبل ۱۶٬۷۴۷ کیلومتر مربع مساحت و ۴۵ نفر جمعیت دارد و ۱٬۰۵۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای بلغارستان
اوپان (به لاتین: Opan) یک روستا در بلغارستان است که در استان استارا زاگورا واقع شده است.
فهرست شهرهای بلغارستان
اوپان ۴۵۷ نفر جمعیت دارد و ۱۴۲ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
اوحرید (به بلغاری: Ohrid) روستایی در بلغارستان است که در شهرستان بویچینوفتسی واقع شده است.
فهرست شهرهای بلغارستان
باتاک شهری در استان پازارجیک کشور بلغارستان است که جمعیت آن در سال ۲۰۰۱ میلادی ۳٬۸۰۶ نفر بوده است.
فهرست شهرهای بلغارستانچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بلغارستان در دانشنامه آزاد پارسی

بُلغارستان (Bulgaria)
12303700.jpg
کلیسای الکساندر نوسکی، واقع در مرکز سوفیا
موقعیت. جمهوری بلغارستان در اروپای جنوب شرقی و در کرانۀ غربی دریای سیاه جا دارد و از شمال به رومانی، از شرق به دریای سیاه، از جنوب به ترکیه و یونان، و از غرب به مقدونیه و مونته نگرو محدود شده است. بلغارستان ۱۱۰,۹۹۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر صوفیه پایتخت آن است.سیمای. کشور بلغارستان که روزگاری یکی از اقمار متعصب و از هم پیمانان نزدیک و وفادار اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد، نیمه کوهستانی است و کوه های بالکان نواحی مرکزی آن را از گوشۀ شمال غربی به سوی شرق و ساحل دریای سیاه دربر گرفته و حوضه های دانوب و دریای اژه را از هم جدا کرده است. دامنه های شمالی کوه های بالکان به رودخانۀ مرزی دانوب که بلغارستان و رومانی را از هم جدا می کند منتهی می شود و قلۀ بوتف، که با ارتفاع ۲,۳۷۷ متر در مرکز بلغارستان قرار دارد، بلندترین قلّۀ رشته کوه های بالکان به شمار می آید. دامنۀ جنوبی بخش مرکزی رشته کوه های مزبور به دره های متعدد و جلگه های باریکی چون تراس (تراکیا) مشرف است و بیشتر کشتزارها و تأسیسات کشاورزی بلغارستان در آن قرار دارد. نواحی جنوبی کشور را کوه های رودوپه فراگرفته و بخشی از مرز بلغارستان و یونان را تشکیل داده است و انتهای غربی آن به کوه های ریلا می پیوندد که بلندترین نقطۀ کشور، کوه موسالا، با ارتفاع ۲,۹۲۷ متر را در خود جای داده است. کوه های ویتوشا، که شهر صوفیه، پایتخت کشور، در درّۀ شرقی آن واقع است، آن را از سوی شمال غرب به رشته کوه های بالکان متصل می کند. رودخانه های بسیاری در بلغارستان جریان دارند که مهم ترین آن ها عبارت اند از دانوب و ریزابه های آن چون ایسکر، اوسوم، و یانترا و نیز رودخانه های کامچیا، تونجا، ماریتسا، و استروما. کشور بلغارستان به نُه استان تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از صوفیه، پلوودیف، وارنا، بورگاس، روسه، و استارا زاگورا. اقلیم نواحی جنوبی بلغارستان مدیترانه ای است. زمستان های آن پربرف و باران و تابستان هایش خشک و بسیار گرم است. نواحی شمالی آن تحت تأثیر اقلیم قاره ای قرار دارد و تغییرات دما و بارندگی نسبتاً فراوان تابستانی از ویژگی های آن است. میانگین دمای شهر سوفیا در دی ماه ۲.۲ـ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه۲۰.۶ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۶۳۵ میلی متر می رسد. حدود ۳۳ درصد از خاک بلغارستان را جنگل های کاج فرا گرفته و کوه های بالکان و کوهپایه های آن از درختان کاج و راش و بلوط پوشیده شده است. حیات وحش این کشور که عمدتاً در نواحی جنوب غربی کشور متمرکز است، از خرس، گرگ، گوزن، روباه، و گربۀ وحشی تشکیل شده است.
اقتصاد. بعد از تحوّلات ۱۹۸۹ و جداشدن بلغارستان از دنیای کمونیسم و کنار گذاردن سیاست اقتصاد متمرکز و دولتی، فعالیت بخش خصوصی در این کشور آغاز شد و مدتی آن را به سرگردانی و انتقال سامانه گرفتار کرده است. در حال حاضر دوران تحولات اقتصادی تقریباً رو به پایان است و چهره و دستاوردهای اقتصاد آزاد به مرور آشکار می شود. به طور کلی، بخش بزرگی از اقتصاد بلغارستان به کشاورزی وابسته است و غلات، سبزیجات، تخم گل آفتاب گردان، توتون و تنباکو، انگور، و ذرت از محصولات عمدۀ این کشور است. دا مداری و تولید فرآورده های دامی و لبنی و نیز ماهی گیری از فعالیت های جنبی کشاورزی بلغارستان به حساب می آیند. بلغارستان از نظر معدنِ مس و آهن غنی است و زغال سنگ و اندکی نفت و گاز طبیعی منابع سوختی آن را تشکیل می دهند. حدود یک سوم از نیروی الکتریسیتۀ این کشور به شیوۀ برقابی تأمین می شود و سه پنجم از انرژی مزبور از نیروگاه های حرارتی بدست می آید و بقیۀ انرژی الکتریسیته آن از نیروگاه های هسته ای تأمین می شود، میزان تولید الکتریسیتۀ بلغارستان ۳۸.۴میلیارد کیلووات ساعت است و سرانۀ مصرفی آن به ۳,۱۶۶ کیلووات ساعت می رسد. تولید ماشین آلات، مصنوعات فلزی و پتروشیمی، دخانیات، مواد غذایی، نوشابه؛ فرآورده های نفتی، و لوازم الکتریکی و الکترونیکی ازجمله فعالیت های صنعتی این کشور است. مساحت جنگل های بلغارستان حدود ۳.۹میلیون هکتار است و تولید چوب آن به ۳.۰۴میلیون متر مکعب می رسد.حکومت و سیاست. بلغارستان دارای نظام جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. رئیس جمهور کشور را مردم برای حداکثر دو دورۀ پنج ساله انتخاب می کنند. مجلس شورای ملی بلغارستان دارای ۲۴۰ نمایندۀ منتخب مردم است که دورۀ نمایندگی آنان چهار سال است.
مردم و تاریخ. جمعیت بلغارستان حدود۷,۳۶۴,۵۷۰ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به۶۶.۳ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور ۰.۶ـ درصد است و بلغار ها ۸۵ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. حدود ۸۶ درصد از مردم آن مسیحی اند و ۶۹ درصدشان در شهرها به سر می برند و زبان رسمی آنان بلغاری است. میانگین امید به زندگی در بلغارستان حدود ۷۱ سال است و ۹۸ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. نام کشور بلغارستان برگرفته از نام بلغارهای ترک تباری است که در قرن ۷م از آسیای میانه به این سرزمین مهاجرت کرده اند. بلغارها با اقوام اسلاو، که از یکی دو قرن قبل از آنان در آن جا ساکن بود ند، درآمیختند و زبان آنان را برای گفت و گو برگزیدند. بلغارها کوتاه زمانی بعد از اسکانِ خویش، امپراتوری توانمندی در ناحیۀ بالکان تأسیس کردند و در ۱۰۱۸م مغلوب امپراتوری بیزانس شدند. در ۱۱۸۵م از امپراتوری مزبور جدا شدند و بار دیگر استقلال خود را به دست آوردند. این سرزمین در ۱۳۹۶م به تصرف ترکان عثمانی درآمد و حدود ۵۰۰ سال در حاکمیت آنان باقی ماند. در قرن ۱۹، هم زمان با رو به ضعف نهادن امپراتوری عثمانی، تمایلات ملی گرایانه و استقلال طلبانه در مردم آن شکل گرفت و تصمیم کنگرۀ برلین در ۱۸۷۸ آن را به امیرنشینی نیمه مستقل مبدل کرد و فردیناندِساکسکو کوبورگ گوتا (۱۸۶۱ـ۱۹۴۸)، امیر بلغارستان، در ۱۹۰۸ استقلال میهن خویش را اعلام داشت. در جنگ جهانی اول به دولت های مرکزی، آلمان، و اتریش پیوست و در پایان جنگ نواحی جنوبی و راه دسترسی به دریای اژه را از دست داد. در جنگ جهانی دوم نیز به دول محور پیوست و علیه متفقین به جنگ پرداخت. در پایان جنگ به تصرف ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی درآمد و در ۱۹۴۶ به جمهوری توده ای بلغارستان تبدیل شد، و در سلک یکی از نزدیک ترین هم پیمانان اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. با فضای باز سیاسی که میخائیل گورباچف اعلام کرد، تغییراتی در کادر رهبری حزب کمونیست بلغارستان صورت گرفت و درپی اعلام آزادی های نسبی، تظاهرات وسیعی در آن کشور بر پا شد و به درخواست تظاهرکنندگان، انتخابات آزاد در آن سامان برگزار شد و در ژوئیۀ ۱۹۹۱ قانون اساسی جدید کشور به تصویب رسید که حکومت بلغارستان به جمهوری پارلمانی چند حزبی تغییر یافت. این کشور در ۱۹۹۲ به عضویت شورای اروپا پذیرفته شد.
برای مطالعه بیشترمراجعه شود به:بالکان،اسلام_در_بالکان،بوگومیل ها

نقل قول های بلغارستان

بلغارستان با نام رسمی جمهوری بلغارستان، کشوری در جنوب شرقی اروپاست.
• «پرچم : تاریخچهٔ پرچم بلغارستان به سال ۱۸۷۸م بازمی گردد، ولی در سال ۱۹۴۷ علامت رسمی جدید کشور بدان افزوده شده است .در این پرچم رنگ سفید نشانهٔ صلح، رنگ سبز نشانهٔ کشاورزی و قرمز به نشانهٔ دلاوری ارتش به کار رفته است. در سمت چپ بالای پرچم این کشور و در زمینهٔ سفید علامت رسمی کشور قرار دارد که شامل شیری زرین است و دور آن را خوشه های گندم فرا گرفته اند، در بالای سر شیر یک ستارهٔ سرخ به نشانهٔ حزب کمونیست قرار دارد زیر پای شیر یک چرخ به نشانهٔ کارگران صنعتی دیده می شود. نوارهایی به رنگ قرمز و سبز علامت رسمی کشور را دربر گرفته اند .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با بلغارستان

بلغارستان در جدول کلمات

بلغارستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بلغارستان تور   • صوفیه بلغارستان   • بلغارستان وارنا   • جاهای دیدنی بلغارستان   • بلغارستان ویزا   • واحد پول بلغارستان   • بلغارستان سواحل وارنا   • نقشه بلغارستان   • معنی بلغارستان   • مفهوم بلغارستان   • تعریف بلغارستان   • معرفی بلغارستان   • بلغارستان چیست   • بلغارستان یعنی چی   • بلغارستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلغارستان
کلمه : بلغارستان
اشتباه تایپی : fgyhvsjhk
آوا : bolqArestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلغارستان : در گوگل


آیا معنی بلغارستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )