انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1054 100 1

بنزودیازپین

بنزودیازپین در دانشنامه ویکی پدیا

بنزودیازپین
یک گروه از داروهای متنوع که کاربردهای متفاوتی دارند.
خواب
بنزودیازپین ها در درمان بی خوابی، آرامبخش، شل کننده عضلانی، اضطراب، حملات پانیک، صرع، محرومیت از الکل، یادزدودگی، خواب پریشی و غیره کاربرد دارند. بنزودیازپین ها بسته به سرعت اثر و نیمه عمر به انواع کوتاه اثر (مانند میدازولام و تریازولام)، متوسط اثر (مانند آلپرازولام، کلونازپام، تمازپام و لورازپام) و طولانی اثر (مانند دیازپام، فلورازپام و کلردیازپوکساید) تقسیم می شوند. این داروها اغلب متابولیسم کبدی دارند و به اشکال مختلفی مانند قرص، آمپول و حتی شیاف به کار می روند. به ندرت در ترکیب با سایر داروها مانند کلدینیوم سی استفاده می شوند.
در دههٔ 1960م بنزودایزپین ها جهت مصارف پزشکی به وفور وارد بازار شدند و جای باربیتورات ها را در درمان بسیاری از بیماری ها گرفتند. ثابت شد که بنزودایزپین ها نسبت به باربیتوراتها کمتر مورد سوء مصرف قرار می گیرند. افزون بر مطمئن تر بودن، استفادهٔ بیش از اندازهٔ این داروها به صورت اتفاقی نیز امری غیر محتمل است چراکه میزان لازم جهت ایجاد تأثیرات درمانی بسیار کمتر از مقداریست که برای ایجاد مسمومیت دارویی لازم است. علاوه بر کاهش تشویش و اضطراب بنزودایزپین ها ممکن است با مقابله در برابر بی خوابی و از بین بردن حالت شبگردی در بیمار باعث بهبود کیفیت خواب نیز بشوند. این گروه از داروها همچنین برای درمان تشنج و ایجاد آرامش در افراد استفاده می شوند.
برخی از این داروها ممکن است در مصرف بلندمدت فرد را دچار تحمل یا وابستگی به دارو نمایند مانند درمان بیخوابی با دیازپام. این داروها با توجه به نیمه عمرشان در بدن به سه دسته کلی طولانی اثر، متوسط اثر و کوتاه اثر تقسیم می شوند. نمودار dose-response بنزودیازپین ها به صورت خطی نیست و این یک خصوصیت فارماکولوژیک مطلوب است و می توان فرد را از حالت overdose برگرداند. باید توجه کرد که داروهای آرام بخش یکی از رایج ترین داروها برای خودکشی هستند بنابراین این یک ویژگی منفی برای بنزودیازپین ها است.
نشانگان ترک بنزودیازپین، به مجموعه علایم و نشانه هایی گفته می شود که به دنبال قطع یا کاهش مصرف بنزودیازپینها ایجاد می شود. این علایم شامل اختلالات خواب، تحریک پذیری، تعریق، اضطراب و حمله های پانیک، لرزش دست، اختلال در تمرکز، تپش قلب، تهوع، توهم، تشنج، جنون خودکشی و چندین علامت دیگر می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بنزودیازپین در دانشنامه آزاد پارسی

بَنْزودیازْپین (benzodiazepine)
هر نوع دارو از گروه داروهای تغییردهندۀ خلق (آرام بخش)، مثل لیبریوم و والیوم. این داروهای اعتیادآور، فرآیند انتقال اطلاعات بین یاخته های مغز را مختل می کنند و مصرف مداوم آن ها عوارض جانبی گوناگونی درپی دارد. بنزودیازپین ها ابتدا به منزلۀ شل کنندۀ عضلانی به بازار آمدند، ولی بعداً در غرب به منزلۀ داروهای رفع اضطراب تجویز شدند. امروزه مصرف این داروها برای رفع اضطراب شدید و بی خوابی، و برای مدتی کوتاه، توصیه می شود.

بنزودیازپین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بنزودیازپین   • مفهوم بنزودیازپین   • تعریف بنزودیازپین   • معرفی بنزودیازپین   • بنزودیازپین چیست   • بنزودیازپین یعنی چی   • بنزودیازپین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنزودیازپین
کلمه : بنزودیازپین
اشتباه تایپی : fkc,ndhc~dk
عکس بنزودیازپین : در گوگل


آیا معنی بنزودیازپین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )