انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1076 100 1

بلژیک

/belZik/

معنی بلژیک در لغت نامه دهخدا

بلژیک. [ ب ِ ] (اِخ ) کشوری است در شمال غربی اروپا که وسعت آن 30500 کیلومترمربع و جمعیتش 8989000 تن است. پایتختش بروکسل (بروسل ). از شمال به دریای شمال و هلند، از مشرق به آلمان و دوک نشین لوکزامبورگ ، از مغرب به فرانسه محدود است. مشتمل بر 9 ایالت است : انو، آنورس ، برابان ، فلاندر شرقی ، فلاندر غربی ، لوکزامبورگ ، لیژ، لیمبورگ ، نامور. حکومت آن سلطنت مشروطه است و دو مجلس دارد و ایالات آن تا حدی خودمختارند. زراعت ماشینی و گاوداری در آنجا اهمیت دارد، ولی بلژیک یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد، و نیز از جهت ترانزیت و حمل و نقل کالا با کشتی از کشورهای درجه ٔ اول جهان است. زبان اهالی در قسمت شمالی فلاندری و در جنوب فرانسوی است و قسمت اعظم سکنه ٔ آن کاتولیک مذهب هستند. تاریخ بلژیک بعنوان یک کشور مستقل از سال 1831 م. آغاز میگردد. بلجیک. بلجکا.(از دایرة المعارف فارسی ) (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی بلژیک به فارسی

بلژیک
کشوریست میان ممالک هلند آلمان لوکزامبورک فرانسه و دریای شمال ۳٠۵٠۷ کیلو متر مربع وسعت و ۹۸۴٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت آن بروکسل و شهر های مهم آن بندر آنور ولیژ است محصولات فراوان فلاحتی دارد و دارای زغال سنگ شیشه سازی نساجی و غیره می باشد .
کشوری است در شمال غربی اروپا که وسعت آن ۳٠۵٠٠ کیلومتر مربع و پایتختش بروکسل ٠ از شمال به دریای شمال و هلند از مشرق به آلمان و دوک نشین لوکزامبورگ از مغرب به فرانسه محدود است ٠ مشتمل بر ۹ ایالت است : انو - آنورس - برابان - فلاندر شرقی - فلاندر غربی - لوکزامبورگ - لیژ - لیمبورگ - نامور ٠ حکومت آن سلطنت مشروطه است و دو مجلس دارد و ایالات آن تا حدی خودمختارند ٠ زراعت ماشینی و گاو داری در آنجا اهمیت دارد ولی بلژیک یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد و نیز از جهت ترانزیت و حمل و نقل کالا با کشتی از کشورهای درج. اول جهان است ٠

بلژیک در دانشنامه اسلامی

بلژیک
بلژیک کشوری در شمال غرب اروپا به مرکزیت بروکسل که حدود سیصدهزار نفر مسلمان در این کشور زندگی می کنند. بیشتر شیعیان این کشور اهل عراق و پاکستان هستند و برخی مردم بلژیک نیز در اثر تبلیغ به شیعه گرویده اند که شهید عبدالله دهدوه از جمله این افراد است.
بلژیک کشوری اروپایی است که بین کشورهای: هلند، آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و دریای شمال قرار گرفته و وسعت آن ۳۰،۵۰۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۰٬۵۸۴٬۵۳۴ نفر است. پایتخت آن بروکسل و شهرهای مهم آن بندر آئورس و لی یژ می باشند.
اولین گروه معدود مسلمان پیش از جنگ جهانی اول از اروپای شرقی، بویژه آلبانی، به بلژیک مهاجرت کردند.
مهاجران مسلمان به صورت انبوه در دهه ۱۳۴۰ ش /۱۹۶۰ وارد بلژیک شدند.

← استخدام کارگر
بنابراین اسلام، پس از مسیحیت، دومین دین رایج در این کشور است.

← پراکندگی مسلمانان
در اواسط دهه ۱۹۶۰، مسلمانان از دولت بلژیک مصرّاً خواستند تا دین اسلام را در کشور به رسمیت بشناسد، زیرا جمعیت مسلمانان بمراتب از پیروان کلیسای انگلستان و یهودیان بیش تر بود. در ۱۳۴۴ ش /۱۹۶۵، سفیران کشور های اسلامی نیز از این درخواست حمایت کردند.

← عوامل رسمیت
...

بلژیک در دانشنامه ویکی پدیا

بلژیک
مختصات: ۵۰°۵۱′ شمالی ۴°۲۱′ شرقی / ۵۰٫۸۵۰°شمالی ۴٫۳۵۰°شرقی / 50.850; 4.350
بلژیک (به فرانسوی: Belgique) با نام رسمی (Belxiye) پادشاهی بلژیک (به هلندی: Koninkrijk België)، (به فرانسوی: Royaume de Belgique) (به آلمانی: Königreich Belgien) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است.
بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن ها و رومی زبانان از میانه های کشور بلژیک می گذرد.
در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند.
عکس بلژیک
با وجود اعلام بی طرفی از جانب بلژیک و مستعمرات آن، این کشور در ۱۰ می ۱۹۴۰ توسط آلمان نازی اشغال شد. بعد از ۱۸ روز مقاومت، نیروهای بلژیکی به منطقهٔ کوچکی در شمال شرق این کشور رانده شدند و مجبور به تسلیم گشتند. تصمیم ترک مخاصمه توسط لئوپولد سوم پادشاه وقت بلژیک و بدون مشورت با دولت وی امضا شد. اشغال بلژیک تا سال ۱۹۴۴ ادامه داشت.
با وجود تسلیم شدن دولت مرکزی، بسیاری از بلژیکی ها موفق به فرار به انگلستان شدند و در آنجا یک دولت و ارتش در تبعید به حمایت از متفقین تشکیل دادند. کنگو که آن زمان مستعمره بلژیک بود، پس از اشغال بلژیک همچنان به دولت در تبعید بلژیک مستقر در لندن وفادار ماند و نقش مهمی را در تأمین نیروی انسانی و مواد اولیه برای متفقین ایفا کرد.
پس از اشغال بلژیک، بسیاری از بلژیکی ها به نیروهای مقاومت پیوستند اگرچه برخی نیز به همکاری با آلمان ها پرداختند. بیشتر خاک بلژیک بین سپتامبر تا اکتبر ۱۹۴۴ به دست متفقین آزاد شد. اگرچه برخی قسمت های شرقی تا ابتدای سال ۱۹۴۵ در اشغال آلمانی ها باقی ماند. در این جنگ حدود ۸۸٬۰۰۰ بلژیکی کشته شدند.
بلژیک تاکنون ۶۱ بار در مسابقه آواز یوروویژن شرکت کرده است و جزو هفت کشور اول پایه گذار این مسابقات در سال ۱۹۵۶ بود. تنها کشورهای آلمان (۶۳ بار)، فرانسه در مسابقه آواز یوروویژن (۶۲ بار)، و بریتانیا (۶۲ بار) بیشتر از بلژیک در یوروویژن حضور داشته اند. بلژیک تاکنون فقط سه بار در این مسابقات حضور نداشته: ۱۹۹۴، ۱۹۹۷، ۲۰۰۱ که علت آن رتبه بسیار در سال قبلش بود. بلژیک تاکنون یک بار برنده یوروویژن شده است، در سال ۱۹۸۶.۱۹۵۶ ۱۹۶۴ ۱۹۸۵ ۱۹۹۰ ۲۰۰۳ ۲۰۰۷ ۲۰۰۹ ۲۰۱۰ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۵ ۲۰۱۷–۲۰۲۰
بلژیک (به انگلیسی: Belgique) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان پری، میزوری واقع شده است. بلژیک ۱۱۳ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
بلژیک (به انگلیسی: Belgium) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان تیلور، ویرجینیای غربی واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
آلبرت دوم (زادهٔ ۶ ژوئن ۱۹۳۴ در بروکسل) در فاصله سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۳ پادشاه مشروطه بلژیک بود. او پسر دوم لئوپولد سوم بلژیک و همسر اول او، شاهزاده آسترید سوئد است. وی در سال ۱۹۹۳ پس از درگذشت برادرش بودوان اول که فرزندی نداشت، به سلطنت رسید و تا زمان کناره گیری اش از سلطنت در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۳ در این مقام باقی ماند. وی دایی آنری، دوک اعظم لوگزامبورگ است.
در روز ۳ ژوئیه ۲۰۱۳، آلبرت دوم اعلام کرد در ۲۱ ژوئیه (روز ملی بلژیک) همان سال، به نفع پسر بزرگ خود فیلیپ از سلطنت کناره گیری خواهد کرد. در تاریخ ذکر شده وی با امضای متن استعفای خود، مقام سلطنت را به پسر خود واگذار کرد. به این ترتیب بعد از پاپ بندیکت شانزدهم و ملکه بئاتریکس هلند وی سومین رئیس کشور اروپایی است که در سال ۲۰۱۳ از مقام خود کناره گیری می کند.
آلبرت یکم بلژیک (انگلیسی: Albert I of Belgium؛ زاده ۸ آوریل ۱۸۷۵ درگذشته ۱۷ فوریه ۱۹۳۴(1934-02-17)) یک نجیب زاده اهل بلژیک بود. وی به عنوان سومین پادشاه بلژیک از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۴ سلطنت کرد. این یک دوره ممتاز در تاریخ بلژیک بود که دوره جنگ جهانی اول (۱۹۱۸–۱۹۱۴) بود، زمانی که ۹۰ درصد از بلژیک پر شده، اشغال شده و توسط امپراتوری آلمان حکومت می کند. دیگر مسائل مهم شامل تصویب پیمان ورسای، حکم کنگو بلژیک به عنوان مالکیت خارج از کشور پادشاهی بلژیک همراه با مجوز سازمان ملل متحد بود. پادشاه آلبرت در سال ۱۹۳۴ در سن ۵۸ سالگی در یک حادثه کوهنوردی در شرق بلژیک مرد
اتحادیه سلطنتی فوتبال بلژیک (به فرانسوی: Union royale belge des sociétés de football association، به هلندی: Koninklijke Belgische Voetbalbond، به آلمانی: Königlicher Belgischer Fußballverband) بالاترین نهاد اداره کنندهٔ فوتبال در کشور بلژیک است که در سال ۱۸۹۵ بنا نهاده شد و نه سال پس از آن به عضویت رسمی فیفا درآمد. این نهاد در شهر بروکسل و در نزدیکی ورزشگاه کینگ بودوئن واقع است.تیم ملی بلژیک و دیگر تیم های ملی فوتبال و فوتسال در تمامی رده های سنی (مردان و زنان) تحت اداره این نهاد قرار دارند.
بعلت تقسیمات زبانی و رواج داشتن دو زبان فرانسه و فلاندری (هلندی) در کشور بلژیک، این سرزمین دارای دو نوع ادبیات است، از این رو نویسندگان و شاعران بلژیکی آثار خویش را گاه به زبان فرانسه و زمانی به زبان فلاندری می نویسند.
کشور بلژیک بعلت وضع طبیعی خاص که در حکم چهار راه بزرگ میان کشورهای هم جوار است در نتیجه ادبیات آن شکل مرموزی به خود گرفته زیرا تحت تأثیر و نفوذ ادبی و اجتماعی و سیاسی ممالک همسایه قرار گرفته و می گیرد و آراء و سبک های ادبی این سرزمین دچار تغییر و تحول می شود. در آثار نویسندگان و شاعران بلژیکی نفوذ ادبیات انگلیسی، آلمانی و مخصوصاً ادبیات فرانسه دیده می شود. روی همین اصل یک نوع ادبیات یکپارچه و خالص بلژیکی نمی توان از کشور بلژیک و نویسندگان و شاعرانش انظار داشت. ذوق ادبی فلاندری دارای رنگ و مایه افسانه ای و مذهبی است. درام نویسی، داستان، شعر آن اوج و وسعت و اهمیت بسیار دارد. به همین سبب ادبیات فلاندری تحت تأثیر ادبیات آلمانی و وسعت و اهمیت بسیار دارد. به همین سبب ادبیات فلاندی تحت تأثیر ادبیات آلمانی و تمدن های رومی قرار گرفته و در خور توجه است که از آن در مبحث و زمینه جداگانه ادبیات فلاندری و « «ادبیات فرانسوی بحث گردد:
قدیمی ترین متن ها و موضوعات ادبی فرانسه که در خاک بلژیک به زبان فرانسه نوشته شد: The Cantilene de ste Eulalie (قرن نهم میلادی) نظر و عقیده بر اینست که از هیانوت لاوی –دسنت-آلکس Hainaut Lavi e de st. Alexis که به نوبه خود آن اصل فرانسوی از یک اثر و موضوع قدیمی تر ترجمه شده است.
موضوع مطالب و جنبه اخلاقی و مذهبی و افسانه ای نمایش ها از قرن سیزدهم لیژ Liege است چارتین دترولیز اثری پدید آورد یا کنت دل گرائل برای فیلیپ آلزاس تعدادی از آثار ادبی به زبان فلاندری پدیدآورد.
در یک ژوئن ۲۰۰۳, بلژیک با قانونی کردن ازدواج همجنس گرایان دومین کشوری بود که این موضوع را قانونی کرد. البته در ۲۳ نوامبر ۱۹۹۸ اجازه اتحاد مدنی به زوج های همجنس گرا را تصویب کرده بود و در ۱۲ ژانویه ۱۹۹۹ منتشر و در یک ژانویه ۲۰۰۰ اجرایی شده بود.
آرژانتینآفریقای جنوبیآلمانآمریکااتریشاروگوئهاسپانیااسترالیاایرلندایسلندبرزیلبلژیکپرتغال
دانمارکسوئدفرانسهفنلاندکاناداکلمبیالوکزامبورگمالتنروژنیوزیلندهلند
مکزیک: مکزیکو سیتی، کواویلا، چیواوا، کینتانا روبریتانیا: انگلستان، ولز، اسکاتلند، جزایر پیت کرن
اس اس بلژیک (به انگلیسی: SS Belgian) یک زیردریایی بود که طول آن ۴۰۰ فوت ۳ اینچ (۱۲۲٫۰۰ متر) بود. این زیردریایی در سال ۱۹۱۹ ساخته شد.
استان های بلژیک
http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Provinces_of_Belgium&oldid=566871994
اسن (به لاتین: Esen) یک منطقهٔ مسکونی در بلژیک است که در دیکسمویید واقع شده است. اسن ۱۷٫۵۳ کیلومتر مربع مساحت و ۱٬۸۵۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای بلژیک
اقتصاد بلژیک مبتنی بر اقتصاد بازار و لیبرالیسم است. موقعیت جغرافیایی بلژیک با حمل و نقل پیشرفته و ساختاری تجاری، باعث شده که این کشور امکان همگرایی اقتصادی بیشتر با کشورهای همسایه خود را پیدا کند. حمل و نقل این کشور با برخورداری از زیربنای محکم و بهره برداری از بنادر، کانالها، راه آهن و بزرگراه ها، نقش مهمی را در این همگرایی ایفا می کند.
بلژیک، با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهم ترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته است. اقتصاد بلژیک، عمدتآ بر پایه خدمت است و طبیعتی با بخش های دوگانه فلاندری جلوه پویایی از خود بروز داده و بروکسل به عنوان مرکز چند نژادی و چند زبانه آن، و یکی از بلندمرتبه ترین اعضای اتحادیه اروپا ست و اقتصادی والونی که از لحاظ تولید ناخالص ملی یک چهارم عقب مانده است. بلژیک اولین کشور اروپایی اقلیمی بود که در اوایل دهه ۱۸۰۰ دستخوش انقلاب صنعتی شد. شهرهای لیژ و شارلوآ به سرعت در صنایع معدن و فولادسازی توسعه یافتند و در اوایل قرن بیستم کاملآ شکوفا شدند. با این حال، در دهه ۱۸۴۰ صنعت پارچه بافی فلاندرز به بحران شدیدی دچار شد و فلاندر از این جهت دچار قحطی شد. بعد از جنگ جهانی دوم، شهرهای خنت و آنتورپ توسعه سریع صنایع شیمی و پتروشیمی را تجربه نمودند. بحران های نفت ۱۹۷۳ و بحران نفت ۱۹۷۹ اقتصاد را به سمت ترقی طولانی مدت پیش برد. صنعت فولادسازی بلژیک تا کنون رکودهای اقتصادی زیادی را تجربه نموده است. این مسئله مانع از توسعه اقتصادی والونی شده است.
در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ توسعه مرکز اقتصادی کشور به سمت شمال فلاندرز ادامه یافت. امروزه، صنعت در مناطق پرجمعیت فلاندری در شمال متمرکز شده است. در پایان دهه ۱۹۸۰، سیاست های اقتصاد کلان بلژیک به بدهی انباشته دولت در حدود ۱۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی منجر شد. به طور جاری، بودجه در تعادل است و بدهی عمومی با ۹۴٫۳ درصد از تولید ناخالص داخلی (تا پایان سال ۲۰۰۵) هم تراز می باشد PDF در سال۲۰۰۴ نرخ حقیقی رشد تولید ناخالص داخلی در حدود ۲٫۷ درصد محاسبه شد. اما انتظار می رود در سال ۲۰۰۵ این مقدار به ۱٫۳ درصد تنزل کرده باشد. بلژیک به طور خاص دارای اقتصاد باز است. از دیدگاه ترابری بلژیک، دارای زیربنای محکم بنادر، کانال ها و راه آهن و بزرگ راه است که امکان یکپارچه شدن صنعتش با صنایع همسایگانش را به آن می دهد. بندر آنتورپ دومین بندر بزرگ اروپاست. بلژیک، به عنوان یکی از اعضای پایه گذار اتحادیه اروپا، از توسعه قدرت سازمان های این اتحادیه برای یکپارچه سازی اقتصاد کشورهای عضو شدیدآ حمایت می نماید. در سال ۱۹۹۹، بلژیک، یورو، تنها واحد پول اروپایی، را به عنوان واحد پول پذیرفت و در سال ۲۰۰۲، آن را جایگزین فرانک بلژیک کرد. اقتصاد بلژیک، قویآ به بازرگانی خارجی به ویژه کالاهای ارزش افزوده وابسته است. واردات عمده آن عبارتند از تولیدات غذایی، ماشین آلات، الماس خام، نفت خام و تولیدات نفتی، مواد شیمیایی، لباس و لوازم و بافتنی ها. صادرات عمده آن عبارتند از اتومبیل، غذا و تولیدات غذایی، آهن و فولاد، الماس پرداخته، منسوجات، پلاستیک، تولیدات نفتی و فلزات غیر آهنی. از سال ۱۹۲۲، بلژیک و لوکزامبورگ دارای یک بازار تجاری مشترک با گمرک و واحد پول یکسان بوده اند که تحت عنوان اتحادیه اقتصادی بلژیک لوکزامبورگ فعالیت می نماید. شرکای تجاری اصلی این اتحادیه عبارتند از آلمان، هلند، فرانسه، بریتانیای کبیر، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا. بلژیک در سال ۲۰۰۵، از نظر شاخص توسعه انسانی، در سازمان ملل، در رده نهم قرار داشته است.
انقلاب بلژیک مجموعه رویدادهایی طی سال های ۱۸۳۰ و ۱۸۳۱ میلادی بود که به جدایی ایالت های جنوبی پادشاهی متحد هلند از آن و تأسیس پادشاهی مستقل بلژیک گردید.
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgian_Revolution
بخش زیادی از جمعیت ایالت های جنوبی، کاتولیک و فرانسوی زبان بودند؛ در حالی که، مردم ایالت های شمالی (هلند) پروتستان مذهب و هلندی زبان بودند.
در ۲۵ اوت ۱۸۳۰، اغتشاشات و شورش در بروکسل آغاز شده و مغازه ها چپاول و غارت گشتند. کارخانه ها توسط کارگران تصرف گردیدند و ماشین ها ویران شدند. ویلِم اول، شاه هلند، لشکری برای آرام کردن اوضاع به ایالات جنوبی فرستاد؛ در حالی که، فریادهای جدایی خواهانه از سوی برخی گروه های رادیکال شنیده می شد.
لشکرکشی شاه هلند به بلژیک به دلیل خودداری سربازان از جنگ و فرار برخی از سربازان اهل ایالات جنوبی از ارتش، ناموفق بود و هلندی ها مجبور به ترک نواحی جنوبی شدند. در همین زمان، فرماندهان ایالات جنوبی، اعلام استقلال کرده و در اتحاد با هم، کشور جدیدی به نام بلژیک را به وجود آوردند.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بلژیک در دانشنامه آزاد پارسی

بِلْژیک (Belgium)
پرونده:File12301900.jpg میدان بزرگ بروکسل، موقعیت. کشور پادشاهی بلژیک در اروپای غربی و در ساحل جنوبی دریای شمال جا دارد. از شمال و شمال شرقی به هلند، از شرق به آلمان و لوکزامبورگ، از جنوب و جنوب غربی به فرانسه و از شمال به دریای شمال محدود شده است. مساحت این کشور ۳۰,۵۳۰ کیلومتر مربع است و شهر بروکسل پایتخت آن است.
سیمای طبیعی. کشور بلژیک از سه منطقۀ، جلگۀ ساحلی، پهن دشت مرکزی و بلندی های آردِن، تشکیل شده است. ۱. جلگۀ ساحلی در امتداد کرانه های دریای شمال قرار گرفته و عرض آن از شانزده تا ۴۸ کیلومتر متغیر است. نوار ساحلی آن که از پس زدن آب دریا و دیواره کشی به دست آمده، ۵۰۰ تا ۸۰۰ سال قدمت دارد و چراگاه های داخلی آن با کانال های متعدد، زه کشی شده است. ۲. پهن دشت مرکزی در مقایسه با جلگۀ ساحلی، ارتفاع بیشتری دارد و وجود آبراهه ها، درّه های عریض، زمین های آبرفتی حاصل خیز، غارهای زیرزمینی، و آبکندهای بسیار از ویژگی های آن است. ۳. بلندی های آردِن، ارتفاعات فلات گونۀ پوشیده از جنگل انبوهی است که میانگین ارتفاع آن به ۴۶۰ متر می رسد و بلندترین نقطۀ کشور، کوه بوترانژ با ارتفاع ۶۹۴ متر، در شمال آن واقع است. اراضی این منطقه عمدتاً سنگی و صخره ای است و برای کشاورزی چندان مساعد نیست. رودخانه های اسکلت (اسخلده) (اسکو) و موز، که هر دو از فرانسه سرچشمه می گیرند و پس از عبور از بلژیک، در خاک هلند به دریای شمال می ریزند، عمده ترین رودهای بلژیک محسوب می شوند. رودخانۀ اسکلت، که در پهن دشت مرکزی جریان دارد، آبراهۀ اصلی این کشور است. شهرهای آنتورپ، بروکسل، و گنت، رودبندرهای آن را تشکیل می دهند و رودهای لیس، دندر، سِن، و روپل ریزابه های آن محسوب می شوند. رودخانۀ موز در مرز شمالی بلندی های آردن جریان دارد و رودهای اورت و سامبر به آن می ریزند. کشور بلژیک از نظر اداری به ده استان و دو منطقۀ خودگردان فلاندرو والونیاتقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از بروکسل، آنتوِرپ، گِنت، نامور، مونس، و لوون. بلژیک، تحت تأثیر اقلیم دریای شمال، آب و هوای معتدل مایل به سرد دارد. زمستان های آن ملایم و تابستان هایش خنک است. میانگین دمای شهر بروکسل در دی ماه ۲ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه ۱۸ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۸۲۵ میلی متر می رسد. حدود بیست درصد از اراضی بلژیک جنگلی است و بلندی های آردن از جنگل های انبوه بلوط و راش و ممرز مستور است و دیگر نواحی را درختچه ها و بته های پراکنده فراگرفته است. گراز، آهوی قرمز، گربۀ وحشی، دارکوب و عقاب، گونه هایی از حیات وحش این کشورند.
اقتصاد. بلژیک اقتصاد بسیار پیشرفته ای دارد و از مراکز مهم صنعتی و تجاری اروپا است. کشاورزی آن عمدتاً برپایۀ تولیدات دامی استوار است و بیشتر زمین های مزروعی آن به چراگاه و تولید علوفه اختصاص یافته است. کمتر از سه درصد از نیروی کار بلژیک به کشاورزی اشتغال دارند و فرآورده های آن، بخش کوچکی از نیازهای داخلی را تأمین می کند. حدود بیست درصد از مساحت این کشور را جنگل فراگرفته و تولید چوب های صنعتی و خمیر کاغذ از اقلام مهم صادراتی آن محسوب می شود. بلژیک از نظر صنعت بسیار پیشرفته است و حدود نیمی از صادرات آن را فرآورده های صنعتی تشکیل می دهند. بیشتر تأسیسات صنعتی این کشور در کنار معدن های زغال و در درّۀ رودخانه های سامبر و موز و در شمال گنت قرار دارند. تولید شیشه و کریستال، ماشین آلات سنگین، شکر تصفیه شده، سیگار، مارگارین، سیمان، پالایش نفت و تصفیۀ فلزات، بخشی از فعالیت های صنعتی آن را تشکیل می دهند و افزون بر آن ازجمله مهم ترین تولیدکنندگان فلزات نایابی چون کبالت، رادیوم، و ژرمانیم محسوب می شود. تولید الکتریسیتۀ بلژیک به حدود ۸۰میلیارد کیلووات ساعت می رسد که حدود ۶۰ درصد از آن در نیروگاه های هسته ای، ۳۰ درصد به شیوۀ برقابی و بقیه در نیروگاه های حرارتی تولید می شود. هنرهای دستی بلژیک، به ویژه قلاب دوزی و توربافی آن، از قدیم شهرت داشته و موقعیت مطلوب خود را همچنان حفظ کرده است. علاوه بر آن، بلژیک در صنعت شیرینی و شکلات سازی نیز بسیار فعّال است و یکی از بزرگ ترین صادرکنندۀ این گونه محصولات به شمار می آید. کارخانۀ تراش الماس شهر آنتورپ ۵۰۰ سال قدمت دارد و ۷۰ درصد از معاملات الماس در این کشور صورت می گیرد.
حکومت و سیاست. نوع حکومت بلژیک سلطنتی مشروطۀ فدرال با دو نهاد قانون گذاری است. پادشاه بلژیک به صورت تشریفاتی در رأس امور قرار دارد. شمار نمایندگان مجلس سنای این کشور ۷۱ نفر و اعضای مجلس نمایندگان آن ۱۵۰ نفر است و دورۀ نمایندگی آنان چهار سال است. رهبر حزب حائز اکثریت در مجلس نیز مسئولیت نخست وزیری و تشکیل هیئت دولت را برعهده دارد. آلبر دوم، پادشاه بلژیک، (متولد ۱۹۳۴) از ۱۹۹۳ مقام سلطنت بلژیک را عهده دار است.
مردم و تاریخ. جمعیت بلژیک حدود۱۰,۹۱۸,۴۰۵ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به۳۵۷.۶ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۰.۴ درصد است و بلژیکی ها ۹۱ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند. ۹۰ درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک اند و ۹۶ درصدشان در شهرها زندگی می کنند. زبان های رسمی این کشور هلندی، فرانسوی، و آلمانی است. میانگین امید به زندگی در بلژیک ۷۷ سال است و ۹۹ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. رومی ها در قرن ۱پ م بلژیک و نواحی اطراف آن را به امپراتوری خود ضمیمه کردند و آن را بلژیکا نامیدند. پس از رومیان، ژرمن ها به این سرزمین تاختند و فرانک ها از قرون ۳ تا ۹م آن جا را زیر نظارت خود قرار دادند. پس از آن به امپراتوری مقدس رومضمیمه شد و بعدها به چند دوک نشین ازجمله لوکزامبورگ تجزیه شد. تا اواخر قرن ۱۵ در تصرف دوک های بورگونی قرار داشت و در جنگ های صدسالۀ فرانسه و انگلستان (۱۳۳۱ـ۱۴۵۳م)، بارها میان دوطرف دست به دست شد. در ۱۴۸۲م تحت استیلای خاندان سلطنتی هابسبورگ قرار گرفت و در ۱۷۹۸ به تصرف ناپلئون بناپارت درآمد، و پس از شکست ناپلئون (۱۸۱۴) به کشور هلند ضمیمه شد. بلژیکی ها که از این تصمیم ناخشنود بودند، در ۱۸۳۰ علیه دولت هلند سر به شورش برداشتند و استقلال خود را اعلام کردند، و لئوپولد اول را به پادشاهی خود برگزیدند. بلژیک در ۱۸۸۵ به جرگۀ دول استعماری اروپا پیوست و سرزمین وسیع کنگو، در افریقا، را تصرف کرد. در جنگ جهانی اول مقابل ارتش آلمان قرار گرفت و به تصرف این کشور درآمد و بسیاری از صحنه های نبرد خونین جنگ جهانی اول در آن جا روی داد. بلژیک در حین جنگ، متصرفات افریقایی آلمان، روآندا ـ اوروندی، را تصرف کرد و در جنگ جهانی دوم ارتش آلمان نازی به آن جا یورش برد؛ و در اوت ۱۹۴۴ ارتش متفقین آن را آزاد کرد. بلژیک در ۱۹۶۰ استقلال کنگو و در ۱۹۶۲ نیز استقلال روآندا ـ اوروندی را به رسمیت شناخت. در ۱۹۴۹ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درآمد و در ۱۹۹۳ به دولتی فدرال مرکب از ایالت هلندی زبان فلاندر و ایالت فرانسوی زبان والونیا مبدل شد. بلژیک جزو کشورهای بنیادگذار اتحادیۀ اروپا است.

نقل قول های بلژیک

بلژیک با نام رسمی پادشاهی بلژیک، کشوری مستقل در اروپای غربی است.
• «پرچم: پرچم بلژیک دارای سه نوار عمودی به رنگ های سیاه، زرد و قرمز است . این پرچم به وسیلهٔ -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با بلژیک

بلژیک در جدول کلمات

معنی کلمه بلژیک به عربی

بلجيکي

بلژیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بلژیک پناهندگی   • اقامت بلژیک   • بلژیک فوتبال   • شهرهای بلژیک   • مهاجرت به بلژیک   • بلژیک مقصدها   • بلژیک کجاست   • نقشه بلژیک   • معنی بلژیک   • مفهوم بلژیک   • تعریف بلژیک   • معرفی بلژیک   • بلژیک چیست   • بلژیک یعنی چی   • بلژیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلژیک
کلمه : بلژیک
اشتباه تایپی : fgCd;
آوا : belZik
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلژیک : در گوگل


آیا معنی بلژیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )