انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1090 100 1

بلوچستان

/baluCestAn/

معنی بلوچستان در لغت نامه دهخدا

بلوچستان. [ ب َ چ ِ ] (اِخ ) نام ناحیه ٔ جنوب شرقی ایران و محدود است از شمال به سیستان ، ازجنوب به دریای عمان ، از مشرق به پاکستان ، از مغرب به شهرستانهای جیرفت و بندرعباس. درسازمانهای فعلی کشور از شهرستانهای زاهدان ، سراوان ،ایرانشهر، خاش و چاه بهار تشکیل شده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8). ناحیه ای کم آب که قسمت جنوب شرقی فلات ایران را از کویر کرمان در شمال کوههای بم و بشاگرد تا مرزهای غربی سند و پنجاب اشغال می کند. سکنه ٔ آن از دو میلیون تن تجاوز نمی کند که بیشتر آنها از بلوچها هستند. بلوچستان بین ایران و پاکستان منقسم است. بلوچستان ایران در حدود 155هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و اکنون از نظر تقسیمات کشوری کمابیش جزء استان بلوچستان و سیستان است ، و آن در جنوب شرقی ایران قرار دارد و از شمال محدود است به سیستان و کویر لوت ، از شرق به بلوچستان پاکستان ، از غرب به کرمان واز جنوب به دریای عمان. کوههایش بیشتر آتشفشانی است و رودهای مهم آن باهوکلات ، بمپور، بم پشت و ماشکید است ، و بنادر مهم آن گواتر و چاه بهار و طیس می باشد. نسبت جمعیت آن 2 تا 13 تن در هر کیلومتر مربع است. بلوچستان پاکستان دارای 347060 کیلومتر مربع وسعت و 178000 تن جمعیت است و جزء پاکستان غربی است و از شمال به افغانستان ، از مشرق به ایالت کراچی ، از جنوب به دریای عربستان و از غرب به ایران محدود است. نام بلوچستان در کتیبه های میخی داریوش در بیستون و تخت جمشید مَکَه ضبط شده است و اطلاع ما از دوره ٔ پیش از اسلام این ناحیه بسیار کم است. (از دایرة المعارف فارسی ).

معنی بلوچستان به فارسی

بلوچستان
ناحیه ایست کوهستانی در مشرق ایران در جوار کشور های افغانستان و پاکستان . دارای موقع نظامی و سیاسی . زبان مردم بلوچی است که یکی از لهجه های ایرانی است بلوچستان دارای کوههای آتشفشانی است و حتی از دهانه بعضی از آنها مانند تفتان هنوز هم گاز سوزان و دود خارج می شود بلوچستان همیشه جزو ایران بوده است . در زمان قاجاریه اختلافاتی بین خان کلات و روسای ایلات پدید آمد و دولت انگلیس به عنوان حکم شخصی را مامور تصفیه نزاع روسا کرد و چون برای محافظت سر حد هندوستان متوجه اهمیت معبر [ بولان ] بود به تدریج آن معبر را متصرف شد و پس از چندی بعض دیگر نقاط بلوچستان را به تصرف در آورد . در نتیجه کلات باسم بلوچستان انگلیس ضمیمه هندوستان شد و امروز جزو پاکستان است . مساحت بلوچستان ایران بالغ بر ۱۵۵٠٠٠ کیلو متر مربع و حدود آن از این قرار است : از طرف شمال سیستان و کرمان از جنوب بحر عمان از مشرق خاک کلات و از مغرب بشاگرد . بلوچستان به چهار قسمت تقسیم می شود ۱ - ناحیه سر حدی . ۲ - ناحیه سروان ۳ بمپور . ۴ - مکران .

بلوچستان در دانشنامه ویکی پدیا

بلوچستان
مختصات: ۲۸°۵۳′ شمالی ۶۴°۲۵′ شرقی / ۲۸٫۸۸۳°شمالی ۶۴٫۴۱۷°شرقی / 28.883; 64.417
غراب، کمال الدین، بلوچستان یادگار مطرود قرون، تهران: کیهان، چ دوم، ۱۳۶۴.
نیکبختی، سعید، آهنگ بلوچستان، سفرنامه. بی جا، هامون، ۱۳۷۴.
سالار بهزادی، عبد الرضا، بلوچستان در سال های ۱۳۰۷ تا ۱۳۷۷ قمری. تهران: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، ۱۳۷۲.
سپاهی، عبدالودود، بلوچستان در عصر قاجار. قم: گلستان معرفت، ۱۳۸۵.
همت، محمود، تاریخ بلوچستان، بی جا: گلی، ۱۳۷۰.
بَلوچـِستان منطقه ای است که در بخش جنوب شرقی فلات ایران قرار دارد. که از کنار کویر کرمان در شرق بم و کوه های بشاگرد تا مرزهای غربی سند و پنجاب و هند را در بر می گیرد. مرزهای دقیق آن مشخص نیست و مساحت حدودی آن بیش از چهارده میلیون کیلومتر مربع است. جمعیت این سرزمین گرم وخشک و کوهستانی، ومردمان ساکن در آن قوم بلوچ هستند. به نظر می رسد بلوچستان در طول تاریخ بین حوزه های نفوذ ایران و هند تقسیم، و از سال ۱۸۷۰ رسماً بین ایران و هند (بعدتر پاکستان) تقسیم شده است. بلوچستان هم اکنون نام بخشی از استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی ایران و همچنین بلوچستان بزرگ ترین ایالت کشور کنونی پاکستان است که در غرب این کشور واقع شده و به آن بلوچستان پاکستان هم می گویند. بلوچستان ایران نیز شامل سرحد ومکران است
نخستین اشاره به این منطقه به اسم «مکا» در کتیبه داریوش در بیستون و تخت جمشید صورت گرفته است. از این سرزمین در دوره های پیش از اسلام اطلاعات بسیار اندکی موجود است. محتمل است ایرانی زبانان دیر به مکران آمده باشند . فردوسی نقل می کند در زمان حکومت اردشیر و خسرو یکم انوشیروان ساسانی، قوم بلوچ وکوچ به همراه قوم گیلان ودیلم سر به شورش علیه حکومت مرکزی بر می اورند که توسط انوشیروان سرکوب می شوند و در عین حال می گوید در زمان های متعددی از حکومت سایرشاهان ساسانی بلوچ ها جزو ارتش ساسانی بوده اند. منطقه بلوچستان امروزی به نام ماکا،ایالت چهاردهم ایران در زمان امپراطوری هخامنشی بوده است که بعدها به مکران تغییر یافته است
فردوسی در شاهنامه علاوه بر اینکه قوم بلوچ را در کنار سایر اقوام ایرانی ذکر کرده هست از بلوچستان(مکران) به عنوان بخشی از قلمرو ایران یاد کرده است. یکی در زمان پادشاهی کیخسرو و جنگ ایران وتوران وآن هنگام که فرمانده سپاه قوم کوچ وبلوچ به نام اشکش به مکران می رود ودیگری در زمان ستاندن کین سیاوش در حمله به توران :
عکس بلوچستان
بلوچستان منطقه ای است که امروزه بخش هایی از سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان را شامل می شود.
ایالت بلوچستان، ایالتی در پاکستان
استان سیستان و بلوچستان، یکی از استان های ایران
بلوچستان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
بلوچستان انگلیس نام بخش شرقی بلوچستان بود که در میانه دوره قاجار انگلیسی ها آن را از خاک ایران جدا کردند و از آن پس به این نام شناخته شد. با تأسیس کشور پاکستان انگلیسیها این بخش از سرزمین بلوچستان را به کشور تازه تأسیس پاکستان الحاق نمودند.این منطقه هم اکنون با نام ایالت بلوچستان شناخته می شود.
بلوچستان پاکستان
بلوچستان انگلیس از دو بخش جنوبی (مکوران) تحت حاکمیت حکام بلوچ بود ولی بخش های شمالی آن تحت استعمار دولت انگلیس بود.
بلوچستان شوتاور، روستایی از توابع بخش چاروسا شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان طیبی سرحدی غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۴۵ نفر (۲۸خانوار) بوده است.
ارتش آزادی بخش بلوچستان (BLA) یکی از گروهای تجزیه طلب در منطقه است که برای جداسازی مناطق بلوچستان (مکران) ایران و پاکستان فعالیت می کند.
ویکی پدیای انگلیسی
خیربخش مری
حربیار مری و خیر بخش مری از رهبران این گروه می باشند.
تجزیه بلوچستان از ایران و پاکستان و تشکیل کشور بلوچستان هدف اصلی این گروه است.
مختصات: ۲۹°۲۹′۳۳″شمالی ۶۰°۵۲′۰۱″شرقی / ۲۹٫۴۹۲۴°شمالی ۶۰٫۸۶۶۹°شرقی / 29.4924; 60.8669
لهجه های تپه های شرقی
لهجه رخشان
پنجگوری
لهجه سراوان
لهجه کیچی
لهجه لتونی (لاشاری)
لهجه های ساحلی ا
استان سیستان و بلوچستان پس از استان کرمان به عنوان دومین استان پهناور کشور در جنوب شرقی ایران واقع است. این استان با حدود ۱۸۰٬۷۲۶ کیلومتر مربع وسعت کمابیش اندازه کشور سوریه بزرگی دارد و بیش از ۱۱ درصد وسعت ایران را دربرمی گیرد. سیستان شامل زاهدان، زابل و هامون و هیرمند و نیمروز و زهک است که البته بخش بزرگ سیستان قدیم در افغانستان بوده که هم اکنون جز خاک افغانستان می باشد دو شهرستان خاش و میرجاوه نیز جزو مناطق سرحد میباشند و بلوچستان امروزی (مکران) دربرگیرنده بقیه شهرها از ایرانشهر تا چابهار می باشد،البته بخش بزرگی از سیستان و بلوچستان بر اساس قرارداد گلدسمید از ایران جدا شد و تا مدت ها به نام بلوچستان انگلیس شناخته می شد،ولی در حال حاضر تحت عنوان ایالت بلوچستان بخشی از پاکستان است.
سیستان به مردم منطقه ای(سکاها) گفته می شد که در اطراف رود هیرمند ساکن بودند و بخشی از سیستان در افغانستان امروزی است که قبلا جزو ایران بوده است(ادامه رود هیرمند و بخش اعظم ان در افغانستان است) و بخشی دیگر در شهرستان های زاهدان و زابل .
بلوچ ها (مکاها)قومی دیگر بودند با فرهنگ متفاوت از سکاها در مکران ساکن بودند. که بعدها به دلایل نامعلوم به بلوچستان تغییر نام یافت.
اقوام و طایفه های سیستان و بلوچستان، به اقوامی گفته می شود که در استان سیستان و بلوچستان سکونت داشته اند یا زندگی می کنند و از لحاظ ساختار طایفه ای، قومی و نوع سکونت به چهارده گروه تقسیم می شوند.
طایفه گرگ و خاشی (اوکاتی) و همچنین طایفهٔ بزی که اولین طایفه بودندهایی که در مقابل حمله آنها ایستادگی کردند و رشادتهای از خود نشان دادند که در تاریخ ماندگار شد، طایفه های (ریگی جلایی) کبدانی، کمالی، ارابیب٬، پهلوان، تکر، نوراو،جهانتیغ اعقاب خیرالدین کهخا پلاس رجوع شود به کتاب ملک شاه حسین نویسنده دو قرن پیش که اصالت فامیل کیخا کهخا پلاسی بوده اند
طوایفی که معتقدند ریشه قومی آنان سادات است شامل: سادات تمین(حسینی،سید،سعیدیان وبرخی کردها) وسجادی ها که با سادات تمین ریشه مشترک دارند و در زمان شاه عباس از منطقه ی سمیرم اصفهان به این منطقه کوچ کرده اند.کول،صیادی ارباب ، نورایی ، هاشمی ، ،سید ذاکری .
طوایفی که منتسب به محیط زیست اولیه خودشان هستند، شامل دلخکی، دلارامی، سرگزی و خاراکوهی، که به ترتیب از مناطق دلخک، بیابان گرگ، شوره گزها و خارکوه واقع در مجاورت هیرمند سرچشمه می گیرند.
طوایفی که از کوه های بارز کرمان آمده و از وجودشان در جنگها و اهداف امنیتی استفاده می شده است، شامل سنچولی (سگچولی) و دهباشی جهان تیغ
طوایفی که قبل از ویرانی سیستان آنجا بوده اند اما توسط تیمور اجباراً به مناطق دیگر منتقل شده اند، شامل جمشیدی و بختیاری
طوایفی که به کولی ها (دوره گردها) معروفند، شامل ماهککی، پتی پشم، چتله و کیال
قبایل گاوچرها (دامداران) یا گوچرهای سیستان، شامل آبیل، ده مرده، سراوانی، شورودی و کلبعلی
طوایفی که ریشه افغانستانی دارند، شامل غلجه ای، لجه ای، بارکزایی، فراهی، هراتی و لکزایی. خروط. بریچ. علی زهی. دلخکی. حدزیی یا احدزهی. محمد زهی یا مومد زهی.
طوایفی که ریشه تاجیکی دارند، شامل راشکی و چشک
طوایفی که ریشه در بلوچستان پاکستان دارند، شامل نارویی، لجه ای، شیرانزائی، سنجرانی، رخشانی، مهیمی وشیخ حسینی سارانی،خروط، قلندرزهی، شاهوزهی، وکبدانی که یکی از (بزرگترین طوایف بلوچستان پاکستان به شمار میاد که اکثراً در خاران ساکن هستند)
طوایفی که از اطراف تهران به سیستان کوچ کرده اند، نوری
طوایفی که ازافغانستان فعلی آریانای قدیم آمده اند شامل: شهریاری که از ده شهریاری در چخانسور افغانستان آمده اند، کریم کشته که از ده کدیم کشته واقع در چخانسور آمده اند، عرب، کریم کشته و پودنه.
طوایفی که از منطقه لاش وجوین و قلعه کاه به سیستان آمده اند، شامل سموری، ارجونی، تجگی
طوایفی که ریشه آنان از شیراز و وابسته به ایل ممسنی استان فارس می باشند، شامل: شهرکی و براهویی (تیره های مختلف محمدحسنی/ممسنی) و جمالزهی
طوایف میر
طوایف سرابندی
بازماندگان سیستان که توانسته اند نسل خویش را از خطر قتل عام ها و کشتارهای دسته جمعی مغولان، تیموریان، و ازبک ها حفظ کنند، شامل:
الله آباد، بلوچستان (به انگلیسی: Allahabad, Balochistan) یک منطقهٔ مسکونی در پاکستان است که در بلوچستان واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
ایالت بَلوچستان بزرگ ترین ایالت کشور پاکستان است و حدود ۴۴ درصد از خاک پاکستان را دربرمی گیرد. این ایالت با وجود گستردگی،کم جمعیت ترین ایالت پاکستان است. آمار دقیقی از جمعیت این ایالت با توجه به سیاست های ضد قومی دولت مرکزی پاکستان علیه قوم بلوچ در دست نیست ولی با توجه به جمعیت نقاط مختلف این ایالت می توان جمعیت این ایالت را بین 5 تا 7 میلیون نفر در نظر گرفت .
پنجگور
خضدار
[[گوا
این ایالت تا سال ۱۸۷۱میلادی بخشی از ایران بود که در آن بر اساس قرارداد گلدسمید در دوره ناصرالدین شاه قاجار از ایران جدا گردیده و تا پیش از استقلال پاکستان به بلوچستان انگلیس نامور بود.
مرکز ایالت بلوچستان پاکستان شهر کویته است که ۸۹۶ هزار نفر جمعیت دارد. بلوچستان پاکستان منطقه ای خشک و بیابانی است که از سوی جنوب به دریای عرب محدود می شود و بندر مهم این ایالت در کنار این دریا بندر گوادر است.
اقوام اصلی و بومی ساکن بلوچستان پاکستان عبارتند از بلوچ ها و براهویی های بلوچ دیگر اقوام مهاجر اقلیت شامل پشتون ها، هزاره ها می باشند.
بلوچی (به انگلیسی: Baluchi) یک منطقهٔ مسکونی در پاکستان در ایالت بلوچستان و در نزدیکی مرز ایران است.
فهرست شهرهای پاکستان
بوای شنی بلوچستان(نام علمی: Eryx johnii) نام یک گونه از تیره اژدرماران است.
کدهای استان سیستان و بلوچستان ۸۵ و ۹۵ می باشد. در خودروهای عمومی، تاکسی ها و خودروهای دولتی حرف پلاک همیشه یکسان است. اما در خودروهای شخصی این حرف (ب) بستگی به شهری دارد که پلاک خودرو در آن ثبت شده است.
درخودروهای عمومی کد ٨۵ در حال واگذاری است.
۸۵ کد شهرستان زاهدان و همه حروف مربوط به این شهرستان است .
پلاک موتور:۸۱۹، ۸۲۱، ۸۲۲، ۸۲۳
تاریخ بلوچستان مشتمل بر هزاران سال است که امروزه منطقه ایست شامل ایالت بلوچستان پاکستان، استان سیستان و بلوچستان ایران و ولایت نیمروز افغانستان. زمانی که انوشیروان پادشاه ایران بود نیز در بلوچستان هم امد و پادشاهی کرد و قوم نوشیروانی را در بلوچستان نیز ایجاد کرد
غراب، کمال الدین، بلوچستان یادگار مطرود قرون، تهران: کیهان، چ دوم، ۱۳۶۴.
نیکبختی، سعید، آهنگ بلوچستان، سفرنامه. بی جا، هامون، ۱۳۷۴.
سالار بهزادی، عبد الرضا، بلوچستان در سال های ۱۳۰۷ تا ۱۳۷۷ قمری. تهران: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، ۱۳۷۲.
سپاهی، عبدالودود، بلوچستان در عصر قاجار. قم: گلستان معرفت، ۱۳۸۵.
همت، محمود، تاریخ بلوچستان، بی جا: گلی، ۱۳۷۰.
از تاریخ بلوچ ها پس از قرن نوزدهم که تحت استعمار غربی قرار گرفتند به ندرت چیزی می دانیم. از آن زمان حجم قابل توجهی از تاریخ آنان به فارسی و زبانهای اروپایی مخصوصاً انگلیسی منتشر شده است.
تحولاتی که در قاره اروپا روی داد، موجب کشیده شدن میدان رقابت کشورهای اروپایی به دیگر قاره ها به ویژه آسیا شد. یکی از سرزمین هایی که اهمیت زیادی برای دولت های اروپایی داشت، هندوستان بود. در جریان رقابت اروپایی ها برای تسلط بر هندوستان، سرزمین های مجاور آن به عنوان معابر دسترسی بر آن سرزمین، اهمیت ویژه یافتند. یکی از این نواحی بلوچستان بود. انگلیسی ها که توانسته بودند، دست دیگر رقیبان خود را از هندوستان کوتاه نمایند، تصمیم گرفتند برای امنیت بخشیدن به سرحدات آن، منطقه حایلی در مرزهای شمال غربی تشکیل دهند و از این زمان سیاست انگلیس، در بلوچستان آغاز شد.
با تأسیس حکومت قاجار، پادشاهان این سلسله در تلاش بودند بلوچستان را تحت تسلط خویش قرار بدهند. توجه دولت انگلیس به بلوچستان به عنوان کمربند دفاعی جنوب غربی هند و از طرف دیگر نگاه متمرکز شاهان قاجار به بلوچستان موجب تقابل سیاست آنان شد. در این زمان دیپلماسی قوی انگلستان در برابر دیپلماسی ضعیف قاجار قرار گرفت. انگلیسی ها برای رسیدن به اهداف خود دست به هر اقدامی زدند و نقشه های گوناگونی را به اجرا درآوردند، تا اینکه در نهایت بلوچستان را به عنوان سپر دفاعی هندوستان بین هندوستان و ایران تقسیم کردند.
در پاکستان، یک تحصیل (انگلیسی: List of tehsils of Balochistan) یک زیرمجموعه از ناحیه است. در این نوشتار نام همه ی تحصیل های ایالت بلوچستان آمده است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با بلوچستان

بلوچستان در جدول کلمات

این شهر استان سیستان و بلوچستان دارای گذشته تاریخی بسیار دوری بوده و در ادوار مختلف تاریخ ایران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف و محل عبور حکام و فرماندهان وقت بوده است
زابل
منطقه ویژه اقتصادی که به زودی قرار است در استان سیستان و بلوچستان تاسیس شود
جازموریان

بلوچستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نقشه بلوچستان   • بلوچستان پاکستان   • کشور بلوچستان   • بلوچستان آزاد   • پرچم بلوچستان   • بلوچستان بزرگ   • بلوچستان ایران   • بلوچستان افغانستان   • معنی بلوچستان   • مفهوم بلوچستان   • تعریف بلوچستان   • معرفی بلوچستان   • بلوچستان چیست   • بلوچستان یعنی چی   • بلوچستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلوچستان
کلمه : بلوچستان
اشتباه تایپی : fg,]sjhk
آوا : baluCestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلوچستان : در گوگل


آیا معنی بلوچستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )