برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1221 100 1

بلفاست

/belfAst/

معنی بلفاست در لغت نامه دهخدا

بلفاست. [ ب ِ ] (اِخ ) پایتخت ایرلند شمالی و آن کرسی اولستر است. دارای 443670 تن جمعیت ، و بندرگاهی بطول 13/5 کیلومتر و کارگاههای بزرگ کشتی سازی. این شهر مرکز منسوجات ایرلند است و در سال 1941م. شدیداً بمباران هوایی شد. (از فرهنگ فارسی معین ) (از دایرةالمعارف فارسی ).

معنی بلفاست به فارسی

بلفاست
شهری در ایرلند شمالی کرسی اولستر شرقی ( انتریم ) ۳۶۲٠٠٠ سکنه . ذوب آهن مصنوعات مکانیکی و کشتی سازی صنایع شیمیایی آبجو سازی کاغذ سازی صنایع نساجی .
پایتخت ایرلند شمالی و آن کرسی اولستر است . دارای بندرگاهی بطول ۱۳٠۵ کیلومتر و کارگاههای بزرگ کشتی سازی این شهر مرکز منسوجات ایرلند است و در سال ۱۹۴۱ م . شدیدا بمباران هوایی شد .

بلفاست در دانشنامه ویکی پدیا

بلفاست
بلفاست (به انگلیسی: Belfast، به ایرلندی: Béal Feirste) پایتخت ایرلند شمالی است که در کنار رودخانه لاگان در ساحل شرقی ایرلند شمالی می باشد. بلفاست دومین شهر پرجمعیت جزیره ایرلند است.
نشویل - ایالات متحده آمریکا
بن - آلمان
هفئی - جمهوری خلق چین
ونجو - کره جنوبی
بلفاست بزرگ ترین شهر استان اولستر و دومین شهر بزرگ جزیره ایرلند پس از دوبلین است.
در سال ۲۰۰۱ جمعیت منطقه بلفاست بزرگ (شهر بلفاست و حومه آن) برابر با ۵۷۹٬۲۷۶ نفر بود که ۲۷۶٬۴۵۹ نفر از آنها در داخل شهر زندگی می کردند.
نام بلفاست از واژه های ایرلندی Béal Feirsde گرفته شده که Béal به معنی «دهانه» و Feirsde به معنای ماسه زار عرض رودخانه است و بنابراین بلفاست معنی «دهانه ماسه زار رودخانه» را می دهد..
عکس بلفاست
بلفاست (به انگلیسی: Belfast) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان الیگنی، نیویورک واقع شده است. بلفاست ۸۳۷ نفر جمعیت دارد و ۳۹۸٫۹۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
بلفاست (به انگلیسی: Belfast) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان مارشال، تنسی واقع شده است. بلفاست ۲۵۲٫۹۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
بلفاست (به انگلیسی: Belfast) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان لاسن، کالیفرنیا واقع شده است. بلفاست ۱٬۲۶۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بلفاست در دانشنامه آزاد پارسی

بِلْفاسْت (Belfast)
قلعه بِلْفاسْت
قلعه بِلْفاسْت
(به ایرلندی: بیل فئیرست) به معنی مصب فارْسِت. مرکز و بندر صنعتی ایرلند شمالی، واقع در بخش آنتریم و بخش داون. در مصب رود لاگان، کنار بلفاست لاخ، واقع شده است و ۴۸۴,۸۰۰ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۳). از ۱۹۲۰ مرکز ایرلند شمالی بوده است. صنایع آن عبارت اند از کشتی سازی، نساجی، و علوم مهندسی. با اِسکان انگلیسی ها و اسکاتلندی ها، بلفاست به مرکز نهضت پروتستان ایرلند در قرن ۱۷ تبدیل شد. با ورود گستردۀ هوگنوها (پروتستان های فرانسوی) پس از ۱۶۸۵، صنعت تولید پارچه های نخی پایه گذاری شد و قانون اتحاد با انگلستان (۱۸۰۱) به پیشرفت بلفاست به منزلۀ مرکز صنعتی کمک کرد. در قرن ۱۹، مهاجران زیادی از مناطق روستایی اطراف وارد بلفاست شدند و جمعیت کاتولیک ها در ۱۸۵۰ به حدود ۳۰ درصد کل جمعیت رسید. بلفاست در ۱۸۸۸ به شهر تبدیل، و از ۱۸۹۲ دارای شهردار شد. از ۱۹۶۸ به بعد ناآرامی های داخلی و فعالیت های تِروریستی به شهر آسیب فراوان رساند و نخستین آتش بس در ۱۹۹۴ برقرار شد. تا ۱۹۹۱، جمعیت کاتولیک ها به ۳۹ درصد رسیده بود، در حالی که پروتستانها ۴۰ درصد جمعیت را تشکیل می دادند. جدایی محله های مسکونی کاتولیک ها و پروتستان ها هنوز هم ادامه دارد. اشتغال در بلفاست عمدتاً در ارتباط با بخش دولتی است که جایگزین مشاغل سنتی بومی، همچون کشتی سازی، شده است؛ اگرچه کارگاه های کشتی سازی هارلند و ولف هنوز فعال اند. کشتی تایتانیک در ۱۹۱۲ در این جا ساخته شد. بناهای دیدنی بلفاست عبارت اند از کتابخانۀ لاینن هال (۱۷۸۸)، دانشگاه کوئینز (۱۸۴۹)، قلعۀ بلفاست(۱۸۷۰) و سالن گراند اوپرا (۱۸۹۵). بلفاست در ۱۸۰کیلومتری شمال دوبلین قرار دارد و مرکز شبکۀ جاده و راه آهن ایرلند شمالی است؛ همچنین دارای خطوط کشتی رانی به لیورپول و هیشم، در انگلستان، و جزیرۀ مَن (آیل آو من) است. فرودگاه بلفاست سیتی در ۱۹۳۷ ساخته شد و فرودگاه بین المللی آن در ۳۱کیلومتری غرب شهر واقع شده است.

ارتباط محتوایی با بلفاست

بلفاست را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پايتخت ايرلند جنوبي   • کشوری اروپایی در همسایگی ترکیه و یونان   • کتابی چند جلدی از الکساندر دوما   • هزارها   • باشگاه ورزشی قطر   • دوبلین   • جمعیت ایرلند جنوبی   • ازعشاق ادبیات فارسی   • معنی بلفاست   • مفهوم بلفاست   • تعریف بلفاست   • معرفی بلفاست   • بلفاست چیست   • بلفاست یعنی چی   • بلفاست یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلفاست
کلمه : بلفاست
اشتباه تایپی : fgthsj
آوا : belfAst
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلفاست : در گوگل

آیا معنی بلفاست مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )